Prawda

"Piekarnik" na kontrowersyjne tematy
Agnieszka
ninjAS
Posty: 2626
Rejestracja: 10 sie 2005, 16:38

Prawda

Post autor: Agnieszka »

Warto mówić prawdę czy nie? Nie robiłam ankiety, bo i tak potem każdy chętny odpowiada w postach ;)
Dlaczego niektórzy się boją? <nie jest to pytanie zadane w kontekście aseksualizmu, tylko ogólnie> A może to nie strach, tylko coś innego?
Awatar użytkownika
naomi_p
ASter
Posty: 637
Rejestracja: 30 sie 2007, 16:30
Lokalizacja: Zhongguo (Państwo Środka)

Post autor: naomi_p »

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, czy warto mówić prawdę, bo nie zawsze warto. A czasem bywa tak, że wydaje się, że nie warto, ale jej powiedzenie powoduje zadziwiająco dobrą, niespodziewaną reakcję i na odwrót. Nigdy nie możemy przewidzieć konsekwencji. A więc dlaczego ludzie kłamią?
a) by nie skrzywdzić rozmówcy, by go nie zabolał czy to nasz czyn, czy czyjeś słowa na jego temat
b) by samego siebie uchronić przed konsekwencjami prawdy
c) a czasem ludzie kłamią po prostu dla intrygi
"Nie być, nie istnieć, nie istnieć choć przez chwilę..."
Awatar użytkownika
Czarny
bASyliszek
Posty: 1015
Rejestracja: 13 paź 2007, 13:36
Lokalizacja: Otwock koło stolicy

Post autor: Czarny »

Ja przestałem się kryć.
Absolutnie.

Mówienie prawdy jest złe, kiedy kogoś krzywdzi.
Czarno to widzę...
Ant
BażANT
Posty: 6068
Rejestracja: 1 paź 2006, 14:26

Post autor: Ant »

Ale czasem mimo bólu może pomóc ;)
Czczony nie tylko w Chinach
Awatar użytkownika
Honzol
AStral
Posty: 1047
Rejestracja: 26 lis 2006, 20:44
Lokalizacja: Centralna Polska

Post autor: Honzol »

uwazam ze trzeba mimo wszystko mowic: prawde, tyz prawde i g*wno prawde :mrgreen: :wink:
Obrazek
Obrazek
नमस्ते
Tyle jest Swiatow ile Ludzi na Ziemi... .. .
Ant
BażANT
Posty: 6068
Rejestracja: 1 paź 2006, 14:26

Post autor: Ant »

I świnską prawdę tyż :mrgreen:
Czczony nie tylko w Chinach
Awatar użytkownika
Parkinson
fantAStyczny
Posty: 545
Rejestracja: 4 lut 2007, 11:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Parkinson »

prawda jest dobrą rzeczą ale nie zawsze i tu sie zgodze z czarnym
Mówienie prawdy jest złe, kiedy kogoś krzywdzi.
dorosłe dziecko
alabAStrowy bożek
Posty: 1333
Rejestracja: 25 maja 2007, 13:44

Post autor: dorosłe dziecko »

Nie mówię prawdy, kiedy trzeba. Tzn. wtedy, gdy jej nie powiedzenie może przynieść mi lub komuś innemu jakąś korzyść. Nie widzę w tym nic niewłaściwego – w końcu umiejętność kłamania (lub ukrywania prawdy), to coś, co każdy – lepiej lub gorzej potrafi, – więc można uznać, że jest to umiejętność naturalna. ;)
Pytając, dlaczego ludzie kłamią można równie dobrze postawić pytanie, dlaczego ludzie mówią prawdę.
Prawda, kłamstwo – tak dla jednego i dla drugiego. Komu powiedzieć prawdę, komu nie? To już zależy od rozmówcy.
„Dorosłe dzieci mają żal
Za kiepski przepis na ten świat!
Dorosłe dzieci mają żal
Że ktoś im tyle życia skradł...”
Awatar użytkownika
opuncja
nASturcja
Posty: 282
Rejestracja: 22 sty 2008, 20:07
Lokalizacja: Dolina Kaktusów

Post autor: opuncja »

a czasem po prostu... nie warto rzucać pereł przed wieprze - z szacunku do samego siebie i innych :)
dorosłe dziecko
alabAStrowy bożek
Posty: 1333
Rejestracja: 25 maja 2007, 13:44

Post autor: dorosłe dziecko »

opuncja pisze:a czasem po prostu... nie warto rzucać pereł przed wieprze - z szacunku do samego siebie i innych :)
Jak się ma mówienie o "rzucaniu pereł przed wieprze" do szacunku dla innych? :> W końcu te "wieprze", to też ci "inni" o szacunku, do których piszesz.
„Dorosłe dzieci mają żal
Za kiepski przepis na ten świat!
Dorosłe dzieci mają żal
Że ktoś im tyle życia skradł...”
Awatar użytkownika
opuncja
nASturcja
Posty: 282
Rejestracja: 22 sty 2008, 20:07
Lokalizacja: Dolina Kaktusów

Post autor: opuncja »

Chodziło mi o to, że nie każdy jest w stanie przyjąć prawdę, choćby o asach - i nie warto takim osobom się tłumaczyć bez końca - dla zachowania własnej równowagi i nie angażowania się w niepotrzebne i niewiele dające dyskusje. Szkoda tracić czas i energię - własną i cudzą.

