Co myślicie o programie 500+?

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
Awatar użytkownika
Warszawianka40+
pASibrzuch

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: Warszawianka40+ » 17 cze 2017, 09:12

Viljar pisze:
Jednak jedną rzecz trzeba wyraźnie podkreślić - wysyłanie dzieci do pracy to skutek, a nie przyczyna. Posiadanie dziecka to z jednej strony "dar Boży", a z drugiej - kłopot, bo przybywa kolejna "gęba do wyżywienia". Co więc zrobić? Wysłać dzieciaka do pracy, jak podrośnie, bo co będzie w domu siedział...
Płodzenie dzieci do pracy jest w niektórych środowiskach usankcjonowaną koniecznością - bo jak obrobić 20 hektarowe gospodarstwo, rodzice i dwoje dzieci nie dadzą rady (dziś może tak bo są maszyny, dawniej w żadnym wypadku). Tam jest dużo drobnych rzeczy do zrobienia, trzeba się bez przerwy kręcić. Dzieci są tanią siłą roboczą, której się nie płaci. Można je wykorzystywać do woli.
Znam przypadek rolnika, który posyłał dzieci w żyto rwać osty (bez rękawiczek). Jak już wszystko inne zostało zrobione. Miał kilka żon, które kolejno umierały, dzieci kilkanaście, gospodarstwo ponad 20 ha.
Dlatego właśnie dzieci płodzono bez opamiętania, do tego nie leczono - było ich dużo, i dużo umierało. Dziś nadal dostęp do lekarza jest w pewnych środowiskach utrudniony (do przychodni np. 15 km, sam nie pójdzie a ojciec samochodem nie ma czasu odwieźć i bagatelizuje, do lekarza na wsi trafiają dzieci (i dorośli) dopiero jak sa poważnie chorzy). Zresztą, chłopi dostali ubezpieczenie dopiero za Gierka.

To dotyczy nie tylko rolnictwa. Niedawno w Grecji widziałam warsztat tkający dywany. Siedziało przy nim może pięcioro dzieci w wieku lat może ośmiu. Drobne paluszki tkały delikatny dywan w sztucznym świetle, około godziny 23-ciej. Umyślnie wróciłam za 2-3 godziny - dzieci siedziały dalej. Nie ich pora, traciły zdrowie i wzrok.

Czy gdyby ich opiekun dostawał 500+, nie miałoby to miejsca? Nie wiem. Opiekun był może chciwy. Dzieci są idealne do pewnego rodzaju (uciążliwych) prac. Krzywdzenie dzieci - bo nie mogą się skarżyć - jest możliwe dopóki nie obejmie się dzieci właściwą opieką, a ich wykorzystujący opiekunowie nie zaczną być karani. Do tego długa droga...

Cały problem - u nas 500+, a wszędzie na całym świecie nędza dzieci przy dostatnio żyjących opiekunach, praca przymusowa, maltretowanie - powinny być jakoś rozwiązane odgórnie. Tylko nikt nie ma pomysłu jak.
"Tolerancja powinna być przede wszystkim tolerancją prawdy." Henry Ford

panna_x
pASztet

Post autor: panna_x » 18 cze 2017, 08:24

A cóż w tym nieoględnego, co napisałam? Przedstawiłam swój punkt widzenia i tyle. Ty Warszawianko masz inny, ja inny i tak zostanie najpewniej. Nie musimy się zgadzać ze wszystkim.

Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Kontakt:

Post autor: Viljar » 19 cze 2017, 14:39

Warszawianka40+ pisze:Płodzenie dzieci do pracy jest w niektórych środowiskach usankcjonowaną koniecznością - bo jak obrobić 20 hektarowe gospodarstwo, rodzice i dwoje dzieci nie dadzą rady (dziś może tak bo są maszyny, dawniej w żadnym wypadku). Tam jest dużo drobnych rzeczy do zrobienia, trzeba się bez przerwy kręcić. Dzieci są tanią siłą roboczą, której się nie płaci. Można je wykorzystywać do woli.
Co ciekawe, właśnie mechanizacja rolnictwa otworzyła drzwi do wykorzystywania dzieci do pracy na szeroką skalę. Dawniej dzieci wykorzystywano do wieli drobnych prac, jednak te cięższe i tak musieli robić dorośli. Lepiej było wynajmować innych do pomocy albo też skorzystać z możliwości wymiany - "dzisiaj ja pomogę tobie, a jutro ty mnie". Dzieci to bowiem "inwestycja" długoterminowa - trochę potrwa, zanim się to nada do pracy, a jeść też musi i jeszcze zająć się nim trzeba. I tu jest właśnie paradoks - z jednej strony dzieci były inwestycją, a z drugiej balastem - "darem" i "dopustem Bożym" jednocześnie.

