seriale

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
takasobie

Re: seriale

Post autor: takasobie »

Setsu pisze: 30 kwie 2018, 21:46 Dzisiaj z kolei skończyłam oglądać "The Terror". O ile osiem odcinków były - przynajmniej dla mnie - ciekawe i wciągające, tak dwa ostatnie wywołały coś głębszego niż smutek. Wyłączając element fantasy, to przerażające patrzeć, jak ludzie latami tkwili na morzu, a następnie walczyli o przetrwanie, posuwając się coraz dalej. Charaktery postaci także były genialnie. Nie podobał mi się jedynie wybór wroga, że tak to ujmę, aby nie spoilerować. Sceneria i klimat aż się prosiły o to, aby wrzucić coś na wzór Cthulhu, chociaż serial na podstawie książki, więc niewiele mieli do gadania :)
Jest wątek fantasy? A już chciałam to obejrzeć, ale nie wiedziałam, że to na podstawie książki.
Awatar użytkownika
Azshara
AS gaduła
Posty: 432
Rejestracja: 10 lip 2017, 19:38

Re: seriale

Post autor: Azshara »

Jedna mityczna bestia, której w rzeczywistości nie spotkasz, dlatego mały element fantasy jest, ale tylko tyle i to pojawia się raz na jakiś czas. Raczej nie powinno przeszkadzać :)
Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
ASter
Posty: 621
Rejestracja: 2 lis 2015, 16:31

Re: seriale

Post autor: Słomiany Zapał »

"Happy" - dość zwariowany serial (momentami dziwny), ale z oryginalną fabułą, nawet wciągający. Ciekawi mnie jak ta historia wygląda w komiksie, czy coś zmieniano, czy jednak twórcy serialu trzymali się pierwowzoru.
Awatar użytkownika
Warszawianka40+
AS gaduła
Posty: 427
Rejestracja: 1 lip 2016, 12:37

Re: seriale

Post autor: Warszawianka40+ »

Re: Postacie z kart literatury

Przenoszę tu dyskusję o serialu "Korona królów" i cytuję:

"Warszawianka40+ pisze: ↑
3 maja 2018, 09:45
Audre (córka Egle) z "Korony królów" - chyba w 66 (?) odcinku gdy zakochany w niej Bogdan oświadczył się jej odparła, że gdy była młoda czy gdy była dzieckiem sprzedano ją jako niewolnicę do zamku i doświadczyła tam takiego udręczenia, że nie jest zdolne w ogóle do jakiegokolwiek związku, na zawsze (ale gdyby była, wyszłaby za mąż za niego właśnie - za Bogdana). Ostatnio oświadczyła matce, że nie chce żyć "bo nikt mnie nie miłuje", po czym usiłowała się powiesić. Nie zrobiła tego, bo nagle wydarzyło się coś, co ją od tego odwiodło.
Problem rozwiązany podobnie - bo postać podobna - do opisywanej przeze mnie kiedyś w innym wątku
"niewidzialnej" Nini z Doliny Muminków. I ciekawe, że autorzy scenariusza "Korony..." chyba niechcący dostrzegli te same mechanizmy.
Pamiętajmy, że jest wiele rodzajów aseksualności. Każdy ma prawo być i czuć się aseksualny - czyli nie nastawiony na seks - jeśli jest mu to potrzebne, i jeśli nie jest kłamstwem."

Inna Użytkowniczka odpowiada:
"Ja nie wiem, czy scenariusz Korony Królów na pewno jest przemyślany i aseksualizm Audre to celowe zabiegi fabularne."

Nie wiem co to są "celowe zabiegi fabularne". "Korona królów" ma wiele wad - zauważono liczne anachronizmy - ale Audre jako bohaterka serialu jest postacią spójną. To młoda dziewczyna z licznymi problemami podobna do wielu współczesnych, można się nawet z nią identyfikować. Postaci kobiet w tym serialu są naszkicowane bardzo wiarygodnie. Nawet, drugo- i trzecioplanowe: straszna megiera Katarzyna, rezolutna przekupka Rózia, niezrównoważona nieszczęśliwa Helena - zwłaszcza dwórki jak Małgorzata, Halszka, Cudka. No i obie królowe - przerażająca Jadwiga Kaliska i nieszczęśliwa Aldona Anna (ciekawe, że autor scenariusza uczynił prawdziwie wierzącymi do niedawna pogańskich Litwinów - królową Aldonę, Egle, Arunasa). Z postaci męskich dobry jest Mikołaj Ligęza i biskup Grot, może jeszcze garncarz Józef - inni są bardzo do siebie podobni.
"Czasem lepiej jest milczeć niż mówić;
I nie trzeba mścić się słowem,
gdzie sama za siebie mści się prawda."
Inigo de Loyola
takasobie

