Imiona

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
auglen
ASiołek
Posty: 69
Rejestracja: 3 mar 2011, 11:06

Post autor: auglen »

Philosoph pisze:
auglen pisze: Japończycy? Może kilkadziesiąt lat temu, dziś raczej głównie patrzą na brzmienie. Bardzo bardzo często dobierają znaczki, które nie mają żadnego szczególnego znaczenia.
Wystarczy rozłożyć imię i znajdą się tam słowa, które coś znaczą i których znaczenie można przypisać do imienia.
Każdy znaczek ma jakieś zaczenie, ale jeśli ktoś je złożył tylko dlatego, że fajnie brzmią czy jest sens w analizowaniu tego co one oznaczają?

Tyle samo znaczenia jeśli nie więcej można się doszukiwać w zachodnich imionach :)

Np mialem koleżanke japonke 依美 - emi, chodziło, o angielskie emi (czy tam amy, emy jak kto woli). Oczywiscie 美,typowo pozytywny przymiotnik do damskch imion, ale 依 już jest tylko i wyłącznie dla dźwięku.
Sorki jak nie wyświetla znaczków.

Znaczenia w znaczkach raczej się dopatrują jak ktoś ma jakieś śmieszne :-)
W chinach jest tooona żartów o dwuznaczych imionach.
Awatar użytkownika
Philosoph
fantAStyczny
Posty: 575
Rejestracja: 22 wrz 2009, 00:21
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Philosoph »

Nie zaprzeczysz, że idzie imię rozłożyć, zanalizować i doszukać się znaczenia słów, które można ułożyć w jakieś znaczenie imienia. Może niekoniecznie Ten silny, który zawładnie światem blah blah blah, ale zwyczajnie... Nie wiem, szczęśliwa jesień? :diabel: Oj, ja chciałbym już jesień. Lato mnie dobija.
User of this number is currently dead. Resurrection in 5 minutes, please wait. * * * * Resurrection failed, please try again later.
If you have more troubles with resurrection, please contact with software developer (GodCorp®) in order to solve the problem.
auglen
ASiołek
Posty: 69
Rejestracja: 3 mar 2011, 11:06

Post autor: auglen »

Tak, doszukiwać się znaczenia na siłę nikt nikomu nie zabroni :-)

Kompletnie się w tym nie orientuje, ale wydaje mnie się, że to samo można z zachodnimi robić, ale faktycznie to już trudniejsza sprawa.
Awatar użytkownika
Philosoph
fantAStyczny
Posty: 575
Rejestracja: 22 wrz 2009, 00:21
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Philosoph »

Nie widzę w tym doszukiwania się na siłę. Wystarczy spojrzeć, aby zauważyć. Weźmy takie imię Akiko. Aki znaczy jesień, ko dziecko (chyba skrócone kodomo, bo słownik podaje też więcej znaczeń, znawcą nie jestem, w angielskim byłoby to zależne od kontekstu), nigdzie się niczego na siłę nie doszukiwałem. Ot po prostu jest. Imiona dla brzmienia też tak mają, możliwe, że po przyjrzeniu się mogą wywołać salwy śmiechu. :P
User of this number is currently dead. Resurrection in 5 minutes, please wait. * * * * Resurrection failed, please try again later.
If you have more troubles with resurrection, please contact with software developer (GodCorp®) in order to solve the problem.
Awatar użytkownika
MillvinaDean
ASiołek
Posty: 62
Rejestracja: 7 sty 2011, 23:52

Post autor: MillvinaDean »

