Jakie masz poglądy polityczne?

Dodaj swój głos! (ankiety są anonimowe)

Jakie masz poglądy polityczne?

Prawicowe
5
7%
Lewicowe
32
44%
Liberalne
18
25%
Inne (opis)
5
7%
Nie interesuję się polityką
12
17%
 
Liczba głosów: 72

Reptilius
starszASek
Posty: 48
Rejestracja: 4 lip 2015, 08:41

Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: Reptilius »

Chyba jeszcze nie było ankiety na tym forum, a to jest przecież bardzo interesujący temat. Wydaje mi się, że większość asów to osoby o poglądach liberalnych lub libertariańskich, ale mogę się mylić.
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2427
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: urtika »

Ankiety co prawda nie było, ale były rozmowy o polityce w różnych wątkach. No ale to było dawno temu. :wink:
Był również test na orientację polityczną, może go wrzucę jeszcze raz: https://www.politicalcompass.org/test/pl
Quirkyalone
Awatar użytkownika
AlaZala
AS gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 19 lis 2016, 17:06

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: AlaZala »

Pytanie nie jest jasno sformułowane... Chodzi o poglądy gospodarcze czy społeczne?
Dziwi mnie rozróżnienie na poglądy prawicowe, lewicowe i liberalne, gdyż gospodarcze poglądy liberalne (niskie podatki, niski interwencjonizm państwowy) zazwyczaj utożsamia się z prawicą, a społeczne poglądy liberalne (szerokie prawa człowieka, swobody obyczajowe) utożsamia się z lewicą.
takasobie

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: takasobie »

Podział na czystą, spójną i holistyczną 100% lewicę i czystą, spójną i holistyczną 100% prawicę miał sens chyba tylko podczas Zgromadzenia Narodowego, kiedy zresztą rodziły się takie poglądy. Potem to już są same mieszanki lewicy i prawicy.
R1991
młodASek
Posty: 21
Rejestracja: 19 maja 2018, 01:25

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: R1991 »

Centroprawica + lekki konserwatyzm z odstępstwami.
Hazel
AS gaduła
Posty: 432
Rejestracja: 21 mar 2016, 18:27

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: Hazel »

Jak dla mnie sama oś podziału na prawicę i lewicę została przez lata bardzo powichrowana. Jedni przy określaniu tego podziału bardziej skupiają się na tzw. wartościach, drudzy bardziej na sprawach gospodarczych. Natomiast podział ten pierwotnie przedstawiał nic innego jak stosunek do władzy.

Będzie to historyczna dygresja, ale pozwoli zrozumieć moją myśl (zaznaczam, że nie jestem politologiem, historykiem czy prawnikiem, ale powiedzmy trochę czytałem). Podział na prawicę i lewicę wziął się z XVIII-wiecznej Francji, jak zaznaczyła takasobie. W sali obrad Zgromadzenia Narodowego, które wyłoniło się ze Stanów Generalnych, po prawej (z perspektywy króla) zasiadali ci, którzy byli lojalnymi obrońcami władzy i jej tradycji. Bliżej środka byli ci, którzy chcieli utrzymania monarchii, ale w zreformowanej formie, a mniej więcej po środku ci, którzy pozostawiali królowi jedynie reprezentacyjne funkcje i dążyli do uregulowania władzy w ramach konstytucji. Gdzieś między środkiem a lewą stroną zasiadali republikanie, którzy zresztą dzielili się na umiarkowanych i radykalnych. W ławach po lewej stronie znaleźli się radykalni demokraci i rewolucjoniści. Sam podział jest więc w gruncie rzeczy historyczny w tym sensie, że ta oś podziału przesuwa się w zależności od epoki (czy jakby to inaczej nazwać). Nie pozwala on też określić np. poglądów na gospodarkę, bo ówcześni przedstawiciele prawicy zwykle byli protekcjonistami i zwolennikami swoistej dla absolutyzmu formy biurokracji i interwencjonizmu. Natomiast w obozie lewicy byli zarówno reprezentanci klasycznej myśli liberalnej (która w sumie wciąż wówczas się krystalizowała), jak i socjaliści (wówczas jeszcze "utopiści", gdyż ideologicznie socjalizm zaczął "dojrzewać" od lat 40. XIX w.), czyli grupy o przeciwstawnych sobie poglądach.

