seriale

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
Awatar użytkownika
takasobie
fantAStyczny

Re: seriale

Post autor: takasobie » 1 maja 2018, 06:52

Setsu pisze:
30 kwie 2018, 21:46
Dzisiaj z kolei skończyłam oglądać "The Terror". O ile osiem odcinków były - przynajmniej dla mnie - ciekawe i wciągające, tak dwa ostatnie wywołały coś głębszego niż smutek. Wyłączając element fantasy, to przerażające patrzeć, jak ludzie latami tkwili na morzu, a następnie walczyli o przetrwanie, posuwając się coraz dalej. Charaktery postaci także były genialnie. Nie podobał mi się jedynie wybór wroga, że tak to ujmę, aby nie spoilerować. Sceneria i klimat aż się prosiły o to, aby wrzucić coś na wzór Cthulhu, chociaż serial na podstawie książki, więc niewiele mieli do gadania :)
Jest wątek fantasy? A już chciałam to obejrzeć, ale nie wiedziałam, że to na podstawie książki.

Awatar użytkownika
Setsu
pASibrzuch

Post autor: Setsu » 1 maja 2018, 08:09

Jedna mityczna bestia, której w rzeczywistości nie spotkasz, dlatego mały element fantasy jest, ale tylko tyle i to pojawia się raz na jakiś czas. Raczej nie powinno przeszkadzać :)

Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
AS gaduła

Post autor: Słomiany Zapał » 1 maja 2018, 10:08

"Happy" - dość zwariowany serial (momentami dziwny), ale z oryginalną fabułą, nawet wciągający. Ciekawi mnie jak ta historia wygląda w komiksie, czy coś zmieniano, czy jednak twórcy serialu trzymali się pierwowzoru.

Awatar użytkownika
Warszawianka40+
ciAStoholik

Post autor: Warszawianka40+ » 5 maja 2018, 08:20

Re: Postacie z kart literatury

Przenoszę tu dyskusję o serialu "Korona królów" i cytuję:

"Warszawianka40+ pisze: ↑
3 maja 2018, 09:45
Audre (córka Egle) z "Korony królów" - chyba w 66 (?) odcinku gdy zakochany w niej Bogdan oświadczył się jej odparła, że gdy była młoda czy gdy była dzieckiem sprzedano ją jako niewolnicę do zamku i doświadczyła tam takiego udręczenia, że nie jest zdolne w ogóle do jakiegokolwiek związku, na zawsze (ale gdyby była, wyszłaby za mąż za niego właśnie - za Bogdana). Ostatnio oświadczyła matce, że nie chce żyć "bo nikt mnie nie miłuje", po czym usiłowała się powiesić. Nie zrobiła tego, bo nagle wydarzyło się coś, co ją od tego odwiodło.
Problem rozwiązany podobnie - bo postać podobna - do opisywanej przeze mnie kiedyś w innym wątku
"niewidzialnej" Nini z Doliny Muminków. I ciekawe, że autorzy scenariusza "Korony..." chyba niechcący dostrzegli te same mechanizmy.
Pamiętajmy, że jest wiele rodzajów aseksualności. Każdy ma prawo być i czuć się aseksualny - czyli nie nastawiony na seks - jeśli jest mu to potrzebne, i jeśli nie jest kłamstwem."

Inna Użytkowniczka odpowiada:
"Ja nie wiem, czy scenariusz Korony Królów na pewno jest przemyślany i aseksualizm Audre to celowe zabiegi fabularne."

Nie wiem co to są "celowe zabiegi fabularne". "Korona królów" ma wiele wad - zauważono liczne anachronizmy - ale Audre jako bohaterka serialu jest postacią spójną. To młoda dziewczyna z licznymi problemami podobna do wielu współczesnych, można się nawet z nią identyfikować. Postaci kobiet w tym serialu są naszkicowane bardzo wiarygodnie. Nawet, drugo- i trzecioplanowe: straszna megiera Katarzyna, rezolutna przekupka Rózia, niezrównoważona nieszczęśliwa Helena - zwłaszcza dwórki jak Małgorzata, Halszka, Cudka. No i obie królowe - przerażająca Jadwiga Kaliska i nieszczęśliwa Aldona Anna (ciekawe, że autor scenariusza uczynił prawdziwie wierzącymi do niedawna pogańskich Litwinów - królową Aldonę, Egle, Arunasa). Z postaci męskich dobry jest Mikołaj Ligęza i biskup Grot, może jeszcze garncarz Józef - inni są bardzo do siebie podobni.
"Tolerancja powinna być przede wszystkim tolerancją prawdy." Henry Ford

