Co myślicie o programie 500+?

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
Awatar użytkownika
Warszawianka40+
AS gaduła
Posty: 427
Rejestracja: 1 lip 2016, 12:37

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: Warszawianka40+ »

Viljar pisze:
Jednak jedną rzecz trzeba wyraźnie podkreślić - wysyłanie dzieci do pracy to skutek, a nie przyczyna. Posiadanie dziecka to z jednej strony "dar Boży", a z drugiej - kłopot, bo przybywa kolejna "gęba do wyżywienia". Co więc zrobić? Wysłać dzieciaka do pracy, jak podrośnie, bo co będzie w domu siedział...
Płodzenie dzieci do pracy jest w niektórych środowiskach usankcjonowaną koniecznością - bo jak obrobić 20 hektarowe gospodarstwo, rodzice i dwoje dzieci nie dadzą rady (dziś może tak bo są maszyny, dawniej w żadnym wypadku). Tam jest dużo drobnych rzeczy do zrobienia, trzeba się bez przerwy kręcić. Dzieci są tanią siłą roboczą, której się nie płaci. Można je wykorzystywać do woli.
Znam przypadek rolnika, który posyłał dzieci w żyto rwać osty (bez rękawiczek). Jak już wszystko inne zostało zrobione. Miał kilka żon, które kolejno umierały, dzieci kilkanaście, gospodarstwo ponad 20 ha.
Dlatego właśnie dzieci płodzono bez opamiętania, do tego nie leczono - było ich dużo, i dużo umierało. Dziś nadal dostęp do lekarza jest w pewnych środowiskach utrudniony (do przychodni np. 15 km, sam nie pójdzie a ojciec samochodem nie ma czasu odwieźć i bagatelizuje, do lekarza na wsi trafiają dzieci (i dorośli) dopiero jak sa poważnie chorzy). Zresztą, chłopi dostali ubezpieczenie dopiero za Gierka.

To dotyczy nie tylko rolnictwa. Niedawno w Grecji widziałam warsztat tkający dywany. Siedziało przy nim może pięcioro dzieci w wieku lat może ośmiu. Drobne paluszki tkały delikatny dywan w sztucznym świetle, około godziny 23-ciej. Umyślnie wróciłam za 2-3 godziny - dzieci siedziały dalej. Nie ich pora, traciły zdrowie i wzrok.

Czy gdyby ich opiekun dostawał 500+, nie miałoby to miejsca? Nie wiem. Opiekun był może chciwy. Dzieci są idealne do pewnego rodzaju (uciążliwych) prac. Krzywdzenie dzieci - bo nie mogą się skarżyć - jest możliwe dopóki nie obejmie się dzieci właściwą opieką, a ich wykorzystujący opiekunowie nie zaczną być karani. Do tego długa droga...

Cały problem - u nas 500+, a wszędzie na całym świecie nędza dzieci przy dostatnio żyjących opiekunach, praca przymusowa, maltretowanie - powinny być jakoś rozwiązane odgórnie. Tylko nikt nie ma pomysłu jak.
"Czasem lepiej jest milczeć niż mówić;
I nie trzeba mścić się słowem,
gdzie sama za siebie mści się prawda."
Inigo de Loyola
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: panna_x »

A cóż w tym nieoględnego, co napisałam? Przedstawiłam swój punkt widzenia i tyle. Ty Warszawianko masz inny, ja inny i tak zostanie najpewniej. Nie musimy się zgadzać ze wszystkim.
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: Viljar »

Warszawianka40+ pisze:Płodzenie dzieci do pracy jest w niektórych środowiskach usankcjonowaną koniecznością - bo jak obrobić 20 hektarowe gospodarstwo, rodzice i dwoje dzieci nie dadzą rady (dziś może tak bo są maszyny, dawniej w żadnym wypadku). Tam jest dużo drobnych rzeczy do zrobienia, trzeba się bez przerwy kręcić. Dzieci są tanią siłą roboczą, której się nie płaci. Można je wykorzystywać do woli.
Co ciekawe, właśnie mechanizacja rolnictwa otworzyła drzwi do wykorzystywania dzieci do pracy na szeroką skalę. Dawniej dzieci wykorzystywano do wieli drobnych prac, jednak te cięższe i tak musieli robić dorośli. Lepiej było wynajmować innych do pomocy albo też skorzystać z możliwości wymiany - "dzisiaj ja pomogę tobie, a jutro ty mnie". Dzieci to bowiem "inwestycja" długoterminowa - trochę potrwa, zanim się to nada do pracy, a jeść też musi i jeszcze zająć się nim trzeba. I tu jest właśnie paradoks - z jednej strony dzieci były inwestycją, a z drugiej balastem - "darem" i "dopustem Bożym" jednocześnie.