Dzisiaj wg mnie, żeby jakoś tak w miarę przedstawić swoje poglądy, trzeba je określić w odniesieniu do trzech "osi", tj. sposobu sprawowania władzy (od monarchii/autorytaryzmu, poprzez demokrację pośrednią/bezpośrednią do anarchii), wartości (od tradycjonalizmu do postępowości) i spraw gospodarczych (od leseferyzmu, po liberalizm/neoliberalizm, dalej gospodarkę mieszaną, dochodząc do etatyzmu i socjalizmu).

Ja osobiście jestem zwolennikiem demokracji, ale osadzonej w pewnych ramach, regułach pozwalających zachować swobodę jednostce - choć mam też świadomość, że w swojej istocie system ten oddaje nieraz pole populizmowi.
Jeśli chodzi o wartości, to jestem za neutralnością światopoglądową państwa i ogólnie jego zredukowaną rolą w tej kwestii (tzn. żeby prawo możliwie w jak najmniejszym stopniu regulowało szeroko pojmowane sprawy światopoglądowe, od religii, po historię, kulturę i naukę, choć w kilku przypadkach jestem zwolennikiem pewnych powszechnych obowiązków, np. niektórych szczepień itp.).
Gospodarczo jestem zwolennikiem gospodarki mieszanej, tzn. gdzie regułą jest oparcie się o prawo cywilne i prywatna inicjatywa, ale przy współistnieniu np. gospodarki komunalnej, infrastruktury publicznej, publicznej służby zdrowia (pomimo jej wad, mających źródła głównie w niedofinansowaniu i przeroście biurokracji) i pewnej pomocy społecznej (w ścisłym znaczeniu, tzn. pomoc w sytuacjach przejściowych lub dla osób trwale jej potrzebujących), ale z ograniczeniem prostych wydatków transferowych (prościej rzecz ujmując - bez rozdawnictwa). Zatem można uznać, że - w znaczeniu potocznym - mam umiarkowanie lewicowe poglądy.
GG: 3498837
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: panna_x »

Nie wiem, trudno powiedzieć. Mam mieszane poglądy, więc nie wpisuję się na 100% w żadną grupę.
Na pewno antysocjalne, więc lewica odpada. Jestem przeciwko socjałom, bo wtedy ludzie nie chcą pracować czy starać się, skoro dostaną to samo za nic. Uważam też, że będą kombinować, kłamać, żeby te świadczenia socjalne uzyskać np kobieta mająca partnera dochodzącego, będzie się podawać za samotną, żeby zyskać zasiłki i ulgi. Więc na pewno antysocjalne. Poza tym nie podoba mi się utrzymywanie patologii, pijaków, bezdomnych, których eksmitowano za przemoc domową, a trzeba się nimi zająć, bo są "życiowo niezaradni".
Natomiast jestem za feminizmem, który jest lewicowy w sferze światopoglądowej. Jestem też za prawami lgbt. Więc lewicowość czy też liberalność w sferze światopoglądowej, ale nie społeczno-gospodarczej.
Co do lewicy, to niekoniecznie zgadzam się z ich tolerancją dla islamu, to mi nie leży. Jestem za państwem świeckim, laickim, wyprowadzeniem religii ze szkół. Nie podoba mi się wpływ kościoła na państwo, ale też nie podoba mi się, że lewica krytykuje kościół katolicki, a już innych wyznań nie. Nagle nie można nic złego powiedzieć o muzułmanach, bo od razu jest się brunatnym konserwatystą. Dla mnie wszystkie te religie są podobnie szkodliwe i już.
Co do sądownictwa i więziennictwa byłabym za Korwin- Mikke, ostre kary i koniec cackania się z więźniami, jakieś resocjalizacje, telewizje, jogi dla nich. Nie jestem za karą śmierci, więc bym jej nie wprowadziła, ale też koniec z takimi więzieniami jak jest obecnie. Wczoraj słyszałam program w tv, że więźniowie dostają lepsze żarcie niż pacjenci w szpitalu. Ja bym zrobiła obozy przymusowej pracy, której nie ma kto wykonywać w kraju i by tam tyrali po 14 godzin dziennie, a gdyby któryś umarł, to trudno. Więc tutaj na pewno nie byłabym za lewicą, która głosi, że więzień też człowiek, ma prawa, zresztą taka miękka polityka doprowadziła do tego, że Breivik siedzi sobie w 3-pokojowym schronieniu ma siłownię i osobny jadłospis, bo czegoś tam nie jada. Układają mu specjalne menu.
Jestem też za tym, żeby zus nie był obowiązkowy, jak Korwin- Mikke. I przeciwko publicznej służbie zdrowia.
Wkurzają mnie lekarze, więc nie podnosiłabym ich pensji, bo i tak zarabiają dużo w porównaniu do innych ( lub mają szanse na takie zarobki w przyszłości niezbyt dalekiej od skończenia studiów), a wręcz przeciwnie, gdyby chcieli wyjechać na Zachód, żeby zarabiać jeszcze więcej, to gdyby to ode mnie zależało, zrobiłabym płatne studia medyczne- musieliby zwracać kasę za nie, gdyby chcieli wyjechać. Koniec z tym, że całe społeczeństwo łoży na edukację jaśniepanów, po czym nie ma nas kto leczyć albo robią to na odwal się, jakby wielką łaskę robili, że w ogóle przychodzą do pracy. Kolejki, terminy, wymuszanie chodzenia do prywatnych gabinetów, przepisywanie droższych leków choć są tańsze odpowiedniki, niemiłe traktowanie pacjentów, łapówki itd. My ich kształcimy, po czym nic z tego nie mamy, bo taki se pojedzie za granicę, bo chce zarabiać. A jakby nie miał z czego oddać, to na rodzinę i ona by spłacała, choćby mieli im domy komornicy licytować. Mam już serdecznie dosyć tej grupy zawodowej ich praw przywilejów zarobków i mniemania o sobie.
Więc pewnie mając władzę, to byłabym jak Thatcher, Hitler i Korwin-Mikke razem wzięci, zrobiłabym zamordyzm wobec tych, którzy mnie irytują.
Można więc rzec, że mam różne poglądy, w zależności, jakiego tematu dotyczą. Nie, że cały pakiet którejś opcji.
Awatar użytkownika
ASperger
łASuch
Posty: 165
Rejestracja: 2 lip 2018, 09:13