Re: seriale

Post autor: takasobie »

Warszawianka40+ pisze: 5 maja 2018, 08:20 Re: Postacie z kart literatury

Przenoszę tu dyskusję o serialu "Korona królów" i cytuję:

"Warszawianka40+ pisze: ↑
3 maja 2018, 09:45
Audre (córka Egle) z "Korony królów" - chyba w 66 (?) odcinku gdy zakochany w niej Bogdan oświadczył się jej odparła, że gdy była młoda czy gdy była dzieckiem sprzedano ją jako niewolnicę do zamku i doświadczyła tam takiego udręczenia, że nie jest zdolne w ogóle do jakiegokolwiek związku, na zawsze (ale gdyby była, wyszłaby za mąż za niego właśnie - za Bogdana). Ostatnio oświadczyła matce, że nie chce żyć "bo nikt mnie nie miłuje", po czym usiłowała się powiesić. Nie zrobiła tego, bo nagle wydarzyło się coś, co ją od tego odwiodło.
Problem rozwiązany podobnie - bo postać podobna - do opisywanej przeze mnie kiedyś w innym wątku
"niewidzialnej" Nini z Doliny Muminków. I ciekawe, że autorzy scenariusza "Korony..." chyba niechcący dostrzegli te same mechanizmy.
Pamiętajmy, że jest wiele rodzajów aseksualności. Każdy ma prawo być i czuć się aseksualny - czyli nie nastawiony na seks - jeśli jest mu to potrzebne, i jeśli nie jest kłamstwem."

Inna Użytkowniczka odpowiada:
"Ja nie wiem, czy scenariusz Korony Królów na pewno jest przemyślany i aseksualizm Audre to celowe zabiegi fabularne."

Nie wiem co to są "celowe zabiegi fabularne". "Korona królów" ma wiele wad - zauważono liczne anachronizmy - ale Audre jako bohaterka serialu jest postacią spójną. To młoda dziewczyna z licznymi problemami podobna do wielu współczesnych, można się nawet z nią identyfikować. Postaci kobiet w tym serialu są naszkicowane bardzo wiarygodnie. Nawet, drugo- i trzecioplanowe: straszna megiera Katarzyna, rezolutna przekupka Rózia, niezrównoważona nieszczęśliwa Helena - zwłaszcza dwórki jak Małgorzata, Halszka, Cudka. No i obie królowe - przerażająca Jadwiga Kaliska i nieszczęśliwa Aldona Anna (ciekawe, że autor scenariusza uczynił prawdziwie wierzącymi do niedawna pogańskich Litwinów - królową Aldonę, Egle, Arunasa). Z postaci męskich dobry jest Mikołaj Ligęza i biskup Grot, może jeszcze garncarz Józef - inni są bardzo do siebie podobni.
Fajnie, że nazywam się "inna użytkowniczka" :). Akurat mój login jest krótszy niż to sformułowanie :).
Celowe zabiegi fabularne definiuję jako przemyślaną strategię budowy wątku, czyli jedno wynika z drugiego, a nie deus ex machina. Wiadomo, że w serialach są różne wątki i część z nich pełni funkcję zapychacza czasu. Moim zdaniem większość wątków w tym serialu takimi są, łącznie z pojawieniem się Audre.
Nightfall

Re: seriale

Post autor: Nightfall »

że gdy była młoda czy gdy była dzieckiem sprzedano ją jako niewolnicę do zamku i doświadczyła tam takiego udręczenia, że nie jest zdolne w ogóle do jakiegokolwiek związku, na zawsze
To brzmi jak trauma, więc nie jest to aseksualizm, tylko trudności wywołane złymi doświadczeniami z przeszłości.
Awatar użytkownika
ozjasz
mASełko
Posty: 132
Rejestracja: 12 maja 2016, 19:12

Re: seriale

Post autor: ozjasz »

Belfer jest spoko, tylko nie wiem czy się już zdążył tu przewinąć. Jak na polskie realia, wydaje mi się relatywnie dobrze zrobiony, choć żaden ze mnie koneser (I sezon za mną).
-Ok, so what kind of challenge did life bring to you?
-Yes.
slawkok
gimnASjalista
Posty: 10
Rejestracja: 4 maja 2018, 23:44

Re: seriale

Post autor: slawkok »

Powiesz coś więcej? Pytam, bo nigdy nie oglądałem.
Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
ASter
Posty: 621
Rejestracja: 2 lis 2015, 16:31

Re: seriale

Post autor: Słomiany Zapał »

