Co czytacie?

Dodaj swój głos! (ankiety są anonimowe)

Co czytacie?

1 fantastykę
49
17%
2 science fiction
23
8%
3 horrory
15
5%
4 thrillery
16
5%
5 kryminały
31
10%
6 sensacyjne
6
2%
7 obyczajowe
25
8%
8 przygodowe
17
6%
9 romans
12
4%
10 historyczne
18
6%
11 poradniki
13
4%
12 podróżnicze
16
5%
13 biografie
16
5%
14 inne
39
13%
 
Liczba głosów: 296

Awatar użytkownika
Małgorzata95
ciAStoholik
Posty: 337
Rejestracja: 6 cze 2017, 19:42
Lokalizacja: Niewielka miejscowość 15 km od Poznania

Re: Co czytacie?

Post autor: Małgorzata95 »

Staram się wybierać książki, z których mogę czegoś się dowiedzieć i nauczyć: klasykę (bez elementów miłosnych), literaturę faktu (szczególnie te o II wojnie światowej i antysemityzmie), książki historyczne oraz literaturę naukową/popularnonaukową. Mam konto na http://lubimyczytac.pl/profil/263233/ma ... /szczegoly (dodaję tylko książki, które chcę przeczytać).
Za­nim potępisz człowieka za je­go in­ność,
zde­finiuj wpierw, czym jest nor­malność i po­każ,
jak sam zgod­nie z nią żyjesz.
Awatar użytkownika
DZIEWICA8
zarASek
Posty: 1874
Rejestracja: 6 paź 2006, 09:33
Lokalizacja: z Lublina

Re: Co czytacie?

Post autor: DZIEWICA8 »

Ja wybrałam parę opcji: obyczajowe, podróżnicze, sensacyjne, poradniki. Kiedyś czytałam bardzo dużo książek, teraz już nie chce mi się czytać.
"Boże, daj mi pogodę ducha, abym godziła się z tym, czego zmienić nie mogę,
odwagę, abym zmieniała to, co zmienić mogę, i mądrość, abym zawsze potrafiła
odróżnić jedno od drugiego."

DZIEWICA8
zewsząd i znikąd
pASibrzuch
Posty: 246
Rejestracja: 30 lip 2014, 11:07

Re: Co czytacie?

Post autor: zewsząd i znikąd »

Jestem nałogowcem literatury, kocham i wielbię literaturę, ale przy tym czytam mało literatury fabularnej. Raczej literaturę naukową i popularnonaukową na tematy społeczne, polityczne, historyczne (jakby co, jestem "lewaczką" - tak a propos istniejącego, zdaje się, stereotypu, że preferencja dla takich tematów wiąże się z prawicowymi poglądami), reportaże...
Poza tym czytam poezję, co chyba uchodzi dziś za cokolwiek wstydliwe...

NIE-NA-WI-DZĘ horrorów. Panicznie boję się horrorów i wizualnych, i słownych, i nie wstydzę się tego.
AIS_spełniona
starszASek
Posty: 45
Rejestracja: 7 cze 2018, 19:38

Re: Co czytacie?

Post autor: AIS_spełniona »

w trakcie R.Steiner Mądrość wtajemniczonych
Reptilius
starszASek
Posty: 48
Rejestracja: 4 lip 2015, 08:41

Re: Co czytacie?

Post autor: Reptilius »

Teraz mam zamiar przeczytać "Park Jurajski" i "Zaginiony Świat" Michaela Crichtona, czyli fantastyka naukowa, oraz wszystkie powieści o Sherlocku Holmesie napisane przez Doyle'a. Uważam, że wbrew pozorom nie są one kryminałami, lecz przygodówkami. A "czyste" kryminały mnie w ogóle nie interesują. Nie pociąga mnie ten rodzaj literatury.
Awatar użytkownika
ASperger
łASuch
Posty: 165
Rejestracja: 2 lip 2018, 09:13

Re: Co czytacie?

