Smog

Tutaj moderatorzy nie zaglądają. Można śmiecić do woli ;)
KrzyśMMMM
mASełko
Lokalizacja: skansen ideologiczny, peryferie śląska, prowincja Chin

Re: Smog

Post autor: KrzyśMMMM » 31 mar 2018, 00:41

:mrgreen:

KrzyśMMMM
mASełko
Lokalizacja: skansen ideologiczny, peryferie śląska, prowincja Chin

Post autor: KrzyśMMMM » 31 mar 2018, 00:47

:D

panna_x
alabAStrowy bożek

Post autor: panna_x » 31 mar 2018, 20:26

Krzysiu, ja zrozumiałam, że to rada miejska tego miasta, a nie marszałek, podjęła taką decyzję. Więc nie jedna osoba, a kilka, i jak domniemuję,z różnych opcji politycznych. Ale dokładnie nie wiem, dopytam koleżankę, która mi o tym opowiadała. Co do kasy, to ma być z miasta, a miasto swojej nie ma, tylko z podatków, kredytów, środków unijnych są pieniądze dla miast- miasto samo nie zarabia przecież. Ostatnio w radio słyszałam, że w Sosnowcu wymieniono wiele pieców kopciuchów, i zanieczyszczenie podobno spadło o 30%( choć i tak mamy ponad normę w województwie). Ciekawe, czy to prawda,bardzo bym chciała.

panna_x
alabAStrowy bożek

Post autor: panna_x » 10 wrz 2018, 09:33

W weekend zbierałam z greenpeace podpisy na odnawialne źródła energii zamiast węgla. Ludzie niechętnie podpisywali. Byli wrogo nastawieni. A ja sama nie wiem, czy chcę to popierać. Jeden gość powiedział, że nie podpisze, że to nic nie da, bo smog jest z samochodów i mamy ich 40 mln. A ja się z nim zgadzam. Widziałam wykres od Viljara.Za węglem też nie jestem, ale bardziej mnie drażnią samochody. I co można rzec, jak uważam, że ma rację. Koleżanki, z którymi byłam, oczywiście zaczęły go przekonywać, że nie, smog pochodzi z węgla. A potem dodały, że my walczymy akurat z węglem, a nie samochodami. Co mnie trochę zirytowało. Na śląsku mamy więcej samochodów niż Berlin czy Warszawa- w Berlinie na tysiąc osób trzysta jest samochodowych, w Warszawie sześćset, a u nas osiemset. I mamy smog oraz 45 tysięcy zgonów rocznie na choroby nim wywołane. Poszłam do organizacji eko, bo myślałam, że będę mogła coś działać w temacie. Tymczasem oni zajmują się kwestią energii, węgiel a odnawialne źródła, co mnie niezbyt interesuje. Zresztą, co da walka z węglem, jak palą śmieci. Jak na ironię dlatego, że nie chce im się segregować, a za niesegregowane trzeba płacić więcej ( eko są za segregacją).Przymus segregacji i obciążenie kosztami powoduje, że ludzie wolą spalić w piecu albo robić dzikie wysypiska, nocą wywieźć do lasu. Bo nikt nie chce płacić za odbiór śmieci. Przystąpiłam do tego zbierania podpisów z grzeczności, żeby się tak poudzielać, ale skoro powiedziały, że nie będą w sprawie aut nic robić to nie wiem, czy dalej chcę. Będą robić o węglu albo prawa zwierząt. 13 września ma być manifestacja na rzecz zwierząt hodowlanych. I co om powiem? Że nie będę płakać z powodu praw zwierząt, skoro prawa kobiet są łamane np. brak znieczuleń do porodu albo wyroki w sprawach, gdzie gwałt jest udowodniony kończą się zawiasami. Nie będę walczyć w klatkami dla kur, jak gwałciciele chodzą wolno.

Są też przeciwnicy odnawialnych źródeł- nie wiem, czy to gadka lobby węglowego, czy faktycznie prawda np. produkcja solarów jest bardzo szkodliwa dla środowiska, w trakcie wytwarzają się substancje trujące mocno i skażające środowisko. Wiatraki kolidują z lotami ptaków i są dla nich niebezpieczne. Na tej zasadzie i z czystej energii można zrobić antyekologiczną.

pawcio1978
pASibrzuch

Post autor: pawcio1978 » 10 wrz 2018, 23:17

@panna_x: a np.huta nie truje i nie wypuszcza gazów?

panna_x
alabAStrowy bożek

Post autor: panna_x » 11 wrz 2018, 07:41

Tak, ale na śląsku hut już prawie nie ma, są pozamykane. Smog ma inne źródła. Zresztą zobacz link od Viljara, który przedstawia źródła smogu.

pawcio1978
pASibrzuch

Post autor: pawcio1978 » 11 wrz 2018, 23:28

Nie ma? A Dąbrowa Górnicza? Huta i Koksownia. Chyba też w Krakowie jest huta.

panna_x
alabAStrowy bożek

Post autor: panna_x » 12 wrz 2018, 09:40

Smog jest w całym województwie, więc sama Dąbrowa Górnicza go nie produkuje. A większość hut na śląsku jest zamknięta. Jest też we Wrocławiu, Warszawie i innych miastach, gdzie nie ma hut.

ODPOWIEDZ