Religia lub jej brak?

Dodaj swój głos! (ankiety są anonimowe)

Jak można określić Twoje wyznanie?

Chrześcijaństwo - rzymskokatolickie
4
25%
Chrześcijaństwo - prawosławne
0
Brak głosów
Chrześcijaństwo - greckokatolickie
0
Brak głosów
Chrześcijaństwo - wyznanie protestanckie
1
6%
Chrześcijaństwo - inne wyznania
1
6%
Brak - Ateizm
3
19%
Agnostycyzm
1
6%
Islam
0
Brak głosów
Buddyzm
0
Brak głosów
Hinduizm
0
Brak głosów
Judaizm
0
Brak głosów
Świadkowie Jehowy
0
Brak głosów
Rodzimowierstwo
1
6%
Wicca
0
Brak głosów
Bezwyznaniowość/ niereligijność
2
13%
Inne (komentarz)
3
19%

Liczba głosów: 16

Awatar użytkownika
JudytaDragon
łASuch

Re: Religia lub jej brak?

Post autor: JudytaDragon » 31 paź 2017, 21:44

EDIT: Piszę to również w dalszej części odpowiedzi. Niestety trzeba zagłosować od nowa, dodałam nową opcję, a przez to starsze głosy się wykasowały.
"Jak doskonałym tworem jest człowiek! (...) A przecież czymże jest jest dla mnie ta kwintesencja prochu? Synowie ziemi nie pociągają mnie ani jej córki (...)" - Hamlet

Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Kontakt:

Post autor: Viljar » 31 paź 2017, 21:49

Nightfall pisze:
31 paź 2017, 21:41
Dla mnie wyniki ankiety są ciekawe - wiadomo Judyta utworzyła ją niedawno i jeszcze tendencje mogą się zmienić, ale na razie wygląda na to, że jest zbliżona liczba osób wierzących i osób niewierzących/nie zainteresowanych kwestiami religii. Zdziwiło mnie to, bo na forum pojawia się wiele wpisów krytykujących religię, przy małej liczbie pozytywnych/neutralnych. Dlatego obstawiałam, że osób niewierzących będzie z 70%.
Widzę trzy wyjaśnienia:
1. Wiele jest osób wierzących, ale nie religijnych.
2. Osoby religijne nie wahają się przed krytyką słabych stron religii, którą wyznają.
3. Głosowały osoby, które nie udzielają się regularnie na forum.

Myślę, że w jakimś stopniu występują wszystkie trzy opcje.
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage

Awatar użytkownika
Nightfall
bASałyk

Post autor: Nightfall » 1 lis 2017, 12:13

Myślę, że w jakimś stopniu występują wszystkie trzy opcje
Myślę, że czynników może być więcej niż 3. Może też osoby religijne boją się wchodzić w dyskusję ze względu na potecjalny hejt/krytykę. A może...i tu można wpisać dowolny inny argument :D

W każdym razie jestem ciekawa, jak wyniki rozłożą się po dłuższym okresie czasu :)

AlaZala
ciAStoholik

Post autor: AlaZala » 1 lis 2017, 14:20

JudytaDragon pisze:
31 paź 2017, 21:29
Dziękuję za sugestię, postaram się edytować ankietę :)
Dzięki. Oddałam już swój głos na nową opcję!
Nightfall pisze:
31 paź 2017, 21:41
Dla mnie wyniki ankiety są ciekawe - wiadomo Judyta utworzyła ją niedawno i jeszcze tendencje mogą się zmienić, ale na razie wygląda na to, że jest zbliżona liczba osób wierzących i osób niewierzących/nie zainteresowanych kwestiami religii. Zdziwiło mnie to, bo na forum pojawia się wiele wpisów krytykujących religię, przy małej liczbie pozytywnych/neutralnych. Dlatego obstawiałam, że osób niewierzących będzie z 70%.
Należałoby jeszcze sprawdzić, na ile silne są przekonania poszczególnych osób dotyczące ich wiary lub braku wiary. Ja jestem bardzo "silnie niewierząca", czyli silnie antyreligijna. Uważam religie za zło i czuję się w obowiązku wyrażać wobec nich krytykę. Przymykanie oczu na zło dziejące się na świecie ze względu na istnienie religii byłoby niezgodne z moim sumieniem. Gdy obejrzymy wyniki sondaży CBOS dotyczących religijności (LINK) okazuje się, że w społeczeństwie jest:
- 85% wierzących,
- 8% głęboko wierzących,
- 7% niewierzących.
Wydaje mi się, że polemika na temat religii odbywa się wyłącznie pomiędzy niewierzącymi a głęboko wierzącymi, zaś zdecydowana większość 85% to osoby, które uważają się za wierzące, ale same za dobrze nie wiedzą, co ich religia mówi lub świadomie odrzucają jej zasady, ale uważają się za wierzące, bo nie chcą sprawiać przykrości rodzinie, nie chcą izolować się od społeczności lokalnej, nie chcą mieć problemów z pochówkiem na jedynym cmentarzu w okolicy, który jest cmentarzem katolickim lub mają inne powody niekoniecznie związane z potrzebą wiary i akceptacją zasad religijnych. Osoby te zachowują neutralność w dyskusji między niewierzącymi a silnie wierzącymi, gdyż nie mają wypracowanej opinii na temat religii, nie chcą jej wyrażać lub częściowo zgadzają się z obydwiema stronami dyskusji.
Viljar pisze:
31 paź 2017, 11:11
Aha, nie tylko "katolicki" świat jest pełen demonów. Czy to nie w Islandii zrezygnowano z budowy drogi, bo lokalni mieszkańcy uznali, że może ona zdenerwować elfy?
Na Uluru w Australii też nie będzie można wejść od października 2019 roku ze względu na jakieś aborygeńskie wierzenia...

Awatar użytkownika
Mad_Minstrel
mizantropAS
Kontakt:

Post autor: Mad_Minstrel » 1 lis 2017, 18:32

chętnie zaglosuję tutaj
jestem, jak to zawsze zwykł precyzować Douglas Adams a podchwycił Dawkins radykalnym ateistą. Nie wierzę w żadnego boga ani siłę wyższą, nigdy nie powiem "nie wierzę w boga ALE...". Jeśli wojuję (o ile można tak powiedzieć, bo nie ma z czym wojować, z obecną wiedzą zbyt łatwo można obalić dowolny argument dowolnej religii) to raczej tylko sprowokowany.
Jestem też apostatą i antyklerykałem.
"to, co można twierdzić bez dowodów, można także bez dowodów odrzucić" - Christopher Hitchens

KrzyśMMMM
ASiołek

Post autor: KrzyśMMMM » 12 lis 2017, 23:45

Religią moją jest footbal manager 2006 oraz kluby, zagłębie sosnowiec i tym podobne, żeby nie zakłócać spokoju - bo może ktoś od fanu jest kibicem Legii a ja mu pojadę, że jeszcze lubię River Plate, itd... bez sensu :D
viewtopic.php?f=16&t=7262&p=137598#p137598 szukam partnerki (27-35) do białego związku

ODPOWIEDZ