Kulinaria

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
Awatar użytkownika
necia
starszASek
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2015, 19:35
Lokalizacja: Anglia/Norfolk

Re: Kulinaria

Post autor: necia »

Tak, możliwa taka opcja :)

Alternatywą jest panierowana mozarella maczana w sosie żurawinowym.

Diabeł tkwi w dojrzałym serze żółtym, dlatego to musi być cheddar a nie jakaś tam gouda czy mozarella. Cheddar pasuje świetnie do intensywnych słodkich produktów.

Osobiście polecam :) Robię tak schabowe z serem cheddar i żurawinami :)
Awatar użytkownika
Heremis87
pASjonat
Posty: 811
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:05
Lokalizacja: Śląski Rzym
Kontakt:

Re: Kulinaria

Post autor: Heremis87 »

marisaxyz pisze:Heremis czy Ty jadłeś owsiankę z żółtym serem i dżemem ? bo ja godzinę temu przeczytałam Twój post i nadal jestem w szoku....
Żółty ser z reguły edam czy gouda z dżemem typu wiśniowy, śliwkowy, truskawkowy to smak mojego dzieciństwa :wink:
Rzekł Jezus: "Bądźcie tymi, którzy przechodzą mimo!"
Ewangelia Tomasza 42

"Dla radowania się i bólu człowiek urodził się na ziemi. Jeśli to rozumiemy dobrze, bezpiecznie przez ten świat idziemy."
William Blake
Awatar użytkownika
marisaxyz
alabAStrowy bożek
Posty: 1230
Rejestracja: 8 gru 2011, 15:34

Re: Kulinaria

Post autor: marisaxyz »

Heremis87 pisze:
marisaxyz pisze:Heremis czy Ty jadłeś owsiankę z żółtym serem i dżemem ? bo ja godzinę temu przeczytałam Twój post i nadal jestem w szoku....
Żółty ser z reguły edam czy gouda z dżemem typu wiśniowy, śliwkowy, truskawkowy to smak mojego dzieciństwa :wink:
ja to jednak zacofana jestem :)
Last night I felt
real arms around me.
No hope, no harm,
just another false alarm...
Libra

Re: Kulinaria

Post autor: Libra »

Też mnie to zmroziło... ale łoscypek z żurawiną lubię :D
Awatar użytkownika
Heremis87
pASjonat
Posty: 811
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:05
Lokalizacja: Śląski Rzym
Kontakt:

Re: Kulinaria

Post autor: Heremis87 »

marisaxyz pisze: ja to jednak zacofana jestem :)
A tam :wink: różne są nawyki. Swoją drogą moje pomysły nieraz aż mnie dziwią, ale eksperymentuję, to pewnie będzie niezła bomba;

owsianka z żółtym serem i burakami na kawie zbożowej

- 4-5 łyżek płatków owsianych
- starte ugotowane buraki
- 5 cienkich plasterków sera żółtego u mnie edam
- łyżka dżemu truskawkowego
- szczypta imbiru zmielonego
- kawa zbożowa zaparzona i ostygła

Płatki na noc zalać kawą zbożową, rano wsypałem jeszcze fusy z tej kawy, nie wiem czy to zdrowe, ale co tam. gdy zaczęły się gotować dałem plasterki sera posypałem imbirem, zamieszałem ser zaczął się topić, następnie dałem dżem, wymieszałem wyłączyłem ogień, na koniec buraki i posypałem jeszcze cynamonem oraz wymieszałem dobrze. Jak dla mnie świetna sprawa :wink: (możliwe że byłem wtedy na kacu i stąd takie pomysły miałem)
Rzekł Jezus: "Bądźcie tymi, którzy przechodzą mimo!"
Ewangelia Tomasza 42

"Dla radowania się i bólu człowiek urodził się na ziemi. Jeśli to rozumiemy dobrze, bezpiecznie przez ten świat idziemy."
William Blake
Awatar użytkownika
Layla
wASp
Posty: 1946
Rejestracja: 11 lut 2011, 11:06

Re: Kulinaria

Post autor: Layla »