"Egzorcysta" - drugi sezon był nawet niezły, dużo ciekawszy niż pierwszy, który mnie trochę zniechęcił do tego serialu.
Awatar użytkownika
daenerys
starszASek
Posty: 36
Rejestracja: 4 sie 2018, 12:44

Re: seriale

Post autor: daenerys »

Seriale ktore zrobily na mnie wrazenie:
Stargate SG-1 + Atlantis
Battlestar Galactica
Fringe
The Extant
Gra o tron
Mr. Robot
Stranger Things
Westworld
Mother of Cats
What is honor compared to a woman's love? What is duty against the feel of a newborn son in your arms . . . or the memory of a brother's smile? Wind and words. Wind and words. We are only human, and the gods have fashioned us for love. That is our great glory, and our great tragedy.
takasobie

Re: seriale

Post autor: takasobie »

Setsu pisze: 30 kwie 2018, 21:46 Dzisiaj z kolei skończyłam oglądać "The Terror". O ile osiem odcinków były - przynajmniej dla mnie - ciekawe i wciągające, tak dwa ostatnie wywołały coś głębszego niż smutek. Wyłączając element fantasy, to przerażające patrzeć, jak ludzie latami tkwili na morzu, a następnie walczyli o przetrwanie, posuwając się coraz dalej. Charaktery postaci także były genialnie. Nie podobał mi się jedynie wybór wroga, że tak to ujmę, aby nie spoilerować. Sceneria i klimat aż się prosiły o to, aby wrzucić coś na wzór Cthulhu, chociaż serial na podstawie książki, więc niewiele mieli do gadania :)
Setsu pisze: 1 maja 2018, 08:09 Jedna mityczna bestia, której w rzeczywistości nie spotkasz, dlatego mały element fantasy jest, ale tylko tyle i to pojawia się raz na jakiś czas. Raczej nie powinno przeszkadzać :)
Obejrzałam dopiero teraz :). Serial naprawdę super. Kojarzył mi się z Fortitude, bo podobne klimaty. Ten mityczny stwór mnie zawiódł, bo wolałabym żeby był bardziej naturalny. Aż ciężko sobie wyobrazić, do jakich poświęceń dla korony i królowej Wiktorii byli zdolni ci oficerowie, a do czego ci mniej szlachetni z dala od cywilizacji. Same motywy medyczne moim zdaniem super :). Ciekawe jaki będzie drugi sezon :).
Awatar użytkownika
Azshara
AS gaduła
Posty: 432
Rejestracja: 10 lip 2017, 19:38

Re: seriale

Post autor: Azshara »

Tutaj masz trochę więcej o fabule drugiego sezonu. Jestem trochę rozczarowana, że w ogóle powstanie kolejny sezon, bo historia jest zamknięta i co tutaj dodawać, ale jeśli ma być zupełnie o innym wydarzeniu, to może nie będzie tak źle :)
takasobie

Re: seriale

Post autor: takasobie »

Setsu pisze: 17 sie 2018, 11:59 Tutaj masz trochę więcej o fabule drugiego sezonu. Jestem trochę rozczarowana, że w ogóle powstanie kolejny sezon, bo historia jest zamknięta i co tutaj dodawać, ale jeśli ma być zupełnie o innym wydarzeniu, to może nie będzie tak źle :)
Wiem, o czym będzie drugi sezon, tym niemniej jestem go bardzo ciekawa, bo wiktoriańska Anglia miała swój urok :). Moim zdaniem wyjdzie z tym jak z Geniuszem. Jedyny wspólny mianownik to będą niewyjaśnione zaginięcia/ katastrofy/ zjawiska/ koszmary.
Awatar użytkownika
AliceAce82
ASiołek
Posty: 97
Rejestracja: 17 sie 2018, 11:31
Kontakt:

Re: seriale

Post autor: AliceAce82 »

daenerys pisze: 6 sie 2018, 12:11 Seriale ktore zrobily na mnie wrazenie:
Stargate SG-1 + Atlantis
Battlestar Galactica
Fringe
The Extant
Gra o tron
Mr. Robot
Stranger Things
Westworld
You! I like you :)
Nie wszystko widziałam, ale teraz mam okazję poznać coś nowego.
Obrazek
alice.ace82 at gmail.com
Awatar użytkownika
Żoana
bobASek
Posty: 3
Rejestracja: 18 sie 2018, 07:18

Re: seriale

Post autor: Żoana »

Z ulubionych:

- Stranger Things
- Gravity Falls
- Jessica Jones
- Rick & Morty (ale w sumie tylko pierwsze dwa sezony)
Like tears in the rain
ODPOWIEDZ