Postacie z kart literatury

Ogłoszenia o wywiadach, artykułach, książkach, filmach... Znajdziesz coś? Podziel się.
Awatar użytkownika
avalanche
ASiołek
Posty: 80
Rejestracja: 19 lip 2014, 22:16
Lokalizacja: Szczytno
Kontakt:

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: avalanche »

Do tej listy dopisałabym jeszcze Enjolrasa z Nędzników.
Poważny, zdawał się nie wiedzieć, że istnieje na ziemni twór, zwany kobietą. Miał jedną namiętność - prawo, jedną myśl - obalenie przeszkody.
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2427
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: urtika »

Natrafiłam na listę składającą się z 37 tytułów książek, w której występują aseksualni bohaterowie:
https://www.goodreads.com/list/show/614 ... In_Fiction_
Quirkyalone
Rheda
pASibrzuch
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2015, 23:32

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: Rheda »

Fajny temat. Ja bym koniecznie dopisała Legolasa. Przez wszystkie dłuuugie elfie lata życia nie dorobił się ni wybranki serca, ni dziecka, co jest dość nietypowe, zważywszy na jego status księcia, a więc potencjalnego dziedzica tronu. Na zabój się nigdy nie zakochał, ale zaprzyjaźnił - z Gimlim. Oczywiście nie biorę pod uwagę filmowego Legolasa z ekranizacji Hobbita.

Przychodzi mi do głowy jeden bohater z komiksów dla dzieci, czyli Asteriks. W ŻADNYM zeszycie nie był zainteresowany kobietami. Jeśli już jakaś wydawała się nim zainteresowana, on tego albo nie zauważał, albo wręcz... Cóż :P -
http://static.comicvine.com/uploads/ori ... stria4.jpg
Awatar użytkownika
Nikkala
ASiołek
Posty: 50
Rejestracja: 8 lut 2015, 21:42

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: Nikkala »

Na pewno Sherlock Holmes, co dobrze zostało zaakcentowane w serialu ;)
A także Rorschach z Watchmenów.
"Miałem zły dzień. Tydzień. Miesiąc. Rok. Życie. Cholera jasna."
Awatar użytkownika
GoldenLeaf
młodASek
Posty: 24
Rejestracja: 22 sie 2017, 01:43

Asy w (pop)kulturze

Post autor: GoldenLeaf »

(Jeśli temat istnieje to wybaczcie, szukajka nie wykazała ;-;)
Znacie jakieś aseksualne postacie fikcyjne? Jako że okazjonalnie czytuję komiksy, to kojarzę Jugheada i jedną osobę z The Wicked + The Divine, bez imienia bo spoiler. Generalnie kwestia reprezentacji wygląda kiepsko, ale zawsze zostaje mniej lub bardziej naciągany headcannon (Katniss Everdeen? Doktor? Newt Scamander?).
Nightfall

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: Nightfall »

Katniss Everdeen
W jakimś artykule anglojęzycznym wyczytałam, że ktoś też uważał ją za asa. Myślę, że to nieprawda. Katniss chciała mieć rodzinę i dzieci, ale zrezygnowała z tego ze względu na panujący w państwie system i swoją sytuację - nie chciała, żeby ewentualne dzieci musiały cierpieć tak jak ona i jej bliscy. Prawda, że dużo myślała o mężczyznach w sposób romantyczny i wstydziła się nagości, ale nigdy nie powiedziała, że seks ją nie interesuje. Sytuacja w kraju się zmieniła, po paru latach odżyła psychicznie i dzieci się pojawiły.

