Co myślicie o programie 500+?

Masz ochotę pogadać o czymś innym? Oto miejsce!
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: panna_x »

Bonnemort pisze: 13 mar 2018, 20:42 Ja jestem zdecydowanie na nie dla państwa rozrzutnego, dziura w budżecie rośnie, a rządzący tylko ją powiększają. Te pieniądze to wielka strata, gdyż to nie pomoże znam masę rodzin, gdzie słyszę że mają za co pić bo biorą na dzieci, do tego zasiłek i jeszcze dodatek do mieszkania itd. Czasem pracownik łaskawie informuje nas, że nie może przyjść do pracy bo żona poszła pić a on dzieci nie zostawi samych, Hehe 500+ właśnie tacy ludzie chętnie sięgają po możliwe dodatki.
też tak uważam. Pomoc socjalna powinna być, ale dla tych najbardziej potrzebujących. I nie na alkohol.
Ostatnio zmieniony 9 mar 2019, 21:05 przez panna_x, łącznie zmieniany 1 raz.
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: panna_x »

a słyszeliście wypowiedź nt nauczycieli ( chcą podwyżek) ? że po co strajk i jeśli chcą kasę, nikt im nie każe żyć w celibacie, mogą korzystać z 500 plus. Ciekawe, czemu policjantom tak nie powiedzieli, kiedy strajkowali... Może dlatego, że w policji większość to faceci, w szkołach kobiety. Po co mamy pracować i zarabiać, jak można z nas robić inkubatory i maszynki do dzieci. I tak macierzyństwo jest jedynym sensem naszego (kobiet) istnienia...
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: panna_x »

AlaZala pisze: 13 cze 2017, 18:18
Nightfall pisze:Ok, rozumiem. Tylko, że jeśli osoba zarabia 15.000 na miesiąc, to 500+ są to dla niej śmieszne pieniądze i nie zmotywują jej do posiadania dziecka. Ale jeśli dziecko i tak chce mieć to pieniądze też weźmie, bo "jej się należy". Może źle do tego podchodzę, to takie trochę bardziej moje prywatne żale. Zdarza mi się widzieć takie osoby w moim otoczeniu. Serio gdybym dobrze zarabiała, to wstydziłabym się składać wniosek o 500+
A nie uważasz, że tym osobom te pieniądze należą się najbardziej ze wszystkich, bo to one są sponsorami całego tego programu? (oczywiście to jest pytanie zadane z pozycji osoby o poglądach liberalnych)

Ale jest to tylko kolejny dowód na to, że jest program społeczno-socjalny, ale polityczno-ideologiczny, co już próbowałam wyżej wykazać. Nie jest adresowany do osób o poglądach socjalistycznych i im także ten program nie będzie się podobał.

Poza tym, jeśli kogoś do posiadania dziecka ma zmotywować wypłata 500 zł co miesiąc przez 18 lat (108 000 zł), to lepiej, żeby ta osoba dziecka nie miała. Dziecko to nie skarbonka. Posiadanie dzieci powinno wynikać z potrzeby serca, a nie być motywowane ekonomicznie...
Viljar pisze:Z ostatnim akapitem się nie zgadzam. Historia wykazuje, że młode pokolenie często stawało przeciw starszemu - niezależnie od wpajanych wartości. Na przykład większość moich rówieśników była chowana na ultrakatolików, z racji tego, że bycie praktykującym katolikiem było formą walki z władzą komunistyczną - a jednak również większość moich rówieśników opowiada się zdecydowanie przeciwko Kościołowi. Podobnie dzisiejsi młodzi konserwatyści są często potomkami ludzi, którzy "za komuny" walczyli o wolność - nie tylko polityczną, ale też gospodarczą czy obyczajową, której wspomnieni młodzi konserwatyści teraz się zrzekają. Dlaczego - to już dyskusja na inny wątek.
Oczywiście, że występuje bunt młodego pokolenia przeciw starszemu. Ale jednocześnie najbardziej konserwatywną częścią społeczeństwa jest obecnie pokolenie młode, które chodziło do szkół podstawowych po 1989 i któremu zasady katolickiego konserwatyzmu wpajano od najmłodszych lat w szkołach. Przed rokiem 1989 katolicyzm w Polsce dla wielu ludzi był rozumiany jako opór wobec autorytarnego ustroju socjalistycznego i nie miał aż tak konserwatywnego wymiaru w oczach większej części społeczeństwa.
Nie zgodzę się do końca, osoby o poglądach typowo liberalnych są przeciwne wysokim podatkom oraz dużemu socjałowi. Uważają, że nie o to chodzi by państwo im dało tę kasę, bo im się należy czy nie, ale by obniżyło podatki, by mogli sami ją zarobić na siebie. Tak przynajmniej uważają typowi wolnorynkowcy. Ja nie jestem typowym liberałem gospodarczym, ale też nie socjalistką, rozdawnictwo mnie mierzi. Bliżej mi do liberalizmu, choć skrajny jak u Thatcher też mnie nie przekonuje.
piotrek112
przedszkolASek
Posty: 7
Rejestracja: 10 mar 2019, 13:40