Natomiast co do wykorzystywania dzieci jako taniej lub bezpłatnej sił roboczej - właśnie dlatego uważam, że program 500+ powinien być objęty takimi samymi regułami, jak np. jakikolwiek projekt z dofinansowaniem unijnym, gdzie trzeba dokładnie przedstawić, co, kiedy i za ile. Inaczej może się okazać, że 500+ w większości przypadków sprzyja rodzeniu się i utrzymywaniu patologii. Powiedzmy sobie szczerze - ile osób zrezygnowałoby z darmowej siły roboczej (którą w dodatku można swobodnie praktycznie karać za nieposłuszeństwo) na rzecz samodzielnego wykonywania pracy czy zatrudnienia kogoś? Większość czy mniejszość?
Cały problem - u nas 500+, a wszędzie na całym świecie nędza dzieci przy dostatnio żyjących opiekunach, praca przymusowa, maltretowanie - powinny być jakoś rozwiązane odgórnie. Tylko nikt nie ma pomysłu jak.
Zacznę trochę nie na temat - niedawno miałem w rękach dokument pewnej organizacji zajmującej się handlem ludźmi, z którego wynikało, że dzisiaj niewolnictwo ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, gdyż jest społecznie akceptowane. Wiele osób korzysta z pracy faktycznych niewolników czy dzieci, choćby kupując ubrania w sieciówkach odzieżowych. Wszyscy wiedzą, ale nikt nie protestuje, gdyż zbyt energiczne protesty spowodowałyby zwalczenie i zanik zjawiska, a co za tym idzie - wzrost cen.

I tu jest pies pogrzebany - wykorzystywanie dzieci będzie trwało tak długo, jak się będzie opłacać i nie będzie się na to zwracać uwagi. Program 500+ tego raczej nie zmieni, bo nie robi nic, żeby zmienić mentalność. Co gorsza - wpisuje się znakomicie w roszczeniową postawę wielu naszych rodaków, którzy chcieliby szybkiego polepszenia swojej sytuacji życiowej bez żadnego wysiłku ze swojej strony. Do czego doprowadzi takie myślenie?
hodzi o to, żeby kasa zabrana nam w podatkach poszła na to, co się zwróci. Dzieci - nakarmione, wykształcone, szczęśliwe - będą więcej potem zarabiać i będziesz miała większą emeryturę.
Oczywiście zakładamy, że dziecko zostanie w kraju i że nie będzie pracować "na czarno"...
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
Awatar użytkownika
Warszawianka40+
AS gaduła
Posty: 427
Rejestracja: 1 lip 2016, 12:37

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: Warszawianka40+ »

Są d w a problemy:
1. Bieda
2. Patologie ze strony opiekunów (rodziców) - wykorzystywanie do pracy, życie na koszt dzieci (za alimenty lub te 500+), maltretowanie.
Myślę, że bieda występuje bardziej powszechnie i że łatwiej ją zlikwidować - próbą jest właśnie program 500+. Na wsi program ten jak wynika z moich obserwacji pomógł w znacznej mierze. Chodzi - literalnie - o likwidacje głodu. Pewne dzieci, które przedtem były głodne, teraz nie są. To dużo.
Jak zlikwidować patologie ze strony opiekunów? Bardzo ciężko. I z 500+, i bez 500+ będą istniały.
Ale nie wolno zakładać, że każdy rodzic/opiekun sprzeniewierzy pieniądze z 500+ bez pożytku dziecka - i dlatego ten program nie powinien istnieć.
"Czasem lepiej jest milczeć niż mówić;
I nie trzeba mścić się słowem,
gdzie sama za siebie mści się prawda."
Inigo de Loyola
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: panna_x »

