2012-koniec świata?

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
Awatar użytkownika
Keri
łASkawca
Posty: 1656
Rejestracja: 16 cze 2009, 11:13
Lokalizacja: ze źródła światła :D (okolice Łodzi :P )

2012-koniec świata?

Post autor: Keri »

KALENDARZ MAJÓW SIĘ NIE KOŃCZY

Prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny, nie ma wątpliwości: - To typowa dla pewnej grupy osób postawa. Przepowiednie dotyczące końca świata są stare jak sam świat, bo głód rzeczy ostatecznych drzemie w każdym człowieku. Zawsze istnieli ludzie, którzy wokół siebie widzieli tylko zepsucie i z utęsknieniem czekali na zagładę, która przyniesie kres ziemskiemu padołowi. To, że wyczekiwana zagłada nigdy nie następuje, nie ma dla nich najmniejszego znaczenia. Oni chcą wierzyć w koniec świata, a wiara nie podlega racjonalnej weryfikacji. Korzystają z tego różni hochsztaplerzy. Skoro jest popyt na katastroficzne brednie, to jest i podaż tych bredni. Przeciwko różnym proroctwom można wytoczyć tysiące naukowych argumentów, ale wyznawców zagłady nie da się przekonać w ten sposób – mówi.

Naukowcy na rewelacjach Geryla rzeczywiście nie zostawiają suchej nitki. Według nich, „proroctwo Oriona” to stek bzdur. – O astronomach z Atlantydy nie będę się wypowiadać, bo są granice śmieszności. Natomiast bardzo dziwią mnie pojawiające się co jakiś czas informacje, że kalendarz Majów kończy się na dacie 21 grudnia 2012 r. – mówi prof. Elżbieta Siarkiewicz, antropolog kulturowy i mezoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego. – To twierdzenie kompletnie pozbawione podstaw. Pomysł na określenie daty końca świata na pewno nie powstał w głowach Majów. Oni, tworząc swój skomplikowany kalendarz, nie myśleli o czasie ja my, czyli w sposób liniowy. Mierzyli czas bardzo dokładnie, ale postrzegali go jako niekończący się cykl. Kalendarz Majów uwzględnia ważne wydarzenia, pewne okresy, ale nigdy się nie kończy.

Prof. Siarkiewicz podkreśla, że gdy w VI w. zmarł król Pacal, jego syn wystawił mu świątynię pogrzebową i wyznaczył, że święto ku czci ojca ma odbyć się – po przeliczeniu na kalendarz gregoriański – za ok. 4 tys. lat. – Gdyby Majowie wiedzieli, że koniec świata nastąpi – według tzw. Długiej Rachuby ich kalendarza – dnia 13.0.0.0.0, czyli 21 grudnia 2012 r., to nie wyznaczaliby świąt po tej dacie – śmieje się prof. Siarkiewicz.

Rozbawienia teorią Geryla nie kryje też prof. Marek Lewandowski z Instytutu Geofizyki PAN. – 21 grudnia 2012 roku? Mogę panu podać bardziej prawdopodobną datę zmiany biegunów magnetycznych Ziemi. Będzie to 17 listopada roku 12 009, czyli za 10 tys. lat – śmieje się prof. Lewandowski.

Geofizycy nie mają żadnych wątpliwości, że proces odwracania biegunów jest jak najbardziej naturalny i nasza planeta doświadczyła go już setki razy. – Nikt przy zdrowych zmysłach nie mówi jednak, że taki proces może trwać to 24 godziny. Aktywność Słońca nie ma tu nic do rzeczy. Żeby zmieniła się polarność, potrzeba od 1 tysiąca do 10 tysięcy lat – mówi prof. Lewandowski.