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: ASperger »

W tej ankiecie nie miałam wątpliwości, którą opcję wybrać.
Polityka jest mi całkowicie obojętna. Zero zainteresowania.
Wady i zalety - to często jedno i to samo. Tylko z różnych punktów widzenia.
Reptilius
starszASek
Posty: 48
Rejestracja: 4 lip 2015, 08:41

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: Reptilius »

Czyżby istniała korelacja między aseksualizmem a liberalnymi poglądami? Zauważyłam też, że przeciwko aseksualizmowi są częściej konserwy (!!) niż liberałowie. Niektóre konserwy uważają, że aseksualizm to "choroba (!!!)", należy to leczyć. Bo utrudnia rozmnażanie....Liberałowie zaś uważają, że aseksualizm to nie problem, jeżeli nie sprawia cierpienia danej osobie.
carnation345
ASiołek
Posty: 53
Rejestracja: 21 lip 2017, 06:43

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: carnation345 »

Reptilius pisze: 23 wrz 2018, 09:35 Czyżby istniała korelacja między aseksualizmem a liberalnymi poglądami? Zauważyłam też, że przeciwko aseksualizmowi są częściej konserwy (!!) niż liberałowie. Niektóre konserwy uważają, że aseksualizm to "choroba (!!!)", należy to leczyć. Bo utrudnia rozmnażanie....Liberałowie zaś uważają, że aseksualizm to nie problem, jeżeli nie sprawia cierpienia danej osobie.
Myślę, że większość ludzi o seksualnościach odbiegających od normy będzie miała bardziej liberalne poglądy społeczne.
Awatar użytkownika
Azshara
AS gaduła
Posty: 432
Rejestracja: 10 lip 2017, 19:38

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: Azshara »

Na forum chyba jeszcze się nie pojawił, więc podrzucam test polityczny, który jest mocno rozbudowany.
8values
carnation345
ASiołek
Posty: 53
Rejestracja: 21 lip 2017, 06:43

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: carnation345 »

Wyszedł mi klasyczny liberalizm w teście.
Awatar użytkownika
A-Star
mASełko
Posty: 118
Rejestracja: 19 lip 2018, 20:24

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: A-Star »

Socjaldemokracja
Obrazek
Awatar użytkownika
Azshara
AS gaduła
Posty: 432
Rejestracja: 10 lip 2017, 19:38

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: Azshara »

Edit: po powtórce wyszedł mi liberalizm.
Awatar użytkownika
Jelle
ASiołek
Posty: 52
Rejestracja: 5 cze 2020, 19:35
Lokalizacja: Poza Polską.

Re: Jakie masz poglądy polityczne?

Post autor: Jelle »

Trzymam się z dala od polityki. W ostatnich czasach szczególnie widać, jak dzieli ona ludzi. Wystarczy, że dobry kolega okazuje się być zwolennikiem "wrogiej" partii i już jest dym.
ODPOWIEDZ