Badanie magisterskie dotyczące osób aseksualnych oraz różnych orientacji romantycznych

Dodaj swój głos! (ankiety są anonimowe)
herbi
bobASek
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2021, 13:51

Badanie magisterskie dotyczące osób aseksualnych oraz różnych orientacji romantycznych

Post autor: herbi »

Cześć!

Jestem studentką piątego roku psychologii na UJ i będę pisać pracę magisterską na temat aseksualności oraz różnych orientacji romantycznych.

Przychodzę do Was z wielką prośbą o udział w moim badaniu ankietowym. Ale najpierw kilka informacji o kontekście badania :)

Zajęłam się aseksualnością, ponieważ w trakcie studiowania bardzo zainteresował mnie ten temat, a jednocześnie jest on bardzo często pomijany i spychany na margines. Badania dotyczące osób aseksualnych dopiero raczkują, przede wszystkim te dotyczące funkcjonowania w relacjach społecznych i w bliskich związkach. Dlatego celem mojego badania jest zrozumienie paru kwestii nieporuszanych wcześniej w badaniach nad aseksualnością, właśnie tych dotyczących bliskich relacji i orientacji romantycznych oraz ogólnie pojętego funkcjonowania w społeczeństwie.

Badanie zawiera w sobie kilka kwestionariuszy samoopisowych. Ma formę ankiety online. Wypełnienie jej zajmie około 15 minut.
Badanie skierowane jest do osób pełnoletnich. Jest ono całkowicie anonimowe.

UWAGA: Postawiłam spację po części adresu "qualitrics.", więc niestety trzeba ją usunąć, żeby poprawnie wejść w link. Przepraszam za utrudnienia, ale forum nie pozwoliło mi na udostępnienie całego linku :(

Link do badania:
https://psychocracow.fra1.qualtrics. com/jfe/form/SV_bPIcG3aKduiKDSl

Z puli osób badanych, które pozostawią dane do kontaktu zostaną rozlosowane dwie nagrody po 50 zł. Losowanie nagród zostanie przeprowadzone po zakończeniu badania.

Bardzo proszę Was o pomoc! Jako że osoby aseksualne stanowią mały procent społeczeństwa, tym bardziej zależy mi na Waszym udziale w mojej ankiecie. Dzięki Waszej pomocy wspólnie poszerzymy wiedzę na temat aseksualności oraz możliwe, że dojdziemy do ciekawych wniosków lub obalimy jakieś mity.

Zachęcam do wzięcia udziału w badaniu oraz do udostępniania linku do ankiety innym osobom, które mogą być zainteresowane badaniem.

Jeśli macie jakieś uwagi lub pytania, postaram się na nie jak najlepiej odpowiedzieć :)

Z góry dziękuję za zainteresowanie i udział.
Awatar użytkownika
Rosomak
ASiołek
Posty: 79
Rejestracja: 1 cze 2019, 07:50

Re: Badanie magisterskie dotyczące osób aseksualnych oraz różnych orientacji romantycznych

Post autor: Rosomak »

Wypełniłem ankietę i mam taką jedną prośbę: czy po zakończeniu badania mogłabyś się podzielić jego wynikami?
herbi
bobASek
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2021, 13:51

Re: Badanie magisterskie dotyczące osób aseksualnych oraz różnych orientacji romantycznych

Post autor: herbi »

Rosomak pisze: 22 sty 2021, 19:43 Wypełniłem ankietę i mam taką jedną prośbę: czy po zakończeniu badania mogłabyś się podzielić jego wynikami?
Pewnie! Po obronie podzielę się wynikami badania :)
Dziękuję za wypełnienie ankiety!
Awatar użytkownika
Rosomak
ASiołek
Posty: 79
Rejestracja: 1 cze 2019, 07:50

Re: Badanie magisterskie dotyczące osób aseksualnych oraz różnych orientacji romantycznych

Post autor: Rosomak »

herbi pisze: 23 sty 2021, 10:09 Pewnie! Po obronie podzielę się wynikami badania :)
Dziękuję za wypełnienie ankiety!
A ja życzę powodzenia na obronie pracy magisterskiej! :)
Awatar użytkownika
EineKleineNachtmusik
mASełko
Posty: 145
Rejestracja: 5 sty 2021, 21:54

Re: Badanie magisterskie dotyczące osób aseksualnych oraz różnych orientacji romantycznych

Post autor: EineKleineNachtmusik »

Jeśli macie jakieś uwagi lub pytania, postaram się na nie jak najlepiej odpowiedzieć :)
Prosze sie nie obrazac, ale forma pytan byla dla mnie trudna w odbiorze.

Np.
Sekcja 2, w ktorej na pytania nalezy odpowiedziec w skali: nigdy rzadko czasami czesto.
Na pytanie "nie czuje sie samotny" chcialbym odpowiedziec, ze tak, nie czuje sie samotny.
Co powinienem zaznaczyc?
Powinienem dac nigdy , czyli nigdy nie czuje sie samotny, czy tez czesto, czyli czesto nie czuje sie samotny.
Wiele pytan w tej secji bylo pomieszanych, gdzie raz jest pytanie w formie "uwazam, ze" oraz "nie uwazam, ze..."

Wiele, a wlasciwie wiekszosc, pytan zawiera jakies asumpcje, przez co nie da sie odpowiedziec uzywajac ustawionych opcji.
Wiele pytan nie bierze tez pod uwage odpowiedzi na poprzednie pytania.
Nie mam dostepu juz do pytan, to wymysle taki przyklad: po odpowiedzi, ze nigdy nie bylem w zwiazku, co mam zaznaczyc w kolejnym pytaniu o moje relacje z partnerka. Troche nielogiczne.

