Książki

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
Awatar użytkownika
SamotnyWilk
mASełko
Posty: 120
Rejestracja: 7 lut 2016, 20:34

Re: Książki

Post autor: SamotnyWilk »

Ja właśnie skończyłem "Czerwone Gardło" Jo Nesbo trochę mi zeszło z nią.
Następnie dwie (seia o Harrym Hole)już są w drodze do mnie :)
Awatar użytkownika
marisaxyz
alabAStrowy bożek
Posty: 1230
Rejestracja: 8 gru 2011, 15:34

Re: Książki

Post autor: marisaxyz »

Ja zaczynam "Metro 2033"
Last night I felt
real arms around me.
No hope, no harm,
just another false alarm...
Masomka
ASiołek
Posty: 61
Rejestracja: 8 kwie 2016, 16:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Książki

Post autor: Masomka »

Kończę "Cywilizacje nieludzkie" Lucjana Znicza.
Pan_Prezes
młodASek
Posty: 21
Rejestracja: 12 maja 2016, 18:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Książki

Post autor: Pan_Prezes »

Ilia Ilf i Eugeniusz Pietrow "Dwanaście krzeseł ". Satyryczna powieść kryminalna o poszukiwaniu skarbu ukrytego w jednym z dwunastu krzeseł. Książka jest bardzo zabawna. Polecam każdemu.
Jestem człowiekiem i nic co ludzkie nie jest mi obce.
Awatar użytkownika
Cicha
młodASek
Posty: 20
Rejestracja: 8 kwie 2016, 14:39
Lokalizacja: Anywhere chwilowo Śląsk

Re: Książki

Post autor: Cicha »

Właśnie zaczęłam czytać "To" Stephen'a King'a
Awatar użytkownika
Cortes
ASiołek
Posty: 89
Rejestracja: 1 lip 2013, 11:45
Lokalizacja: Poznać

Re: Książki

Post autor: Cortes »

marisaxyz pisze:Ja zaczynam "Metro 2033"
A ja już przeczytałem tę książkę. Bardzo mi się podobała.
Masomka
ASiołek
Posty: 61
Rejestracja: 8 kwie 2016, 16:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Książki

Post autor: Masomka »

"Ducha" Danielle Steel skończyłam wczoraj. Spodziewałam się czegoś lepszego.
Obecnie wgryzam się w "Zaginiony symbol" Dana Browna i jestem zachwycona. Uwielbiam tego autora za jego niesamowitą wiedzę, którą potrafi zgrabnie wpleść w akcję, a ponadto pokazać czytelnikowi drugie dno.
asx
ASiołek
Posty: 75
Rejestracja: 4 lis 2015, 17:02

Re: Książki

Post autor: asx »

Skończyłam czytać "Wszystkie boże dzieci tańczą" Haruki Murakami :) Zaczynam "O miłości" Zbigniew Lew-Starowicz, Krystyna Romanowska :)
Awatar użytkownika
bezemnie
łASuch
Posty: 173
Rejestracja: 10 sie 2015, 14:27

Re: Książki

Post autor: bezemnie »

Przyszedłem polecić The Foxhole Court.
Amanita virosa

person: magic isnt real
me: ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆
Libra

Re: Książki

Post autor: Libra »

W 2016 przeczytałam o 20 książek mniej niż w 2015 - za to ciekawsze :) Zobaczymy jak będzie w tym. chyba wezmę się za jakieś wyzwanie czytelnicze.
Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
ASter
Posty: 621
Rejestracja: 2 lis 2015, 16:31

Re: Książki

Post autor: Słomiany Zapał »

Obecnie czytam "Pisane krwią" Caroline Graham.
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Książki

Post autor: Viljar »

Warszawianka40+ pisze:Dla starszego pokolenia Lem jest kultowy bo ośmieszał totalitaryzm i zamordyzm, tajną policję, ogłupione społeczeństwo itd. Tam nie chodzi o podróże kosmiczne, lecz o ważne prawdy ogólnoludzkie. Jego książki pozostaną zawsze aktualne.
To będzie chyba lepszy wątek do kontynuowania tej rozmowy :)

Prawdy ogólnoludzkie przekazywali też i inni autorzy, w tym wymienieni przeze mnie Clarke, Asimov i Heinlein (a także - na swój sposób - Bułyczow), przy czym robili to w sposób niejednokrotnie bardziej przystępny, nie mówiąc o tym, że znacznie bardziej "science" w porównaniu do Lema. Pomijam oczywiście wspomnianego Bułyczowa, który w swoich opowiadaniach traktuje naukę w dość ciekawy sposób - najczęściej dla zwrócenia uwagi na moralność badań naukowych i niemożliwe do przeskoczenia różnice w mentalności społeczeństw na różnym stopniu rozwoju (genialny "Parowóz dla cara").