Post autor: ASperger »

Kryminały
Inne

---

(Jak dobrze, że można wybrać więcej niż jedną opcję).
Wady i zalety - to często jedno i to samo. Tylko z różnych punktów widzenia.
Awatar użytkownika
króliczka
łASuch
Posty: 190
Rejestracja: 20 maja 2017, 21:11

Re: Co czytacie?

Post autor: króliczka »

zewsząd i znikąd pisze: 3 wrz 2017, 23:15Poza tym czytam poezję, co chyba uchodzi dziś za cokolwiek wstydliwe...
a nie powinno. Wydaje mi się że ludziom którzy uważają jej czytanie za wstydliwe, kojarzy się ona ze zramolałą poczciwością oraz cukierkową tandetą (może dlatego że tylko taką znają?, chociaż nie wiem - w szkole całkiem sporo dobrej się omawia). Dla mnie natomiast (czasami czytuję i naprawdę lubię) "pachnie" już prędzej Sfinksem, Enigmą, i jakimiś przemyślnie skonstruowanymi szkatułkami niż przypruszonymi binoklami na nosie niezgrabnie poruszającego się, starszawego pana ze złotą różą w dłoni.
Tak jeszcze nawiązując do innego tematu - dużo w życiu naczytałam się różnej maści mizoginów. Od - w pewien sposób - pociągająco mrocznego Weiningera, przez dobre pod względem literackim opowiadania Strindberga, do współczesnych podręczników "mistrzów podrywu". Ostatnio łyknęłam "O umysłowym i moralnym niedorozwoju kobiety" P. J. Möbiusa. Po co "traciłam (i nadal w sumie tracę) na to czas"? - zawsze interesowało mnie skąd się wzięły te wszystkie negatywne przekonania na temat kobiet, a często i samego pierwiastka kobiecego w świecie, chciałam sprawdzić jakich argumentów będą używać autorzy udowadniając rzekomą gorszość płci niewieściej, co ich doprowadziło do takich a nie innych wniosków itd. Chętnie dla odmiany poczytałabym coś mizoandrycznego. Czy znasz może coś takiego, i mogłabyś polecić?

Co jeszcze czytam:
Science fiction (ale bardziej to z rozważaniami na temat możliwości pokonania ograniczeń cielesnych i oryginalnymi wizjami obcych i/lub formy kontaktu niż koncentrujące się na opisach przygów podczas lotu różnymi wyczesanymi pojazdami),
Literaturę dla dzieci (śledzę nowości, ale zaglądam też czasami na blogi typu "Ze starej skrzyni"). Czytanie takich rzeczy zastępuje mi pewną, drogą sercu osobę, ponieważ ta - na ogół - ciepła, pozbawiona drwiny narracja przypomina mi je(j/go) sposób opowiadania/zwracania się do mnie.
Wszelkie rarytasy, oraz - jak je nazywam - dziwadełka,
Dzieła z różnych powodów uchodzące za kontrowersyjne np. "Mein Kampf",
To, co mnie szczególnie zaciekawi, a znajduje się "na półce" kognitywistyka,
Wszystko o królikach i zającach (niestety mało tego jeśli chodzi o pozycje dla dorosłych),
Wszelką literaturę zawierającą rozważania nt. cierpienia,
Encyklopedię "Przyroda i technika" (podoba mi się czysto estetycznie ta smutna szarość i minimalizm).

Kiedyś dość sporo literatury obozowej (czasy gimnazjum - początek szkoły średniej).

W przyszłości zamierzam zabrać się za dzieła świętych chrześcijańskich (bo nigdy tego nie robiłam), książki oznaczone tagiem "Animal studies" (bardzo interesuje mnie ta tematyka), i powieści uchodzące powszechnie za złe (w ramach walki z uprzedzeniami).
Nightfall

Re: Co czytacie?

