Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Ogłoszenia o wywiadach, artykułach, książkach, filmach... Znajdziesz coś? Podziel się.
Awatar użytkownika
AlaZala
AS gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 19 lis 2016, 17:06

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: AlaZala »

Super! Bardzo mi się podoba! Wielkie gratulacje dla Ewy!
Chyba jest po pierwszy zobaczony przeze mnie wywiad z osobą aseksualną, przynajmniej polskojęzyczny, w którym osoba aseksualna występuje pod swoim imieniem i nazwiskiem oraz pokazuje swoją twarz. Dlatego mam wręcz wrażenie, że jest to moment historyczny w dyskusji o aseksualizmie!

Moją uwagę zwróciło kilka podobieństw w doświadczeniach Ewy i moich własnych:
- też słyszałam, że flirtuję z chłopakami i ich podrywam, gdy po prostu kogoś lubię, jestem dla niego miła i dbam o rozwój oraz utrzymanie znajomości, na przykład poprzez zaproszenie na wspólny obiad lub spacer,
- też najbardziej brakuje mi osoby, z którą mogłabym razem podróżować i zwiedzać różne kraje. Wręcz w mojej podświadomości tkwi chyba równoważność między pojęciami "partner" i "osoba do wspólnego podróżowania", więc jeśli będę miała kiedyś partnera, to chyba tylko po to, żeby z nim podróżować.
Awatar użytkownika
ASperger
łASuch
Posty: 165
Rejestracja: 2 lip 2018, 09:13

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: ASperger »

Świetny wywiad i bardzo potrzebny, co widać po komentarzach pod filmikiem.
Wady i zalety - to często jedno i to samo. Tylko z różnych punktów widzenia.
Awatar użytkownika
Ankha
pASibrzuch
Posty: 221
Rejestracja: 18 lis 2013, 13:49
Kontakt:

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: Ankha »

Niestety fala hejtu i gróźb jaka zalała koleżankę po wywiadzie, sprawiła, że musiała usunąć konto na fb. W ogóle.
Jeśli jesteś moja droga na tym forum i potrzebowałabyś pomocy prawnej, psychologicznej albo czegokolwiek, to pisz na priv proszę.
Awatar użytkownika
AlaZala
AS gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 19 lis 2016, 17:06

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: AlaZala »

Ankha pisze: 13 lip 2018, 14:21 Niestety fala hejtu i gróźb jaka zalała koleżankę po wywiadzie, sprawiła, że musiała usunąć konto na fb. W ogóle.
Jeśli jesteś moja droga na tym forum i potrzebowałabyś pomocy prawnej, psychologicznej albo czegokolwiek, to pisz na priv proszę.
Naprawdę gróźb?! Pod tym filmem jest mnóstwo mniej lub bardziej obrzydliwych komentarzy, ale raczej nie ma tam gróźb. O ile powszechnym zjawiskiem jest fakt, że ludzie skorzystają z każdej okazji, żeby wylać swoje frustracje, kogoś obrazić i powyzywać, co spotyka właściwie każdą osobę wypowiadającą się lub występującą publicznie, o tyle zupełnie nie rozumiem, jakie groźby i dlaczego ktoś mógłby formułować po obejrzeniu filmu, który dla nikogo nie jest zagrożeniem...

To wszystko wydaje się bardzo smutne, zwłaszcza w kontekście bardzo interesującego (i, jak mi się wydaje, przełomowego) wywiadu...
Awatar użytkownika
Ankha
pASibrzuch
Posty: 221
Rejestracja: 18 lis 2013, 13:49
Kontakt:

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: Ankha »

Bo to jest smutne. Przytłaczająco smutne. Nie będę podawać szczegółów bo nie sądzę, aby bohaterka wywiadu życzyła tego sobie. Napisałam tu tylko dlatego, bo mam poczucie, że została z tym wszystkim kompletnie sama - choć mam nadzieję, że się mylę. Jeśli to przeczyta, to chcę, aby wiedziała, że może liczyć na wsparcie ze strony innych asów.
Awatar użytkownika
Azshara
AS gaduła
Posty: 432
Rejestracja: 10 lip 2017, 19:38

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: Azshara »