Z nowych postaci jest Todd Chavez, ale też nie wiadomo, co z nim zrobią w kolejnych odcinkach serialu ;)
Awatar użytkownika
GoldenLeaf
młodASek
Posty: 24
Rejestracja: 22 sie 2017, 01:43

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: GoldenLeaf »

Katniss to przykład raczej naciąganego headcannonu, popularnego chyba z tego względu, że traktowała Peetę w raczej utylitarny sposób przez większość czasu, a i mówiąc o Gale'u niespecjalnie się rozpływała, w przeciwieństwie do większości bohaterek YA, stąd często lud idzie dalej i sugeruje również aro (i śmieszkuje bo arrow ace). Asy oczywiście mogą chcieć mieć rodzinę i dzieci, więc się nie do końca wyklucza, może wynik kompromisu. Generalnie rzecz biorąc wszystko jest możliwe póki nie pojawi się word of god .-.
Nightfall

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: Nightfall »

Aro też raczej nie była, spora część treści tej serii to uczucia głównej bohaterki i jej rozważania, co do tego, którego chłopaka woli ;) Myślę, że do niej najbardziej pasowałby demiseksualizm.
Awatar użytkownika
GoldenLeaf
młodASek
Posty: 24
Rejestracja: 22 sie 2017, 01:43

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: GoldenLeaf »

Ano nie uważam żeby była aro, demi faktycznie brzmi sensownie. Potwierdzonych aro jest jeszcze mniej niż asów, a ci domniemani zwykle są Tym Złym albo Zimną Suką i chociaż sama aro nie jestem to smutna sprawa.
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: Viljar »

Katniss Everdeen była nastolatką, ledwo co dojrzewającą. Przypuszczam, że była normalną nastolatką, która z racji nieciekawej rzeczywistości zwyczajnie nie miała głowy do takich błahostek jak romanse i seks, chociaż, jak słusznie zauważono, w trzecim tomie to się zmienia :)
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
Awatar użytkownika
Decadente
ASiołek
Posty: 69
Rejestracja: 27 cze 2017, 18:27

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: Decadente »

...
Ostatnio zmieniony 13 lip 2018, 19:35 przez Decadente, łącznie zmieniany 1 raz.
Może nasza cywilizacja, którą uważamy za najwyższą, jest tylko głęboką dekadencją?
Awatar użytkownika
Azshara
AS gaduła
Posty: 432
Rejestracja: 10 lip 2017, 19:38

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: Azshara »

Decadente pisze: 15 paź 2017, 10:14 Jakiś czas temu została wydana książka "Milion odsłon Tash" autorki Kathryn Ormsbee, w której główna bohaterka podobno identyfikuje się jako osoba aseksualna.
Ostatnio miałam okazję przeczytać, całkiem przyjemna książka do odhaczenia. Autorka bardzo realnie przedstawiła reakcje poszczególnych osób na coming out Tash, ale uważam, że częściowo poległa, wcielając się w samą Tash. Bohaterka na jakąkolwiek wzmiankę o aseksualizmie, czy insynuacje reagowała bardzo emocjonalnie, czasami wręcz nieco agresywnie. Błąd autorki polegał na tym, że sama aseksualna nie jest, ale przyznała, że gdyby była, to właśnie tak by reagowała. Dalej, nieźle ukazała nastawienie Tash do samej siebie. Dziewczyna nie do końca potrafiła się w tym wszystkim odnaleźć i do końca zrozumieć, co jest na plus, bo chyba każdy z nas coś takiego przechodził, bądź przechodzi nadal. Koniec trochę zbyt optymistyczny, bo życie niestety nie jest takie proste. Jeśli ktoś interesuje się postaciami oraz książkami o tej tematyce, to jak najbardziej można przeczytać.
Awatar użytkownika
Warszawianka40+
AS gaduła
Posty: 427
Rejestracja: 1 lip 2016, 12:37

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: Warszawianka40+ »

