Ulubiona prasa

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
Awatar użytkownika
JacobMcAllen
łASuch
Posty: 190
Rejestracja: 28 kwie 2017, 14:13
Lokalizacja: Zawiercie

Ulubiona prasa

Post autor: JacobMcAllen »

Jak pewnie wszyscy już wiedzą, uwielbiam czytać gazety i bardzo interesuję się historią prasy oraz stanem czytelnictwa w Polsce. Chciałbym zapytać Was w tym temacie o ulubioną, czytaną regularnie prasę :)

Regularnie czytam z dzienników Gazetę Wyborczą, Rzeczpospolitą, Dziennik Zachodni i Nasz Dziennik. Ponadto mam zamówioną prenumeratę czterech dzienników regionalnych, których nie da się normalnie kupić u mnie w mieście, są to Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Express Ilustrowany, Super Nowości oraz Tygodnik Podhalański. Z tygodników regularnie kupuję Politykę, Tygodnik Powszechny, Tygodnik Solidarność i to&owo tv + reaktywowany niedawno kwartalnik Przekrój.
Do niedawna czytałem jeszcze Newsweek Polska, ostatnio kupuję go rzadko, a to dlatego, że gazeta ta znacznie obniżyła poziom i niestety stała się mocno propagandowa. Od czasu do czasu kupuję również inne dzienniki/tygodniki, głównie społeczno-polityczne lub katolickie, typu Gość Niedzielny, Niedziela, Przewodnik Katolicki (2-3 razy w miesiącu, zależy), czasem też jakiś miesięcznik typu Forbes czy Focus (kilka razy w roku).
Kilka razy w roku zdarzy mi się też kupić jakieś tytuły z prasy zagranicznej, głównie Time, The Economist, L'Express czy jakieś dzienniki brytyjskie/francuskie - są dosyć drogie, ponadto przychodzą z opóźnieniem, więc pozwalam sobie na nie rzadko.
Gazety czytam wyłącznie w formie papierowej.

A jak jest u Was? Czytacie jakieś? ;)
Dieu le veut
Awatar użytkownika
AlaZala
AS gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 19 lis 2016, 17:06

Re: Ulubiona prasa

Post autor: AlaZala »

JacobMcAllen pisze:Do niedawna czytałem jeszcze Newsweek Polska, ostatnio kupuję go rzadko, a to dlatego, że gazeta ta znacznie obniżyła poziom i niestety stała się mocno propagandowa.
Nie myślałeś o rezygnacji z Naszego Dziennika z tego samego powodu?

Ja czytam właśnie Newsweek Polska, Politykę i Gazetę Wyborczą (ale ostatnio tylko w wersji internetowej). Dobieram te tytuły, które powodują, że nie denerwuję się czytając artykuły. Nie wierzę w obiektywizm prasy. Uważam, że nie istnieje obiektywny punkt widzenia, a postrzeganie każdego zdarzenia oraz dobór zdarzeń ważnych i godnych opisania zależy od światopoglądu i systemu wartości obserwatora. Dlatego wolę czytać gazety, w których światopogląd dziennikarzy jest bliższy mojemu, choć oczywiście nigdy nie jest taki sam.

Gdy jestem w saloniku prasowym czasami przeglądam pierwszą stronę Naszego Dziennika, Gazety Polskiej Codziennie lub Gazety Warszawskiej, żeby podnieść sobie ciśnienie...
Awatar użytkownika
JacobMcAllen
łASuch
Posty: 190
Rejestracja: 28 kwie 2017, 14:13
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Ulubiona prasa

Post autor: JacobMcAllen »

Ja również uważam, że gazety w pełni obiektywne nie istnieją. Zresztą byłby to stan idealny, zapewne niemożliwy do spełnienia. W przypadku Newsweeka razi mnie to, bo uważałem tę gazetę za jeden z najbardziej interesujących tygodników - niestety od ostatnich wyborów parlamentarnych niemal każda okładka, każdy temat numeru jest poświęcony właśnie tematom anty-PiS i wyszukiwaniu różnych "haków" na partię rządzącą. Kolejna rzecz która mnie w Newsweeku denerwuje to coraz większa ilość artykułów poświęconych sprawom seksualnym. Rozumiem, że to wszystkich interesuje najbardziej, sam lubię o tym poczytać, niemniej tych artykułów jest za dużo. Polityka jest pod tym względem bardziej wyważona. Newsweekowi z pewnością pomogłaby zmiana redaktora naczelnego.
W przypadku Naszego Dziennika też nie mamy do czynienia z tytułem w 100% obiektywnym, ale lubię tę gazetę czytać, zamieszczone tam artykuły/problemy społeczne mnie nie denerwują, pomimo że w niektórych sprawach też się nie zgadzam z linią redakcji i poglądami autorów ;) Muszę też wymienić Gazetę Polską, którą czytam regularnie od marca, kiedy to zmieniono format tego tygodnika i też uważam ją za bardzo ciekawy tytuł.
Jeśli chodzi o Gazetę Warszawską, to mógłby być bardzo ciekawy tygodnik, gdyby nie fakt że mało jest w nim wartościowej publicystyki a coraz więcej pojawia się teorii spiskowych itp. To taki nacjonalistyczny tabloid, tak bym to określił ;)
Generalnie, zawsze staram się podchodzić do czytanych gazet z pewnym zmysłem krytycznym i nie wierzyć we wszystko, co jest tam napisane, ale zawsze warto poznać poglądy, opinie czy system wartości innych ludzi :)
Dieu le veut
Awatar użytkownika
Nightmarine
pASibrzuch
Posty: 290
Rejestracja: 22 maja 2010, 01:39

Re: Ulubiona prasa

Post autor: Nightmarine »

Głównie ulotki z promocjami różnych marketów. Czasem komiksy z Kaczorem Donaldem :wink:
???
Awatar użytkownika
JacobMcAllen
łASuch
Posty: 190
Rejestracja: 28 kwie 2017, 14:13
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Ulubiona prasa

Post autor: JacobMcAllen »

U mnie kiedyś wrzucali do skrzynki całą masę ulotek z supermarketów a teraz ostatnio już tylko ulotki z Netto, mediaexpert i jakiegoś marketu z ciuchami przychodzą regularnie ;)
Dieu le veut
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Ulubiona prasa

Post autor: panna_x »

Regularnie to nic, czytam artykuły w necie, jeśli jakiś temat mnie ciekawi, od czasu do czasu Focus lub świat wiedzy.
Awatar użytkownika
JacobMcAllen
łASuch
Posty: 190
Rejestracja: 28 kwie 2017, 14:13
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Ulubiona prasa

Post autor: JacobMcAllen »

AlaZala pisze:Gazetę Wyborczą (ale ostatnio tylko w wersji internetowej)
Wczoraj zainstalowałem aplikację Wyborczej na smartfonie, spodobała mi się bardzo, ale bezpłatnie można przeczytać tam tylko 10 artykułów w miesiącu. Dlatego dziś kupiłem miesięczny dostęp przez Google Play za 19,90.
Czyta się bardzo wygodnie, apkę można spersonalizować a wydanie gazety ze wszystkimi dodatkami każdego dnia jest też w pdf.
Nie mogę przekonać się do całkowitej rezygnacji z wersji papierowej, ale ta cyfrowa może być dobrym uzupełnieniem i jest dużo wygodniejsza.
Dieu le veut
ODPOWIEDZ