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: piotrek112 »

Zamysł dobry, wykonanie gorsze. Ludzie naoglądali się / naczytali się jak to genialnie socjalizm działa w krajach skandynawskich i myślą, że w Polsce też się tak uda zrobić XD Zważywszy na to, że każdy z krajów skandynawskich ma jakieś dobra/złoża (norwegia ma ropę, szwecja drzewa a poza tym dorobiła się na wojnie... i dalej) i w każdym z nich żyje od 5 do 10 milionów ludzi, a w Polsce? 40 milionów. Polska nie ma złóż, wiec nie ma pieniędzy na takie akcje (chociaż coś dałoby się zrobić). Jako człowiek, który uważa, że socjalizm w niektórych aspektach może być dobrym i jednym z najlepszym ustrojów, to muszę powiedzieć, że zważywszy na to, kto tutaj rządzi, zrobi to nieudolnie :)
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: panna_x »

piotrek112 pisze: 10 mar 2019, 15:10 Zamysł dobry, wykonanie gorsze. Ludzie naoglądali się / naczytali się jak to genialnie socjalizm działa w krajach skandynawskich i myślą, że w Polsce też się tak uda zrobić XD Zważywszy na to, że każdy z krajów skandynawskich ma jakieś dobra/złoża (norwegia ma ropę, szwecja drzewa a poza tym dorobiła się na wojnie... i dalej) i w każdym z nich żyje od 5 do 10 milionów ludzi, a w Polsce? 40 milionów. Polska nie ma złóż, wiec nie ma pieniędzy na takie akcje (chociaż coś dałoby się zrobić). Jako człowiek, który uważa, że socjalizm w niektórych aspektach może być dobrym i jednym z najlepszym ustrojów, to muszę powiedzieć, że zważywszy na to, kto tutaj rządzi, zrobi to nieudolnie :)
Jak myślisz, co dałoby się zrobić? Bo piszesz, ze coś by się dało.
A jak tłumaczysz dobrobyt w krajach takich jak Holandia, Belgia. Czechy?
Awatar użytkownika
BardzoLittle
mASełko
Posty: 135
Rejestracja: 3 paź 2017, 23:01

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: BardzoLittle »

Jestem na tak, ale nie dla każdego.

Jeśli rodzic nie pracuje, to dostaje na dzieci 500+, ale tylko wtedy kiedy dzieci mają odpowiednią średnią, albo jakieś talentu. Jeśli rodzic nie pracuje i ma przeciętne dziecko, to sorki... skoro dziecko nie jest chore, nie wymaga całodobowej opieki, a rodzic nie pracuje, to niech chociaż doprowadzi do tego że młody/młoda będzie mieć dobre oceny. To samo tyczy się dzieci, które są uzdolnione sportowo, plastycznie, muzycznie. W takie dzieci warto inwestować. Co innego młodzi pato dresikowie, którzy w wieku 12 lat chodzą po ruskie szlugi na metę, na takich nie powinniśmy dawać kasy, dlatego że oni raczej będą podtrzymywać patologiczny styl życia.
Na pewno nie dawałbym tych świadczeń dla rodzin patologicznych, bo jako pracownik monopolowego - widzę na co idę te pieniądze - "10 tatr poproszę... zimne."... także ten. Moim zdaniem powinna być też komisja, która sprawdzała by czy rodzina na pewno potrzebuje takich dodatków pieniężnych. Wydaje mi się, że powinien być też wymóg o tym, aby korzystający z 500+ mogli kupować tylko w lokalnych sklepach i nie będzie to alkohol. Chodzi o to, aby korzystający z 500+(biorą kasę z Polski) nie wydawali pieniędzy w zagranicznych marketach, bo jaki sens ma przekopywanie kasy za granicę i branie jej od swojego państwa?