Audre (córka Egle) z "Korony królów" - chyba w 66 (?) odcinku gdy zakochany w niej Bogdan oświadczył się jej odparła, że gdy była młoda czy gdy była dzieckiem sprzedano ją jako niewolnicę do zamku i doświadczyła tam takiego udręczenia, że nie jest zdolne w ogóle do jakiegokolwiek związku, na zawsze (ale gdyby była, wyszłaby za mąż za niego właśnie - za Bogdana). Ostatnio oświadczyła matce, że nie chce żyć "bo nikt mnie nie miłuje", po czym usiłowała się powiesić. Nie zrobiła tego, bo nagle wydarzyło się coś, co ją od tego odwiodło.
Problem rozwiązany podobnie - bo postać podobna - do opisywanej przeze mnie kiedyś w innym wątku
"niewidzialnej" Nini z Doliny Muminków. I ciekawe, że autorzy scenariusza "Korony..." chyba niechcący dostrzegli te same mechanizmy.
Pamiętajmy, że jest wiele rodzajów aseksualności. Każdy ma prawo być i czuć się aseksualny - czyli nie nastawiony na seks - jeśli jest mu to potrzebne, i jeśli nie jest kłamstwem.
"Czasem lepiej jest milczeć niż mówić;
I nie trzeba mścić się słowem,
gdzie sama za siebie mści się prawda."
Inigo de Loyola
takasobie

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: takasobie »

Warszawianka40+ pisze: 3 maja 2018, 09:45 Audre (córka Egle) z "Korony królów" - chyba w 66 (?) odcinku gdy zakochany w niej Bogdan oświadczył się jej odparła, że gdy była młoda czy gdy była dzieckiem sprzedano ją jako niewolnicę do zamku i doświadczyła tam takiego udręczenia, że nie jest zdolne w ogóle do jakiegokolwiek związku, na zawsze (ale gdyby była, wyszłaby za mąż za niego właśnie - za Bogdana). Ostatnio oświadczyła matce, że nie chce żyć "bo nikt mnie nie miłuje", po czym usiłowała się powiesić. Nie zrobiła tego, bo nagle wydarzyło się coś, co ją od tego odwiodło.
Problem rozwiązany podobnie - bo postać podobna - do opisywanej przeze mnie kiedyś w innym wątku
"niewidzialnej" Nini z Doliny Muminków. I ciekawe, że autorzy scenariusza "Korony..." chyba niechcący dostrzegli te same mechanizmy.
Pamiętajmy, że jest wiele rodzajów aseksualności. Każdy ma prawo być i czuć się aseksualny - czyli nie nastawiony na seks - jeśli jest mu to potrzebne, i jeśli nie jest kłamstwem.
Ja nie wiem, czy scenariusz Korony Królów na pewno jest przemyślany i aseksualizm Audre to celowe zabiegi fabularne.
Awatar użytkownika
Warszawianka40+
AS gaduła
Posty: 427
Rejestracja: 1 lip 2016, 12:37

Re: Postacie z kart literatury

Post autor: Warszawianka40+ »

Dyskusję o kontrowersyjnej "Koronie królów" proponuję przenieść do wątku "Seriale".

Skoro mowa o serialach, to aseksualne związki dostrzegłam we "Wspaniałym stuleciu". Sułtanka Szah i Strażnik Bramy, który dla niej opuszcza dwór i wysokie stanowisko, gdy sułtanka udaje się na wygnanie do klasztoru - ona przyjmuje jego służby mówiąc: "tylko na ciebie zawsze mogłam liczyć". W ostatnich odcinkach taki silny aseksualny związek tworzą nałożnica księcia Selima, Wenecjanka Nurbanu i mężczyzna (imienia nie pamiętam), który dał się wykastrować - żeby zostać eunuchem, bo jedynie w ten sposób mógł przy niej zostać w seraju. Nie śledzę tej historii, bo nie oglądam "Wspaniałego stulecia" od wymordowania rodziny księcia Mustafy i śmierci księcia Dżihangira, znikły wtedy z serialu wszystkie postaci które lubiłam. Serial opowiada o okrutnych czasach i innej kulturze, ale te wątki wskazują, że w związku najważniejsze są szacunek i lojalność. Niezalenie od epoki, religii i osoby.
"Czasem lepiej jest milczeć niż mówić;
I nie trzeba mścić się słowem,
gdzie sama za siebie mści się prawda."
Inigo de Loyola
ODPOWIEDZ