Kulinaria

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
Awatar użytkownika
marisaxyz
alabAStrowy bożek
Posty: 1230
Rejestracja: 8 gru 2011, 15:34

Re: Kulinaria

Post autor: marisaxyz »

potrzebuję sprawdzonych przepisów na ciasta,ciastka wegańskie najlepiej bez glutenu, także jakby ktoś miał takowe to byłabym wdzięczna :)
Last night I felt
real arms around me.
No hope, no harm,
just another false alarm...
Awatar użytkownika
dziwożona
tłumok bezczASowy
Posty: 1940
Rejestracja: 29 lut 2008, 20:29
Lokalizacja: z bagien i uroczysk
Kontakt:

Re: Kulinaria

Post autor: dziwożona »

Postanowiłam nie jeść mięsa, ale mam problem z czym sobie robić kanapki (uwielbiam chleb). Może ktoś mi coś podpowie? Nie wchodzą w grę gotowe pasztety sojowe, bo zawierają gluten ani surowe warzywa.
Seks należy tępić, gdyż z niego biorą się dzieci - źródło naszej nieustającej, pedagogicznej udręki.
Awatar użytkownika
marisaxyz
alabAStrowy bożek
Posty: 1230
Rejestracja: 8 gru 2011, 15:34

Re: Kulinaria

Post autor: marisaxyz »

ja lubię pastę z białej fasoli albo zielonego groszku konserwowego, miksujesz i dodajesz jakieś zioła albo czosnek, fajne przepisy są na http://www.puszka.pl
Last night I felt
real arms around me.
No hope, no harm,
just another false alarm...
Libra

Re: Kulinaria

Post autor: Libra »

Dziwożoś, przezajesmaczny jest paprykarz bezrybny z kaszy jaglanej:

http://www.jadlonomia.com/2013/04/weget ... ykarz.html

Pasztet z kaszy jaglanej

http://www.jadlonomia.com/2013/12/paszt ... awina.html


Czasami robię też pastę z grochu połówek, ugotowany blenduję z czosnkiem, przyprawami , olejem i sokiem z cytryny i mam taki spolszczony hummus ;)
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2427
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Re: Kulinaria

Post autor: urtika »

Jeśli zdarza mi się jeść chleb (a ostatnio to raczej rzadko) robię sobie pastę na bazie namoczonych ziaren słonecznika. Niegdyś podałam tu nawet dwa przepisy: na 2 i 7 stronie tego wątku.
Dziwożono, jaki jesz chleb? Mam na myśli z jakiej mąki. Sama pieczesz czy gdzieś kupujesz?
Paprykarz z jadłonomii (pierwszy link podany przez Librę) wypróbowałam i też polecam.
Quirkyalone
Awatar użytkownika
dziwożona
tłumok bezczASowy
Posty: 1940
Rejestracja: 29 lut 2008, 20:29
Lokalizacja: z bagien i uroczysk
Kontakt:

Re: Kulinaria

Post autor: dziwożona »

Chleb? Bywa różnie: kwadratowo i podłużnie :D
Jak chce mnie się piec, to sama sobie coś stworzę z mieszanki mąk: ziemniaczanej, kukurydzianej, jaglanej, czasem ryżowej, kasztanowej... A jak kupuję to raczej kukurydziany lub jaglano - ryżowy.
Seks należy tępić, gdyż z niego biorą się dzieci - źródło naszej nieustającej, pedagogicznej udręki.
Awatar użytkownika
marisaxyz
alabAStrowy bożek
Posty: 1230
Rejestracja: 8 gru 2011, 15:34

Re: Kulinaria

Post autor: marisaxyz »

ja dzisiaj upiekłam wegańskie babeczki z cynamonem i jabłkiem(pół na pół z mąką razową) dla mojego małego sąsiada-alergika, mam nadzieję że będą mu smakować :)
Last night I felt
real arms around me.
No hope, no harm,
just another false alarm...
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2427
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Re: Kulinaria

Post autor: urtika »

marisaxyz pisze:potrzebuję sprawdzonych przepisów na ciasta,ciastka wegańskie najlepiej bez glutenu, także jakby ktoś miał takowe to byłabym wdzięczna :)
Podczas dzisiejszej wędrówki po blogach kulinarnych natknęłam się na coś takiego:
http://weg-anka.blogspot.com/2014/03/be ... chami.html
Wygląda pięknie i apetycznie.
Mnie natomiast na tym blogu bardziej zainteresował przepis na drinka i domową czekoladę gorzką i białą. :wink:
Quirkyalone
Libra

Re: Kulinaria

Post autor: Libra »

Ja wielbię ciasteczka z kleiku ryżowego, z tym, że one nie wegan: jajka zawierają, nie próbowałam ich przerabiać na wegan, ale w sumie można by popróbowac je uweganić

http://bajkorada.blogspot.com/2013/09/c ... hinki.html <- tylko ja nie daje proszku do pieczenia, i tak "puchną" ;)
Awatar użytkownika
dimgraf
szarASek
Posty: 2628
Rejestracja: 7 sie 2011, 13:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kulinaria

Post autor: dimgraf »

Dziś się wysiliłem i zamiast kupić gotowy sos (rzekomo nawet bez konserwantów :P) postanowiłem zrobić go samodzielnie i znalazłem ten oto przepis:
http://zielonysok.blogspot.com/2013/10/ ... chili.html

