Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
Awatar użytkownika
wyrwana_z_kontekstu
mASakra
Posty: 2033
Rejestracja: 12 mar 2011, 12:42

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: wyrwana_z_kontekstu »

stendai pisze:Cały czas jednak marzy mi się grono znajomych, z którymi mógłbym się regularnie spotykać. Grono, w którym nie czułbym się wyobcowany.
Też tak mam. Nabawiłam się już na tym punkcie obsesji.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2015, 20:22 przez wyrwana_z_kontekstu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MarMar
młodASek
Posty: 27
Rejestracja: 12 lis 2015, 20:08

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: MarMar »

wyrwana_z_kontekstu pisze:
MarMar pisze:Nasza przyjaźń zaczęła się od tego że zapytałam się jej wprost czy nie chce być moją przyjaciółką. Pamiętam że byłam strasznie zdenerwowana i podchodziłam do tego pytania parę razy, ale teraz nie żałuję bo się świetnie dogadujemy :D
Ile miałaś lat? :P
Choć jak się zastanowić, to ja niedawno też proponowałam znajomemu koleżeństwo, ale mnie (niespodzianka!) olał. :P

Ile miałam lat? Tak z 15 czy 16. Moim zdaniem, najważniejsze w znajdowaniu znajomych, jest się nie poddawanie. Szczerze mówiąc od zawsze miałam problemy ze znalezieniem przyjaciół. Znajomych w brud ale nie kogoś z kim byłabym naprawdę blisko. Potem miałam przyjaciółkę którą kochałam nad życie (miłością przyjacielską ;)) ale że obie byłyśmy młode to nasze ścieżki się rozeszły. Wtedy to dla mnie był koniec świata i myślałam że już nigdy nie znajdę takiego rodzaju przyjaźni. I przez takie nastawienie długi nie znajdowałam. Aż w końcu stwierdziłam że mam dość takiego dolowania samej siebie i wyszłam z inicjatywą. Stresująca sprawa ale wyszła z niej piękna znajomość.
Moim zdaniem nie ma jednego dobrego przepisu na znajdowanie znajomych ale nastawienie to napewno ważna rzecz. Czasem trzeba też niestety wyjść ze swojego 'comfort zone' i pierwszemu zagadać :)
Awatar użytkownika
bezemnie
łASuch
Posty: 173
Rejestracja: 10 sie 2015, 14:27

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: bezemnie »

Mam ochotę was wszystkich przytulić.
Amanita virosa

person: magic isnt real
me: ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆
Indiana
fantAStyczny
Posty: 561
Rejestracja: 26 sty 2014, 00:50

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: Indiana »

Po przejrzeniu z ciekawości forum dla introwertyków stwierdzam, ze oceniajac tylko treść postów na obu forach ( tj. naszym i introwertycznym ), nasi są " górą " i sprawiają bardziej introwertyczne wrażenie.
Są np. na wspomnianym przeze mnie portalu osoby, które piszą dużo i rozwlekle na każdy temat ( m.in. temat relacji międzyludzkich jest poruszany bardzo chętnie ), przez co mam podejrzenia, ze takie osoby mogą tłumić swoje prawdziwe instynkty związane z chęcią dyskusji w życiu realnym, za to dają im wyraz w internecie.
Awatar użytkownika
Misio
ASiołek
Posty: 72
Rejestracja: 26 wrz 2016, 11:43

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: Misio »

Ja też zawsze byłam nieśmiałą introwertyczką. W szkole, na studiach się do nikogo nie odzywałam. Udało mi się w pewne środowisko wkręcić (jak to się zaczęło... chyba od tego, że byłam na ulotkach z koleżankami i jedna zaprosiła mnie na koncert metalowy) i poznać chłopaka, ale wyglądało to na zasadzie, że rozmawiam z nimi jak się napiję, a w szkole to się wstydzę podejść. Przez jakiś czas spotykałam się tylko z tym chłopakiem, który też nie czuł się do końca akceptowany przez społeczeństwo.
Ale lubiłam pisać na forach internetowych. Nie w takim celu, by szukać znajomych... po prostu z ciekawości. Pisałam z różnymi ludźmi na gadu-gadu. Gdy wyprowadziłam się od rodziców i zaczęłam studiować to dostałam zaproszenia na zloty. I tam było łatwiej porozmawiać, bo mieliśmy wspólne zainteresowania. Ale nie były to też osoby , które uważały, że trzeba non stop nawijać... jak ktoś się zamknął w swoim świecie to to nikogo nie dziwiło... Na jednym z nich poznałam chłopaka,(jeszcze innego, z tym wcześniejszym zerwaliśmy) ale cóż... seksu nie było. No ale stopniowo zaczęłam poznawać coraz więcej znajomych. Przestałam się przejmować porażkami towarzyskimi na studiach a skupiłam się na ludziach, którzy są przy mnie. Zaczęło się ich pojawiać coraz więcej. A gdy przerzuciłam się na facebooka, to jeszcze bardziej mi to ułatwiło nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów, a poza tym dostawałam coraz częściej zaproszenia na różne wydarzenia.

