Książki

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
Awatar użytkownika
Nightfall
bASałyk

Re: Książki

Post autor: Nightfall » 21 lip 2017, 21:30

Nie rozumiem tylko, czemu Achaję nazywa się "merysujką", skoro co i raz obrywa od losu. Autorki tego bloga najwyraźniej zapomniały, co określenie "Mary Sue" w ogóle znaczy :)
Bo jest OP, piękna jak ...jak to było w tej powieści...chyba jak klacz wyścigowa (tego typu porównanie było w książce), szczupła i zgrabna ale dźwiga duże ciężary jak wielki umięśniony mężczyzna, świetnie walczy i jest bardzo wykształcona. Jak dla mnie klołs inaf, żeby uznać ją za merysujkę 8)

Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Kontakt:

Post autor: Viljar » 22 lip 2017, 07:01

Fakt, że autor ją tak przedstawił, ale w tym przypadku to o niczym nie świadczy. Po pierwszych kilkunastu stronach okazuje się, że Achaja jest, no cóż, straszną idiotką, faktycznie niewiele umie, a jeśli odnosi sukcesy, to przypadkiem. Słowem - pierwszy opis nie bardzo pokrywa się z tym, co dzieje się później, więc do Mary Sue jej baaardzo daleko :)

W ogóle mam wrażenie, że pojęcie Mary Sue jest mocno nadużywane. Merysujkami są na pewno bohaterowie powieści Clive'a Cusslera, które faktycznie wszystko robią, wszystko umią, czego się nie tkną, zamienia się w złoto :) Gdyby nie nawiązania do różnych katastrof i zagadek morskich, to nie dałbym rady nawet jednej książki przeczytać. Albo na przykład tytułowa bohaterka serii "Honor Harrington" - chociaż tutaj poza irytującą, perfekcyjną główną bohaterką i równe perfekcyjnymi jej przyjaciółmi są również ciekawie stworzone intrygi polityczne oraz postacie adwersarzy.

A teraz właśnie czytam powieść, w której o żadnych merysujkach nie ma mowy. "Światło się mroczy" - dramat SF, debiut literacki George'a R.R. Martina. Powieść o człowieku, który wyrusza ratować swoją dawną miłość, bo otrzymał od niej wezwanie o pomoc. Wyrusza w tym celu na umierającą planetę, na której żyje już niewielu ludzi, głównie przedstawicieli wyjątkowo wojowniczej i okrutnej rasy, z którą wspomniana dawna miłość się związała. Wbrew pozorom nie jest to ckliwy romans - przeciwnie, mamy tu subtelne nawiązania do różnic kulturowych, powstawania i rozwoju różnych form cywilizacji, a także rozważania na temat, w jakich okolicznościach pojawia się równouprawnienie i czy zawsze jest dobrym pomysłem. Przepiękne są opisy dzieł i miast zbudowanych przez ludzi dawniej żyjących w opisanym świecie.

A gdyby ktoś miał wątpliwości, czy to na pewno pisał Martin - wszyscy bohaterowie albo giną w trakcie, albo są skazani na śmierć w niedalekiej przyszłości
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage

Awatar użytkownika
Mo73_
mASełko

Post autor: Mo73_ » 24 wrz 2017, 09:46

Nightfall podpowiedziała mi, żebym podzieliła się tu moją książką :) Robię to z przyjemnością i zapraszam do lektury!

https://ridero.eu/pl/books/katalog_l/

Gdyby ktoś z Was przeczytał, bardzo proszę o opinię lub recenzję, nawet któciutkie, będę bardzo wdzieczna. Możecie je przesłać do mnie, zamieścić na stronie książki lub na jednej ze stron na Facebooku:

https://www.facebook.com/MonikaEwaPeterson/

https://www.facebook.com/katalogl/

Dziękuję :)
"The highest result of education is tolerance." - Helen Keller

Awatar użytkownika
Nightfall
bASałyk

Post autor: Nightfall » 24 wrz 2017, 12:16

Nightfall podpowiedziała mi, żebym podzieliła się tu moją książką :)
Mo chodziło mi o to, że możesz dodać ją na portal:

http://lubimyczytac.pl/

Ale tu też może być :D

Awatar użytkownika
Mo73_
mASełko

Post autor: Mo73_ » 24 wrz 2017, 12:34

O matko, przepraszam :(
Jakoś będąc na forum nie pomyślałam, że mowa o innej stronie... Durna ja!
"The highest result of education is tolerance." - Helen Keller

Awatar użytkownika
Heremis87
ASter
Kontakt:

Post autor: Heremis87 » 29 wrz 2017, 21:19

Ostatnio czytam "Mitologię Mezopotamii" K.Łyczkowskiej i K. Szarzyńskiej, aż przypominają się studenckie czasy czytania tego typu książek :)
Rzekł Jezus: "Bądźcie tymi, którzy przechodzą mimo!"
Ewangelia Tomasza 42

"Dla radowania się i bólu człowiek urodził się na ziemi. Jeśli to rozumiemy dobrze, bezpiecznie przez ten świat idziemy."
William Blake

panna_x
bASyliszek

Post autor: panna_x » 11 paź 2017, 07:44

Ostatnio przeczytałam Domek z kart- angielska powieść, która była inspiracją dla serialu House of cards. Serialu nie znam, a książka super jak dla mnie. Zaczęłam też czytać powieść Bruhl, też o gościu, który robił karierę polityczną, tylko w czasach Sasów. Kiedyś próbowałam przeczytać Karierę Nikodema Dyzmy, ale odechciało mi się, jak doszłam do tego, że zgwałcił córkę Kunickiego.

4w5
ASiołek

Post autor: 4w5 » 11 paź 2017, 18:27

A Little Life

Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
ciAStoholik

Post autor: Słomiany Zapał » 21 lis 2017, 15:01

Czytam właśnie czwarty tom "Kłamcy" Jakuba Ćwieka. Ciekawa, pomysłowa powieść fantasy z humorem.

Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Kontakt:

Post autor: Viljar » 21 lis 2017, 16:25

Skoro Ci się spodobało, to polecam "Dreszcz" tego samego autora - chyba że już znasz :) A właśnie ostrzę sobie zęby na spin-off "Dreszcza", czyli "Zawiszę Czarnego" :D
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage

Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
ciAStoholik

Post autor: Słomiany Zapał » 21 lis 2017, 16:39

Viljar, dzięki. Właśnie planuję poczytać też inne książki tego autora.

Awatar użytkownika
Setsu
ASiołek

Post autor: Setsu » 22 lis 2017, 08:57

Od dłuższego czasu panuje u mnie jakaś susza książkowa, nie miałam nic na oku, więc z trzeci raz już odświeżyłam trylogię Marii Antoniny. Mocno fascynuje mnie ta postać, chociaż sama nie umiem dokładnie powiedzieć dlaczego, za to żadnej innej biografii nie przerobiłam przynajmniej do połowy, tylko ta mnie interesuje.
Ogólnie każdy rok jest podzielony u mnie na fazy z książkami i opowiadaniami. Aż korci mnie, aby w przybliżeniu pozliczać te drugie na strony książkowe ale życia by mi chyba nie starczyło :)
LGBTQWERTY

Awatar użytkownika
takasobie
pASibrzuch

Post autor: takasobie » 4 gru 2017, 00:03

Setsu pisze:
22 lis 2017, 08:57
Od dłuższego czasu panuje u mnie jakaś susza książkowa, nie miałam nic na oku, więc z trzeci raz już odświeżyłam trylogię Marii Antoniny. Mocno fascynuje mnie ta postać, chociaż sama nie umiem dokładnie powiedzieć dlaczego, za to żadnej innej biografii nie przerobiłam przynajmniej do połowy, tylko ta mnie interesuje.
Ogólnie każdy rok jest podzielony u mnie na fazy z książkami i opowiadaniami. Aż korci mnie, aby w przybliżeniu pozliczać te drugie na strony książkowe ale życia by mi chyba nie starczyło :)
A co to za trylogia o Marii Antoninie? :) Bardziej fabularna typu intrygi w Wersalu czy historyczno-polityczna opowieść?

Awatar użytkownika
Setsu
ASiołek

Post autor: Setsu » 4 gru 2017, 11:49

Biografia. O jej życiu od dzieciństwa, aż do śmierci, problemy, intrygi i skandale w Wersalu mniejsze bądź większe, polityka. Wszystko to co towarzyszyło władcom dzień w dzień :)
LGBTQWERTY

Awatar użytkownika
takasobie
pASibrzuch

Post autor: takasobie » 4 gru 2017, 11:51

Setsu pisze:
4 gru 2017, 11:49
Biografia. O jej życiu od dzieciństwa, aż do śmierci, problemy, intrygi i skandale w Wersalu mniejsze bądź większe, polityka. Wszystko to co towarzyszyło władcom dzień w dzień :)
a możesz podac tytuł? Może być na pw :). Chętnie przeczytam, bo lubię postać Marii Antoniny :)

ODPOWIEDZ