A dla jasności - te wieprze to przenośnia, nie wyzwisko. Mam nadzieję że nikt nie zdążył się obrazić...
Ant
BażANT
Posty: 6068
Rejestracja: 1 paź 2006, 14:26

Post autor: Ant »

Jak ktoś się by za to obraził, oznaczało by to jedynie ignorancję tego kogoś. "Rzucać perły przed wieprze" to przecież powszechnie używane powiedzenie ;)
Czczony nie tylko w Chinach
Agnieszka
ninjAS
Posty: 2626
Rejestracja: 10 sie 2005, 16:38

Post autor: Agnieszka »

naomi_p pisze: A więc dlaczego ludzie kłamią?
a) by nie skrzywdzić rozmówcy, by go nie zabolał czy to nasz czyn, czy czyjeś słowa na jego temat
Tego argumentu nigdy nie potrafiłam zrozumieć. Wydaje mi się, że w każdych okolicznościach prawda jest lepsza, bo pozwala zmierzyć się z rzeczywistością, a to wzmacnia. Najbardziej drastyczny przykład, czyli prawda o ciężkiej chorobie, pozwala się przygotować, względnie podjąć walkę lub też zrezygnować z walki. Niezależnie od powodu, kłamiąc, odbiera się drugiej osobie możliwość wyboru i decydowania o samym sobie.
A jeśli ktoś obraża się lub smuci z powodu prawdy, to widocznie nie radzi sobie z życiem i ze sobą.
Są oczywiście poważne i błahe przypadki, ale mimo wszystko moim zdaniem kłamstwo zawsze jest złym wyjściem. Z własnego doświadczenia wiem, że kłamstwo to coś, po co sięgają ludzie słabi.
naomi_p pisze:b) by samego siebie uchronić przed konsekwencjami prawdy
Nie ma czegoś takiego jak konsekwencje prawdy. Są konsekwencje czynu - prawda to tylko informacja o czymś, co się stało lub o kimś. Odzwierciedlenie stanu rzeczy. Jeśli zbiłam szybę w sklepie i się do tego przyznam, a potem zostanę ukarana, to kara nie jest konsekwencją przyznania się, kara jest konsekwencją zbicia szyby.
naomi_p pisze:c) a czasem ludzie kłamią po prostu dla intrygi
Czyli chcą dokuczyć, więc wychodzi na to, że kłamstwo jest gorsze i jednak warto mówić prawdę ;)
Awatar użytkownika
Gizmo
Strażnik TeksASu
Posty: 1064
Rejestracja: 13 cze 2006, 11:15
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Gizmo »

Nigdy nie ukrywam prawdy dla własnej korzyści, raczej żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji (ale nie - odpowiedzialności) lub by nie zranić kogoś, na kim mi zależy. To ostatnie zależy od tego, czy uznam, że nieświadomość będzie korzystniejsza dla tej osoby, niż poznanie prawdy. Potrafię też być bardzo brutalna i powiedzieć 'wszystko' (ale w połowie przypadków po jakimś czasie zaczynam tego żałować).
Agnieszka pisze:Wydaje mi się, że w każdych okolicznościach prawda jest lepsza, bo pozwala zmierzyć się z rzeczywistością, a to wzmacnia. Najbardziej drastyczny przykład, czyli prawda o ciężkiej chorobie, pozwala się przygotować, względnie podjąć walkę lub też zrezygnować z walki.
Jeżeli ktoś ma jeszcze możliwość podjęcia walki, to musi znać prawdę, ale w tym drugim przypadku..
Ciągle pamiętam historię o tym, jak ktoś z rodziny mojego znajomego sfałszował wyniki badań swojego chorego na raka ojca czy dziadka - oryginały mówiły o przerzutach do mózgu, człowiekowi zostało parę tygodni życia i rodzina chciała, żeby przeżył ten czas 'bez zamartwiania się'. Z wyników, które mu pokazali, wynikało, że wyzdrowiał - bardzo się ucieszył, jakiś czas potem zapadł w śpiączkę i już się nie obudził.
Wydaje mi się, że będąc na jego miejscu wolałabym znać prawdę, ale pewności nie mam :|
dorosłe dziecko
alabAStrowy bożek
Posty: 1333
Rejestracja: 25 maja 2007, 13:44

Post autor: dorosłe dziecko »

Cóż, co do sytuacji powiedzenia prawdy o chorobie. Wydaje mi się, że osoby poważnie chore, które nie wiedzą o swojej chorobie żyją lepiej. Nie zamartwiają się i żyją tak jak gdyby nigdy nic, planują. Dobrze jest cieszyć się życiem i planować tak jakby się było nieśmiertelnym. ;) Ja nie wiem, czy w sytuacji wiedzy o swoim ciężkim stanie zdrowia możliwe jest cieszenie się życiem bez zastanawiania się, czy np. czegoś, co się lubi nie robi się po raz ostatni. :roll:
Uważam, że rodzina, której sfałszowała wyniki postąpiła dobrze gdyż człowiek, o którym mowa przeżył swój czas w spokoju, bez takiego strachu i z pewnością radośniej niż gdyby znał prawdę. Człowiekowi można zabrać wszystko, ale najgorsze, co można mu zrobić, to zabrać nadzieję.
„Dorosłe dzieci mają żal
Za kiepski przepis na ten świat!
Dorosłe dzieci mają żal
Że ktoś im tyle życia skradł...”
ODPOWIEDZ