Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2015]

Ogłoszenia o wywiadach, artykułach, książkach, filmach... Znajdziesz coś? Podziel się.
Awatar użytkownika
Sherly
AS gaduła
Posty: 476
Rejestracja: 17 mar 2014, 16:22
Lokalizacja: Gallifrey

Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2015]

Post autor: Sherly »

Wczoraj po 23:00 w Radiowej Jedynce miał miejsce kolejny program z cyklu Seksosfera, 40-minutowy segment tym razem dotyczył aseksualności.

Nagrałam audycję telefonem, jakość może nie jest najlepsza ale zawsze coś :)

Klik!
LadyM
przedszkolASek
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2012, 01:26

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: LadyM »

Awatar użytkownika
ouo
ciAStoholik
Posty: 328
Rejestracja: 25 lut 2015, 15:32
Lokalizacja: Wrocław

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: ouo »

Całkiem spoko, szkoda że nie wzięli pod uwagę dwóch dużych grup: asów aromantycznych i gray-asów. :P Ale za to dowiedziałam się, że istnieje jeszcze piąta orientacja. Ale nic na jej temat nie mogę znaleźć w sieci. :P
(~˘▾˘)~
Arnold90
starszASek
Posty: 39
Rejestracja: 13 maja 2015, 21:22

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: Arnold90 »

Bardzo interesująca audycja. Moim zdaniem, temat został obiektywnie przedstawiony i merytorycznie omówiony - bez wyśmiewania, obrażania czy wywyższania się uczestników rozmowy (prowadzącego oraz jego gościa-eksperta) - oby więcej takich pojawiało się w polskich mediach.

Ze swojej strony dodam jedynie, że podziwiam osoby telefonujące za odwagę w mówieniu o swoich prywatnych sprawach na forum bardzo publicznym.
Ostatnio zmieniony 8 lip 2015, 17:44 przez Arnold90, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sherly
AS gaduła
Posty: 476
Rejestracja: 17 mar 2014, 16:22
Lokalizacja: Gallifrey

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: Sherly »

Kto dzwonił na początku? Przyznawać się! ;-P
Awatar użytkownika
hispanistka
starszASek
Posty: 41
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:54

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: hispanistka »

Jestem zaskoczona, że w ogóle poruszono zagadnienie aseksualności, duży plus za to. Oczywiście nie sposób wyczerpać temat w krótkiej audycji, ale zdecydowanie zabrakło mi chociaż wspomnienia o aromantykach, czy też asach, którzy nie chcą być w związkach. Niestety większości ludzi trudno jest zrozumieć, że komuś jest dobrze w pojedynkę.
Awatar użytkownika
Sherly
AS gaduła
Posty: 476
Rejestracja: 17 mar 2014, 16:22
Lokalizacja: Gallifrey

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: Sherly »

Było wspomniane o Asach aromantycznych, krótko ale było.
Arnold90
starszASek
Posty: 39
Rejestracja: 13 maja 2015, 21:22

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: Arnold90 »

hispanistka pisze:Jestem zaskoczona, że w ogóle poruszono zagadnienie aseksualności, duży plus za to.
Tematy traktujące aseksualizm pojawiają się co jakiś czas w polskich mediach, jednak odnoszę wrażenie, że większość osób biorących udział w charakterze czy to eksperta, czy prowadzących program ma, ujmując to delikatnie, dość protekcjonalne podejście do Asów i aseksualizmu w ogóle. Może spowodowane jest to ich dotychczasową niewiedzą, chociaż wśród tych ekspertów byli i tacy, którzy negowali (i zapewne wciąż negują) samo istnienie aseksualizmu. Natomiast w tej audycji nie "wychwyciłem" ani cienia ignorancji czy też ironii ze strony zarówno prowadzącego, jak i eksperta, co mnie bardzo cieszy. Gdyby tak większość audycji radiowych i telewizyjnych wyglądała, byłoby zaprawdę idealnie. :aniol: :)

Z ciekawości podam link do fragmentu jakiegoś australijskiego programu śniadaniowego, w którym prowadzący wykazali się brakiem zrozumienia i wyczucia.

https://www.youtube.com/watch?v=tC1hXsPN-KA

hispanistka pisze:ale zdecydowanie zabrakło mi chociaż wspomnienia o aromantykach, czy też asach, którzy nie chcą być w związkach. Niestety większości ludzi trudno jest zrozumieć, że komuś jest dobrze w pojedynkę.
Oczywiście masz rację - tylko że wśród moich znajomych o nieaseksualnej naturze wszystkich orientacji, jest wielu zagorzałych przedstawicieli "ruchu życia w pojedynkę". ;) Ta kwestia może zatem dotyczyć wszystkich ludzi, niezależnie od ich natury i dlatego pominięto ten temat. Ale zgadzam się z Tobą - można też o tym wspomnieć. Chociaż zauważyłem, że pan ekspert w pewnym momencie, mówiąc o coming oucie Asów, podał przykłady możliwych reakcji ich rodziców, dla których lepiej byłoby, jeśli syn lub córka, okazali się być gejem lub lesbijką, aniżeli aseksualistami, którzy skazani są, w ich mniemaniu, na życie w permanentnej samotności. A zatem niejako ten problem został poruszony, ale w innym kontekście. :)
Ostatnio zmieniony 8 lip 2015, 22:28 przez Arnold90, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hispanistka
starszASek
Posty: 41
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:54

