Książki bez wątku romantycznego? Są takie?

Jeśli masz pytanie i znikąd odpowiedzi, zwróć się do nas
Awatar użytkownika
Warszawianka40+
AS gaduła
Posty: 427
Rejestracja: 1 lip 2016, 12:37

Re: Książki bez wątku romantycznego? Są takie?

Post autor: Warszawianka40+ »

Dla starszego pokolenia Lem jest kultowy bo ośmieszał totalitaryzm i zamordyzm, tajną policję, ogłupione społeczeństwo itd. Tam nie chodzi o podróże kosmiczne, lecz o ważne prawdy ogólnoludzkie. Jego książki pozostaną zawsze aktualne.
"Czasem lepiej jest milczeć niż mówić;
I nie trzeba mścić się słowem,
gdzie sama za siebie mści się prawda."
Inigo de Loyola
Rheda
pASibrzuch
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2015, 23:32

Re: Książki bez wątku romantycznego? Są takie?

Post autor: Rheda »

Viljar pisze:Do Lema mam stosunek ambiwalentny - z jednej strony jego powieści są wartościowe niewątpliwie, autor ma wiele do powiedzenia, ale z drugiej zadziwiające jest, że Lem - pisząc o podróżach kosmicznych - zupełnie się na tym nie znał.
Ale mówisz o tych pisanych na poważnie? Bo że na przykład przygody Ijona Tichego nie mają nic wspólnego z prawdziwymi podróżami kosmicznymi, a wręcz są ich parodią, to jasne... Ale taki "Niezwyciężony", "Astronauci", "Powrót z gwiazd", "Eden" i cała reszta też? Ten cały grubaśny rozdział w "Astronautach", opisujący tylko i wyłącznie działanie statku kosmicznego jest zupełnie zmyślony? :shock:
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Książki bez wątku romantycznego? Są takie?

Post autor: Viljar »

Aby ocenić, musiałbym sobie przypomnieć i przeczytać, bo uczciwie przyznam, nie pamiętam. Ale wiem, że w jego twórczości generalnie mi te opisy nie grały.
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
Awatar użytkownika
Warszawianka40+
AS gaduła
Posty: 427
Rejestracja: 1 lip 2016, 12:37

Re: Książki bez wątku romantycznego? Są takie?

Post autor: Warszawianka40+ »

Ależ skąd, nic nie jest zmyślone,
Rheda pisze: Ten cały grubaśny rozdział w "Astronautach", opisujący tylko i wyłącznie działanie statku kosmicznego jest zupełnie zmyślony? :shock:
Viljar przypomnij sobie ten komputer z klawiszami który pokazywał zwiedzającym dzieciom profesor Czandrasekar - nazywał się KALKULATOR! Takie same były na Apollo13.
"Czasem lepiej jest milczeć niż mówić;
I nie trzeba mścić się słowem,
gdzie sama za siebie mści się prawda."
Inigo de Loyola
IndependentLoveSong
starszASek
Posty: 30
Rejestracja: 20 paź 2015, 19:40
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Książki bez wątku romantycznego? Są takie?

Post autor: IndependentLoveSong »

Jeśli nie przeszkadzają Ci stare romanse (czyli np. wspomnienia bohatera po rozwodzie) to polecam serie kryminałów Henninga Mankella i Roberta Galbraitha :D i Jo Nesbo, jeśli tak bardzo nie lubisz happy endów u par :D
Nemek
ASiołek
Posty: 94
Rejestracja: 31 mar 2019, 21:47

Re: Książki bez wątku romantycznego? Są takie?

Post autor: Nemek »

Polecam cykl ,,Zwiadowcy". Wątek romantyczny jest, ale w dalszych częściach i prawie niewidoczny.
(dyskusja stara, ale warta ożywienia)
Awatar użytkownika
Tily
bobASek
Posty: 3
Rejestracja: 17 kwie 2019, 11:07

Re: Książki bez wątku romantycznego? Są takie?

Post autor: Tily »

Jak lubisz uniwersum Gwiezdnych Wojen to jest tam sporo ksiązek bez wątków romansowych.
plACEbo
gimnASjalista
Posty: 17
Rejestracja: 24 lis 2018, 01:44

Re: Książki bez wątku romantycznego? Są takie?

Post autor: plACEbo »

Ostatnio czytałam Dziewczynę z konbini. Bohaterką książki jest 36-letnia Japonka Keiko Furukura, która pracuje w konbini (takim małym sklepie). Najprawdopodobniej ma zespół Aspergera i przez to nie za bardzo odnajduje się w świecie. Sklep jest dla niej bezpiecznym miejscem, bo nie ma w nim swobodnych kontaktów z ludźmi, tylko wyuczone formułki. Znajomi i rodzina są rozczarowani życiem Keiko, bo według nich w tym wieku powinna robić poważną karierę, a nie pracować w miejscu, w którym dorabiają sobie studenci i imigranci. Nie jest też zainteresowana związkami, nigdy nie miała chłopaka i nadal jest dziewicą, co też ludzie wypominają jej przy każdej okazji. Bardzo ciekawa książka, przeczytałam w jeden dzień :) Podoba mi się postać Keiko, która mimo krytyki najbliższych, że nie żyje według norm społecznych, nie próbuję się zmienić i pozostaje sobą. Oczywiście nie ma tutaj wątku romantycznego bo i bohaterka nie jest zainteresowana tymi sprawami :D
ODPOWIEDZ