Także myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest udzielanie się na forach i grupach facebookowych, rozmawianie na pw z najciekawszymi osobami, a potem pokażą się okazje do spotkań na żywo ;) Często w różnych takich miejscach ludzie wypytują czy jest ktoś z tego samego miasta... umawiają się na zloty, czy małe spotkania... albo na jakiś koncert czy imprezę muzyczną związaną z ich zainteresowaniami. Dobrze jest jak introwertyk trafi na towarzyskiego ekstrawertyka, który mu potem ułatwia życie towarzyskie.
Awatar użytkownika
DZIEWICA8
zarASek
Posty: 1874
Rejestracja: 6 paź 2006, 09:33
Lokalizacja: z Lublina

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: DZIEWICA8 »

Ja uważam się za typowego introwertyka, ale znajomych mam, aktualnie jest to kilka osób i spotykamy się od czasu do czasu, ale to mi wystarczy. Znam ich z różnych miejsc: ze szkoleń dla bezrobotnych, z terapii grupowych,ze szkoły, ze studiów, z Internetu, od innych znajomych osób. Jestem nieśmiała, więc wolę, gdy ktoś pierwszy się do mnie odezwie, ale jak kogoś polubię, to potrafię się przyjaźnić z tą osobą przez wiele lat i szkoda mi stracić kontakt.
"Boże, daj mi pogodę ducha, abym godziła się z tym, czego zmienić nie mogę,
odwagę, abym zmieniała to, co zmienić mogę, i mądrość, abym zawsze potrafiła
odróżnić jedno od drugiego."

DZIEWICA8
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: Viljar »

Indiana pisze:Po przejrzeniu z ciekawości forum dla introwertyków stwierdzam, ze oceniajac tylko treść postów na obu forach ( tj. naszym i introwertycznym ), nasi są " górą " i sprawiają bardziej introwertyczne wrażenie.
Są np. na wspomnianym przeze mnie portalu osoby, które piszą dużo i rozwlekle na każdy temat ( m.in. temat relacji międzyludzkich jest poruszany bardzo chętnie ), przez co mam podejrzenia, ze takie osoby mogą tłumić swoje prawdziwe instynkty związane z chęcią dyskusji w życiu realnym, za to dają im wyraz w internecie.
Niekoniecznie. Takie osoby bywają bardzo "wygadane" w sieci, bo na piśmie łatwiej im się wysłowić. Mogą też przemyśleć wypowiedź, skasować złe słowo, zastąpić je innym... Na żywo się tak nie da. Ja sam lubię się udzielać w sieci, na swoim blogu piszę czasem rozprawy, o których aż się dziwię, że komuś chce się je czytać ;) i ludzi dziw bierze, że w spotkaniu w świecie realnym prawie się nie odzywam. Znaczy, im większe grono, tym mniej.
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
Awatar użytkownika
wyrwana_z_kontekstu
mASakra
Posty: 2033
Rejestracja: 12 mar 2011, 12:42

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: wyrwana_z_kontekstu »

Dużo rozwleklej gadki o emocjach? :D
Kurcze, uderzam na to forum dla introwertyków w takim razie.
Awatar użytkownika
AlaZala
AS gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 19 lis 2016, 17:06

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: AlaZala »

Ja obserwuję ludzi przebywających dużo w tych samych miejscach, w których ja dużo przebywam, czyli głównie na uczelni. Potrafię tak miesiącami ich obserwować, analizować ich zachowanie i utrzymywać z nimi relację na poziomie mówienia sobie "cześć". Aż w końcu wyłapuję z tego tłumu osobę, która swoim postępowaniem w jakiś sposób mi zaimponowała, zrobiła na mnie wrażenie na przestrzeni tych kilku miesięcy obserwacji. Przez te kilka miesięcy obserwuję też interakcje tych osób pomiędzy sobą i pewnie na tej podstawie podświadomie oceniam prawdopodobieństwo odrzucenia mojej propozycji zaprzyjaźnienia się. Gdy jednak wybiorę sobie wreszcie jakąś osobę do zaprzyjaźnienia się, zagaduję ją bardzo bezpośrednio i od razu proponuję jakieś spotkanie towarzyskie poza uczelnią.