Mnie tak nie do końca się podobał, chociaż sam odcinek bardzo ważny. Nie podobał się, bo temat ledwo liźnięty, jednak zdaję sobie sprawę, że potrzebny byłby taki dwugodzinny, aby wszystko ładnie streścić. Dalej, dziewczyna dała tak jakby do zrozumienia, że ludzie w związkach, czy ogólnie alloseksualni nie mają czasu na podróże, rozwijanie swoich pasji i spełnianie ambicji, jakby to w czymś miało przeszkadzać. Rozumiem, gdy ma się rodzinę, bo wtedy faktycznie ciężko o czas wolny dla siebie, ale jeśli chodzi o sam związek to absolutnie nie. Pod koniec też wypowiedziała się w taki sposób, jakby aseksualność ograniczała ją w znajomościach i ilości przyjaciół, ale to już raczej podpinam pod błędne zrozumienie, albo ona to źle ujęła. Podobał, bo w komentarzach przeważające były pozytywne szczególnie od tych ludzi, którzy z tym pojęciem spotkali się po raz pierwszy. Jakieś głupoty o chorobie, wynaturzeniu i braku bolca to zdecydowana mniejszość, która i tak była wyjaśniana. Bardzo podobało mi się, gdy powiedziała, że homoseksualiści obecnie walczą już tylko o równe prawa, a asy są na etapie przekonywania innych o swoim istnieniu i naprawdę jest to strasznie trafne. Na wykopie pojawiły się nawet dwa wpisy na temat tego filmiku i to straszne, jak ludzie doszukują się czegoś, co mogłoby spowodować aseksualizm. Zarzucali dziewczynie na przykład to, że się maluje, a skoro jest asem, to się wyklucza, że ma dziwną mimikę, że jest psychopatką (sic!), że drażniąco porusza nogą, ogólnie tego typu bzdety, żeby udowodnić, że to żaden aseksualizm, tylko raczej problemy z psychiką, ze samą sobą i tak dalej. Jak na youtubie, była to mniejszość, ale jednak. Denerwujące jest to, że masa ludzi nie ma pojęcia, o czym pisze, ale pisze dla zasady i to jest tak drażniące, gdy ktoś zbywa taką osobę kpiącym uśmieszkiem i mówi, żeby nie wymyślać, bo coś takiego nie istnieje. Meh. Komentarze utwierdziły mnie tylko w tym, aby nigdy nie robić coming outu oficjalnie, a mówić o tym tylko osobom bardzo zaufanym.
AlaZala pisze: 13 lip 2018, 14:47Naprawdę gróźb?! Pod tym filmem jest mnóstwo mniej lub bardziej obrzydliwych komentarzy, ale raczej nie ma tam gróźb.
Z tego, co pisała, to wyśledziły ją bodajże dwie osoby i na facebooku w privach wysyłali pogróżki i dosłownie życzyli śmierci. Najprawdopodobniej to trolle, ale nawet jeśli to na pewno nie jest miłe, mi też byłoby cholernie przykro. Idiotów zawsze można zablokować, ale mieli jej dane/ profil, ona nazwiska zmienić nie mogła, więc rozeszłoby się dalej.
Awatar użytkownika
Decadente
ASiołek
Posty: 69
Rejestracja: 27 cze 2017, 18:27

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: Decadente »