A tak poważnie to należy zlikwidować ten 500+ i dać ludziom normalnie zarobić. Wypierdzielić podatki, które nie są potrzebne, dać ludziom godnie zarobić i będzie dużo lepiej. 500+ tworzy nierobów i nieudaczników - w większości przypadków.
Mówią "Szukajcie aż znajdziecie", także szukam takiej, która lubi się przytulać. :)
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: panna_x »

BardzoLittle pisze: 14 mar 2019, 14:56 Jestem na tak, ale nie dla każdego.

Jeśli rodzic nie pracuje, to dostaje na dzieci 500+, ale tylko wtedy kiedy dzieci mają odpowiednią średnią, albo jakieś talentu. Jeśli rodzic nie pracuje i ma przeciętne dziecko, to sorki... skoro dziecko nie jest chore, nie wymaga całodobowej opieki, a rodzic nie pracuje, to niech chociaż doprowadzi do tego że młody/młoda będzie mieć dobre oceny. To samo tyczy się dzieci, które są uzdolnione sportowo, plastycznie, muzycznie. W takie dzieci warto inwestować. Co innego młodzi pato dresikowie, którzy w wieku 12 lat chodzą po ruskie szlugi na metę, na takich nie powinniśmy dawać kasy, dlatego że oni raczej będą podtrzymywać patologiczny styl życia.
Na pewno nie dawałbym tych świadczeń dla rodzin patologicznych, bo jako pracownik monopolowego - widzę na co idę te pieniądze - "10 tatr poproszę... zimne."... także ten. Moim zdaniem powinna być też komisja, która sprawdzała by czy rodzina na pewno potrzebuje takich dodatków pieniężnych. Wydaje mi się, że powinien być też wymóg o tym, aby korzystający z 500+ mogli kupować tylko w lokalnych sklepach i nie będzie to alkohol. Chodzi o to, aby korzystający z 500+(biorą kasę z Polski) nie wydawali pieniędzy w zagranicznych marketach, bo jaki sens ma przekopywanie kasy za granicę i branie jej od swojego państwa?

A tak poważnie to należy zlikwidować ten 500+ i dać ludziom normalnie zarobić. Wypierdzielić podatki, które nie są potrzebne, dać ludziom godnie zarobić i będzie dużo lepiej. 500+ tworzy nierobów i nieudaczników - w większości przypadków.
Moim zdaniem powinien być wymóg pracy dla rodziców, tak jest na Węgrzech. Jeśli chcą kasę na dziecko, muszą pracować.
Awatar użytkownika
aldrig
starszASek
Posty: 32
Rejestracja: 29 lip 2017, 12:22

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: aldrig »

Są sytuacje, w których 500+ znacznie pomaga, zdaję sobie z tego sprawę, ale ogólnie mam co do tego programu jakiś niesmak. Nie wiem na ile moja intuicja się sprawdza, ale jest to kolejny faktor, który, być może, zachęca kobiety do pozostania w domu po urodzeniu dziecka/dzieci. Nie mam zupełnie nic do kobiet, które czują się spełnione będąc tylko i wyłącznie matkami i chcą swoje życie poświęcić dzieciom, ale jeśli rynek pracy przyzwyczai się do tego, że pracownica, niezależnie od sektora, zasiłek dostanie i zniknie, to dotknie to te kobiety, które chciałyby sprawdzić się w tym samym czasie na polu rodzinnym i zawodowym - a to, że się da, jest wciąż nie do pomyślenia dla wielu (i, niestety, też wielu kobiet, które o tym nieśmiało marzą). Nie wiem na ile mamy społeczeństwo chcące pracować, ale żeby przyszłość w starzejącym się społeczeństwie wyglądała nieco jaśniej, byłoby fajnie, żeby społeczeństwo jednak chciało rozwijać zawodowo i żeby każda jego grupa, w tym poście zwłaszcza mowa o kobietach, miała co do tego równe szanse, możliwości i motywację. I nie mówię tu o patologii (dla której praca to, mam wrażenie, że albo człowiek "za*ieprza", albo ma szczęście i potrafi się jakoś wycwanić i wzbogacić), ale o normalnych kobietach, którym bardziej się opłaca wychowywać trójkę dzieci i siedzieć w domu, niż zasuwać za najniższą krajową (przepraszam za takie ilościowe porównanie) i to jeszcze bez pewności czy i kiedy z tej pracy wylecą.
Ale dobra, idąc w tę stronę mogłabym się zapędzić w okolice warunków pracy, wysokości płac itd. Ogólnie: fajnie, że 500+ jest, bo to lepiej, niż by go nie było i dzięki niemu ci, którzy faktycznie bezwzględnie go potrzebują, mogą utrzymać rodzinę. Ale fajniej by było jednak inwestować pieniądze, długofalowo, w to, żeby ludzi w takiej sytuacji było coraz mniej. No, tylko, że na tym ciężko uzyskać poparcie w trakcie jednej kadencji. A że przy okazji upupia się jeszcze trochę kobiety, no to co z tego.
pawcio1978
pASzko
Posty: 2544
Rejestracja: 28 lut 2008, 19:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: pawcio1978 »