Natomiast co do ośmieszania totalitaryzmu i zamordyzmu przez Lema, to ciekawie kontrastuje z tym kilka jego opowiadań oraz "Podróż 26" Ijona Tichego. Do dzisiaj zastanawiam się, czy on napisał te rzeczy, bo ktoś mu przystawiał pistolet do głowy, czy chciał oszukać cenzurę, by dała mu spokój przy ocenie kolejnych utworów, czy tak ewoluowały jego poglądy?

Ale jednego Lemowi wybaczyć nie mogę - zajmowania się sprawami, w których był zupełnym ignorantem. Asimov pisał o podróżach szybszych od światła, nie wchodząc w szczegóły - po prostu założył, że kiedyś będą możliwe, ale nie chciał popełnić błędu i opisywać techniki zupełnie niezgodnej z prawami fizyki. Clark podszedł do zagadnienia z przeciwnej strony - znał się na temacie bardzo dobrze, wiedział, że takie podróże są niemożliwe, więc u niego podróży z prędkością nadświetlną nie ma. A Lem? Opisał astronautów naprawiających cementem i kielnią wyciek reaktora i wykreślających kurs między gwiazdami linijką na mapie. Gdyby to było w opowiadaniach dla dzieci, to w porządku, ale że w poważniejszej twórczości?
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
Awatar użytkownika
Warszawianka40+
AS gaduła
Posty: 427
Rejestracja: 1 lip 2016, 12:37

Re: Książki

Post autor: Warszawianka40+ »

"Poważniejsza twórczość" Lema stawia pytanie o sens naszej cywilizacji, co ma ona do zaoferowania ("Solaris") Łatanie czegoś-tam cementem czy klepanie przez Trurla i Klapaucjusza nie ma znaczenia, chyba jako zabieg stylistyczny :D Lem dla koneserów :P
"Czasem lepiej jest milczeć niż mówić;
I nie trzeba mścić się słowem,
gdzie sama za siebie mści się prawda."
Inigo de Loyola
Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
ASter
Posty: 621
Rejestracja: 2 lis 2015, 16:31

Re: Książki

Post autor: Słomiany Zapał »

Obecnie czytam książkę "Zamknięta trumna" Sophie Hannah.
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Książki

Post autor: Viljar »

Warszawianka40+ pisze:"Poważniejsza twórczość" Lema stawia pytanie o sens naszej cywilizacji, co ma ona do zaoferowania ("Solaris") Łatanie czegoś-tam cementem czy klepanie przez Trurla i Klapaucjusza nie ma znaczenia, chyba jako zabieg stylistyczny :D Lem dla koneserów :P
Albo dla snobów :diabel: Jednak wolę innych autorów - robią to samo, co Lem, ale w sposób ciekawszy, a przy ym nie są ignorantami.

Właśnie przeczytałem "Nagą kobietę" Desmonda Morrisa. Fascynująca lektura :) Tytuły kolejnych rozdziałów są nazwami części ciała, której dany rozdział jest poświęcony. Możemy się dowiedzieć, jakie znaczenie ma dana część w kulturze, dlaczego ją ceniono (lub nie), jak się ją postrzega w różnych miejscach na świecie, a także jak zmieniały się ideały urody na przestrzeni dziejów. Książka rozprawia się też z popularnymi mitami, np. tym, jakoby partnerzy uważali za atrakcyjne cechy sugerujące, że kobieta nie będzie miała kłopotów z porodem czy wykarmi potomstwo. Nic z tych rzeczy - szerokie biodra i duże cycki służą do zabawy :D Autor podaje też informacje, które są mało znane lub nieznane - np. że człowiek, podobnie jak wszystkie zwierzęta, nie widzi żadnego związku między kopulacją, a ciążą i narodzinami. To znaczy widzi, jeśli zostanie w tych kwestiach uświadomiony.
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
ODPOWIEDZ