Heremis, te Twoje eksperymenty tak mnie dziwią, że niekiedy mam ochotę sprawdzić jak to smakuje :P
Chociaż jeśli o owsianki/muesli chodzi, to jak już mam moczyć płatki owsiane na noc w jakiejś cieczy, to wybieram mleko (jakiekolwiek) wymieszane ze świeżo wyciśniętym sokiem z jabłek, by nazajutrz zjeść to wymieszane z jabłkiem, żurawiną, sokiem z limetki, miodem, pistacjami i świeżymi ziarenkami granatu :P
- Czy to ten moment, kiedy całe moje życie przesuwa mi się przed oczami?
NIE, TEN MOMENT BYŁ PRZED CHWILĄ.
- Kiedy?
TO MOMENT POMIĘDZY PAŃSKIMI NARODZINAMI A PAŃSKIM ZGONEM.
Awatar użytkownika
Heremis87
pASjonat
Posty: 811
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:05
Lokalizacja: Śląski Rzym
Kontakt:

Re: Kulinaria

Post autor: Heremis87 »

Layla pisze:Heremis, te Twoje eksperymenty tak mnie dziwią, że niekiedy mam ochotę sprawdzić jak to smakuje :P
Chociaż jeśli o owsianki/muesli chodzi, to jak już mam moczyć płatki owsiane na noc w jakiejś cieczy, to wybieram mleko (jakiekolwiek) wymieszane ze świeżo wyciśniętym sokiem z jabłek, by nazajutrz zjeść to wymieszane z jabłkiem, żurawiną, sokiem z limetki, miodem, pistacjami i świeżymi ziarenkami granatu :P
Mam taką stronę na fb, obyś zachowała zdrowie przy tych eksperymentach :wink: Dla mnie na szczęście ok było. Codziennie jem owsiankę, stąd tak kombinuję dla urozmaicenia, stąd moje wymysły, a o żarciu dużo w zasadzie myślę.
U mnie płatki owsiane moczę na noc w wodzie. Resztę tego jakby soku z płatków odlewam do słoika i mam dodatek do kawy. Poza tym czasem robię owsiankę z mlekami roślinnymi, odkąd zaczęła się wiosna nawet ich nie gotuję, jem namoczone przez noc z różnymi dodatkami na zimno. Dziś np z masą krówkową, śliwkami z cynamonem i liśćmi mięty. Granatu i pistacji od wieku nie jadłem, cięcia w budżecie eh...
Rzekł Jezus: "Bądźcie tymi, którzy przechodzą mimo!"
Ewangelia Tomasza 42

"Dla radowania się i bólu człowiek urodził się na ziemi. Jeśli to rozumiemy dobrze, bezpiecznie przez ten świat idziemy."
William Blake
Ksiezniczka
młodASek
Posty: 20
Rejestracja: 16 sty 2015, 18:40

Re: Kulinaria

Post autor: Ksiezniczka »

A ja wlasnie szulkalam dzialu kulinaria na tym forum i znalazlam posta... Moze warto by zalozyc watek poswiecony kulinariom tylko i latwiej by bylo znalesc przepisy?
Awatar użytkownika
marisaxyz
alabAStrowy bożek
Posty: 1230
Rejestracja: 8 gru 2011, 15:34

Re: Kulinaria

Post autor: marisaxyz »

Właśnie znalazłam stronkę z wege przepisami z blogów vegespot.pl , bardzo interesujące :D
Last night I felt
real arms around me.
No hope, no harm,
just another false alarm...
Awatar użytkownika
Layla
wASp
Posty: 1946
Rejestracja: 11 lut 2011, 11:06

Re: Kulinaria

Post autor: Layla »

marisaxyz pisze:Właśnie znalazłam stronkę z wege przepisami z blogów vegespot.pl , bardzo interesujące :D
Przyglądam się i zapowiada się nieźle :D

Ja dzisiaj eksperymentowałam w kuchni i ugotowałam za przepisem z niezawodnej jadłonomii krem z pietruszki i gruszek. W mojej wersji dodałam mleko kokosowe, bo innego w domu nie znalazłam. W efekcie wyszła dość słodka zupa, ale połaczenie tych smaków i tak mi się podoba :D
- Czy to ten moment, kiedy całe moje życie przesuwa mi się przed oczami?
NIE, TEN MOMENT BYŁ PRZED CHWILĄ.
- Kiedy?
TO MOMENT POMIĘDZY PAŃSKIMI NARODZINAMI A PAŃSKIM ZGONEM.
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2427
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Re: Kulinaria