Post autor: Nightfall »

Lubię wracać do powieści, które dobrze wspominam. Obecnie czytam znowu Pana Lodowego Ogrodu
Krzysztof85
młodASek
Posty: 29
Rejestracja: 12 lut 2018, 21:55
Lokalizacja: Okolice Poznania

Re: Co czytacie?

Post autor: Krzysztof85 »

Ja również obecnie czytam książkę Pan lodowego ogrodu :) Do tego Dzienniki gwiazdowe Lema. Książka Grzędowicza wydaje mi się jednak bardziej wciągająca :) Poza tym cztery opcje do wyboru w ankiecie to chyba dla mnie zbyt mało ;)
carnation345
ASiołek
Posty: 53
Rejestracja: 21 lip 2017, 06:43

Re: Co czytacie?

Post autor: carnation345 »

W ankiecie fantastyka, science-fiction, horrory i podróżnicze, ale inne gatunki też czytam jeśli coś mnie zainteresuje. Lubię na przykład ksiażki historyczne i reportaże, a także klasyki. Obecnie czytam ksiażkę o starożytnej historii Indii :)
Awatar użytkownika
AliceAce82
ASiołek
Posty: 97
Rejestracja: 17 sie 2018, 11:31
Kontakt:

Re: Co czytacie?

Post autor: AliceAce82 »

Wszystko.
Obrazek
alice.ace82 at gmail.com
neva
ASiołek
Posty: 50
Rejestracja: 4 paź 2018, 16:39

Re: Co czytacie?

Post autor: neva »

Od dłuższego czasu nic :/
Ostatnio zmieniony 4 lis 2018, 11:02 przez neva, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Voltaire
przedszkolASek
Posty: 8
Rejestracja: 4 paź 2018, 16:58
Lokalizacja: Małopolska

Re: Co czytacie?

Post autor: Voltaire »

Właściwie to czytam wszystko, co mnie zainteresuje, bez względu na gatunek. Jedynym wyjątkiem jest fantastyka, która niezależnie od fabuły czy bohaterów, nigdy mi nie podchodzi. Najchętniej czytam książki obyczajowe, najlepiej kiedy są połączone z jakimś wątkiem historycznym.
Awatar użytkownika
Raszi
starszASek
Posty: 49
Rejestracja: 2 gru 2017, 22:52

Re: Co czytacie?

Post autor: Raszi »

Aktualnie sf (?) "Król demon". Taka króciutka. Jedynie 650 stron :D I zupełnie bez powodu wybrałem po tytule :diabel: :lol:
Chcę robic z Tobą dorosłe rzeczy :]

*Szepce* płacmy rachunki
*Wzdycha* spacic kredyt hipoteczny
*Ciężko oddycha* sprawdźmy czy wyłączyliśmy wszystkie światła bo ostatni rachunek wyniósł ponad 300 zł.
*dreszcze na ciele* czy zapłaciłeś ratę za telewizor
*dochodzi* do stabilności finansowej :lol:
Awatar użytkownika
aldrig
starszASek
Posty: 32
Rejestracja: 29 lip 2017, 12:22

Re: Co czytacie?

Post autor: aldrig »

Czasem czytam poezję, najchętniej tłumaczoną z jakiegoś języka, który znam, żebym mogła sobie porównać obie wersje (także chyba jednak nie jestem wrażliwa na soczyste wersy... chlip). W ankiecie zaznaczyłam jeszcze "obyczajowe", "podróżnicze" (choć to raczej rzadko, nie lubię sobie mącić aż tak mojego wyobrażenia o świecie :D), "biografie" (pod które podpięłam literaturę faktu, i chyba tego czytam ostatnio najwięcej, głównie II WŚ/Skandynawia, ale też kryminalne sprawy - same kryminały mnie nie kręcą, ale jak już się coś wykluje na podstawie prawdziwych wydarzeń, to jak najbardziej).
ODPOWIEDZ