Moim zdaniem powinien być próg dochodu powyżej którego nie wypłacają świadczenia.
Awatar użytkownika
no name inc.
mASełko
Posty: 113
Rejestracja: 11 sty 2019, 16:54

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: no name inc. »

BardzoLittle pisze: 14 mar 2019, 14:56
...A tak poważnie to należy zlikwidować ten 500+ i dać ludziom normalnie zarobić. Wypierdzielić podatki, które nie są potrzebne, dać ludziom godnie zarobić i będzie dużo lepiej. 500+ tworzy nierobów i nieudaczników - w większości przypadków.
No dobra chcesz "wypierdzielić" podatki, a pomyślałeś w jaki sposób np. osoby ciężko chore i niepełnosprawne miałyby otrzymywać rentę inwalidzką? Niestety niektorzy bez rent socjalnych nie są w stanie godnie żyć, wiem bo mam taką osobę w rodzinie.
R.I.P
Awatar użytkownika
BardzoLittle
mASełko
Posty: 135
Rejestracja: 3 paź 2017, 23:01

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: BardzoLittle »

no name inc. pisze: 20 mar 2019, 16:17
BardzoLittle pisze: 14 mar 2019, 14:56
...A tak poważnie to należy zlikwidować ten 500+ i dać ludziom normalnie zarobić. Wypierdzielić podatki, które nie są potrzebne, dać ludziom godnie zarobić i będzie dużo lepiej. 500+ tworzy nierobów i nieudaczników - w większości przypadków.
No dobra chcesz "wypierdzielić" podatki, a pomyślałeś w jaki sposób np. osoby ciężko chore i niepełnosprawne miałyby otrzymywać rentę inwalidzką? Niestety niektorzy bez rent socjalnych nie są w stanie godnie żyć, wiem bo mam taką osobę w rodzinie.
Mówię o podatkach zbędnych. Z resztą, większość socjalu rozdawana jest ludziom którzy nie chcą nic robić. Owszem, są ludzie, którym trzeba pomóc, ale nie są to wszyscy, którym się obecnie pomaga.
Mówią "Szukajcie aż znajdziecie", także szukam takiej, która lubi się przytulać. :)
Awatar użytkownika
Azshara
AS gaduła
Posty: 432
Rejestracja: 10 lip 2017, 19:38

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: Azshara »

