Postacie z kart literatury

Ogłoszenia o wywiadach, artykułach, książkach, filmach... Znajdziesz coś? Podziel się.
Awatar użytkownika
ivi
pASibrzuch
Posty: 211
Rejestracja: 1 sie 2008, 21:14

Postacie z kart literatury

Post autor: ivi »

Przeczytałam właśnie książkę z gatunku kryminalnych. Szczęka opadła mi do samej ziemi, autor ewidentnie zetknął się z pojęciem aseksualizmu jako orientacji, jedna z postaci w książce została określona w taki właśnie sposób. Jest tam też wzmianka o teście Kinseya na orientację seksualną. To dosłownie trzy zdania w książce, ale mogą świadczyć o tym, że do świadomości społeczeństwa dociera przekaz, że aseksualizm istnieje.
Awatar użytkownika
AlterEcho
mASełko
Posty: 139
Rejestracja: 21 paź 2020, 22:05

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: AlterEcho »

ivi pisze: 12 mar 2021, 22:04 Przeczytałam właśnie książkę z gatunku kryminalnych. Szczęka opadła mi do samej ziemi, autor ewidentnie zetknął się z pojęciem aseksualizmu jako orientacji, jedna z postaci w książce została określona w taki właśnie sposób. Jest tam też wzmianka o teście Kinseya na orientację seksualną. To dosłownie trzy zdania w książce, ale mogą świadczyć o tym, że do świadomości społeczeństwa dociera przekaz, że aseksualizm istnieje.
Dobrze, że zaczyna się mówić o aseksualizmie, jednakowoż Kinseya nie stawiałabym za autorytet. Radzę się zapoznać z tym, kim ten człowiek był i jak zmanipulowane były jego teorie.
Awatar użytkownika
ivi
pASibrzuch
Posty: 211
Rejestracja: 1 sie 2008, 21:14

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: ivi »

Mnie zdziwiło przeogromnie, że w książce z rodzaju, jak ja to nazywam, detektywistycznych, nagle pojawia się pojęcie aseksualizmu. Nie wiem czemu autor odniósł się akurat do testu Kinseya. Może jest on obecnie także stosowany? Osobiście nigdy się nie interesowałam zagadnieniami o orientacjach seksualnych, więc temat dla mnie zupełnie nowy. Może być punktem wyjścia do ciekawej dyskusji, więc zapraszam do niej osoby, które z takim tematem się zetknęły, chciałyby wyrazić swoją opinię albo zawodowo zajmują się edukacją seksualną.
Mikenoge
pASibrzuch
Posty: 217
Rejestracja: 25 lut 2021, 19:29

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: Mikenoge »

ivi pisze: 14 mar 2021, 10:11 Mnie zdziwiło przeogromnie, że w książce z rodzaju, jak ja to nazywam, detektywistycznych, nagle pojawia się pojęcie aseksualizmu.
A czemu nie? :ciasto: Wiele razy w filmach detektywistycznych pojawia się temat homoseksualizmu, skrywane związki którym groziło wyjawienie stają się powodem zbrodni. Może tym razem skrywany był fakt że ktoś jest aseksualny albo był on powodem, że jakiś bogaty hrabia chciał przedłużyć sobie ród ale nie był w stanie zmusić swoją partnerkę do potomków więc wynikła z tego afera? :D A książki nie znam więc mogę wymyślać różne scenariusze.
"Im bardziej społeczeństwo odchodzi od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, którzy ją głoszą." - George Orwell
Awatar użytkownika
ivi
pASibrzuch
Posty: 211
Rejestracja: 1 sie 2008, 21:14

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: ivi »

Do tej pory, kiedy spotykałam się z pojęciem aseksualny/a ( w opiniach ludzi) znaczyło to dokładnie tyle: nieatrakcyjny/a, nie pociągający/a seksualnie. Dlatego mnie to to tak zdziwiło, bo w książce jest użyte w sensie stricte naukowym, jako orientacja. Trzy zdania, które nie mają związku z fabułą. Może działania Asfery przynoszą skutek, coraz więcej się o nas mówi, więcej jest akcji informacyjnych, artykułów w gazetach, są akcje plakatowe. Na przestrzeni lat widzę zmiany, a trochę już po tym świecie chodzę :wink:
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2427
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: urtika »

Podaj autora i tytuł książki. Pytam, bo ciekawi mnie czy to polski autor napisał, czy tez jest to przekład z innego języka.
Quirkyalone
Awatar użytkownika
ivi
pASibrzuch
Posty: 211
Rejestracja: 1 sie 2008, 21:14

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: ivi »

Nasz rodzimy, Wojciech Dutka, "Czarna pszczoła"
aga85
przedszkolASek
Posty: 6
Rejestracja: 7 mar 2021, 12:15

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: aga85 »

Georgia, główna bohaterka książki Alice Oseman 'Loveless' jest osobą aseksualną.
Marnosc
gimnASjalista
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2022, 01:04

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: Marnosc »

W Archiwum Burzowego Światła Sandersona jest bohaterka aseksualna, heteroromantyczna, o neutralnym podejściu do seksu - Jasnah. Informacja potwierdzona przez autora <3

Jest jeszcze jedna aseksualna postać w Świecie Dysku, ale imienia nie podam, bo jeszcze ktoś zacznie krzyczeć, że spoilery 😂
CzarneOko
gimnASjalista
Posty: 10
Rejestracja: 10 maja 2023, 15:45

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: CzarneOko »

Zgadzam się, Jasnah jest super, jedna z lepszych postaci w Archiwum. Oprócz tego Crowley i Azirafal z Good Omens (zwłaszcza serial, ale książka też). Bardzo fajnie zrobiona para aseksualna.
Z headcannonów jest Bilbo Baggins - Tolkien podobno chciał, żeby Frodo był jego synem, ale nie pasowała mu wizja żonatego Bilba i po prostu pasuje mi to do jego zachowania. Podobnie Frodo, chociaż u niego to bardziej jest wg mnie wynik traumy po byciu Powiernikiem Pierścienia, więc nie liczę tego jako postaci aseksualnej
ODPOWIEDZ