Kawa czy herbata?

Tutaj moderatorzy nie zaglądają. Można śmiecić do woli ;)
melodia
AS gaduła
Posty: 404
Rejestracja: 10 lip 2012, 15:38

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: melodia »

Kawy nie lubię, więc nie piję. Jestem zdecydowanie herbaciarą. Earl Grey najczęściej. Lubię granulkową też, owocowe wszelakie, rozpuszczalne... Jednak zawsze musi być słodka, gorzkiej nie tknę, piłam kiedyś przez dłuższy czas nieosłodzoną, ale szybko wróciłam do cukrowego zwyczaju. Ostatnio "moda" na stevię zamiast słodziku/cukru i sobie myślę nad tym, bo jest zdrowsza.
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2427
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: urtika »

zazu24 pisze:A znajdzie się tutaj jakiś koneser yerba mate?
Bo właśnie rozpoczynam swoją przygodę i chciałabym zasięgnąć rady :wink:
Nie wiem, czy mogę się określic mianem konesera, ale znam i pijam tę herbatę od dawna. Od bardzo dawna. Odkryłam ją w Czechach pod nazwą cesmína paragvajská w czasach, gdy w Polsce nikt o niej jeszcze nie słyszał.
Quirkyalone
Awatar użytkownika
Artemis
pASsiFlora
Posty: 1355
Rejestracja: 7 sie 2008, 21:41
Lokalizacja: z miasta

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: Artemis »

Ja koneserem raczej nie jestem, ale yerba mate na stanie mam i w razie fazy na nią popijam. Yerbę poznałam kilka lat temu przy okazji poznania Urtiki :).
Kawę pijam ostatnio czarną, dość mocną, z imbirem i miodem.
Turysta-człowiek pętający się po szlakach w poszukiwaniu jedzeniaObrazek
Awatar użytkownika
Aenyeweddien
pASibrzuch
Posty: 264
Rejestracja: 8 kwie 2013, 21:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: Aenyeweddien »

DZIEWICA8 pisze:jedną z przyjemnych tam rzeczy była kawa z automatu za darmo. Kawa była ze Szwecji i była bardzo smaczna. Codziennie przez 3 miesiące piłam sobie za darmo duży kubek pysznej kawy podczas przerwy.
Ja też chcę! Ogólnie w pracy mamy ekspres i kawę na koszt pracodawcy ale kurde... we wcześniejszym ekspresie na kapsułki była lepsza, przynajmniej ja ją bardziej lubiłam. Nawet mam jedną zachomikowaną kapsułkę jeszcze :D
melodia pisze: zawsze musi być słodka, gorzkiej nie tknę, piłam kiedyś przez dłuższy czas nieosłodzoną, ale szybko wróciłam do cukrowego zwyczaju.
A próbowałaś herbaty z mlekiem? Kupiłam sobie cieka liściastą herbatę i na pudełku napisali, że najlepiej pić z mlekiem. Jako dziewczynka buntownicza postanowiłam wypić ją z cukrem. Nie muszę dużo słodzić żeby goryczka herbaty była dla mnie ok ale tej, którą kupiłam żadna ilość cukru nie pacyfikowała. Była gorzka i koniec. Uległam, wlałam mleko... Ja nie wiem co się stało z tą goryczą, zniknęła jak zaczarowana. Ale musiałabym to jeszcze popić żeby przyzwyczaić się do myśli o herbacie z mlekiem. Dla mnie to mocno nietypowe, po prostu nigdy tak herbaty nie piłam.

A co Yerba Mate? Boję się tego tknąć z dwóch powodów:
-boję się, że nie będzie mi smakowała, a nie mam nikogo od kogo można by łyczek spróbować
-z tego co wiem mocno pobudza. A ja zauważam u siebie raczej mocną niewrażliwość na kofeinę, w każdej ilości. Kawa czy energy drink w wersji "siekiera" nie robią na moim organizmie żadnego wrażenia, czysta kofeina w płynnym shocie też nie. Tabletki różnie. Brałam mocne tabletki, takie które skończyły jako zakazane jako doping. Raz nie dały NIC. Drugi raz coś się zaczęło dziać, mocne uczucie lekkości całego ciała i duży skok adrenaliny, wysokie ciśnienie (mam niskie ciśnienie, gdzieś tam na dolnej granicy). Dodatkowo się wystraszyłam i było źle, ale tylko przez pół godziny. I nie wiem... Niektórzy mocno reagują na Yerbę, a ja nie wiem czy bliżej jej do mocnej kawy, czy raczej przekracza ten poziom i mogę zareagować jak na pigułki.
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw." - S. J. Lec
Paul G
ASiołek
Posty: 85
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:47
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: Paul G »

Uwielbiam gorzką czarną świeżo parzoną kawę, oraz herbatę w szczególności zieloną liściastą. A dzięki uprzejmości koleżanek poznałem niedawno smak mate (cudowny) i zamierzam zostać koneserem tego napoju, mam już nawet bombille, znalazłem też sklep z mate w moim mieście ale jeszcze nie zakupiłem. Zrobię to pewnie w sobotę. Mam nadzieję że wybiorę odpowiednio przepyszną :D
Awatar użytkownika
zazu24
AS gaduła
Posty: 423
Rejestracja: 16 sty 2013, 11:00
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: zazu24 »

A macie mate do robienia yerby? Bo właśnie mam dylemat - inwestować w mate z tykwy, z ceramiki, z gliny?
Macie jakieś ulubione marki, smaki godne polecenia? :)
Z góry dzięki za rady!
mam problem. często bywam wesoła, ale nie pamiętam już, kiedy ostatnio byłam szczęśliwa.'
melodia
AS gaduła
Posty: 404
Rejestracja: 10 lip 2012, 15:38

