Książki

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
Awatar użytkownika
Nightfall
ASter

Re: Książki

Post autor: Nightfall » 21 lip 2017, 21:30

Nie rozumiem tylko, czemu Achaję nazywa się "merysujką", skoro co i raz obrywa od losu. Autorki tego bloga najwyraźniej zapomniały, co określenie "Mary Sue" w ogóle znaczy :)
Bo jest OP, piękna jak ...jak to było w tej powieści...chyba jak klacz wyścigowa (tego typu porównanie było w książce), szczupła i zgrabna ale dźwiga duże ciężary jak wielki umięśniony mężczyzna, świetnie walczy i jest bardzo wykształcona. Jak dla mnie klołs inaf, żeby uznać ją za merysujkę 8)

Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Kontakt:

Post autor: Viljar » 22 lip 2017, 07:01

Fakt, że autor ją tak przedstawił, ale w tym przypadku to o niczym nie świadczy. Po pierwszych kilkunastu stronach okazuje się, że Achaja jest, no cóż, straszną idiotką, faktycznie niewiele umie, a jeśli odnosi sukcesy, to przypadkiem. Słowem - pierwszy opis nie bardzo pokrywa się z tym, co dzieje się później, więc do Mary Sue jej baaardzo daleko :)

W ogóle mam wrażenie, że pojęcie Mary Sue jest mocno nadużywane. Merysujkami są na pewno bohaterowie powieści Clive'a Cusslera, które faktycznie wszystko robią, wszystko umią, czego się nie tkną, zamienia się w złoto :) Gdyby nie nawiązania do różnych katastrof i zagadek morskich, to nie dałbym rady nawet jednej książki przeczytać. Albo na przykład tytułowa bohaterka serii "Honor Harrington" - chociaż tutaj poza irytującą, perfekcyjną główną bohaterką i równe perfekcyjnymi jej przyjaciółmi są również ciekawie stworzone intrygi polityczne oraz postacie adwersarzy.

A teraz właśnie czytam powieść, w której o żadnych merysujkach nie ma mowy. "Światło się mroczy" - dramat SF, debiut literacki George'a R.R. Martina. Powieść o człowieku, który wyrusza ratować swoją dawną miłość, bo otrzymał od niej wezwanie o pomoc. Wyrusza w tym celu na umierającą planetę, na której żyje już niewielu ludzi, głównie przedstawicieli wyjątkowo wojowniczej i okrutnej rasy, z którą wspomniana dawna miłość się związała. Wbrew pozorom nie jest to ckliwy romans - przeciwnie, mamy tu subtelne nawiązania do różnic kulturowych, powstawania i rozwoju różnych form cywilizacji, a także rozważania na temat, w jakich okolicznościach pojawia się równouprawnienie i czy zawsze jest dobrym pomysłem. Przepiękne są opisy dzieł i miast zbudowanych przez ludzi dawniej żyjących w opisanym świecie.

A gdyby ktoś miał wątpliwości, czy to na pewno pisał Martin - wszyscy bohaterowie albo giną w trakcie, albo są skazani na śmierć w niedalekiej przyszłości
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage

Awatar użytkownika
Mo73_
ASiołek

Post autor: Mo73_ » 24 wrz 2017, 09:46

Nightfall podpowiedziała mi, żebym podzieliła się tu moją książką :) Robię to z przyjemnością i zapraszam do lektury!

https://ridero.eu/pl/books/katalog_l/

Gdyby ktoś z Was przeczytał, bardzo proszę o opinię lub recenzję, nawet któciutkie, będę bardzo wdzieczna. Możecie je przesłać do mnie, zamieścić na stronie książki lub na jednej ze stron na Facebooku:

https://www.facebook.com/MonikaEwaPeterson/

https://www.facebook.com/katalogl/

Dziękuję :)
"The highest result of education is tolerance." - Helen Keller

Awatar użytkownika
Nightfall
ASter

Post autor: Nightfall » 24 wrz 2017, 12:16

Nightfall podpowiedziała mi, żebym podzieliła się tu moją książką :)
Mo chodziło mi o to, że możesz dodać ją na portal:

http://lubimyczytac.pl/

Ale tu też może być :D

Awatar użytkownika
Mo73_
ASiołek

Post autor: Mo73_ » 24 wrz 2017, 12:34

O matko, przepraszam :(
Jakoś będąc na forum nie pomyślałam, że mowa o innej stronie... Durna ja!
"The highest result of education is tolerance." - Helen Keller

Awatar użytkownika
Heremis87
ASter
Kontakt:

Post autor: Heremis87 » 29 wrz 2017, 21:19

Ostatnio czytam "Mitologię Mezopotamii" K.Łyczkowskiej i K. Szarzyńskiej, aż przypominają się studenckie czasy czytania tego typu książek :)
Rzekł Jezus: "Bądźcie tymi, którzy przechodzą mimo!"
Ewangelia Tomasza 42

"Dla radowania się i bólu człowiek urodził się na ziemi. Jeśli to rozumiemy dobrze, bezpiecznie przez ten świat idziemy."
William Blake

panna_x
pASztet

Post autor: panna_x » 11 paź 2017, 07:44

Ostatnio przeczytałam Domek z kart- angielska powieść, która była inspiracją dla serialu House of cards. Serialu nie znam, a książka super jak dla mnie. Zaczęłam też czytać powieść Bruhl, też o gościu, który robił karierę polityczną, tylko w czasach Sasów. Kiedyś próbowałam przeczytać Karierę Nikodema Dyzmy, ale odechciało mi się, jak doszłam do tego, że zgwałcił córkę Kunickiego.

4w5
ASiołek

Post autor: 4w5 » 11 paź 2017, 18:27

A Little Life

ODPOWIEDZ