Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

"Piekarnik" na kontrowersyjne tematy
Awatar użytkownika
takasobie
ASter

Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: takasobie » 5 kwie 2018, 07:09

https://tech.wp.pl/orientacja-xxi-wieku ... 862934657a
Wszelkie wasze przemyślenia na temat treści, jak i rzemiosła, artykułu mile widziane :)

Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Kontakt:

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: Viljar » 5 kwie 2018, 11:12

Ciekawe, czy pod to można podciągnąć próby flirtowania w rzeczywistości wirtualnej itp. W końcu nigdy nie wiemy, czy po drugiej stronie siedzi żywy człowiek czy tylko elektronika :)

Wydaje mi się, że skoro tworzy się programy coraz skuteczniej imitujące osobowość i roboty coraz lepiej imitujące człowieka, to rozwinięcie się takiego trendu jest tylko kwestią czasu. Tym sposobem problemy bohatera filmu "Ex Machina" staną się rzeczywistością :)
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage

konijn
starszASek

Post autor: konijn » 5 kwie 2018, 23:24

Ex-machina mnie bardzo zaskoczyła i dała do myślenia, wartościowy film stawiający trudne pytania. Fajny jest też film Her z 2013, gdzie główny bohater czuję bliskość do sztucznej inteligencji komunikującego się z nim syntezatorem mowy.
Jestem ciekawy jak na digiseksualizm patrzy pokolenie obecnych nastolatków, którzy nie mieli okazji poznać świata bez komputerów i internetu.

Awatar użytkownika
Bonnemort
ASiołek

Post autor: Bonnemort » 6 kwie 2018, 08:37

Moim zdaniem to ciekawe rozwiązanie dla tych osób, które mają wielkie potrzeby seksualne, albo po prostu wolą maszynę od człowieka ;)
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Jonathan Carroll

Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
AS gaduła

Post autor: Słomiany Zapał » 6 kwie 2018, 11:46

To nie jest żadna orientacja seksualna tylko zaspakajanie potrzeby seksualnej za pomocą przedmiotu - w tym przypadku robota. Jak ktoś się zaspakaja wibratorem to nie mówi się o orientacji seksualnej. Taki robot to zwykła seks zabawka nic więcej.

Awatar użytkownika
Decadente
ASiołek

Post autor: Decadente » 6 kwie 2018, 21:54

...
Może nasza cywilizacja, którą uważamy za najwyższą, jest tylko głęboką dekadencją?

Awatar użytkownika
Rheda
pASibrzuch

Post autor: Rheda » 6 kwie 2018, 23:03

Śliski temat. Bo co w takim razie zrobić z dendrofilią? :P

Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
AS gaduła

Post autor: Słomiany Zapał » 7 kwie 2018, 06:43

Decadente pisze:
6 kwie 2018, 21:54
Tak się zastanawiam... A jeżeli tacy ludzie będą odczuwać bardzo silne podniecenie nakierowane właśnie na roboty, będą w stanie zakochać się w sztucznej inteligencji i będą chcieli stworzyć z nią jakiś substytut związku, relacji romantycznej... To nadal jest to zabawka erotyczna, czy jednak już orientacja? Ja tylko pytam jakby co :P
Nadal jest to jedynie przedmiot. To że ktoś ma pociąg do robotów i fantazje z nimi nie oznacza, że nagle to, co czuje zmienia się w orientację. Orientacja to trwały pociąg do którejś z płci (emocjonalny, romantyczny, seksualny), a nie do przedmiotów, czy co tam kto wymyśli. Chęć stworzenia substytutu związku czy romantycznej relacji brzmi jak pomysł bardzo samotnej osoby, która - w danym momencie - nie ma możliwości nawiązać takich relacji z drugim człowiekiem i ten robot mu/ jej zastępuje tę drugą osobę. Poza tym sztuczna inteligencja to jedynie dział informatyki zajmujący się badaniami umysłu i tworzący programy itp. które mają ten umysł symulować. A tym samym czy na pewno będzie to pociąg do robota, który tylko jest maszyną i naśladuje ludzkie zachowania? Czy może pociąg do człowieka, a ten robot przez to naśladownictwo jedynie kojarzy się z człowiekiem i stąd to poczucie przyciągania? Taki substytut. Pociąg do tego, co ta maszyna udaje.
Jeśli natomiast chodzi o pociąg do przedmiotów to istnieje coś takiego jak obiektofilia - pociąg seksualny i emocjonalny do danych obiektów, odczuwanie pobudzenia, miłości, więzi, atrakcyjności do przedmiotu. Ponoć wiąże się to też z wiarą, że przedmioty mają duszę, uczucia itd (animizm). Jeśli ktoś zakochałby się w maszynie to byłaby to obiektofilia. W sumie digiseksualizm (digifilia?) w takim przypadku o jakim wspominasz brzmi jak jego odmiana.

panna_x
alabAStrowy bożek

Post autor: panna_x » 7 kwie 2018, 09:49

Kiedyś czytałam w necie, że wg prognostów, to kwestia czasu, kiedy takie relacje się pojawią. Uczucia też mogą się pojawić, gdzieś czytałam, że w jakiejś jednostce bojowej ( lub czymś podobnym) ludzie zaczęli traktować służącą z nimi maszynę jak osobę, nazwali ją imieniem, martwili się, jeśli miała jakieś uszkodzenia czy złe przejścia. Zaczęto widzieć w niej współkompana tej wyprawy.