Podkreśla, że dzięki badaniom pola magnetycznego zachowanego w skałach wiadomo, że zmiany biegunowości na pewno nie występują cyklicznie. – Przeskoki biegunów następowały w przeszłości bardzo nieregularnie – czasem dzielił je okres zaledwie 20-30 tys. lat, a czasem – wielu milionów lat. Ostatnia zmiana polarności miała miejsce ok. 740 tys. lat temu. W roku 9792 p.n.e. nie doszło do jakiejkolwiek zmiany pola magnetycznego. To wiemy na pewno – zaznacza naukowiec.

A jakie konsekwencje dla biosfery może mieć zmiana biegunów? – Można z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że żadne. Nie ma żadnych śladów, które wskazywałyby na korelację zmian biegunów z zanikaniem czy pojawianiem się gatunków. My sami, od czasu wyodrębnienia się gałęzi hominidów, przeżyliśmy już kilka odwróceń pola geomagnetycznego. I jako gatunek mamy się świetnie – mówi prof. Lewandowski".

pewnie cos to wyjasni bo widze popyt na ten temat :mrgreen:
o to stronka gdzie mozna wiele znalesc na ten temat :
http://www.maya.net.pl/
Awatar użytkownika
DZIEWICA8
zarASek
Posty: 1874
Rejestracja: 6 paź 2006, 09:33
Lokalizacja: z Lublina

2012

Post autor: DZIEWICA8 »

Hmmmm? Koniec świata? Kiedyś czytałam artykuł na temat końców świata i okazuje się, że w historii człowieka miało być ich już kilka na przykład w roku 1000 i 1033, bo to rocznice narodzin i śmierci Chrystusa. Za mojego życia to pamiętam, że koniec świata miał być w 2000 roku. Pamiętam, że akurat wtedy zdawałam maturę i dziewczyny z klasy żartowały, że nie musimy się uczyć do matury, bo będzie koniec świata. Końca świata nie było, a maturę zdali wszyscy z klasy. Tak więc nie ma się co przejmować tymi rozlicznymi proroctwami na temat końców świata i brać tego na poważnie.
DZIEWICA8
"Boże, daj mi pogodę ducha, abym godziła się z tym, czego zmienić nie mogę,
odwagę, abym zmieniała to, co zmienić mogę, i mądrość, abym zawsze potrafiła
odróżnić jedno od drugiego."

DZIEWICA8
Awatar użytkownika
Blv.
ananAS
Posty: 358
Rejestracja: 2 lut 2008, 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Blv. »

Ostatnimi czasy, gdzieś chyba w roku 1998, miała być apokalipsa przewidziana przez Nostradamusa, prawda? Pamiętam, jak kilka miesięcy przed dniem sądnym oglądałem program w telewizji opisujący dokładnie, jak wszyscy mieliśmy zginąć. Krew bodajże miała się zmienić w cośtam i to cośtam miało zawrzeć, nie pamiętam dokładnie, bo aż ciężko było tych bzdur słuchać :P. Teraz mamy rok 2009 i koniec świata nie nastąpił, a krew ciągle mam złożoną głównie z krwi, więc skoro Nostradamus się mylił, Aztekom czy Majom też nie ufam.
Awatar użytkownika
Keri
łASkawca
Posty: 1656
Rejestracja: 16 cze 2009, 11:13
Lokalizacja: ze źródła światła :D (okolice Łodzi :P )

Post autor: Keri »

zalozylem ten temat bo wielu slyszac o tym przez internet i telewizje nieswiadomie go powtarza :roll: nie wiedzac czym on jest :wink:
wedlug ezoteryki to tylko zmiana nastawienia tak zwanego dostrajania "dostrajacza"
czyli nic innego jak zmiana swiatopogladow innego spojrzenia na pewne kwiestie :wink: koniec swiata bedzie bardziej dotyczyl osob zyjacych po staremu wpatrzonych materializm a furtka otworzy sie dla osob duchowych :wink: moze i to prawda moze i nie :wink:
ale czasami warto miec ten optymizm w tym temacie gdy inni widza katastrofe :P
Awatar użytkownika
AStronom
ciAStoholik
Posty: 310
Rejestracja: 2 kwie 2009, 17:39
Lokalizacja: z nudów

Post autor: AStronom »

