Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Postprzez Nightmarine » 22 maja 2017, 03:30

Zdrobnienia. Wszelkie pieniążki, rodzinki, piwka, paluszki (nie mylić z przekąskami), noski, łapki (nie na myszy), kamerki, piąteczki, piżamki, kolorki... można wymieniać i wymieniać. Straszą krejzole, pieseły, kotełki, kopytkowania itp. Jest też moda na pisanie z błędami np. zembuff, łuszko, gadajo. Jak czytam takie rzeczy to mną szarpie.

I to:

Layla napisał(a):Śląska gwara to u mnie chyba najbardziej znienawidzona gwara ever. Nie trawię, skręca mnie jak to słyszę.
???
Nightmarine
łASuch

Postprzez Sightless Serpent » 22 maja 2017, 12:51

Najbardziej irytują mnie zdrobnienia - ale z nich wszystkich wyjątkową alergię mam na pieniążki, chlebek i Martusię. Jeżeli ktoś zdrabnia moje imię, to automatycznie go nie lubię. Jest kilka osób z rodziny, które robią to złośliwie, mimo że kilkadziesiąt razy powtarzałam im, iż sobie tego nie życzę.
Sightless Serpent
ASiołek

Postprzez króliczka » 25 maja 2017, 09:51

- stosunek
- pierdoła
króliczka
młodASek

Postprzez Nightmarine » 1 sie 2017, 13:35

chłopacy
???
Nightmarine
łASuch

Postprzez aldrig » 1 sie 2017, 14:37

Wow! Ja z kolei uwielbiam śląską gwarę, do tego jeszcze jak u osoby często jej używającej i po "polskiemu" słychać takie ślunskie zacięcie! : D

Przy okazji byblyoteka, nie cierpię warszawskiego (?, mazowieckiego?) "to jest zrobione z plastyku", "to kosztuje pięć złoty"... W sumie to może to faktycznie jakiś mazowiecki regionalizm z tym igrekowaniem wszystkiego?
aldrig
gimnASjalista

Postprzez Viljar » 1 sie 2017, 15:02

Po lynach sie wspynamy, rękamy y nogamy :D
To jest regionalizm. Urodziłem się i wychowałem na Mazowszu, a potem, gdzie się nie ruszyłem, to ludzie śmiali się i śmieją do dzisiaj, że nie lubię litery "i". Tego się oduczyć chyba nie da.

Skoro już przy gwarach mowa, to zawsze drażniła mnie "kresowe" mówienie "l" zamiast "ł", a także również typowe dla wschodniej Polski "seplenienie": "Viljarku, bądz clowiekiem, pokaz, jak rozwiązales to cwicenie". Na tym tle dochodziło zresztą do tarć na tle ja - koledzy z Olsztyna, bo oni nie słyszeli, że seplenią, za to ja w ich uszach "sztrasznie szeleszcziłem" i myśleli, że specjalnie podkreślam swoje "warszawskie" pochodzenie :)
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
Viljar
Wielki AS Jedi

Postprzez aldrig » 1 sie 2017, 15:30

"L" zamiast "ł" jest niesamowicie dostojne (w moich uszach przynajmniej tak to brzmi), ale fakt, również i trochę denerwujące! W śpiewie wypada lepiej, niż w mowie.

Kurczę, chyba trzeba by się wybrać do biblioteki po jakąś knigę o polskich dialektach. Tak się strasznie interesuję różnicami fonetycznymi w dialektach, ale niestety nie w moim ojczystym języku. Jedyne co zauważałam do tej pory to wschodnie zaciąganie. Noob. :cry:

A zahaczając o gwary wciąż i coby offtopu nie było - krakowskie "czciny" zamiast "trzciny", "czy" zamiast "trzy" też działają mi na nerwy. : D
aldrig
gimnASjalista

Postprzez 4w5 » 4 sie 2017, 21:09

stylizacja - jako ubranie
konkubina - chińskiego cesarza (???)
*** - że niby taki super (a brzmi jakby wprost przeciwnie) EDIT: dzięki za wykropkowanie (administracja się ze mną zgadza)
bynajmniej - w roli przynajmniej
wulgaryzmy - jako znak przestankowy w zdaniu
4w5
ASiołek

Postprzez maga » 5 sie 2017, 11:24

Destynacja - dostaję spazmów, gdy je słyszę lub widzę
maga
mASełko

Postprzez gugl00 » 11 sie 2017, 22:29

Penitent i katechumen przyprawiają mnie o ciarki.
Tatuator i piercer, we wszystkich możliwych kombinacjach jeśli chodzi o zapis. Bardziej branżowo to lonża lub sztylpy/czapsy.
gugl00
gimnASjalista

Postprzez SamotnyWilk » 12 sie 2017, 11:09

Przydałoby się, pasowałoby. Czemu ludzie nie umieją o coś poprosić?
SamotnyWilk
mASełko

Postprzez panna_x » 14 sie 2017, 08:44

ja uwielbiam zdrabniać wszystko, słowa, imiona, na pewno sporą część użytkowników tutaj bym irytowała. Co do słów to, choć jestem polonistką ( magistrem od literek wg niektórych), błędne używanie mnie nie razi, jak i błędna odmiana. Kiedyś moi znajomi z kierunku oburzali się, jak można powiedzieć z przyjacielami zamiast z przyjaciółmi. Dla mnie to przesada. Ważne, żeby język był komunikatywny i można zrozumieć, o co chodzi drugiej osobie. Zdecydowanie jestem za taką pragmatyczną opcją.Czego nie lubię? Nadmiaru słów angielskich, zastępowania polskich angielskimi, choć mamy swoje i dobre nazwy czy określenia. Nie lubię też używania nadmiernie wyszukanych słów czy określeń, które mają pokazać, jaki to rozmówca nie jest światły ( czyli takiego snobizmu językowego). A z prostych słów nie lubię np słowa ciepły, nie wiem czemu, jego brzmienie źle na mnie działa. Nie lubię też słowa rozdziewiczać, dla mnie brzmi i kojarzy się okropnie, z jakąś brutalnością i wulgarnością.
panna_x
bASałyk

Postprzez Claude » 15 sie 2017, 21:38

Jakiegoś konkretnego zestawu słów nielubianych nie mam, ale śmiesznie to brzmi jak ktoś używa angielskich słów w takich kontekstach, w których nie używa ich nikt z otoczenia. Mówiąc mniej misternie, zdania typu "Trzeba w to włożyć większy efort" brzmią dla mnie niemiłosiernie absurdalnie. Stwierdzenia typu "Jest ten filing" nawet nie chcę komentować. Bardzo chwalę sobie zapożyczanie słów, sam potrafię wkładać do zdań w języku polskim słówka angielskie, niemieckie, japońskie czy włoskie, ale ludzie - kontekst. Robienie tego, żeby być cool, nie jest cool.
Claude
gimnASjalista

Postprzez Zajra » 15 sie 2017, 22:35

Bardzo nie lubię jak ktoś zdrabnia moje imię.
Zajra
przedszkolASek

Poprzednia strona

Powrót do Z Innej Beczki