Płeć biologiczna a płeć kulturowa

Jeśli masz pytanie i znikąd odpowiedzi, zwróć się do nas
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Kontakt:

Re: Płeć biologiczna a płeć kulturowa

Post autor: Viljar » 10 lis 2017, 14:40

No dooobra, muszę przyznać, że kompletnie nie umiem sobie tego wyobrazić. Musiałbym przeczytać/usłyszeć jakieś przykłady. Szczerze mówiąc, nadal bawi mnie takie usilne zwalczanie różnic płciowych i udawanie, że ich nie ma.
Warszawianka40+ pisze:Na temat tych różnic jest znana książka "Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus" - jest tam wszystko o czym napisała Króliczka i jeszcze więcej, oraz rady, jak się porozumieć między płciami. Bo mężczyźni (Marsjanie) i kobiety (Wenusjanki) często nie rozumieją wzajemnych komunikatów, stąd nieporozumienia. Pożyteczna pozycja :)
Ta książka opiera się w znacznej mierze na stereotypach i nie uwzględnia faktu, że wiele cech przypisywanych tam kobietom i mężczyznom to cechy wpojone przez wychowanie, a nie wrodzone. Na przykład ja odniosłem do siebie nieco ponad połowę zachowań męskich i również blisko połowę damskich.
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage

Rheda
łASuch

Post autor: Rheda » 10 lis 2017, 15:57

Viljar pisze:
10 lis 2017, 14:40
wiele cech przypisywanych tam kobietom i mężczyznom to cechy wpojone przez wychowanie, a nie wrodzone.
Wiesz, że o to właśnie chodzi z płcią kulturową (i przy okazji antropologią płci)? :P

Awatar użytkownika
Warszawianka40+
ciAStoholik

Post autor: Warszawianka40+ » 2 gru 2017, 13:02

Viljar pisze:
10 lis 2017, 14:40
Ta książka opiera się w znacznej mierze na stereotypach i nie uwzględnia faktu, że (...)
Ta książka bardzo mi się przydała w praktyce - w zrozumieniu mężczyzn i kobiet i ich odmiennych zachowań. Żeby rozwijać własną i innych empatię, niwelować nieporozumienia, wypracowywać kompromisy i ogólnie radzić sobie w związkach międzyludzkich - polecam :)
"Tolerancja powinna być przede wszystkim tolerancją prawdy." Henry Ford

Awatar użytkownika
AlaZala
ciAStoholik

Post autor: AlaZala » 2 gru 2017, 16:29

Warszawianka40+ pisze:
2 gru 2017, 13:02
Ta książka bardzo mi się przydała w praktyce - w zrozumieniu mężczyzn i kobiet i ich odmiennych zachowań. Żeby rozwijać własną i innych empatię, niwelować nieporozumienia, wypracowywać kompromisy i ogólnie radzić sobie w związkach międzyludzkich - polecam :)
Albo żeby utrwalić stereotypy i dalej je propagować.

Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Kontakt:

Post autor: Viljar » 2 gru 2017, 19:53

Jeśli już, to lepiej sprawdza się książka "Dlaczego mężczyźni kłamią, a kobiety płaczą". Ta pozycja, pierwsza z bodajże trzech podobnych, próbuje w naukowy sposób wyjaśnić stereotypy dotyczące kobiet i mężczyzn. Autorzy próbują wyjaśnić, skąd dane stereotypy się wzięły i czy faktycznie są prawdziwe. Okazuje się, że niektóre mają swoje uzasadnienie w anatomii i fizjologii - np. mężczyźni faktycznie nieco gorzej odróżniają kolory, dlatego tak często ośmieszają się w oczach kobiet, nazywając wiśniowy czerwonym. Autorzy zastrzegli, że stereotypy dotyczą WIĘKSZOŚCI, ale nie WSZYSTKICH i proszą w przedmowie o nieobrażanie się. Jednocześnie zaznaczyli, że anatomii i fizjologii się nie zmieni, więc zamiast się obrażać, może lepiej poznać i zrozumieć te różnice.
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage

ODPOWIEDZ