I tak przez ostatnie pięć lat wybrałam sobie siedem osób do zaprzyjaźnienia się. Dwie dziewczyny po kilku miesiącach znajomości zrezygnowały z niej, bez tłumaczenia przyczyn. Z pozostałą piątką - czterema kolegami i jedną koleżanką - mam cały czas bardzo dobry kontakt polegający na spotkaniach, prawie zawsze tylko we dwójkę, z każdym z nich pojedynczo (jako introwertyczka na takich spotkaniach czuję się najbardziej komfortowo). Spotykamy się na rozmowy w kawiarniach, u siebie w domach, na spacerach w lecie, czasami razem zwiedzamy muzea lub wyjeżdżamy na jednodniowe lub kilkudniowe wycieczki.

Sądzę więc, że kluczowa jest techniczna możliwość obserwowania zachowania sporej liczby ludzi przed nawiązaniem znajomości. Pozwala to wybrać sobie osoby, z którymi potencjalnie łatwo będzie nam się dogadać i które z dużym prawdopodobieństwem nie odrzucą naszej propozycji zawarcia znajomości.

Jeden z kolegów poznanych przeze mnie w ten sposób powiedział mi później, że był dość zdziwiony moją propozycją... Dość długo i często widywaliśmy się w bibliotece, czasami witaliśmy się mówiąc "cześć", aż nagle po złożeniu swoich książek i wstaniu od biurka zapytałam "Nie miałbyś ochoty ugotować dzisiaj ze mną obiad u mnie w mieszkaniu?". Może był to trochę szalony pomysł, ale po kilkunastu minutach szukaliśmy już razem w sklepie czegoś dobrego do ugotowania, po godzinie staliśmy razem przy kuchni w fartuchach, a po dwóch godzinach siedzieliśmy przy stole i jedliśmy... Chyba był to mój najbardziej szalony pomysł na nawiązanie znajomości...
Awatar użytkownika
Aenyeweddien
pASibrzuch
Posty: 264
Rejestracja: 8 kwie 2013, 21:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: Aenyeweddien »

Jak już wypłynął ten wątek na wierzch...

Ogólnie nie uważam się za introwertyka. Możliwe, że błędnie. Choć wydaje mi się, że ja się łatwo z ludźmi dogaduję. Raczej nie mam wielkiej potrzeby poznawania nowych osób. I mam też pewien problem. Utrzymuję raczej płytki kontakt z ludźmi. Kumple z pracy są tylko kumplami z pracy, nawet jak robimy integracyjny wypad na billard czy pizzę. Kumple z kursu językowego, kumple z warsztatów kulinarnych... Każdy ma swój kawałek. Zdarzają się osoby, które mają szerszy dostęp do mojego życia ale to się jakoś tak wydarzyło samo...

I to byłaby chyba moja "rada". Być miłym dla możliwie największej liczby napotkanych ludzi. Kiedyś trafimy na kogoś, kto zechce nawiązać znajomość. Ja bez tej inicjatywy drugiej strony nie mam własnej ale jednak znalazło się trochę osób, które się tego podęły. Staram się potem ich tylko nie zrażać. Mam z tego kilku sensownych znajomych. Są też tacy, z którymi szło świetnie, a jednak coś zdechło i nawet próbować reanimować się nie chce.

Choć ten płytki kontakt mi często przeszkadza. To jakaś blokada we mnie. Nie wiem czy to dość normalne, czy jednak kwalifikuję się na terapię ;)

AlaZaza ja na Twoją propozycję ugotowania wspólnego obiadu też bym pewnie się zgodziła. Chyba właśnie jesteś tym typem osoby, który podejmuje inicjatywę kiedy mnie spotyka ;) Ktoś wychodzi z propozycją, a ja pomagam ją zrealizować. A potem jest coraz łatwiej.

Kilka razy też próbowałam wyjść z inicjatywą. Na dłużej zadziałało tylko raz i to z osobą dużo straszą ode mnie (ponad 20 lat różnicy). Choć niestety ta znajomość zaczyna się rozjeżdżać z przyczyn niezależnych. Wierzę, że warto to robić, ale ja jestem w sobie uzbierać tyle siły tylko tak z raz na dwa lata ;)
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw." - S. J. Lec
Awatar użytkownika
AlaZala
AS gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 19 lis 2016, 17:06

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: AlaZala »

Aenyeweddien pisze: AlaZaza ja na Twoją propozycję ugotowania wspólnego obiadu też bym pewnie się zgodziła. Chyba właśnie jesteś tym typem osoby, który podejmuje inicjatywę kiedy mnie spotyka ;) Ktoś wychodzi z propozycją, a ja pomagam ją zrealizować. A potem jest coraz łatwiej.
To bardzo miło, że byś się zgodziła!
Tylko ja musiałabym Cię wcześniej przez kilka miesięcy obserwować, żeby to zaproponować.