Chciałabym się tutaj wypowiedzieć, jako że zniknęłam bez słowa wyjaśnienia, co wywołało na pewno duże zamieszanie na forum na facebooku.
Dzisiaj odważyłam się obejrzeć ten wywiad i uważam go za potężną katastrofę. Rozumiem oburzenie wszystkich osób, rozumiem całą falę krytyki, rozumiem, że wypadłam fatalnie. Rozumiem i biję się w pierś. Absolutnie nie byłam dobrym materiałem do tej rozmowy, po prostu nie nadaję się do takich wystąpień. W tym miejscu chciałam przeprosić wszystkich, których zawiodłam. Obiecuję też, że ostatni raz zgodziłam się reprezentować nasza społeczność, nie narobię nam więcej wstydu.
Na facebooku już wcześniej opisywałam swoje wątpliwości co do tego, jak wywiad został przeprowadzony. Podczas rozmowy telefonicznej Rafał zadawał mi o wiele istotniejsze pytania, o wiele lepiej zagłębił się w temat. Przy samym nagraniu rozmawiało mi się dosyć przyjemnie, chociaż nie ukrywam, że byłam niesamowicie obsrana ze strachu i nerwów (co widać z resztą). Trochę też straciłam poczucie czasu, więc nie denerwowałam się, gdy prowadzący nie poruszał żadnych ważniejszych kwestii, o które pytał podczas rozmowy telefonicznej. Po prostu byłam pewna, że na to przyjdzie jeszcze czas. Byłam niesamowicie zaskoczona, gdy nagle podziękował za rozmowę i zakończyliśmy nagranie. Dlatego też nie wspomniałam słowem o orientacjach romantycznych, nie odniosłam się do tego, że aseksualizm to nie jest brak libido, nie pomyślałam, by odbić od tematu w zadawanych pytaniach.
Po drugie wyszłam tam na niesamowitego buca. Nie wiem czy to kwestia montażu, czy serio tak odpowiadałam na te pytania i nie dodawałam nic więcej. Teraz już nie pamiętam. Chciałam tylko naprostować, że nigdy nie chciałam przedstawić aseksualizmu jako czegoś lepszego, nie chciałam zabrzmieć jak ktoś, kto jest ponad pierwotne instynkty. Zresztą ja nigdy tak nie uważałam. Nie wiem, co mi strzeliło do głowy mówiąc o zaletach bycia asem, ale zaraz po nagraniu przyszły do mnie pierwsze wątpliwości, że to poszło w bardzo złym kierunku. W tamtej chwili odpowiadałam szczerze, nawiązywałam do wielu rozmów i sytuacji, które spotkały w życiu moich przyjaciół. Wiecie sytuacje typu "nie wyjechałam do Francji na praktyki do kliniki weterynaryjnej bo mam chłopaka i się nie zgodził na tak długą rozłąkę" albo "Zazdroszczę ci tej wolności, bo ja z żoną to nie wyjadę tu i tu bo ona nie chce z jakiegoś tam powodu". Właśnie to chciałam zaznaczyć, ale ubrałam to w słowa bardzo niefortunnie. Zabrzmiałam jak ktoś, kto się wywyższa, kto uważa, że wszyscy seksualni to jeden wielki śmietnik bez marzeń i ambicji.
Usunęłam konto na facebooku, ponieważ pomimo zmiany danych osobowych (bez zmiany nazwiska, bom debil) ludzie wystalkowali mnie i zaczęli atakować nie tylko mnie ale i moich znajomych. Mimo iż konto miałam poblokowane na wszystkie możliwe sposoby, to jednak publiczne oznaczenia na innych kontach doprowadziły tych ludzi do najbliższych mi osób. Rozpętało się piekło. Wszystko oczywiście z fejkowych kont (chociaż dwóch pierwszych gnojków było dosyć głupich i szybko poczyniłam odpowiednie kroki).
To była kwestia czasu, zanim dotarliby do rodziny, więc podjęłam szybką decyzję o wymazaniu siebie z tego portalu. Usunęłam wszystkie posty z forum, usunęłam wszystkich znajomych i wszystkie znaczniki, które zdołałam znaleźć, po czym usunęłam samo konto. Nie jestem pewna jak działa facebook, ale bałam się że w ciągu 14 dni, w którym konto będzie jeszcze istniało pewne informacje mogły być dla nich dostępne.

Chciałam jeszcze poinformować, że jestem bezpieczna, nie boję się o swoje zdrowie, aktualnie jestem za granicą. Nie mam depresji, ani myśli samobójczych. Jest ok, nie martwcie się o mnie. Nie jestem też sama, nadal mam kontakt z najbliższymi, którzy dają mi potrzebną rozmowę i wsparcie. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzyli. Przepraszam że nie sprostałam zadaniu. Nie powtórzę błędu. Trzymajcie się.
Może nasza cywilizacja, którą uważamy za najwyższą, jest tylko głęboką dekadencją?
Awatar użytkownika
Azshara
AS gaduła
Posty: 432
Rejestracja: 10 lip 2017, 19:38

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: Azshara »