Ostatnia sekcje to seria 42 pytan - samo scrollowanie tej strony moze troche przerazac. Podzielenie ich na np. 4 strony nie byloby zlym pomyslem.

pozdrawiam i zycze powodzenia w magisterce :)
herbi
bobASek
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2021, 13:51

Re: Badanie magisterskie dotyczące osób aseksualnych oraz różnych orientacji romantycznych

Post autor: herbi »

EineKleineNachtmusik pisze: 23 sty 2021, 21:18
Jeśli macie jakieś uwagi lub pytania, postaram się na nie jak najlepiej odpowiedzieć :)
Prosze sie nie obrazac, ale forma pytan byla dla mnie trudna w odbiorze.

Np.
Sekcja 2, w ktorej na pytania nalezy odpowiedziec w skali: nigdy rzadko czasami czesto.
Na pytanie "nie czuje sie samotny" chcialbym odpowiedziec, ze tak, nie czuje sie samotny.
Co powinienem zaznaczyc?
Powinienem dac nigdy , czyli nigdy nie czuje sie samotny, czy tez czesto, czyli czesto nie czuje sie samotny.
Wiele pytan w tej secji bylo pomieszanych, gdzie raz jest pytanie w formie "uwazam, ze" oraz "nie uwazam, ze..."

Wiele, a wlasciwie wiekszosc, pytan zawiera jakies asumpcje, przez co nie da sie odpowiedziec uzywajac ustawionych opcji.
Wiele pytan nie bierze tez pod uwage odpowiedzi na poprzednie pytania.
Nie mam dostepu juz do pytan, to wymysle taki przyklad: po odpowiedzi, ze nigdy nie bylem w zwiazku, co mam zaznaczyc w kolejnym pytaniu o moje relacje z partnerka. Troche nielogiczne.

Ostatnia sekcje to seria 42 pytan - samo scrollowanie tej strony moze troche przerazac. Podzielenie ich na np. 4 strony nie byloby zlym pomyslem.

pozdrawiam i zycze powodzenia w magisterce :)
Nie ma problemu, już wyjaśnię.
Rozumiem. Też widzę, że akurat to jedno pytanie jest nieco problematyczne, tym bardziej jeśli zbyt długo się nad nim myśli :D
Myślę, że jeśli zaznaczysz "często", to oznacza, że w rzeczywistości nie czujesz się samotny.
Zdanie jako takie: "nigdy nie czuję się samotny" brzmi w odbiorze tak samo jak: "często (albo: zawsze) nie czuję się samotny", ale patrząc na logikę kwestionariusza, to myślę, że odpowiedź "często" w tym przypadku potwierdzi zdanie "nie czuję się samotny", a odpowiedź "nigdy" zaprzeczy, że zgadzasz się z tym zdaniem.
Mam nadzieję, że pomogłam i przepraszam za utrudnienie. Niestety jest to kwestionariusz standaryzowany i sama go nie tworzyłam, więc tylko interpretuję go tak, jak myślę, że powinno się zaznaczyć :)
Może jeżeli masz problem z tymi określnikami czasu, warto pomyśleć o nich w kategoriach "nigdy - nie zgadzam się z tym stwierdzeniem", "często - zgadzam się z tym twierdzeniem". Mam nadzieję, że sama dobrze to interpretuję :D

W pytaniach, które występują po tym, czy jesteś/byłeś w związku czy nie, kolejne kwestionariusze w ich instrukcji posiadają dość rozszerzone opisy. W jednym z nich na przykład proszę o pomyślenie o bliskiej osobie - może to być partnerka, ale też matka, przyjaciel. W innym proszę do odniesienia się do swojego związku, a jeśli w takowym nie byłeś, to do swojego pojęcia na temat bliskiego związku lub do swoich ogólnych postaw na temat miłości. W ostatnim kwestionariuszu co prawda pytania często zawierają w sobie "mój partner", ale instrukcja mówi, żeby interpretować to na swój konkretny sposób. (Tutaj znowu jest problem natury metodologicznej - autorzy kwestionariusza napisali taką instrukcję i takie pytania. Osobiście sama się trochę dziwiłam, że można nim badać osoby, które nie są w związku, bo pytania są dość związkowe. Na pewno planuję analizować wyniki ostatniego kwestionariusza z dozą ostrożności w grupie osób nigdy nie będących w związku)

Wyobrażam sobie, że ostatni kwestionariusz może być najbardziej problematyczny. Dostałam już takie głosy np. ze środowiska osób aromantycznych, niezainteresowanych żadnymi bliskimi związkami. Mówili, że za bardzo nie wiedzą jak go wypełniać :) Absolutnie rozumiem te zarzuty, mam zamiar nawet uwzględnić to w mojej pracy. Ale jeśli potrafisz wyobrazić sobie związek lub jeśli potrafisz przetransformować pytania w swojej głowie na bardziej pasujące do Twojej sytuacji, to mam nadzieję, że łatwiej będzie Ci odnieść się do tych zdań.

W przypadku podziału, wolałam wybrać mniejsza zło i dłuższą stronę, ale z informacją, że to już koniec badania :D Cztery strony mogłyby być trochę pułapką, bo nikt nie wiedziałby, ile jeszcze zostało do końca badania.

Dzięki!
herbi
bobASek
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2021, 13:51

Re: Badanie magisterskie dotyczące osób aseksualnych oraz różnych orientacji romantycznych

Post autor: herbi »

Rosomak pisze: 23 sty 2021, 16:49
herbi pisze: 23 sty 2021, 10:09 Pewnie! Po obronie podzielę się wynikami badania :)
Dziękuję za wypełnienie ankiety!
A ja życzę powodzenia na obronie pracy magisterskiej! :)
Dziękuję! <3
ODPOWIEDZ