Byłam i jestem wrogiem państwa opiekuńczo-socjalnego. Efekt 500 plus jest taki, że zaraz podrożały wszystkie produkty, co było do przewidzenia. Więc i tak za tą kasę można nabyć mniej niż przedtem. W dodatku zwyżka cen uderza we wszystkich, też w osoby, które nie są beneficjentami programu ( nie mają dzieci, mają jedno itd.)
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: Viljar »

Mieszkam obecnie w dzielnicy, którą trudno uznać za wytworną i widzę pewne efekty 500+. Na przykład jeden z sąsiadów już nie chodzi po innych pożyczać pieniędzy na wódkę, bo zawsze ma. Jedyny pozytywny efekt programu, jaki widzę, to fakt, że ludzie przypomnieli sobie o czymś takim, jak komunikacja miejska. Otóż mamy tutaj pewien biurowiec zbudowany za ciężkie pieniądze, który przez kilka lat stał pusty. Kiedy stał się siedzibą programu 500+, "nagle" ludzie przypomnieli sobie o tym, że istnieje MPK, bo uznali najwyraźniej, że jazda samochodem po 500+ wyglądałaby głupio.

A poważnie - w pełni zgadzam się z Panną_x. Jak było do przewidzenia, za uprzywilejowanie części społeczeństwa płacą teraz wszyscy, choćby właśnie z powodu wzrostu cen. A żeby było śmiesznie - z tego samego powodu beneficjenci programu również za niego płacą. Jak również było do przewidzenia - program nie rozwiązał problemu związanego z faktem, że młodzi ludzie nie uważają Polski za kraj odpowiedni dla nich i ich potomstwa, więc wskaźnik dzietności nie podskoczył.
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
Nightfall

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: Nightfall »

A nie uważasz, że tym osobom te pieniądze należą się najbardziej ze wszystkich, bo to one są sponsorami całego tego programu? (oczywiście to jest pytanie zadane z pozycji osoby o poglądach liberalnych)
Przykro mi, ale mało znam się na takich sprawach. Być może jak nabędę wiedzy w tym temacie, to zmienię zdanie. To co widzę ze swojej strony z życia - rodzice koleżanki ze studiów nie dostają żadnej zapomogi (bo jedna córka jest dorosła), a finansowo jest im ciężko bardzo, chociaż wszyscy, którzy mogą pracują. Natomiast sąsiad ma 3 dzieci, zarabia świetnie (piękny dom, zagraniczne wakacje 3x w roku), pieniądze, które dostaje nic nie zmieniają w jego życiu, ale że ma możliwość je zgarnąć, to bierze, bo uważa, że mu się należą. Nie wydaje mi się to sprawiedliwe.

Czytałam niedawno w sieci, że sporo kobiet zrezygnowało z pracy przez 500+
Awatar użytkownika
AlaZala
AS gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 19 lis 2016, 17:06

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: AlaZala »

Uważam, że dużo lepszym programem wsparcia dużych rodzin niż 500+ jest program Karta Dużej Rodziny wprowadzony przez rząd Donalda Tuska w 2014 roku.

Przede wszystkim program ten nie polega na wręczaniu gotówki, ale na udzielaniu zniżek, więc możliwość kontroli wykorzystania środków jest większa, a prawdopodobieństwo niewłaściwego wykorzystania środków jest dużo mniejsze niż w przypadku programu 500+. Poza tym zniżki w programie Karta Dużej Rodziny są oferowane przez prywatne firmy, instytucje samorządowe oraz spółki Skarbu Państwa. Oznacza to, że koszt realizacji programu rozkłada się pomiędzy instytucje publiczne, zarówno centralne, jak i samorządowe, jak i prywatne firmy, dla których udział w programie jest formą reklamy i promocji. Bardzo mądrze zachęcono prywatny kapitał do udzielenia wsparcia rodzinom jedynie za pośrednictwem państwa. Tymczasem w przypadku 500+ pieniądze płyną wprost z budżetu państwa, czyli z podatków obywateli, a nie od osób i instytucji, które z własnej woli chcą program wesprzeć. Poza tym wsparcie w programie Karta Dużej Rodziny może mieć dowolną wartość pieniężną, w zależności od tego, z ilu zniżek dana rodzina chce skorzystać i wsparcie to może znacznie przekroczyć 500 zł na dziecko przy znacznie mniejszym obciążeniu skarbu państwa.