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: melodia »

Aenyeweddien pisze:A próbowałaś herbaty z mlekiem? Kupiłam sobie cieka liściastą herbatę i na pudełku napisali, że najlepiej pić z mlekiem. Jako dziewczynka buntownicza postanowiłam wypić ją z cukrem. Nie muszę dużo słodzić żeby goryczka herbaty była dla mnie ok ale tej, którą kupiłam żadna ilość cukru nie pacyfikowała. Była gorzka i koniec. Uległam, wlałam mleko... Ja nie wiem co się stało z tą goryczą, zniknęła jak zaczarowana. Ale musiałabym to jeszcze popić żeby przyzwyczaić się do myśli o herbacie z mlekiem. Dla mnie to mocno nietypowe, po prostu nigdy tak herbaty nie piłam.
Próbowałam sto lat temu, ale nieliściastą tylko granulkową czarną. Hmm... z mlekiem brzmi ciekawie, ale raczej się nie skuszę ponownie. Cukier najlepszy! :mrgreen:
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2427
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: urtika »

Trochę trudno doradzać w sprawie yerby, gdyż jest to herbata, którą ludzie albo kochają albo nienawidzą. Mam w tej chwili w domu jej 4 rodzaje: klasyczna bez dodatków smakowych, z miętą, wiśniowa i yerba mate IQ (z dodatkiem miłorzębu japońskiego gingko biloba, guarany, kwiatków prawoślazu, skórek i kwiatków pomarańczy, guavy).
Miałam też czekoladową i eukaliptusową, ale już nie mam, bo zużyłam. :P
Do zaparzania używam zaparzarki do herbaty. Dostałam kiedyś w prezencie naczynie z tykwy, ale jakoś szkoda mi go używać i służy mi do celów ozdobnych a także jako remedium do feng shui. :aniol:
Myślę, że konkretniejsze odpowiedzi na swoje pytania i więcej opini znajdziesz tutaj: http://www.yerbamateforum.pl/
Quirkyalone
Awatar użytkownika
dimgraf
szarASek
Posty: 2628
Rejestracja: 7 sie 2011, 13:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: dimgraf »

Kawa cappuccino lub latte macchiato.

Herbaty raczej owocowe i bardzo mi zasmakował wywar z krasnodrzewia pospolitego. (mam nadzieję, że dobrze odmieniłem jak nie to mnie poprawcie :mrgreen: )
"Szczęście jest tak bardzo blisko, jeśli tego chcesz
marzeniami zbuduj przyszłość, swój własny los"
Obrazek
Awatar użytkownika
zazu24
AS gaduła
Posty: 423
Rejestracja: 16 sty 2013, 11:00
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: zazu24 »

Dzięki za rady w sprawie yerby! Skorzystam i spróbuję się zaprzyjaźnić z tą herbatką.
mam problem. często bywam wesoła, ale nie pamiętam już, kiedy ostatnio byłam szczęśliwa.'
Awatar użytkownika
Patryk
bASyliszek
Posty: 1006
Rejestracja: 20 lis 2011, 00:47
Lokalizacja: Starogard Gdański, Londyn
Kontakt:

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: Patryk »

Ja spróbowałem ostatnio kawę z miodem. Całkiem całkiem choć nie ma to jak kawa z mlekiem.
Awatar użytkownika
Layla
wASp
Posty: 1946
Rejestracja: 11 lut 2011, 11:06

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: Layla »

Najlepsza jest czarna herbata z syropem malinowym, imbirem, cynamonem i odrobiną pieprzu.

Kawę to co prawda tylko wącham, ale najbardziej lubię zapach świeżo zmielonej kawy, albo kawy waniliowej :)
- Czy to ten moment, kiedy całe moje życie przesuwa mi się przed oczami?
NIE, TEN MOMENT BYŁ PRZED CHWILĄ.
- Kiedy?
TO MOMENT POMIĘDZY PAŃSKIMI NARODZINAMI A PAŃSKIM ZGONEM.
Awatar użytkownika
martamm
starszASek
Posty: 30
Rejestracja: 3 cze 2014, 17:31

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: martamm »

Herbata.Pijam nieraz do 12 szklanek dziennie.Kawy wypiłam raptem 2 w zyciu.I nie żałuję.Jak dla mnie zapach kawy jest bardziej kuszący od smaku.;p A używek unikam jak ognia. :)
CloudninowaSWQ
ASter
Posty: 638
Rejestracja: 25 kwie 2010, 14:06
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: CloudninowaSWQ »

typowej ,czarnej nie pije,za to lubie czasami inkę czy cappucino wypić.Herbatę też lubię,nie próbowalam wszystkich rodz.,ale przypadla mi do gustu zielona,piłam też białą ale juz jakoś mi nie podchodzi.
I zgodzę się z martamm-aromat kawy jest o niebo ładniejszy....Tak mnie skusil,że chciałam sprobowac tej kawy ale gdy zrobiłam łyk to od razu mnie odrzuciło:D :P.Odtąd nie pije kawy a jedynie mogę wąchać:P
melodia
AS gaduła
Posty: 404
Rejestracja: 10 lip 2012, 15:38

Re: Kawa czy herbata?

Post autor: melodia »

Nastąpił przełom w moim skromnym życiu i zaczęłam pić kawę, przez pracę w pracy XD Zauważyłam, że kawa uwydatnia mi myślenie, którego wcześniej nie było, wow. 8) Tylko koniecznie ze śmietanką musi być (no i z cukrem, ale to dla mnie tak oczywiste, że chyba nie muszę pisać, prawda?). Jednak zaznaczę, że herbatę nadal uwielbiam, mimo tego, że przeplatam ją z kawką.
ODPOWIEDZ