Awatar użytkownika
takasobie
fantAStyczny

Post autor: takasobie » 5 maja 2018, 09:27

Warszawianka40+ pisze:
5 maja 2018, 08:20
Re: Postacie z kart literatury

Przenoszę tu dyskusję o serialu "Korona królów" i cytuję:

"Warszawianka40+ pisze: ↑
3 maja 2018, 09:45
Audre (córka Egle) z "Korony królów" - chyba w 66 (?) odcinku gdy zakochany w niej Bogdan oświadczył się jej odparła, że gdy była młoda czy gdy była dzieckiem sprzedano ją jako niewolnicę do zamku i doświadczyła tam takiego udręczenia, że nie jest zdolne w ogóle do jakiegokolwiek związku, na zawsze (ale gdyby była, wyszłaby za mąż za niego właśnie - za Bogdana). Ostatnio oświadczyła matce, że nie chce żyć "bo nikt mnie nie miłuje", po czym usiłowała się powiesić. Nie zrobiła tego, bo nagle wydarzyło się coś, co ją od tego odwiodło.
Problem rozwiązany podobnie - bo postać podobna - do opisywanej przeze mnie kiedyś w innym wątku
"niewidzialnej" Nini z Doliny Muminków. I ciekawe, że autorzy scenariusza "Korony..." chyba niechcący dostrzegli te same mechanizmy.
Pamiętajmy, że jest wiele rodzajów aseksualności. Każdy ma prawo być i czuć się aseksualny - czyli nie nastawiony na seks - jeśli jest mu to potrzebne, i jeśli nie jest kłamstwem."

Inna Użytkowniczka odpowiada:
"Ja nie wiem, czy scenariusz Korony Królów na pewno jest przemyślany i aseksualizm Audre to celowe zabiegi fabularne."

Nie wiem co to są "celowe zabiegi fabularne". "Korona królów" ma wiele wad - zauważono liczne anachronizmy - ale Audre jako bohaterka serialu jest postacią spójną. To młoda dziewczyna z licznymi problemami podobna do wielu współczesnych, można się nawet z nią identyfikować. Postaci kobiet w tym serialu są naszkicowane bardzo wiarygodnie. Nawet, drugo- i trzecioplanowe: straszna megiera Katarzyna, rezolutna przekupka Rózia, niezrównoważona nieszczęśliwa Helena - zwłaszcza dwórki jak Małgorzata, Halszka, Cudka. No i obie królowe - przerażająca Jadwiga Kaliska i nieszczęśliwa Aldona Anna (ciekawe, że autor scenariusza uczynił prawdziwie wierzącymi do niedawna pogańskich Litwinów - królową Aldonę, Egle, Arunasa). Z postaci męskich dobry jest Mikołaj Ligęza i biskup Grot, może jeszcze garncarz Józef - inni są bardzo do siebie podobni.
Fajnie, że nazywam się "inna użytkowniczka" :). Akurat mój login jest krótszy niż to sformułowanie :).
Celowe zabiegi fabularne definiuję jako przemyślaną strategię budowy wątku, czyli jedno wynika z drugiego, a nie deus ex machina. Wiadomo, że w serialach są różne wątki i część z nich pełni funkcję zapychacza czasu. Moim zdaniem większość wątków w tym serialu takimi są, łącznie z pojawieniem się Audre.

Awatar użytkownika
Nightfall
pASztet

Post autor: Nightfall » 5 maja 2018, 12:25

że gdy była młoda czy gdy była dzieckiem sprzedano ją jako niewolnicę do zamku i doświadczyła tam takiego udręczenia, że nie jest zdolne w ogóle do jakiegokolwiek związku, na zawsze
To brzmi jak trauma, więc nie jest to aseksualizm, tylko trudności wywołane złymi doświadczeniami z przeszłości.

Awatar użytkownika
ozjasz
ASiołek

Post autor: ozjasz » 5 maja 2018, 21:21

Belfer jest spoko, tylko nie wiem czy się już zdążył tu przewinąć. Jak na polskie realia, wydaje mi się relatywnie dobrze zrobiony, choć żaden ze mnie koneser (I sezon za mną).

slawkok
gimnASjalista

Post autor: slawkok » 6 maja 2018, 01:55

Powiesz coś więcej? Pytam, bo nigdy nie oglądałem.

ODPOWIEDZ