Ale najważniejszą różnicą między dwoma programami jest to, że programowi Karta Dużej Rodziny nie towarzyszyła nigdy agresywna kampania propagandowa, jaka od początku towarzyszy programowi 500+. Wiele osób z tego powodu myśli, że obecny rząd udziela znacznie większego wsparcia rodzinom niż rząd Donalda Tuska...
takasobie

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: takasobie »

Moja siostra wychowuje samotnie bez alimentów jedno dziecko. Nie dostaje 500+, bo ma dochód za duży o kilkadziesiąt zlotych. Ogólnie fajnie byloby mieć te 500 zł dodatkowo, ale w sumie żadna krzywda nam się nie dzieje, bo umiemy gospodarować tym co mamy. Mój kolega z pracy, który duzo zarabia i jego zona też, dostaje na dwoje dzieci 1000 zl. Mówił że jemu to żadnego statusu społecznego nie poprawia i nie czuje tego cashflowu, pieniądze odkłada, jak mówi, na przyszła edukację dzieci. Trochę mi żal mojej siostry, że nie ma tych pieniędzy, gdy patrzę na nią i mojego kolegę, bo widzę, że kiedyś mogą być z tego róznice w możliwościach dzieci. Ale nic z tym zrobić nie można.

Ciekawi mnie za to coś innego z 500+. Kilka miesięcy temu widziałam reklamę obligacji skarbu państwa o nominale 500 zł, nie pamiętam ich okresu do wykupu. Dośc ciekawa koncepcja - najpierw dadzą ci 500 zl, a potem ty im pożyczysz, oni potem będą cię namawiać na rolowanie i ty się zgodzisz, bo obligacja skarbowa to pewny zysk o małym ryzyku itd., aż w koncu ty o tym zapomnisz i docelowo skarb panstwa sam sobie wezmie te kupony. Nie wiem, czy ktokolwiek korzystał z tych obligacji, bo reklamę widziałam dawno temu, a od tamtej pory cisza. I watpię, żeby ktoś nieposiadajacy wiedzy ekonomicznej wiedział że istnieje coś takiego jak obligacja. Może kilka osób zwłaszcza tych posiadajacych rory w pko bp kupiło te obligacje, bo myślę, że sprzedawcy mieli na nie targety sprzedażowe.
krychu_m
łASuch
Posty: 186
Rejestracja: 5 lis 2017, 20:27

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: krychu_m »

Ja uważam że nie powinno tego programu w ogóle być. Dla mnie to jedno wielkie oszustwo. Najpierw nam zabiorą, a później dadzą nam nasze własne pieniądze mówiąc masz to dzięki naszej partii. Niech pozwolą zwyczajnie ludziom normalnie zarabiać. Niech obniżą różnego rodzaju podatki, opłaty, koncesje i te inne bzdety, a każdy z nas zrobi sobie program nawet 700+, ale wówczas nie będziemy za to wdzięczni żadnej partii. Osobiście uważam że to obłuda. Natomiast nie zmienia to faktu, że jakiś program ochrony tych najuboższych dzieci, gdzie rodzice z takich czy innych powodów sobie nie radzą z zagwarantowaniem pewnego określonego poziomu życia dla swoich dzieci jest wręcz konieczny. Każdy z nas kiedyś był dzieckiem więc nie uważam że byłyby to pieniądze stracone. Pewien określony poziom życia dzieci powinien być gwarantowany w pierwszej kolejności przez rodziców, a jeśli ci nie mogą utrzymać tego poziomu to w drugiej kolejności przez pozostałych Polaków. Dzieci nie są niczemu winne i nie powinny płacić za błędy rodziców. Taka jest moja opinia.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
AlaZala
AS gaduła
Posty: 426
Rejestracja: 19 lis 2016, 17:06

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: AlaZala »

krychu_m pisze: 6 lis 2017, 17:42 Dla mnie to jedno wielkie oszustwo. Najpierw nam zabiorą, a później dadzą nam nasze własne pieniądze mówiąc masz to dzięki naszej partii.
To nie oszustwo, ale cenna umiejętność przekupienia ludzi ich własnymi pieniędzy. Jakie są i jakie będą tego efekty dla przyszłości państwa, łatwo jest się domyślić.
krychu_m
łASuch
Posty: 186
Rejestracja: 5 lis 2017, 20:27

