Slogany na World Pride

Ogłoszenia o wywiadach, artykułach, książkach, filmach... Znajdziesz coś? Podziel się.
Ant
BażANT
Posty: 6068
Rejestracja: 1 paź 2006, 14:26

Re: Slogany na World Pride

Post autor: Ant »

Trava_u_doma2 pisze:"Aseksualność - nie choroba i nie samotność"
Osobiście, z podanych propozycji opowiadziałbym się za tą ;)
Czczony nie tylko w Chinach
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2428
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Re: Slogany na World Pride

Post autor: urtika »

A o co właściwie ma chodzić z tą samotnością? Bo przecież są osoby aseksualne, które czują się samotne, zwłaszcza gdy nie mają swojej drugiej połówki, a chciałyby mieć. Osoby seksualne zresztą też odczuwają samotność gdy nie mają partnera, zarówno homo jak i hetero. Ba, nawet są tacy, którzy są w związkach i mimo to czują się samotni. Samotność to pewnego rodzaju odczucie, które nie ma chyba związku z jakąś konkretną orientacją seksualną.
Czy istnieje stereotyp, że As = samotny? No chyba że chodzi o to, że AS = nieatrakcyjny seksualnie, więc nikt go nie chce i dlatego jest samotny. :wink: :lol: A wiadomo dobrze, że to nieprawda.
Czy "not alone" nie oznaczałby raczej "nie sam, nie jedyny", czyli nie jedyny as w świecie zbzikowanym na punkcie seksu; nie sam(a) w tego typu odczuciach, tylko jest nas więcej?

Zresztą czy koniecznie trzeba coś przetłumaczyć, czy nie lepiej stworzyć coś innego,swojego; coś co pasowałoby do naszej polskiej mentalności? No bo przecież to, co sprawdza się na Wyspach Brytyjskich, niekoniecznie musi się sprawdzić w Polsce, a już na pewno nie w Arabii Saudyjskiej.
Quirkyalone
Awatar użytkownika
Layla
wASp
Posty: 1946
Rejestracja: 11 lut 2011, 11:06

Re: Slogany na World Pride

Post autor: Layla »

urtika pisze: Czy istnieje stereotyp, że As = samotny?
No niestety taki istnieje, ostatnio na jednym z forów internetowych jedna z użytkowniczek "pochwaliła" się wiedzą na temat aseksualizmu, twierdząc że osoby aseksualne nie mogą tworzyć związków :dash:
- Czy to ten moment, kiedy całe moje życie przesuwa mi się przed oczami?
NIE, TEN MOMENT BYŁ PRZED CHWILĄ.
- Kiedy?
TO MOMENT POMIĘDZY PAŃSKIMI NARODZINAMI A PAŃSKIM ZGONEM.
Trava_u_doma2
gimnASjalista
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2012, 20:51

Re: Slogany na World Pride

Post autor: Trava_u_doma2 »

Dziękuję wam :) W ogóle dziękuję wszystkim którym chce się pomagać =)

uritka, napisałam do osoby która to organizuje i spytałam się w jakim znaczeniu użyte jest "not alone". Napiszę jak dostanę odpowiedź.
Trava_u_doma2
gimnASjalista
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2012, 20:51

Re: Slogany na World Pride

Post autor: Trava_u_doma2 »

No więc "not alone" miało oznaczać "nie jedyny". W tym momencie nie wiem już co z tym zrobić :/
Awatar użytkownika
Layla
wASp
Posty: 1946
Rejestracja: 11 lut 2011, 11:06

Re: Slogany na World Pride

Post autor: Layla »

Trava_u_doma2 pisze:No więc "not alone" miało oznaczać "nie jedyny". W tym momencie nie wiem już co z tym zrobić :/
Moim zdaniem w takich tłumaczeniach nie chodzi o to, żeby przetłumaczyć coś dosłownie, bo efekt potem jest opłakany. Lepiej uchwycić sens wypowiedzi i potem na nowo sformułować slogan :wink:
- Czy to ten moment, kiedy całe moje życie przesuwa mi się przed oczami?
NIE, TEN MOMENT BYŁ PRZED CHWILĄ.
- Kiedy?
TO MOMENT POMIĘDZY PAŃSKIMI NARODZINAMI A PAŃSKIM ZGONEM.
Trava_u_doma2
gimnASjalista
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2012, 20:51

Re: Slogany na World Pride

Post autor: Trava_u_doma2 »

Głupio mi pytać, ale... Czy ktoś ma jakikolwiek pomysł...?

