ortografia

Masz propozycję na ulepszenie forum? Daj nam znać...
Awatar użytkownika
Czarny
bASyliszek
Posty: 1015
Rejestracja: 13 paź 2007, 13:36
Lokalizacja: Otwock koło stolicy

ortografia

Post autor: Czarny »

Gdzieś w opisie SEA (w części nie będącej forum) znalazłem słowo "se"

to bardzo nieprofesjonalne... :roll:
poleciłbym zamienić je na "sobie" abo jakoś tak...

po średnim wysiłku znalazłem tę stronę:
http://www.freewebs.com/polskie_sea/archiwum/symbol.htm

bez urazy :wink:
Czarno to widzę...
Awatar użytkownika
Artemis
pASsiFlora
Posty: 1355
Rejestracja: 7 sie 2008, 21:41
Lokalizacja: z miasta

Re: ortografia

Post autor: Artemis »

Czarny pisze:Gdzieś w opisie SEA (w części nie będącej forum) znalazłem słowo "se"

to bardzo nieprofesjonalne... :roll:
poleciłbym zamienić je na "sobie" abo jakoś tak...

po średnim wysiłku znalazłem tę stronę:
http://www.freewebs.com/polskie_sea/archiwum/symbol.htm

bez urazy :wink:
Zgadzam się.
Jakoś ostatnio też mam alergię na "se" :wink:
Nie jestem filologiem, ale jeśli zdanie nie gubi sensu, zrezygnowałabym i z "se" i z "sobie".
Turysta-człowiek pętający się po szlakach w poszukiwaniu jedzeniaObrazek
Agnieszka
ninjAS
Posty: 2626
Rejestracja: 10 sie 2005, 16:38

Post autor: Agnieszka »

Akurat za tę stronę nie odpowiadamy, nawet nie wiem, czy mamy dostęp do tego, co jest zamieszczone na www.freewebs.com/polskie_sea (Ant, mamy? :P). Jeśli mamy, to może ktoś to poprawi.
Awatar użytkownika
Czarny
bASyliszek
Posty: 1015
Rejestracja: 13 paź 2007, 13:36
Lokalizacja: Otwock koło stolicy

Post autor: Czarny »

Jeśli nie ma bezpośredniego wpływu, to jest jeszcze coś takiego jak komunikacja - zwłaszcza, że strony traktują o tym samym.
Czarno to widzę...
Agnieszka
ninjAS
Posty: 2626
Rejestracja: 10 sie 2005, 16:38

Post autor: Agnieszka »

Pouczaj mnie dalej, a na pewno coś osiągniesz :)
Ant
BażANT
Posty: 6068
Rejestracja: 1 paź 2006, 14:26

Post autor: Ant »

Agnieszka pisze:Akurat za tę stronę nie odpowiadamy, nawet nie wiem, czy mamy dostęp do tego, co jest zamieszczone na www.freewebs.com/polskie_sea (Ant, mamy? :P). Jeśli mamy, to może ktoś to poprawi.
Mamy. Nie pamiętasz, jak Gizmo zrobiła nową stronę i umieściliśmy ją na serwerze forum? Nawet link na forum jest :]

Co do treści, to nie my jesteśmy autorami treści tam umieszczonych, więc nie do nas wonty :P
Czczony nie tylko w Chinach
Awatar użytkownika
Czarny
bASyliszek
Posty: 1015
Rejestracja: 13 paź 2007, 13:36
Lokalizacja: Otwock koło stolicy

Post autor: Czarny »

To nic nie zrobicie?
Czarno to widzę...
Agnieszka
ninjAS
Posty: 2626
Rejestracja: 10 sie 2005, 16:38

Post autor: Agnieszka »

Ant pisze:
Agnieszka pisze:Akurat za tę stronę nie odpowiadamy, nawet nie wiem, czy mamy dostęp do tego, co jest zamieszczone na www.freewebs.com/polskie_sea (Ant, mamy? :P). Jeśli mamy, to może ktoś to poprawi.
Mamy. Nie pamiętasz, jak Gizmo zrobiła nową stronę i umieściliśmy ją na serwerze forum? Nawet link na forum jest :]
Ale strona informacyjna, którą robiła Gizmo, jest na asexuality.org/pl, a ja pytałam o www.freewebs.com/polskie_sea :P
Awatar użytkownika
DZIEWICA8
zarASek
Posty: 1874
Rejestracja: 6 paź 2006, 09:33
Lokalizacja: z Lublina

ortografia

Post autor: DZIEWICA8 »

Chyba chodzi o to zdanie: "Niektórzy jednak ściszają ich muzykę tak tylko by grała w tle podczas gdy oni se pracują".
Rzeczywiście se jest nieeleganckie i kojarzy mi się tak jakoś wieśniacko, rzeczywiście lepiej by było "gdy oni sobie pracują".
DZIEWICA8
"Boże, daj mi pogodę ducha, abym godziła się z tym, czego zmienić nie mogę,
odwagę, abym zmieniała to, co zmienić mogę, i mądrość, abym zawsze potrafiła
odróżnić jedno od drugiego."