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: krychu_m »

AlaZala pisze: 6 lis 2017, 19:01
krychu_m pisze: 6 lis 2017, 17:42 Dla mnie to jedno wielkie oszustwo. Najpierw nam zabiorą, a później dadzą nam nasze własne pieniądze mówiąc masz to dzięki naszej partii.
To nie oszustwo, ale cenna umiejętność przekupienia ludzi ich własnymi pieniędzy. Jakie są i jakie będą tego efekty dla przyszłości państwa, łatwo jest się domyślić.
Dla nich może i cenna umiejętność nabijania ludzi w butelkę.
Awatar użytkownika
Bonnemort
mASełko
Posty: 109
Rejestracja: 30 sty 2018, 21:10
Lokalizacja: Katowice

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: Bonnemort »

Ja jestem zdecydowanie na nie dla państwa rozrzutnego, dziura w budżecie rośnie, a rządzący tylko ją powiększają. Te pieniądze to wielka strata, gdyż to nie pomoże znam masę rodzin, gdzie słyszę że mają za co pić bo biorą na dzieci, do tego zasiłek i jeszcze dodatek do mieszkania itd. Czasem pracownik łaskawie informuje nas, że nie może przyjść do pracy bo żona poszła pić a on dzieci nie zostawi samych, Hehe 500+ właśnie tacy ludzie chętnie sięgają po możliwe dodatki.
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Jonathan Carroll
Awatar użytkownika
Anusia Borzobohata
łASuch
Posty: 165
Rejestracja: 9 mar 2015, 21:46

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: Anusia Borzobohata »

Przyznaję, że z ekonomii jestem totalna noga, ale tak sobie w moim puchatkowym rozumku kminię, że skoro ZUSowi brakuje na bieżące wypłaty emerytur to może by te pieniądze skierować wprost tam, zamiast okrężną drogą przez dzieci? Czy podłatanie tej dziury nie sprawiłoby przypadkiem, że kolejne pokolenia emerytów powoli bo powoli ale w większym stopniu same by się finansowały? A może chodzi o to, że jak się rzuci hasło "dajcie na dzieci" to naród jest za, a jakby zawołać "dajcie na emerytów", to środkowy palec pokażą?
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: panna_x »

AlaZala pisze: 5 lis 2017, 16:56 Uważam, że dużo lepszym programem wsparcia dużych rodzin niż 500+ jest program Karta Dużej Rodziny wprowadzony przez rząd Donalda Tuska w 2014 roku.

Przede wszystkim program ten nie polega na wręczaniu gotówki, ale na udzielaniu zniżek, więc możliwość kontroli wykorzystania środków jest większa, a prawdopodobieństwo niewłaściwego wykorzystania środków jest dużo mniejsze niż w przypadku programu 500+. Poza tym zniżki w programie Karta Dużej Rodziny są oferowane przez prywatne firmy, instytucje samorządowe oraz spółki Skarbu Państwa. Oznacza to, że koszt realizacji programu rozkłada się pomiędzy instytucje publiczne, zarówno centralne, jak i samorządowe, jak i prywatne firmy, dla których udział w programie jest formą reklamy i promocji. Bardzo mądrze zachęcono prywatny kapitał do udzielenia wsparcia rodzinom jedynie za pośrednictwem państwa. Tymczasem w przypadku 500+ pieniądze płyną wprost z budżetu państwa, czyli z podatków obywateli, a nie od osób i instytucji, które z własnej woli chcą program wesprzeć. Poza tym wsparcie w programie Karta Dużej Rodziny może mieć dowolną wartość pieniężną, w zależności od tego, z ilu zniżek dana rodzina chce skorzystać i wsparcie to może znacznie przekroczyć 500 zł na dziecko przy znacznie mniejszym obciążeniu skarbu państwa.

Ale najważniejszą różnicą między dwoma programami jest to, że programowi Karta Dużej Rodziny nie towarzyszyła nigdy agresywna kampania propagandowa, jaka od początku towarzyszy programowi 500+. Wiele osób z tego powodu myśli, że obecny rząd udziela znacznie większego wsparcia rodzinom niż rząd Donalda Tuska...
Zgadzam się
ODPOWIEDZ