Zresztą w Japonii już teraz jest moda na związki z lalkami. Czytałam też w necie o seksrobotkach, które zaczynają pełnić rolę członka rodziny. Ponieważ sam seks z maszyną trochę nudny, to twórcy starają się, żeby seksrobotki imitowały jakieś zachowania, interakcje,które są dla ludzi atrakcyjniejsze ( chyba póki co może być zwykła, wyuzdana albo nieśmiała). Na razie są to jakieś proste reakcje, zdania, z czasem pewnie to rozbudują.

Czytałam też, że jak była premiera jakiejś seksrobotki (jej imienia nie pamiętam sory), to faceci rzucili się na nią jak zwierzęta, więc po premierze wylądowała z połamanymi palcami, oberwanym biustem i twórca musiał ją naprawiać. Masakra.
Podobno chcą też stworzyć opcję nibygwałtu, kiedy to maszyna ma mówić nie, prosić żeby przestać; taka fantazja dominujących mężczyzn.
Mnie to osobiście smuci, nie widzę w tym nic pozytywnego. Relacje nigdy nie były jakieś rewelacyjne, kiedyś ustawiano małżeństwa z góry, więc człowiek przeważnie i tak kończył z kimś, kogo wcale nie kochał ( a nawet niekoniecznie lubił). Teraz, kiedy w końcu mamy wolność i możemy się dobierać wg własnego uznania ( lub wybrać singielstwo), być z kimś, kto będzie nam pasował, to relacje są płytkie, głównie wirtualne, młodzi spędzają czas patrząc w ekrany, a nawet ja u siebie też widzę, że za dużo czasu jestem w necie.

Awatar użytkownika
takasobie
ASter

Post autor: takasobie » 7 kwie 2018, 11:33

Nawet gdy ktoś kupuje sobie seksrobota, to w większości w przypadku kobiet będzie to robot o męskiej anatomii, a w przypadku mężczyzn robot o żeńskiej anatomii. Nie będzie to robot nieposiadający cech płciowych. Moim zdaniem robot służy tylko do zaspokojenia potrzeb, a potrzeba dotyczy seksu z płcią przeciwną

Awatar użytkownika
Setsu
ciAStoholik

Post autor: Setsu » 7 kwie 2018, 12:41

Również nie widzę tutaj orientacji seksualnej. Taka mechaniczna lalka to powiększone i podrasowane dildo, nic innego jak seks zabawka. Nie mam też nic przeciwko. Jeśli ktoś nie może znaleźć sobie partnera, ma kosmiczne libido i tak dalej, to ma rozwiązanie, o ile go na to stać.

Tak btw. Dość często pojawiają się głosy, że za jakiś czas kobiety przestaną być w ogóle użyteczne, bo taki robot nic ci nie zarzuci, o nic nie oskarży i nie będzie wszczynał kłótni. Jeszcze tylko rozwiązać problem zapładniania bez "użycia" ciała kobiety i będzie można unicestwić płeć piękną :lol:

Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Kontakt:

Post autor: Viljar » 8 kwie 2018, 15:38

@Panna-X - to nie jest żadna nowość z nadawaniem imion maszynom. W czasach, gdy na torach królowały parowozy, maszyniści sami dbali o swoje maszyny lepiej nierzadko niż o własne żony, nadawali im też imiona, które były dumnie malowane lub nawet grawerowane albo umieszczane na tabliczkach. Jeszcze w latach 80. można było zobaczyć dymiące Krysie, Basie i Anusie. Do niedawna jeździł po torach parowóz zwany "Piękna Helena". Wycofanie "swojej" maszyny niejeden maszynista przypłacił ciężką depresją.
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage

panna_x
alabAStrowy bożek

Post autor: panna_x » 20 kwie 2018, 10:34

Oczywiście, że to coś więcej niż sekszabawka. Gdyby chodziło o samą zabawkę, to już można kupić wibratory, czy też zabawki dla panów. A robot ma imitować człowieka i jakąś uproszczoną wersję relacji z drugą osobą. Dlatego twórcy dodają robotom inne opcje np żeby coś mówił, wchodził w interakcje itd. Bierne robotozabawki, bez mowy, ruchu, podobno nie były tak atrakcyjne, szybciej się nudziły.

ODPOWIEDZ