DZIEWICA8
Ant
BażANT
Posty: 6068
Rejestracja: 1 paź 2006, 14:26

Post autor: Ant »

Te "sobie" powoduje natomiast wrażenie frywolności i beztroski :roll:
Czczony nie tylko w Chinach
Awatar użytkownika
Czarny
bASyliszek
Posty: 1015
Rejestracja: 13 paź 2007, 13:36
Lokalizacja: Otwock koło stolicy

Post autor: Czarny »

"Niektórzy jednak ściszają ich muzykę tak tylko by grała w tle podczas gdy oni np. pracują"

8)
Czarno to widzę...
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2427
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Post autor: urtika »

A jak wam się podobają na forum posty, w których roi się od błędów ortograficznych i literówek, zdania pisane są z małej litery, brakuje przecinków i kropek na końcu zdania?
Gdy widzę wypowiedź taką jak ta:
kosciol jako instytucja sporo stracil ostatnimi czasy ale to przecierz nie jest tak ze wszyscy klerycy to pedofile lub materialisci bez zmyslow zato z wyostrzonymi prymitywnymi instynktami ...
to aż chce mi się zrobić coś takiego:

Kosciół jako instytucja sporo stracił ostatnimi czasy, ale to przecież nie jest tak, że wszyscy klerycy to pedofile lub materialiści bez zmysłów, za to z wyostrzonymi, prymitywnymi instynktami.

ale, jak dotąd, się powstrzymałam.

Błędy ortograficzne zwyczajnie mnie śmieszą, ( bo jak tu nie pęknąć ze śmiechu widząc „dopóki” napisane osobno i przez „u” lub „ życzę” przez „rz”) natomiast literówki mnie irytują. Jeśli ktoś napisze w ten sposób jedno lub dwa krótkie zdania, to jeszcze można się zmusić i to przeczytać, natomiast jeśli jest tych zdań więcej, to po prostu nie da się tego czytać. Podam przykład, gdyby ktoś nie wiedział, co mam na myśli:
Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa. Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, ze nie czamyty wyszistkch lteir w sołwie, ale cłae sołwa od razu.
Moim zdaniem, tekst napisany w miarę poprawnie jest przejrzystszy, łatwiejszy do zrozumienia i bardziej estetyczny. Taki tekst zdecydowanie lepiej się czyta i zachęca do prowadzenia dalszej polemiki i wymiany myśli, niż ten, którego autorowi nie chce się wcisnąć klawisza alt czy shift, czy wstawić przecinka i kropki. Poza tym niechlujstwo w pisaniu to zwykły brak szacunku dla odbiorców.
Zresztą punkt IV regulaminu forum, w punktach 8 i 9 mówi o tym:
Zdania rozpoczynaj wielką literą, kończ kropką.
W miarę możliwości używaj przecinków zgodnie z zasadami interpunkcji.
Jeśli masz dysortografię lub dysleksję, korzystaj z narzędzia sprawdzającego pisownię w przeglądarce Firefox lub w edytorze tekstów bądź ze słownika ortograficznego.
Tako rzecze urtika. :mrgreen:

I co wy na to?
Ostatnio zmieniony 4 mar 2011, 14:31 przez urtika, łącznie zmieniany 3 razy.
Quirkyalone
Awatar użytkownika
dziwożona
tłumok bezczASowy
Posty: 1940
Rejestracja: 29 lut 2008, 20:29
Lokalizacja: z bagien i uroczysk
Kontakt:

Post autor: dziwożona »

Jak walczyłam z tą plagą na forum, to zostałam okrzyknięta wredną, czepialską, sfrustrowaną, agresywną babą.
Jak ktoś jest głąbem i matołem oraz wtórnym analfabetą, to głąbem, matołem oraz wtórnym analfabetą pozostanie. Amen.
Seks należy tępić, gdyż z niego biorą się dzieci - źródło naszej nieustającej, pedagogicznej udręki.
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2427
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Post autor: urtika »

A ja się tam nie będę czepiać i nikogo upominać, wezmę, poprawię i tyle. :P
Więc gdy ktoś zobaczy poprawiony tekst, tak jak w przykładzie podanym powyżej, oznaczać to będzie, że była tu urtika i to jej robota.
A głąby, matoły, analfabeci, lenie i niedbaluchy niech się wówczas spalą ze wstydu i zakopią pod ziemię. :mrgreen:
Quirkyalone
Zito
ASiołek
Posty: 98
Rejestracja: 21 kwie 2010, 15:29

Post autor: Zito »

.
Ostatnio zmieniony 2 maja 2012, 17:19 przez Zito, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