Post autor: urtika »

Nadszedł sezon na młody szpinak, więc ostatnio na moim stole gości szpinak przyrządzany po turecku.
http://turcjaodkuchni.blogspot.com/2013 ... panak.html
Jako koncentrat paprykowy dodałam ajwar, gdyż jednym z jego składników jest papryka. Gdy skończy mi się słoik z alwarem, wypróbuję z ljutenicą, pindżurem lub relishem.
Raz zrobiłam w wersji z ryżem, raz z kaszą gryczaną, wcześniej już ugotowanymi.
Zgodnie z przepisem, czyli z ryżem wyszedł sto razy lepszy niż z kaszą gryczaną, zresztą z kaszą gryczaną to już raczej nie po turecku. Kaszy bulgur nigdy w życiu nie próbowałam. Nie jadłam osobno z sosem jogurtowo- czosnkowym, tylko czosnek smażyłam razem z cebulą i zieloną papryką, a łyżkę jogurtu wmieszałam do gotowej potrawy na koniec.
Quirkyalone
Awatar użytkownika
Heremis87
pASjonat
Posty: 811
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:05
Lokalizacja: Śląski Rzym
Kontakt:

Re: Kulinaria

Post autor: Heremis87 »

U mnie ciągle zabawy z różnymi mąkami i naparami oraz przyprawami, dziś udało się zrobić podpłomyk z grochu zmielonego na mąkę, cudo jak dla mnie :)

Zapraszam na nieco dziwnie nieraz przepisy: https://www.facebook.com/trelisyntages/
Rzekł Jezus: "Bądźcie tymi, którzy przechodzą mimo!"
Ewangelia Tomasza 42

"Dla radowania się i bólu człowiek urodził się na ziemi. Jeśli to rozumiemy dobrze, bezpiecznie przez ten świat idziemy."
William Blake
Awatar użytkownika
Jakub_Karinnoy
gimnASjalista
Posty: 10
Rejestracja: 21 kwie 2016, 18:12
Lokalizacja: Mazury

Re: Kulinaria

Post autor: Jakub_Karinnoy »

Jeśli was to zainteresuje mam tu ciekawy link:
http://obliczagruzji.monomit.pl/ksiazki ... -i-aromaty

Bardzo pyszne są pierogi Chinkali . Robię je często , wariuje z nimi czasami to z mięsnym farszem to ze szpinakiem itp. Polecam też Gruzińską lazanię :wink:
Pozdrawiam .
„Wiem, że nic nie wiem”
benek56
bobASek
Posty: 3
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:19
Kontakt:

Re: Kulinaria

Post autor: benek56 »

Teraz przepadam za zupami warzywnymi (kapusta, kalafior, szczaw, ogórki, pomidory, ach... i mnóstwo), nie dość że smaczne to i parę kg. można zrzucić. Sporo pomysłów czepię z tego bloga http://www.przyjemnegotowanie.pl/Zupa-p ... -b120.html a ta zupka wyjątkowo pyszna była
Awatar użytkownika
Heremis87
pASjonat
Posty: 811
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:05
Lokalizacja: Śląski Rzym
Kontakt:

Re: Kulinaria

Post autor: Heremis87 »

Mi tylko nie wychodzą naleśniki, ciągle zawalam, ale ostatnio odkryłem banalny przepis, a w zasadzie pomysł na wegetariańskie naleśniki. Mianowicie, zewnętrzne ,dobrze oczyszczone i giętkie liście kapusty kroję i zawijam w nie farsz, naleśnik iście chrupiący :lol: Zimno za oknem coraz bardziej, a ja dalej wcinam głównie surowe warzywa...
Rzekł Jezus: "Bądźcie tymi, którzy przechodzą mimo!"
Ewangelia Tomasza 42

"Dla radowania się i bólu człowiek urodził się na ziemi. Jeśli to rozumiemy dobrze, bezpiecznie przez ten świat idziemy."
William Blake
ODPOWIEDZ