Keri, zmiana światopoglądu zależy wyłącznie od ludzi, nie od daty. Jak można powtarzać takie banialuki, które nie mają żadnych podstaw?!? Powtarzać po ludziach, którzy żyją w swiecie własnych wymysłów? Może niektórzy internetowi eksperci od spraw tajemnych to nastolatki przekonane, że mają dar? I chcą się odegrać na dorosłych, którzy ich nie rozumieją? Albo są odrzucani przez rówieśników? Nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie ekranu.
Rok 2012 wybrano, bo:
a) jest bliski,
b) poprzednie końce świata już nastąpiły :wwz: ,
c) kolejne końce świata są umówione na późniejsze terminy :rozowe: ,
d) pod tą datę da się podpiąć jakieś (jakiekolwiek?) proroctwo.
A proroctwo wzięło się stąd, że ten rok jest okrągły w kalendarzu Majów, odpowiada mniej więcej naszemu milenium. U nas świat nie skończył się w roku 1000 ani 2000 i nie skończy się w 3000, bo świat nie wie, co to jest "rok". U Muzułmanów okrągły był 1622. Przypomnij mi, czy cokolwiek się stało? U Majów okrągły jest 2012, no w końcu któryś musi być okrągły.
Ludzie żyjący złudzeniami często zaskakują pomysłowością w uzasadnianiu swoich urojeń. Także poszukiwacze końców świata są na tyle sprytni, że zostawiają sobie furtkę: "Może fizycznie nic się nie stanie, ale zmieni się światopogląd." A więc pokrętnie przyznają, że NIC się nie stanie. A światopogląd nie zmieni się, nawet u nich. Dalej będą poszukiwać fajnych dat. Następny jest bodajże 2060 - proroctwo samego Izaaka Newtona!
Jaśli światopogląd się u kogoś zmieni, to tylko u tych, którzy w to wierzą. :alien: :alien2: :hexer:
Przypomina mi się taki żart:
- Mojsze - rzecze rabin do ucznia - pamintaj, że mówi nam Tałmud, że nawet dżyki, wszczekły pjes jes nygrożny dła pobożny Żyda.
Tu napada na nich :rdog:. Rabin łapie poły chałata i w nogi. Uczeń za nim.
- Rabi! - woła uczeń - Zaczekaj! Ten pjes jes dła nas nygrożny!
- Mojsze, ty jesztesz całkim chełemer chuchem! Przecze ten pjes ny czytał Tałmud!
PS
Mam nadzieję, że przeżyję 2012 i zobaczę 2060. Newton zapowiadał dużo huku i dymu. Do dopiero będzie koniec :diabel:
Awatar użytkownika
Ernest
AStrum
Posty: 1482
Rejestracja: 3 kwie 2009, 00:15

Post autor: Ernest »

Ten kto oczekuje końca świata, w końcu go doczeka.
,,Wszyscy jesteśmy większymi artystami niż się nam zdaje." F. Nietzsche

''To see a World in a Grain of Sand
And a Heaven in a Wild Flower
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour'' W. Blake

,,...by lekko obcial koncowki nie skracajac wlosow" Keri
Awatar użytkownika
Piorun
PerkunAS
Posty: 595
Rejestracja: 8 kwie 2008, 12:50
Lokalizacja: z fabryki cyborgów

Post autor: Piorun »

Któryś z Mistrzów Zen powiedział że koniec świata zdarzy się... dokładnie... TERAZ!
Świat taki jakim był właśnie przeminął i nigdy już nie będzie taki jak przed chwilą

Mój inny Mistrz, Voland, ujął to nawet prościej: "Towarzyszu, a co będziecie robić dziś wieczorem? ... Dziś wieczorem utną wam głowę..."

