Pierwsze wrażenie a zawieranie znajomości

Dodaj swój głos! (ankiety są anonimowe)

Pierwsze wrażenie a zawieranie znajomości

1. Zdecydowanie tak - jeśli od razu ktoś nie przypadnie mi do gustu odpuszczam.
6
23%
2. Pierwsze wrażenie nie jest decydujące - daję sobie i drugiej osobie szansę na bliższe poznanie pomimo średnio udanego początku.
10
38%
3. Pierwsze wrażenie może być mylące - każda relacja rozwija się z czasem. Daję sobie i drugiej osobie szansę na bliższe poznanie pomimo całkowicie nieudanego początku.
10
38%
 
Liczba głosów: 26

Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
ASter
Posty: 621
Rejestracja: 2 lis 2015, 16:31

Pierwsze wrażenie a zawieranie znajomości

Post autor: Słomiany Zapał »

Czy pierwsze wrażenie jest dla Was wyznacznikiem powodzenia w ewentualnej bliższej relacji?
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Pierwsze wrażenie a zawieranie znajomości

Post autor: Viljar »

Staram się zawsze, by pierwsze wrażenie nie zaćmiło osądu. Sam jestem przykładem tego, jak pierwsze wrażenie może zepsuć opinię o człowieku (z racji braku umiejętności tzw. small talk i ogólnej nieufności wobec innych osób otwieram się na ludzi stopniowo, co niestety przekłada się na to, że wiele osób po pierwszym spotkaniu uznaje mnie za stroniącego od ludzi milczka), więc próbuję pamiętać, że pierwsze wrażenie może mocno mylić.

Jednak nie zawsze taka postawa działa, jak należy lub daje się łatwo stosować. Jeśli spotykam człowieka nieprzyjemnego w obyciu, oschłego, wycofanego, to z trudem przychodzi mi przełamanie się i kontynuowanie rozmowy. Szczególnie jeśli tylko i wyłącznie ja odpowiadam za jej podtrzymywanie. Śmieszne jest to, że wówczas taka osoba może wynieść też złą opinię na mój temat.
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
Awatar użytkownika
AlaZala
AS gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 19 lis 2016, 17:06

Re: Pierwsze wrażenie a zawieranie znajomości

Post autor: AlaZala »

A pierwsze wrażenie to wrażenie po jakim czasie znajomości? Po pięciu minutach, po godzinie, po jednym spotkaniu?

Na mnie ludzie często przez długi czas nie robią żadnego wrażenia - ani pozytywnego, ani negatywnego. Dopiero po pewnym czasie, często zupełnie przypadkowo, wydarza się sytuacja, która sprawia, że zaczynam kogoś lubić i zaczynam go nie lubić. Najczęściej wiąże się to z zachowaniem w tej osoby w sytuacji kryzysowej, z którego możemy odczytać znacznie więcej na temat tej osoby niż to, jakie posiada cechy niewpływające znacząco na jej wartość jako kolegi lub przyjaciela - np. gadatliwość, małomówność, otwartość, zamknięcie w sobie, skłonność do okazywania lub ukrywania emocji...
Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
ASter
Posty: 621
Rejestracja: 2 lis 2015, 16:31

Re: Pierwsze wrażenie a zawieranie znajomości

Post autor: Słomiany Zapał »

AlaZala, chodzi o pierwsze wrażenie po pierwszym spotkaniu.
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Pierwsze wrażenie a zawieranie znajomości

Post autor: Viljar »

Pierwsze wrażenie to takie, jakie wyrabiamy sobie o danej osobie na podstawie pierwszych kilku minut kontaktu. Co ciekawe, wrażenie to ma bardzo często spory wpływ na to, jak postrzegamy danego człowieka nawet po latach znajomości.
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
Awatar użytkownika
AlaZala
AS gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 19 lis 2016, 17:06

Re: Pierwsze wrażenie a zawieranie znajomości

Post autor: AlaZala »

Słomiany Zapał pisze:AlaZala, chodzi o pierwsze wrażenie po pierwszym spotkaniu.
Po pierwszym spotkaniu już coś mogę powiedzieć na temat przyszłości tej znajomości, w szczególności jeśli zdążyłam poznać poglądy polityczne i społeczne interlokutora...
Viljar pisze:Pierwsze wrażenie to takie, jakie wyrabiamy sobie o danej osobie na podstawie pierwszych kilku minut kontaktu.
Po kilku minutach kontaktu zazwyczaj nie mam żadnej opinii na temat drugiej osoby i tego, czy znajomość rozwinie się dalej, czy nie...
Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
ASter
Posty: 621
Rejestracja: 2 lis 2015, 16:31

Re: Pierwsze wrażenie a zawieranie znajomości

Post autor: Słomiany Zapał »

Pierwsze wrażenie to ta pierwsza chwila, podczas spotkania kogoś nowego. Czasami ktoś zrobi dobre wrażenie w ciągu tej chwili, a innym razem nie wiemy nic, mamy mieszane uczucia lub negatywne. I chodzi właśnie o to, czy jeśli coś nie wypali to, czy skreśla to automatycznie kolejne spotkanie. Nie chodzi tutaj o podejmowanie od razu decyzji o tym, czy z kimś będziemy się przyjaźnić, tylko czy damy komuś szansę.
Nightfall

Re: Pierwsze wrażenie a zawieranie znajomości

Post autor: Nightfall »

U mnie dzieje się to intuicyjnie, myślę że przez doświadczenia z przeszłości :) Czasem zdarza się tak, że po sposobie bycia osoby widzę, że się nie dogadamy. Po prostu :)
Aleksandra0410
gimnASjalista
Posty: 16
Rejestracja: 9 paź 2017, 17:28

Re: Pierwsze wrażenie a zawieranie znajomości

Post autor: Aleksandra0410 »

Czasem od razu wiem, że się nie dogadamy i odpuszczam. Jednakże dwoje moich najbliższych znajomych, to ludzie za którymi na początku zdecydowanie nie przepadałam
ODPOWIEDZ