A gdyby, nawet drobna, inicjatywa była dwustronna, wtedy nawiązanie znajomości poszłoby znacznie szybciej!
Awatar użytkownika
Aenyeweddien
pASibrzuch
Posty: 264
Rejestracja: 8 kwie 2013, 21:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: Aenyeweddien »

AlaZala pisze: A gdyby, nawet drobna, inicjatywa była dwustronna, wtedy nawiązanie znajomości poszłoby znacznie szybciej!
Czy taka inicjatywa kiedykolwiek może być dwustronna? Zawsze jest ta pierwsza osoba, która chce poznać kogoś drugiego. Może być i na podstawie obserwacji. Ale ta druga strona nie wie, że jest obserwowana czy brana pod uwagę jako potencjalny nowy znajomy. Kiedy pierwsza osoba wykazuje inicjatywę wprost, nawet tylko zwykłym "cześć, nazywam się X", dopiero wtedy druga osoba może zadecydować czy w ogóle chce okazać jakąkolwiek inicjatywę, czy od razu znajomość uziemić.

Potem też mam wrażenie zamiast dwustronnej inicjatywy następuje raczej jej przekazywanie. X się postarał, teraz kole Y. A jak Y jakoś zareaguje, to teraz kolej X. Jak gra w karty, schodzisz z kart na zmianę, reagując na to, co robi druga strona.
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw." - S. J. Lec
Awatar użytkownika
wyrwana_z_kontekstu
mASakra
Posty: 2033
Rejestracja: 12 mar 2011, 12:42

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: wyrwana_z_kontekstu »

Jestem typem biernym, wolę, gdy to inni wychodzą z inicjatywą pogłębienia znajomości. Od czasu do czasu wychodzę poza strefę komfortu i to tylko mnie upewnia w przekonaniu, że jeśli ta druga strona nie chce, to jej nie przekonam do siebie tym, że ja chcę. :D Wszystkie moje głębsze znajomości były efektem cudzej inicjatywy. Czasem mnie dziwi, co ludzie we mnie widzą, na szczęście oni też się po jakimś czasie reflektują. xD
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: Viljar »

Poznawanie ludzi to ogromny problem w moim wypadku, bo o ile kolejne kroki realizuję łatwo, to pierwszy jest dla mnie nie do przeskoczenia. Dlatego jeśli ktoś nie zagada do mnie, to nie ma szans, żebym nową osobę poznał. Poza tym, otwieram się stopniowo, przez co na pierwszym spotkaniu mocno tracę, a na drugie mało kto może mieć ochotę.

Dlatego cieszy mnie, kiedy ktoś się na to drugie zdecyduje; zwłaszcza jeśli się potem od takiej osoby słyszy tekst, że gdybym nie istniał, to by mnie trzeba było wymyślić. Czemu - pytam. "Bo ty umiesz słuchać, a nie tylko słyszeć, a mówisz wtedy, jak masz coś do powiedzenia".

Miłe :)
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
Awatar użytkownika
AlaZala
AS gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 19 lis 2016, 17:06

Re: Jak introwertyk może znaleźć nowych znajomych?

Post autor: AlaZala »

Aenyeweddien pisze: Czy taka inicjatywa kiedykolwiek może być dwustronna? Zawsze jest ta pierwsza osoba, która chce poznać kogoś drugiego. Może być i na podstawie obserwacji. Ale ta druga strona nie wie, że jest obserwowana czy brana pod uwagę jako potencjalny nowy znajomy. Kiedy pierwsza osoba wykazuje inicjatywę wprost, nawet tylko zwykłym "cześć, nazywam się X", dopiero wtedy druga osoba może zadecydować czy w ogóle chce okazać jakąkolwiek inicjatywę, czy od razu znajomość uziemić.
Można sobie wyobrazić taką sytuację, że idą naprzeciwko siebie dwie osoby - Adam i Zuzia.
Adam, widząc Zuzię, uśmiecha się.
Zuzia, widząc uśmiech Adama, też się uśmiecha i delikatnie schyla głowę w geście powitania.
Adam, widząc schylenie głowy Zuzi, mówi cicho "cześć".
Zuzia, słysząc to, odpowiada głośniej "cześć, jestem Zuzia".
Adam odpowiada "a ja jestem Adam".
I dalej już rozmowa sama się toczy, choć trudno wskazać tutaj jedną osobę, której inicjatywa sprawiła, że rozmowa została nawiązana. Nikt nie wykonał żadnego odważnego i zaskakującego gestu, a jednak znajomość została nawiązana. I właśnie o takie drobne gesty mi chodziło.

Może to coś podobnego do Twojej rady "być miłym dla możliwie największej liczby napotkanych ludzi"?
ODPOWIEDZ