Natomiast co do wykorzystywania dzieci jako taniej lub bezpłatnej sił roboczej - właśnie dlatego uważam, że program 500+ powinien być objęty takimi samymi regułami, jak np. jakikolwiek projekt z dofinansowaniem unijnym, gdzie trzeba dokładnie przedstawić, co, kiedy i za ile. Inaczej może się okazać, że 500+ w większości przypadków sprzyja rodzeniu się i utrzymywaniu patologii. Powiedzmy sobie szczerze - ile osób zrezygnowałoby z darmowej siły roboczej (którą w dodatku można swobodnie praktycznie karać za nieposłuszeństwo) na rzecz samodzielnego wykonywania pracy czy zatrudnienia kogoś? Większość czy mniejszość?
Cały problem - u nas 500+, a wszędzie na całym świecie nędza dzieci przy dostatnio żyjących opiekunach, praca przymusowa, maltretowanie - powinny być jakoś rozwiązane odgórnie. Tylko nikt nie ma pomysłu jak.
Zacznę trochę nie na temat - niedawno miałem w rękach dokument pewnej organizacji zajmującej się handlem ludźmi, z którego wynikało, że dzisiaj niewolnictwo ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, gdyż jest społecznie akceptowane. Wiele osób korzysta z pracy faktycznych niewolników czy dzieci, choćby kupując ubrania w sieciówkach odzieżowych. Wszyscy wiedzą, ale nikt nie protestuje, gdyż zbyt energiczne protesty spowodowałyby zwalczenie i zanik zjawiska, a co za tym idzie - wzrost cen.

I tu jest pies pogrzebany - wykorzystywanie dzieci będzie trwało tak długo, jak się będzie opłacać i nie będzie się na to zwracać uwagi. Program 500+ tego raczej nie zmieni, bo nie robi nic, żeby zmienić mentalność. Co gorsza - wpisuje się znakomicie w roszczeniową postawę wielu naszych rodaków, którzy chcieliby szybkiego polepszenia swojej sytuacji życiowej bez żadnego wysiłku ze swojej strony. Do czego doprowadzi takie myślenie?
hodzi o to, żeby kasa zabrana nam w podatkach poszła na to, co się zwróci. Dzieci - nakarmione, wykształcone, szczęśliwe - będą więcej potem zarabiać i będziesz miała większą emeryturę.
Oczywiście zakładamy, że dziecko zostanie w kraju i że nie będzie pracować "na czarno"...
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage

Awatar użytkownika
Warszawianka40+
pASibrzuch

Post autor: Warszawianka40+ » 19 cze 2017, 18:09

Są d w a problemy:
1. Bieda
2. Patologie ze strony opiekunów (rodziców) - wykorzystywanie do pracy, życie na koszt dzieci (za alimenty lub te 500+), maltretowanie.
Myślę, że bieda występuje bardziej powszechnie i że łatwiej ją zlikwidować - próbą jest właśnie program 500+. Na wsi program ten jak wynika z moich obserwacji pomógł w znacznej mierze. Chodzi - literalnie - o likwidacje głodu. Pewne dzieci, które przedtem były głodne, teraz nie są. To dużo.
Jak zlikwidować patologie ze strony opiekunów? Bardzo ciężko. I z 500+, i bez 500+ będą istniały.
Ale nie wolno zakładać, że każdy rodzic/opiekun sprzeniewierzy pieniądze z 500+ bez pożytku dziecka - i dlatego ten program nie powinien istnieć.
"Tolerancja powinna być przede wszystkim tolerancją prawdy." Henry Ford

ODPOWIEDZ