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: hispanistka »

Jasne, od czasu do czasu gdzieś temat się przewija, ale dla mnie to i tak zawsze jest zaskoczenie. Nachodzi mnie wtedy taka myśl: "wow to o mnie" :D
Arnold90 pisze:wśród moich znajomych o nieaseksualnej naturze wszystkich orientacji, jest wielu zagorzałych przedstawicieli "ruchu życia w pojedynkę".
To u mnie jest odwrotnie, tzn. mam wiele znajomych singli, którzy bardzo na to swoje "niesparowanie" narzekają i po prostu mi nie wierzą, że nikogo nie szukam. Na pewno jestem w głębi serca bardzo nieszczęśliwa, tylko się nie przyznaję...
Arnold90 pisze:Chociaż zauważyłem, że pan ekspert w pewnym momencie, mówiąc o coming oucie Asów, podał przykłady możliwych reakcji ich rodziców, dla których lepiej byłoby, jeśli syn lub córka, okazali się być gejem lub lesbijką, aniżeli aseksualistami, którzy skazani są, w ich mniemaniu, na życie w permanentnej samotności.
Tak, ten fragment powalił mnie na łopatki, ale niestety chyba dużo w nim prawdy.

A co do filmiku, to rechot pani współprowadzącej zniechęcił mnie do oglądania. Żenada. Niestety to takie typowe: wyśmiać to, czego się nie rozumie.
Arnold90
starszASek
Posty: 39
Rejestracja: 13 maja 2015, 21:22

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: Arnold90 »

hispanistka pisze:To u mnie jest odwrotnie, tzn. mam wiele znajomych singli, którzy bardzo na to swoje "niesparowanie" narzekają i po prostu mi nie wierzą, że nikogo nie szukam. Na pewno jestem w głębi serca bardzo nieszczęśliwa, tylko się nie przyznaję...
Kocham takie podejście znajomych (bliskich) do tematu, pełne wyrazów szczerego współczucia, a już szczególnie, gdy współczucie zamienia się w równie szczere chęci podjęcia przez znajomych (bliskich) aktywności uszczęśliwiającej, niezależnie od zdania samej osoby zainteresowanej. Wszak wszyscy powinni żyć podług jedynie słusznych norm. :D


Co do filmiku - państwo prowadzący program wykazali się klasyczną ignorancją. Takie rzeczy nie tylko w Polsce. ;)
Arnold90
starszASek
Posty: 39
Rejestracja: 13 maja 2015, 21:22

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: Arnold90 »

Sherly pisze:Kto dzwonił na początku? Przyznawać się! ;-P
Ciekawe, czy ktoś przyzna się do tego, że publicznie podzielił się szczegółami swojego życia prywatnego - wątpię... :D :P
Awatar użytkownika
Sherly
AS gaduła
Posty: 476
Rejestracja: 17 mar 2014, 16:22
Lokalizacja: Gallifrey

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: Sherly »

Zapytać zawsze można, a nóż widelec 8)
Arnold90
starszASek
Posty: 39
Rejestracja: 13 maja 2015, 21:22

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: Arnold90 »

Sherly pisze:Zapytać zawsze można, a nóż widelec 8)
Oczywiście, że można. :) A nuż zostaniemy zaskoczeni i ktoś rzeczywiście przyzna się, no dobrze, napisze - to tak na zachętę, by nikogo nie wystraszyć. :D
Awatar użytkownika
Poison Ivy
fantAStyczny
Posty: 578
Rejestracja: 3 cze 2014, 23:14

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: Poison Ivy »

LadyM pisze:Audycja jest na stronie radia: http://www.polskieradio.pl/7/3069/Artyk ... w-sypialni

hahahaha! A na stronie radia oczywście zdjęcie smutnych ludzi. Smutnych, bo seks ich nie kręci... ;)

A ten pan psycholog był na tym spotkaniu ze mną w Warszawie. Bardzo uważnie słuchał.
Awatar użytkownika
Andyomene
mASełko
Posty: 114
Rejestracja: 11 cze 2015, 14:34
Lokalizacja: Katowice

Re: Radiowy program o aseksualizmie (Radio Jedynka) [06.07.2

Post autor: Andyomene »

Poison Ivy pisze:hahahaha! A na stronie radia oczywście zdjęcie smutnych ludzi. Smutnych, bo seks ich nie kręci... ;)
Fakt, nawet nie zwróciłam na to uwagi. Pomyślałam "O, co za spoko ziomki", a nawet nie pojęłam tego przekazu emocjonalnego. Ale wyłowiłam fakt, że jakieś 70% przykładów dysfunkcji oraz aseksualności skupione było na kobietach :/ Bez szału ta nasza audycja, ale dobrze, że jest.
ODPOWIEDZ