Przede wszystkim nie podoba mi się kierunek, który obrał program socjalny, bo wspomaga głównie patologie. Bądźmy szczerzy, nikt normalny przy niskich zarobkach nie zdecyduje się na dziecko za dodatkowe 500 zł miesięcznie, ponieważ taka kwota jest niczym.
Nie chcę finansować ludzi, którzy nie potrafią myśleć przyszłościowo lub nie myślą wcale i decydują się na dziecko, gdy nie są w stanie samodzielnie go utrzymać albo są świadomi tego, że co jakiś czas może być ciężko i będą potrzebować pomocy państwa. Rozumiem jednak, że życie często bywa ciężkie i rodzinie, która była zamożna oraz radziła sobie bardzo dobrze, powinie się noga i zostaną na lodzie, dlatego nie jestem też za tym, aby program socjalny zlikwidować zupełnie, ale powinien przejść bardzo duże zmiany. Myślę, że rodziny nie powinny dostawać pieniędzy, ale np. talony na jedzenie, ubrania czy wyprawki szkolne, aby pieniądze rzeczywiście szły na dzieci. Jednocześnie pomoc powinna przysługiwać tylko rodzinom, w których rodzice pracują, przy czym, jeśli dziecko jest zbyt małe i wymaga opieki jednego z rodziców, pomoc do momentu, w którym nie pójdzie ono do przedszkola/ szkoły. Kryterium dochodowe przy takim modelu nie byłoby większym problemem, bo jeśli daną rodzinę byłoby stać na utrzymanie i podstawowe rzeczy, czyli na normalne życie, nie potrzebowałaby pomocy państwa.
Pomoc jest w porządku, jesteśmy społeczeństwem, ale nawet ona musi mieć jakieś granice, bo sponsorowanie nierobów, którzy nie potrafią się zabezpieczać i myśleć nie prowadzi do niczego dobrego.
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: panna_x »

Azshara pisze: 21 mar 2019, 11:25 Przede wszystkim nie podoba mi się kierunek, który obrał program socjalny, bo wspomaga głównie patologie. Bądźmy szczerzy, nikt normalny przy niskich zarobkach nie zdecyduje się na dziecko za dodatkowe 500 zł miesięcznie, ponieważ taka kwota jest niczym.
Nie chcę finansować ludzi, którzy nie potrafią myśleć przyszłościowo lub nie myślą wcale i decydują się na dziecko, gdy nie są w stanie samodzielnie go utrzymać albo są świadomi tego, że co jakiś czas może być ciężko i będą potrzebować pomocy państwa. Rozumiem jednak, że życie często bywa ciężkie i rodzinie, która była zamożna oraz radziła sobie bardzo dobrze, powinie się noga i zostaną na lodzie, dlatego nie jestem też za tym, aby program socjalny zlikwidować zupełnie, ale powinien przejść bardzo duże zmiany. Myślę, że rodziny nie powinny dostawać pieniędzy, ale np. talony na jedzenie, ubrania czy wyprawki szkolne, aby pieniądze rzeczywiście szły na dzieci. Jednocześnie pomoc powinna przysługiwać tylko rodzinom, w których rodzice pracują, przy czym, jeśli dziecko jest zbyt małe i wymaga opieki jednego z rodziców, pomoc do momentu, w którym nie pójdzie ono do przedszkola/ szkoły. Kryterium dochodowe przy takim modelu nie byłoby większym problemem, bo jeśli daną rodzinę byłoby stać na utrzymanie i podstawowe rzeczy, czyli na normalne życie, nie potrzebowałaby pomocy państwa.
Pomoc jest w porządku, jesteśmy społeczeństwem, ale nawet ona musi mieć jakieś granice, bo sponsorowanie nierobów, którzy nie potrafią się zabezpieczać i myśleć nie prowadzi do niczego dobrego.
tak samo uważam.
Mikenoge
pASibrzuch
Posty: 217
Rejestracja: 25 lut 2021, 19:29

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: Mikenoge »

Źle o tym myślę. Nie obchodzi mnie że wydają na alkohol. Alkohol jest dla ludzi, też kupuję alkohol. Nie podoba mi się pomoc wybiórcza, lepiej obniżyć albo jeszcze lepiej znieść niektóre podatki i wtedy każdy odetchnie a nie zabierać nam i oddawać ochłap komuś wybranemu przez nierząd a potem po drodze coś jeszcze zabierają. Potem podniosą ceny i ja singiel nie dostanę nic.
"Im bardziej społeczeństwo odchodzi od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, którzy ją głoszą." - George Orwell
Awatar użytkownika
AlterEcho
mASełko
Posty: 139
Rejestracja: 21 paź 2020, 22:05

Re: Co myślicie o programie 500+?

Post autor: AlterEcho »

Uważam, że pomoc powinni otrzymać tylko ci rodzice, którzy pracują, a mimo tego nie mogą związać końca z końcem i rodzice dzieci niepełnosprawnych, z którymi ktoś musi być ciągle w domu.
ODPOWIEDZ