Decadente pisze: 13 lip 2018, 19:19Rozumiem oburzenie wszystkich osób, rozumiem całą falę krytyki, rozumiem, że wypadłam fatalnie. Rozumiem i biję się w pierś. Absolutnie nie byłam dobrym materiałem do tej rozmowy, po prostu nie nadaję się do takich wystąpień. W tym miejscu chciałam przeprosić wszystkich, których zawiodłam. Obiecuję też, że ostatni raz zgodziłam się reprezentować nasza społeczność, nie narobię nam więcej wstydu.
W życiu bym nie pomyślała, że to ty :)
Przede wszystkim to nalezą ci się gratulację, że w ogóle się tego podjęłaś, bo na pewno przypuszczałaś, jakie mogą być tego konsekwencję. Ja bym się nie odważyła, bo raz, że nie nadaję się jeszcze bardziej i dwa, że bałabym się tego, co będzie potem. Fajnie też, że zdecydowałaś się trochę więcej od siebie napisać, bo przez to mi się sporo rozjaśniło i dużo zrozumiałam. Co mnie ciekawi - byłam przekonana, że wywiady są z góry planowane. Załóżmy, że przed nagraniem uzgodniliście jakie kwestie poruszycie, aby wyszło rzetelnie. Byłoby w jakimś stopniu ustawione, że tak powiem, ale na pewno całokształt wypadłby o wiele lepiej i mniej stresu przede wszystkim.
takasobie

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: takasobie »

Decadente, przynajmniej już wiesz, jak działa świat mediów, szkoda, że tak negatywnie tego doświadczyłaś :). Oby nigdy więcej nie spotkały cię jakiekolwiek nieprzyjemności z powodu aseksualizmu :).
Krzysztof85
młodASek
Posty: 29
Rejestracja: 12 lut 2018, 21:55
Lokalizacja: Okolice Poznania

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: Krzysztof85 »

Przede wszystkim gratuluję Decadente odwagi :-) Współczuję też, że spotkała się z taką falą przykrości.
Awatar użytkownika
Decadente
ASiołek
Posty: 69
Rejestracja: 27 cze 2017, 18:27

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: Decadente »

Nie należą mi się żadne gratulacje. Zgodziłam się na coś, na co absolutnie nie miałam żadnych predyspozycji, zrobiłam bardzo dużo złego własnymi słowami. Tu przecież nie chodziło o odwagę, a godną reprezentację całej społeczności, która nigdy nie miała możliwości pokazania się w takim miejscu. Zawaliłam.
Nie, wywiad nie był w żaden sposób reżyserowany. Byłam pewna, że rozmowa telefoniczna miała mnie naprowadzić na pewne tory, dlatego przygotowałam się na tamte tematy. Myślałam nad tym co chcę powiedzieć, jak ubrać w słowa pewne kwestie, by nikogo nie obrazić. Okazało się zupełnie inaczej, leciałam więc na żywca. Nie posiadam umiejętności analizowania tego co chcę powiedzieć w czasie rzeczywistym, w dodatku jestem straszliwym cholerykiem, co nie pozwoliło mi się uspokoić. To wszystko się skumulowało i wyszedł pierwszorzędny bubel.
Może nasza cywilizacja, którą uważamy za najwyższą, jest tylko głęboką dekadencją?
Nightfall

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: Nightfall »

Z tego, co pisała, to wyśledziły ją bodajże dwie osoby i na facebooku w privach wysyłali pogróżki i dosłownie życzyli śmierci.
To jest karalne, także warto ich było postraszyć odpowiedzialnością karną i zgłosić na policję.
Zawaliłam.
Rozumiem, że masz sobie coś za złe. Wydaje Ci się, że coś strasznie źle zrobiłaś. Myślę, że to fajnie, że zgodziłaś się wystąpić. Pomyślałam sobie, że było by rewelacyjnie, gdyby taki filmik istniał już z 10 lat temu, kiedy sama szukałam informacji na temat asów. Przede wszystkim nie czułabym się sama, bo mogłabym zobaczyć inną realną osobę, która też jest asem. Myślę, że film będzie pomocny dla osób, które poszukują, zastanawiają się nad orientacją. Może ktoś odkryje, kim tak naprawdę jest, skoro kanał ma duży zasięg ;)
Awatar użytkownika
Azshara
AS gaduła
Posty: 432
Rejestracja: 10 lip 2017, 19:38

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: Azshara »