Nie mam zielonego pojęcia co to ksylitol ale nazwa brzmi strasznie sztucznie (chemicznie) dlatego zdecydowałem się na cukier. Jak ktoś z was będzie próbował sos zrobić to proponuje albo zmniejszyć ilość octu albo dać więcej cukru (choć miara zależy od wielkości łyżeczki też :P). Sos powinien być raczej słodkawy, nie kwaśny. Choć chili jest ostre (są też słodkie odmiany ale ja użyłem ostrych papryczek) to się tym nie przejmujcie bo ocet i gotowanie bardzo mocno łagodzi pikantny smak. Co jeszcze... tak jak już miałem gotowy sos się zastanawiałem czy nie można by białego cukru zastąpić fruktozą z owoców dodając np. słodkiego pomarańcza (wtedy oczywiście odpowiednio mniej płynów, bo owoce dadzą płyn). Jakby ktoś robił eksperymenty i modyfikacje tego przepisu dajcie znać, bo bardzo polubiłem tajski sos chili jak i kuchnie inspirowaną Azją.
"Szczęście jest tak bardzo blisko, jeśli tego chcesz
marzeniami zbuduj przyszłość, swój własny los"
Obrazek
Libra

Re: Kulinaria

Post autor: Libra »

Ksylitol- "cukier" z brzozy.

U mnie jest cukrzyk w domu, więc ksylitol czy stewia są na porządku dziennym :P
Awatar użytkownika
wyrwana_z_kontekstu
mASakra
Posty: 2033
Rejestracja: 12 mar 2011, 12:42

Re: Kulinaria

Post autor: wyrwana_z_kontekstu »

Libro, masz może pomysł, co zrobić z domowym pasztem z soczewicy (zmielona soczewica gotowana plus koncentrat i przyprawy), który w wersji podstawowej mi nie smakuje? Jak go w smaczny sposób "zrecyklingować", by nie wyrzucać?
Libra

Re: Kulinaria

Post autor: Libra »

A zblendować z duzą ilością podsmażonej cebulki?


Można by też spróbować inaczej doprawić, zageścić, może dać jajo, panierke i przerobić na kotlety ;)
Awatar użytkownika
Heremis87
pASjonat
Posty: 811
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:05
Lokalizacja: Śląski Rzym
Kontakt:

Re: Kulinaria

Post autor: Heremis87 »

Dodam coś od siebie:

Sos do czipsów, ziemniaków itd:

2-3 łyżki jogurtu owsianego domowej roboty
odrobina pieprzu cayenne choć ja dałem sporo
odrobina pieprzu czarnego
mleko roślinne (użyłem jaglano-owsianego) aby uzyskać ulubioną konsystencję
1-2 łyżeczki zmielonego siemienia lnianego
wszystko wymieszać i gotowe :)

Czekolada "po aztecku":

- 1 puszka kukurydzy słodkiej z zalewą
- 5-6 łyżeczek kakao
- 1-2 laski wanilii
- szczypta pieprzu chilli
- łyżeczki słodkiej papryki
- szczypta papryki ostrej
- 2 łyżki mąki kukurydzianej
- około 150 mil wody
Z lasek wanilii wydłubać ziarenka i wrzucić ze strąkami do wody, gotować 5-10 min. Tymczasem do kukurydzy wrzucić resztę i wymieszać. Wyciągnąć laski wanilii i do wrzącej wody wrzucić resztę, mieszać i gotować około 2-3 min na mały ogniu, aż nieco zgęstnieje. Zostawić do ostygnięcia. Wreszcie się udało :wink:

Owsianka z żółtym serem i dżemem truskawkowym:

-4-5 łyżek płatków owsianych
-kilka cienkich plastrów sera, miałem edam
-łyżka dżemu truskawkowego
-2 łyżki płatków kukurydzianych
-szczypta imbiru mielonego
Płatki zalać na noc wodą, rano podgrzać, gdy się rozgrzeją dać ser, mieszać widelcem aż się rozpuści na koniec dżem, imbir i posypać płatkami, gotowe

Ciasteczka kukurydziano-amarantusowe:

-około 120g margaryny
-około 0,5 kubka mąki kukurydzianej
-łyżeczka sody
-szczypta soli
-kubek mąki pszennej
2-3 łyżki zmielonych ziaren amarantusa
-łyżka zmielonego siemienia lnianego zalanego wrzątkiem
-słonecznik lub inne nasiona, co kto lubi (opcjonalnie)
Mąki wymieszać z solą i sodą (maki dawałem w sumie na oko, tak aby zagnieść wilgotne ciasto), następnie dodać margarynę, nasiona i len, ugnieść zwarte ciasto, zawinąć w folię i na 30-60 min do lodówki, potem rozwałkować na grubość 0,5 cm i wyciąć ciasteczka, piec w 180 stopni 15-20 min
Rzekł Jezus: "Bądźcie tymi, którzy przechodzą mimo!"
Ewangelia Tomasza 42

"Dla radowania się i bólu człowiek urodził się na ziemi. Jeśli to rozumiemy dobrze, bezpiecznie przez ten świat idziemy."
William Blake
Awatar użytkownika
marisaxyz
alabAStrowy bożek
Posty: 1230
Rejestracja: 8 gru 2011, 15:34

Re: Kulinaria

Post autor: marisaxyz »

Heremis czy Ty jadłeś owsiankę z żółtym serem i dżemem ? bo ja godzinę temu przeczytałam Twój post i nadal jestem w szoku....
Last night I felt
real arms around me.
No hope, no harm,
just another false alarm...
ODPOWIEDZ