Enneagram / MBTI

Dodaj swój głos! (ankiety są anonimowe)
Piruz
gimnASjalista
Posty: 17
Rejestracja: 28 sty 2018, 00:57

Enneagram / MBTI

Post autor: Piruz »

Ciekawi mnie - czy istnieje jakakolwiek korelacja między użytkownikami tego forum, a ich enneagramem lub MBTI (ankieta II - enneagram; nie było miejsca na wszystkie podtypy, więc intuicyjnie tym najbardziej ekstrawertycznym zostawiłem tylko główne typy ;) )
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2427
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Re: Enneagram / MBTI

Post autor: urtika »

Jeśli interesuje Cię jak to na naszym forum z typami enneagramu bywa, zajrzyj TUTAJ i policz sobie. :)
Btw, przypadkiem skasowała się Twoja ankieta w tym temacie, spróbowałam ją odtworzyć korzystając z danych na TEJ stronie. Niestety jest tam opcji więcej niż 16, więc nie mogłam jej wstawić, a nie wiem, które typy są te najbardziej ekstrawertyczne. :(
Quirkyalone
Awatar użytkownika
Scadrial
mASełko
Posty: 107
Rejestracja: 9 lut 2018, 06:25

Re: Enneagram / MBTI

Post autor: Scadrial »

1. Istnieje duża korelacja pomiędzy użytkownikami forów jakichkolwiek, a typami osobowości, niezależnie od tematyki forum. Po prostu taka aktywność jak siedzenie na forum jest lubiana bardziej przez określone typy osobowości.
2. Zainteresowanie badaniem osobowości jest skorelowane z określonymi typami osobowości* :wink:
3. Testy osobowości często nie oddają istoty danego podziału osobowości i żeby oszacować najprecyzyjniej własny typ, trzeba rozumieć ideę jaka kryje się za konkretnym sposobem określania osobowości. Oprócz tego wielu ludzi posiada osobowości na tyle "hybrydowe", pośrednie lub płynne, że jednoznacznie ich zawarcie w jednej ramie jest praktycznie bezcelowe. Testy miewają tendencję częstszego wskazywania określonych typów, mimo że po dokładnym rozeznaniu bardziej odpowiada inny typ.
4. Aseksualność jako cecha często prowadzi do wyobcowania, napiętnowania, mniejszego lub większego odsunięcia się od społeczeństwa, swego rodzaju resentymentu, braku poczucia przynależności, poczucia wyższości lub niższości. Może to mieć wpływ na rozwój osobowości lub jej percepcję przez asa.

Biorąc wszystkie te elementy pod uwagę, zakładam, że według Enneagramu najwięcej tu będzie Czwórek "indywidualistów i tragicznych romantyków", a później Piątek "myślicieli, obserwatorów". Z mbti zaś znajdzie się dużo intuicyjnych introwertków IN.

*Podobno według podziału mbti typ intuicyjny (N) stanowi jakąś ćwierć społeczeństwa, a typ (S) resztę. Tymczasem na forach tematycznych mbti użytkownicy z literką S w osobowości nie stanowią nawet tej ćwiartki. Wynika to z tego, że ta dychotomia ma wpływ na sposób myślenia i rodzaje zainteresowań.
Obrazek
Kliknij w obrazek, żeby powiększyć.
ODPOWIEDZ