Gdyby nie ty, to odcinek w ogóle by nie powstał. Sama widziałaś na grupie, że odzew był spory, ale nikt nie chciał w tym uczestniczyć osobiście.
Myślę też, że naprawdę zbyt wiele sobie zarzucasz i rozumiem, bo w końcu oglądasz samą siebie i wiesz, co mogłabyś zrobić lepiej, ale przesadzasz. Nie było idealnie, ale absolutnie nie było też źle. Po komentarzach na youtubie widzę, że dużo osób się ucieszyło, że taki film powstał, sporo ludzi też chyba po raz pierwszy dowiedziała się czegoś na swój temat. Materiał był zbyt krótki, by sensownie wszystko w nim zmieścić, ale jeśli kogoś zainteresował temat, to google na pewno poszło w ruch. A takie czepialstwo na siłę, jak o ruszanie nogą, czy rozkładanie cię na kawałki pod względem psychiki trzeba olać, bo domowi psycholodzy i specjaliści od mowy ciała zawsze się uaktywniają i wiedzą najlepiej.
Nightfall pisze: 13 lip 2018, 20:42To jest karalne, także warto ich było postraszyć odpowiedzialnością karną i zgłosić na policję.
Administratorka oferowała pomoc prawną, ale nie dziwię się, że nie została wykorzystana. Gnojkom należy się, nawet jeśli były to trolle, którym wyjątkowo się nudziło, by pokazać, że są pewne granice, natomiast sama wolałabym się od tego odciąć i nie rozgrzebywać dla własnego spokoju.
Awatar użytkownika
AlaZala
AS gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 19 lis 2016, 17:06

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: AlaZala »

Decadente, zrobiłaś kawał dobrej roboty i należy Ci się za to wielki szacunek i uznanie! Nikt inny się nie zgłosił, więc zapewne nikt inny nie zrobiłby tego lepiej. Zdecydowanie przesadzasz z samokrytyką. Zdecydowanie nikomu nie zrobiłaś nic złego! Zrobiłaś za to bardzo dużo dobrego! Rozumiem, że masz podejście perfekcjonistyczne, a poza tym bardzo dużo ludzi nie lubi oglądać nagrać z sobą samymi, co jest całkowicie naturalne. Naprawdę wywiad jest bardzo dobry, interesujący i dla wielu osób może stanowić pierwsze źródło informacji o aseksualizmie. Jesteś naszą godną, wspaniałą i odważną reprezentantką!

Wydaje mi się, że jesteś pierwszą w Polsce osobą, która stanęła odważnie przed kamerą i powiedziała całemu światu "jestem aseksualna"! Uważam, że powinien być to dla Ciebie powód do dumy, a dla nas wszystkich powinnaś być wzorem do naśladowania! Choć wiedza o tym, co Ciebie spotkało, z pewnością u wielu osób wzmocni odczuwany lęk przed ujawnieniem swojej orientacji...

Z drugiej strony powinniśmy mieć świadomość, że wszystkie nieprzyjemności, które Cię spotkały ze strony tych stalkerów, spotkały Cię poniekąd za nas wszystkich. To powoduje, że powinniśmy czuć dla Ciebie jeszcze większą wdzięczność, którą przynajmniej ja czuję. Jestem głęboko poruszona z powodu tego ataku na Ciebie i bliskie Ci osoby. Wierzę, że w tej sytuacji wszystkie osoby aseksualne będą stały za Tobą murem!

Trzymaj się dzielnie!
Nightfall

Re: Odcinek poświęcony osobom aseksualnych na kanale „7 metrów pod ziemią”

Post autor: Nightfall »

Z ciekawości przejrzałam komentarze pod filmem. Nie polecam, niestety jak to na YT jest to strata czasu. Owszem kilka konstruktywnych wypowiedzi się znalazło, ale dużo też hejtów. Przeraził mnie ogrom domorosłych psychologów, którzy w życiu coś tam na temat zaburzeń przeczytali na Wikipedii i wywlekają to jako prawdy objawione.

Mówiłaś w czasie filmu, że byłaś u psychologa i on nie uważał aseksualizmu za coś normalnego. Powiem tak, patrząc na to, że badania szybko idą do przodu i rozumiem, że psycholog czy psychiatra ma prawo nie nadążać za zmianami. Jednak jeśli ktoś zgadza się przyjąć pacjenta z danym problemem, to na następną wizytę powinien chociaż oczytać się w literaturze związanej z tematem. Z tego co czytałam, jeśli pojawia się pacjent, który mówi, że jest osobą aseksualną i nie odczuwa popędu, to nie diagnozuje się mu zaburzenia. Tyle. W Polsce obwiązuje ICD-10, i gdyby się tym kierować, to faktycznie można osobę aseksualną podciągnąć pod zaburzenia seksualne, chociaż nie jest to zbyt aktualne.
ODPOWIEDZ