Gdy byłam dzieckiem bardzo chciałam mieć na imię Marlena, bo fascynowała mnie koleżanka z przedszkola o takim właśnie imieniu :D
Swojego imienia bardzo nie lubię, bo zawsze w klasie były co najmniej 3-4 koleżanki nazywające się tak samo. Ponadto wszyscy wiecznie rymowali moje imię (Monika) z "dziewczyna ratownika" co mnie cholernie irytowało i irytuje nadal.
Gdybym mogła zmienić imię wybrałabym Julię albo Felicję.
A gdybym mogła pofantazjować odrobinę bardziej to wolałabym imię rosyjskie albo azjatyckie (np. koreańskie, japońskie), one dużo bardziej odciskają się na człowieku. Mam na myśli, że nie są traktowane wyłącznie jako "nazwa jednostki", mają swoje znaczenie, o którym często myśli się przy poznaniu nowej osoby.
Wszystko jest tylko płytkim morzem zakazanych słów, tak brudnym, że aż mylonym z przejrzystym.
hrabinka
pASibrzuch
Posty: 207
Rejestracja: 4 wrz 2010, 19:31

Re: Imiona

Post autor: hrabinka »

DZIEWICA8 pisze:a także już dziś niespotykane typu Dobromiła
Jeszcze spotykane. Np. ja mam znajomą o imieniu Dobrosława.
Awatar użytkownika
dimgraf
szarASek
Posty: 2628
Rejestracja: 7 sie 2011, 13:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: dimgraf »

Dziewico8 jak lubisz rzadkie stare polskie imiona to ojciec mojej koleżanki nosi imię Ziemomysław.

Mnie z kolei podobają się imiona szlacheckie zwłaszcza w oryginalnej lub zbliżonej do oryginalnej pisowni. Też podobają mnie się w pisowni anglojęzycznej. Jakoś nie lubię spolszczanych.

Swoje imię lubię. Jest nawet obecne z staropolskiej tradycji. Jednak obecnie posługuje się nim naprzemiennie mym imieniem z bierzmowania - Maksymilian. Więc jak ktoś chce może do mnie zwracać się Maksiu.

A oto krótka lista imion które mnie się podobają:
Aleksander, Casper (nie spolszczone Kacper, jak ktoś zna hebrajską pisownie niech poda bo nawet mnie ciekawi), Eliot (nie Eljot), Arthur (choć tu bym się nie upierał i polski Artur może być), Maksymilian, Krystian (choć to wyjątek bo oryginał chyba wywodzi się od Chrystusa, więc powinno być Chrystian, no ale wyjątek nie stanowi reguły)
żeńskie: Eva (lub Ewa bo już powszechne), Krystyna, Zofia, Aleksandra, Nadia, Anna, Agnieszka, Alicja, Katarzyna, Eliot (bo to jedno z imion pasujących do obu płci).

Dla mnie też istotnie jest by imię współgrało z nazwiskiem bo znam takich co mają wyjątkowo dziwne połączenia. Taki kiedyś zasłyszany zestaw nie wiem czy prawdziwy to Alfons Niewydymka

Imiona które mnie się nie podobają:
Alfons, Adolf, Bożydar, Mateusz, Mariusz, Kunegunda, Sabrina
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Imiona

Post autor: panna_x »

Podobają mi się imiona rzadkie, oryginalne, niebanalne, takie, które nie spowszechniały. Nie typu tych ostatnio modnych, których kiedyś nie było - Oliwia, Brajan, Alan, gdyż te mi nie podchodzą.
Moje ulubione to : Laura, Łucja, Klara, Cecylia, Teresa ( może nie rzadkie, ale też nie popularne, trochę odchodzi w zapomnienie, a szkoda- w podstawówce, szkole sredniej i na studiach nie poznałam ani jednej osoby o tym imieniu- a kończyłam studia typowo kobiece: polonistykę).

Z męskich to imiona na M: Marcin, Marek, Mariusz, Mateusz. Z wyjątkiem Mariana i Michała.