Naprawdę nie ma co się przejmować końcem świata, skoro tak na prawdę nikt z nas nie może powiedzieć ze 100% pewnością że za godzinę będzie jeszcze wśród żywych.
Liczy się to co jest teraz
Awatar użytkownika
Ernest
AStrum
Posty: 1482
Rejestracja: 3 kwie 2009, 00:15

Post autor: Ernest »

Nie ma tego co jest teraz. Istnieje wyłącznie przeszłość. Przyszłość jeszcze nie nastąpiła. Twój mózg musi przetworzyć dane docierające doń z zewnątrz. Tak więc otrzymujesz obraz przeszłości.
,,Wszyscy jesteśmy większymi artystami niż się nam zdaje." F. Nietzsche

''To see a World in a Grain of Sand
And a Heaven in a Wild Flower
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour'' W. Blake

,,...by lekko obcial koncowki nie skracajac wlosow" Keri
Awatar użytkownika
AStronom
ciAStoholik
Posty: 310
Rejestracja: 2 kwie 2009, 17:39
Lokalizacja: z nudów

Post autor: AStronom »

A może przetważanie danych jest tym co dzieje się teraz?

Piorun - podoba mi się ten cytat, w sumie to samo mówił Heraklit, tylko nie tak dobitnie
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2428
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Post autor: urtika »

Niektórzy świetnie zarabiają na ludzkiej naiwności :mrgreen: :

"Trzęsienia ziemi o niespotykanej sile i ogromne fale zniszczą naszą cywilizację. Całe kontynenty znikną z powierzchni globu. Zginą miliardy ludzi. Resztki Europy i Ameryki Północnej zostaną pokryte lodowcem.
Według Patricka Geryla, belgijskiego astrofizyka, tak właśnie będzie wyglądać apokalipsa. Światowy kataklizm mają szansę przetrwać ci, którzy za kilkanaście tysięcy euro wykupią sobie miejsce w budowanej przez niego w RPA farmie "Perfect Vision"[ gdyż uważa, że tam kataklizm nie sięgnie]. Są chętni? Oczywiście. I nie brakuje wśród nich Polaków.(...)Spośród dziesiątek teorii dotyczących zbliżającego się końca świata jedną z najbardziej popularnych jest "Proroctwo Oriona na rok 2012" Patricka Geryla. Trzy książki Belga, w których wieszczy nieuchronną zagładę i wskazuje drogę ocalenia, są obelgą dla zdrowego rozsądku, ale na całym świecie kupiło je już kilkadziesiąt milionów osób."
Quirkyalone
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Viljar »

Proszę mnie nie wkurzać. W 2018 ma się odbyć w Gdyni Zlot Żaglowców i mam zamiar go zobaczyć. Żadnych gadek o końcu świata :P
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
Awatar użytkownika
szarysmok
smokASek
Posty: 898
Rejestracja: 27 sie 2009, 21:29

Post autor: szarysmok »

Ja ze względu na osoby bliskie wolałbym, aby koniec świata nastąpił znacznie później.
Awatar użytkownika
Philosoph
fantAStyczny
Posty: 575
Rejestracja: 22 wrz 2009, 00:21
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Philosoph »

Dam Ci znać, abyś się zchował, kiedy będę naciskać przycisk zniszczenia świata. :P

Tak, tak, to będzie moja sprawka.
User of this number is currently dead. Resurrection in 5 minutes, please wait. * * * * Resurrection failed, please try again later.
If you have more troubles with resurrection, please contact with software developer (GodCorp®) in order to solve the problem.
Awatar użytkownika
szarysmok
smokASek
Posty: 898
Rejestracja: 27 sie 2009, 21:29

Post autor: szarysmok »

Miałem o tym pisać na pw. Moje robaki juz dochodza :diabel: Niebawem, niebawem :diabel:
Awatar użytkownika
Philosoph
fantAStyczny
Posty: 575
Rejestracja: 22 wrz 2009, 00:21
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Philosoph »

Czekam z niecierpliwością. :diabel:
User of this number is currently dead. Resurrection in 5 minutes, please wait. * * * * Resurrection failed, please try again later.
If you have more troubles with resurrection, please contact with software developer (GodCorp®) in order to solve the problem.
ODPOWIEDZ