Ja wymyśliłam coś takiego: "to nie jest rzadka choroba", ale przyznaje, że nawet brzmienie tego czegoś mi się nie podoba >_> Albo coś takiego "razem jesteśmy w porządku", tylkoo że to z kolei jest trochę bez sensu :oops:

Proszę, poratujcie mnie trochę :) :oops:

(I przepraszam, że w ogóle nie udzielam się na forum, obiecuję, że to się zmieni jak tylko będę miała komputer.)
Trava_u_doma2
gimnASjalista
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2012, 20:51

Re: Slogany na World Pride

Post autor: Trava_u_doma2 »

A może jednak powrócić do "dosłownego" tłumaczenia i dać coś w stylu: "nie wybrakowany i nie jedyny"? (Musi być liczba mnoga ze względu na słowo "jedyny".)

Nawet jeśli nie macie żadnych pomysłów, to wciąż będę wdzięczna za uwagi i komentarze =)

I przy okazji l.mn. "asexual" w j. Polskim to "aseksualiści", tak? Czy "aseksualni"?
Awatar użytkownika
Artemis
pASsiFlora
Posty: 1355
Rejestracja: 7 sie 2008, 21:41
Lokalizacja: z miasta

Re: Slogany na World Pride

Post autor: Artemis »

Aseksualni.
"Aseksualni i już (zamiast ch*j)", "Nie jesteś sam", "A. są wśród nas"

A co to w ogóle za okazja? Całe szczęście, że w Londynie...
Turysta-człowiek pętający się po szlakach w poszukiwaniu jedzeniaObrazek
Trava_u_doma2
gimnASjalista
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2012, 20:51

Re: Slogany na World Pride

Post autor: Trava_u_doma2 »

Dziękuję, Artemis.
Podoba mi się "A. są wśród nas" jedyny problem z tym to to, że nie rozwiązuje problemu przetłumaczenia słowa "broken"... Hmmm...

WorldPride - światowa parada równości =)
Trava_u_doma2
gimnASjalista
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2012, 20:51

Re: Slogany na World Pride

Post autor: Trava_u_doma2 »

Okej, zgłaszam "nie wybrakowany i nie jedyny" jako polskie tłumaczenie. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza zapraszam na asexuality.org/en, tam znajduje się temat.
http://www.asexuality.org/en/index.php? ... d__2169487

Dziękuję wszystkim, którzy pomagali w tym temacie!
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2428
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Re: Slogany na World Pride

Post autor: urtika »

"Jesteśmy aseksualni, jesteśmy normalni" - taka przeróbka starego hitu śpiewanego niegdyś przez Sztywny Pal Azji. :wink:
Btw, ciekawe czy ktoś pamięta/kojarzy ten zespół.
Quirkyalone
Winkie
AScetyk
Posty: 4640
Rejestracja: 25 sie 2011, 18:58

Re: Slogany na World Pride

Post autor: Winkie »

urtika pisze:"Jesteśmy aseksualni, jesteśmy normalni"
Niezbyt dobry ponieważ nasuwa podejrzenia, że jednak coś być musi na rzeczy skoro aseksualni podkreślają, że są "normalni". :wink: Czyli, że mimo wszystko są "nienormalni", słyszą że są "nienormalni", więc walczą o to, aby nie być "nienormalnymi".
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2428
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Re: Slogany na World Pride

Post autor: urtika »

Takich "nienormalnych" jest bardzo wielu, można zaliczyć do nich np. feministki, bezdzietnych z wyboru, gejów i lesbijki, wierzących i odżywiających się inaczej, jednym słowem wszystkich rewolucjonistów i nonkonformistów. W dawnych czasach nawet single byli nienormalni i nazywano ich starymi pannami i starymi kawalerami. Wszystko co nie podchodzi pod mainstream jest w pewnym sensie nienormalne. Tylko czy naprawdę? Zresztą, kto i na jakiej podstawie ustalił co jest normą a co od niej odbiega? Na szczęście, z biegiem czasu zmienia się stosunek do inności. Walka o uznanie ma sens, co wiemy z historii.
Quirkyalone
Winkie
AScetyk
Posty: 4640
Rejestracja: 25 sie 2011, 18:58

Re: Slogany na World Pride

Post autor: Winkie »

Jednakowoż w opinii wielu osób z "zewnątrz", określanych mianem "seksualnych" wypowiadających się na różnych portalach czy forach o konkretnej tematyce - w przypadku aseksualnych akurat na "walka" nie ma większego sensu ponieważ nikt tu nikogo do seksu nie przymusza, ba - mają głęboko to co tam kto i z kim robi. Nie ma presji społeczeństwa, aby ten seks uprawiać i nikt nie może go odgórnie narzucić, a więc można tą "walkę" porównać do "walki" np. "o nieoglądanie EURO 2012". :roll:
ODPOWIEDZ