Czy warto zaryzykować związek z osobą seksualną??

Forum dla dyskusji o rozmaitych związkach: as + as, as + nie-as...i wszystko pomiędzy.
Awatar użytkownika
BardzoLittle
mASełko

Re: Czy warto zaryzykować związek z osobą seksualną??

Post autor: BardzoLittle » 26 mar 2019, 23:36

Powiem tak. Jeśli kogoś lubimy i dobrze nam razem, to takie rzeczy jak seksualność nie powinny mieć znaczenia.
Mówią "Szukajcie aż znajdziecie", także szukam takiej, która lubi się przytulać. :)

LASeczka
gimnASjalista

Post autor: LASeczka » 27 mar 2019, 18:52

Zgadzam się z przedmówcą

zewsząd i znikąd
pASibrzuch

Post autor: zewsząd i znikąd » 29 mar 2019, 12:20

BardzoLittle pisze:
26 mar 2019, 23:36
Powiem tak. Jeśli kogoś lubimy i dobrze nam razem, to takie rzeczy jak seksualność nie powinny mieć znaczenia.
To bardzo słodko i optymistycznie brzmi i bardzo upraszcza sprawę.
Osoba alloseksualna odczuwa potrzebę seksu i zwykle jest to u niej ściśle splecione z uczuciem (a ja przy tym, żeby było jasne, seksu bez uczuć nie popieram. To, że ludzie mogą uprawiać seks z kimś innym niż "partner romantyczny" - np. przyjacielem - akceptuję, ale uważam za coś niedobrego seks bez żadnej więzi emocjonalnej, takie za przeproszeniem robienie sobie dobrze cudzym ciałem). Oczekiwanie od niej zupełnej rezygnacji z seksu byłoby nieludzkie. A z drugiej strony tak samo nieludzkie byłoby oczekiwanie seksu od osoby takiej jak ja, dla której pozwolenie komuś na "robienie czegoś z moim ciałem", a nawet samo rozebranie się przy innej osobie, jest czymś przerażającym.
Dla mnie są tylko dwie opcje: związek bez seksu albo żaden. Nie chciałabym żądać dostosowania się do moich oczekiwań od osoby o zupełnie innych potrzebach, ale też nie pozwolę nigdy na sytuację, w której ktoś - potencjalna partnerka, albo nawet osoba niewiązana emocjonalnie, ale dyskutująca ze mną i nietolerancyjna wobec spektrum aseksualności - próbował(a)by "podgryzać" moją awersję seksualną, albo wpędzać mnie w poczucie winy za to, że jestem jaka jestem i uznaję nieuprawianie seksu także za kwestię szacunku wobec siebie: szanuję siebie, więc nie będę się nad sobą znęcać.

intensivecoffee
gimnASjalista

Post autor: intensivecoffee » 30 mar 2019, 03:31

Jestem na nie i zgadzam się z przedmówcą. Idea kompromisu nie brzmi dobrze też z tego względu, że to może po prostu nie wystarczać. Co jeśli partner(ka) mimo wszystko nie czuje się spełniona, dlatego że Tobie nie sprawia to przyjemności? Żeby nie było, nie jestem 100% pewien jak to działa, ale to brzmi całkiem prawdopodobnie dla mnie.

Luźno w temacie, ktoś kiedyś robił mi wyrzuty o to, że kontakt fizyczny sprawia mi dyskomfort. I poniekąd to rozumiem, bo co to za frajda z przytulania się do głazu.

zewsząd i znikąd
pASibrzuch

Post autor: zewsząd i znikąd » 30 mar 2019, 14:23

intensivecoffee pisze:
30 mar 2019, 03:31
Co jeśli partner(ka) mimo wszystko nie czuje się spełniona, dlatego że Tobie nie sprawia to przyjemności? Żeby nie było, nie jestem 100% pewien jak to działa, ale to brzmi całkiem prawdopodobnie dla mnie.
Myślę że masz rację. Wielu osobom alloseksualnym nie chodzi nawet o sam seks, a w każdym razie nie tylko, ale potrzebują czuć się pożądani, by być szczęśliwi w związku. A to jest coś, czego osoba aseksualna dać nie może. Część asów jest zdolna do uprawiania seksu bez uczucia dyskomfortu, część nie jest - ale ze swej natury osoba aseksualna nie jest zdolna do czynnego pożądania. A to jest coś, czego na dłuższą metę nie da się nawet udawać.
Tylko też nie chciałabym tu sugerować, że osoby aseksualne świadomie oszukują partnerów. To tak nie działa, świadome oszustwo zdarza się rzadko. Raczej to, co zwane jest niesprawiedliwością epistemologiczną, działa na niekorzyść asów. Bądź co bądź naprawdę nie stanowi trudności znalezienie porad w sprawach "problemów łóżkowych" - tyle że te rady są skrzywione, z góry przyjmują, że uprawianie seksu jest wartością, celibat jest porażką, zakładają, że każda osoba może "nauczyć się lubić seks" i powinna tego chcieć, nie przewidują w ogóle takich opcji jak aseksualność, celibat, zwykłe nieodczuwanie seksu jako czegoś przyjemnego. Czyli osoba aseksualna, która zdołała się ugiąć i pod naciskiem społecznym pójść w stronę konformizmu seksualnego, ale nadal nie zdaje sobie sprawy ze swojej orientacji, ma duże szanse trafić na rady w duchu "seks ci nie wychodzi? nie zniechęcaj się!", a dużo trudniej jej trafić na tekst wskazujący, że część ludzi ze swej natury nie pragnie seksu i nie ma w tym nic nienormalnego.
Zresztą... może to się zmienia, o aseksualności pisze się coraz więcej - ale co to daje, kiedy nadal jest to wiedza w pewnym sensie pokątna, seksuolodzy sami nie wiedzą, czy uznają aseksualność za orientację, czy nie, i twierdzi się, że aseksualność to coś bardzo rzadkiego? To samo w sobie zniechęca taką osobę szukającą pomocy, każe jej bać się uznania się za przedstawiciela takiej mniejszości i szukać innych wyjaśnień. Osobiście jestem przekonana, że osób aseksualnych jest więcej niż 1%. Tutaj można przeczytać tekst, w którym autor analizuje dostępne dane i dochodzi do wniosku, że prawdopodobny odsetek osób aseksualnych w społeczeństwie mieści się w przedziale 1-8%, i to raczej bliżej 4-8%.
A jednocześnie cały czas ciągnie mnie w inną stronę: uznania, że te procenty naprawdę nie mają znaczenia, bo po prostu każdy człowiek ma prawo nie pragnąć seksu i nie uprawiać seksu, niezależnie od tego, jak się określa.

tom
ASter

Post autor: tom » 23 kwie 2019, 15:31

warto zaryzykować, z myślą o tym że to nie będzie długotrwale. Nic stałego z tego być nie może.

Awatar użytkownika
pingwinka
ASiołek

Post autor: pingwinka » 23 kwie 2019, 21:30

tom pisze:
23 kwie 2019, 15:31
warto zaryzykować, z myślą o tym że to nie będzie długotrwale. Nic stałego z tego być nie może.
Takie myślenie nie pomoże w stworzeniu czegoś trwałego. Sama tak myślałam, po dwóch latach w końcu przestałam i od razu żyje mi się lepiej (a w zwiazku dalej jestem).

ODPOWIEDZ