Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: panna_x »

Viljarze, jeśli jesteś w temacie zorientowany, czy mógłbyś napisać, jak to wygląda w innych językach? Bo mówisz, że inne się rozwinęły i u nich jest lepiej. Czy jest to tam bardziej pozytywne? Ja szczerze nie znam żadnego języka na tyle, choć wydaje mi się, że w ang też mówi się o stracie dziewictwa albo że facet bierze kobietę.
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: Viljar »

W angielskim utrata dziewictwa dotyczy obojga płci. Facet też powie o sobie "I am virgin", co u nas tłumaczy się jako "jestem prawiczkiem" - bo męski "dziewic" nie istnieje. Slangowe określenia części płciowych rzadko są niecenzuralne, za to często dwuznaczne i raczej śmieszne (nigdy nie zapomnę, jak szukałem dla grafika zdjęć sikorki - proszę wpisać do wyszukiwarki nazwę angielską ;) ). Pojęcie "brania" i "dawania" jest uniwersalne, ale nie uważane za wulgarne czy poniżające którąkolwiek ze stron - wynika z różnic anatomicznych i naleciałości kulturowych.

A tak przy okazji - wspominana tu i w innych wątkach "dziwka" jeszcze w okresie międzywojennym oznaczała po prostu młodą, ładną dziewczynę :) Słowa tego w tym znaczeniu używa m.in. Wyspiański w "Weselu". Ale czemu potem stało się wulgarnym określeniem damy negocjowalnego afektu - nie wiem. Pierwotne znaczenie tego słowa zachowało się w języku czeskim, co czasami powoduje nieporozumienia, bo polskie dziewczyny myślą, że czeski facet je obraża, a jest dokładnie przeciwnie :) .
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
Awatar użytkownika
GoldenLeaf
młodASek
Posty: 24
Rejestracja: 22 sie 2017, 01:43

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: GoldenLeaf »

Polskie nazwy narządów płciowych, nawet te z założenia neutralne/anatomiczne, po prostu brzmią krzywo.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2020, 00:23 przez GoldenLeaf, łącznie zmieniany 1 raz.
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: panna_x »

No określenia części płciowych w polskim też są dwuznaczne i śmieszne np. ptaszek, myszka. Natomiast określenia dawania i brania nie są niecenzuralne, ale dla mnie osobiście są poniżające dla kobiet. Dlatego jak mówiłam nie podoba mi się język związany z seksem.
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: Viljar »

p o z a b i j a ł b y m każdego polaka za stosowanie zangielszczeń w mowie urzędowej i nazewnictwie firm, n a k a z a ł b y m zmianę nazw obcych na polskie w polsce
O jakie nazwy przykładowo chodzi i o które anglicyzmy? O wszystkie jak leci, czy tylko o wybrane? Istotnie, jeśli ktoś mi pisze, że coś "przeforwarduje", to mam ochotę mordować, ale np. "deadline" albo "lifting" niestety nie mają dobrych, polskich odpowiedników.
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
Awatar użytkownika
Nightmarine
pASibrzuch
Posty: 290
Rejestracja: 22 maja 2010, 01:39

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: Nightmarine »

Na moje deadline by można od biedy zastąpić 'terminem', a lifting to w zależności od kontekstu - 'odświeżenie', 'odnowienie'?

Mi działa na nerwy 'mizianie'.
???
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: Viljar »

Deadline to proste słowo i nie dziwne, że się przyjęło, bo powtarzać "termin nieprzekraczalny na zakończenie wszystkich prac" byłoby trochę bez sensu, a takie jest znaczenie :) Deadline i termin to w firmach często różne pojęcia :)

Co do liftingu - "odświeżenie" nawet pasuje.
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
krychu_m
łASuch
Posty: 186
Rejestracja: 5 lis 2017, 20:27

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: krychu_m »

Najbardziej znienawidzone przeze mnie słowo? Myślę że będzie to sama nienawiść (choć może to bardziej chodzi o zjawisko), moim zdaniem zabiło więcej ludzi niż jakakolwiek choroba na tym świecie.

Pozdrawiam
lalinka
przedszkolASek
Posty: 8
Rejestracja: 17 maja 2018, 08:06

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: lalinka »

"generalnie"
Szymo01
gimnASjalista
Posty: 15
Rejestracja: 23 gru 2017, 20:03

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: Szymo01 »

Ja nie znoszę słowa... "łaskotki" oraz jego synonimów i pochodnych ;p. Jak je słyszę albo czytam to mam ciarki i źle się czuję. Wydaje mi się ono zbyt dziecinne...
stranger
ASiołek
Posty: 53
Rejestracja: 27 kwie 2018, 20:58

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: stranger »

Kamerować
Awatar użytkownika
A-Star
mASełko
Posty: 118
Rejestracja: 19 lip 2018, 20:24

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: A-Star »

"Powinnaś" i "trzeba" odnośnie mojej osoby. Poza tym używanie niepoprawnych form: "wziąść", "włanczać", "poszłem" a już szlag mnie trafia jak ktoś mówi "zaspAkajać" zamiast "zaspOkajać". Miodkiem nie jestem, ale staram się pilnować poprawności języka.
Obrazek
Awatar użytkownika
Saber
młodASek
Posty: 23
Rejestracja: 5 lis 2017, 06:13

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: Saber »

"Bynajmniej " - sporo osób go używa bo ładnie brzmi, ale mało kto zna jego właściwe znaczenie .
Awatar użytkownika
A-Star
mASełko
Posty: 118
Rejestracja: 19 lip 2018, 20:24

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: A-Star »

Saber pisze: 8 wrz 2018, 18:55 "Bynajmniej " - sporo osób go używa bo ładnie brzmi, ale mało kto zna jego właściwe znaczenie .
O, tak, Karyny go używają jako "przynajmniej"
Obrazek
Awatar użytkownika
Animalia
pASibrzuch
Posty: 274
Rejestracja: 15 lip 2018, 18:01
Kontakt:

Re: Najbardziej znienawidzone przez ciebie słowo

Post autor: Animalia »

Moje imię, infantylne zdrobnienia słów, oraz typowe słowa ze slangu młodzieżowego (yolo, elo etc.).
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