Edit. Zapomniałam dorzucić do ulubionych : Irena, Wioletta, Wirginia.
L.
migel
ciAStoholik
Posty: 349
Rejestracja: 8 sty 2013, 16:28

Re: Imiona

Post autor: migel »

panna_x pisze:
Z wyjątkiem Mariana i Michała.
:( :(

A co powiecie na męskie imię... Ocean? :D (taki męczennik i święty)
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Imiona

Post autor: panna_x »

No, ponoć była też święta Doda.
Awatar użytkownika
dimgraf
szarASek
Posty: 2628
Rejestracja: 7 sie 2011, 13:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Imiona

Post autor: dimgraf »

Ocean to coś chyba z anglojęzycznych choć spotkałem się tylko z jego żeńskim odpowiednikiem Oceana (w jakimś filmie ale nie przypomnę sobie jakim)

ps. Wczoraj było Miłosława:D Więc z lekkim opóźnieniem Najlepszego dla wszystkich Miłosławów.
"Szczęście jest tak bardzo blisko, jeśli tego chcesz
marzeniami zbuduj przyszłość, swój własny los"
Obrazek
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Imiona

Post autor: panna_x »

Oceana to zdaje się też piosenkarka.
CloudninowaSWQ
ASter
Posty: 638
Rejestracja: 25 kwie 2010, 14:06
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Imiona

Post autor: CloudninowaSWQ »

DZIEWICA8 pisze:Znów mam parę pytań.
Jakie imiona Wam się podobają: męskie i kobiece?
Czy lubicie swoje imię? Jak chcielibyście się nazywać?
Jakich imion z kolei nie lubicie?

Mi z imion kobiecych podobają się głównie imiona tradycyjne. Niektórych z nich już dzieciom się nie nadaje, są to: Janina, Maria, Celina, Rozalia, Aleksandra, Barbara, Jolanta, Anna, Kamila.
Z imion męskich podobnie: Waldemar, Stanisław, Marek, Ireneusz, Cezary, Henryk.
Lubię swoje imię - Ewa, a chciałabym nazywać się Aleksandra i to imię wybrałam sobie na bierzmowanie.
Mnie zaś denerwują cudaczne imiona nadane dziś dzieciom, często brzmiące obcojęzyczne i będące wynikiem mody, typu: Oliwia, Nikola, Brajan, Oliwier, Lena.
DZIEWICA8
Moje imie to chyba to ulubione:) Z damskich imion lubie: Anna,Magdalena,Aleksandra,Kamila,Rozalia,Angelika(wiem niepolskie ale chyba jedyne,które nie drażni mnie bo reszty tak jak i ty też nie przepadam),Justyna.HM :roll: nie wiem czy to wszystkie ale na ta chwilę tyle pamiętam
Z męskich: Jakub,Mikołaj,Mateusz,Patryk,Adrian i nie wiem czy jeszcze jakieś,musiałabym do księgi imion zajrzeć:P
EDIT: Michał i Adam dopisuję
A to nielubiane:
Alfons, Adolf, Bożydar, Stanisław,Zdzisław,Zenobia,Zdzisława,Kunegunda,
Marysia(Maria mi się podoba ale zdrobnienia od tego imienia juz nie),Teresa,Jadwiga,Marzena,Bronisława,Bożena i pewnie jesze wiele innych ale nie pamietam juz:P
Awatar użytkownika
marisaxyz
alabAStrowy bożek
Posty: 1230
Rejestracja: 8 gru 2011, 15:34

Re: Imiona

Post autor: marisaxyz »

mnie się nie podobało imię Oliwia, ale mam teraz w domu taką małą Oliwkę i to chyba kwestia przyzwyczajenia
Last night I felt
real arms around me.
No hope, no harm,
just another false alarm...
again

Re: Imiona

Post autor: again »

Ja bardzo lubię imiona staropolskie, słowiańskie, jakieś nietypowe. Oby tylko nie nowoczesne, a już spolszczenia imion zagranicznych to kompletnie nie mój gust.

Sama mam bardzo banalne, popularne imię. Wolałabym jakieś oryginalniejsze, chociażby Honorata (to tylko przykład).
Moja mama nie miała w ogóle pomysłu na moje imię, dlatego wzięła kalendarz i wybrała imię z dnia, w którym miałam się urodzić. Cóż, zawsze mogło być gorzej :D

Z imion męskich bardzo podoba mi się: Miłosz, August i Dobromir. Żadnego jeszcze nie poznałam, ale.. może kiedyś.
ODPOWIEDZ