religia

Dodaj swój głos! (ankiety są anonimowe)

czy jesteś wyznawcą jakiejś religii?

tak- katolicyzm
40
37%
tak- inne wyznanie chrześcijańskie
9
8%
tak- wyznanie niechrześcijańskie
3
3%
nie- nie wyznaję żadnej religii
46
42%
nie- ale wciąż poszukuję
11
10%
 
Liczba głosów: 109

Awatar użytkownika
Arieska
młodASek
Posty: 21
Rejestracja: 25 lis 2006, 19:49
Lokalizacja: śląsk

Re: religia

Post autor: Arieska »

Ankieta troche nieprzemyślana jest. zamiast "nie- nie wyznaję żadnej religii" powinno chyba być : agnostyk i kolejny : ateista .
Ja jestem ateistką. Od czasów kiedy tylko potrafiłam samodzielnie myśleć, przestałam wierzyć. O powodach mogłabym godzinami opowiadać i racjonalnie je uzasadniać. Ale powiem w skrócie : nie czuję tego. Objawienie mnie nie przekonuje. Nie mam w sobie wewnętrznego poczcia słuszności wiary.
Awatar użytkownika
Magda
bASyliszek
Posty: 1112
Rejestracja: 1 sty 2007, 18:26
Lokalizacja: Gotei13/Seireitei/Soul Society
Kontakt:

religia

Post autor: Magda »

Jestem katoliczką, choć dopiero od kilku dni. Ale interesuje mnie, nawet bardzo, pewna religia indyjska, a mianowicie sikhizm (połączenie islamu i hinduizmu). Jest niemal idealna, przynajmniej jak dla mnie. Zastanawiałam się nawet czy nie przejść na nią, ale narazie zostanę przy katolicyzmie. Jak coś we mnie się zmieni i przestanę wierzyć w naukę kościoła katolickiego, to przyłączę się do Sikhów.

Sporo informacji o tej religii jest na Wikipedii, dzięki której trafiłam na stronę :sea: :D . Pozdrowienia dla wszystkich ASów.
Ostatnio zmieniony 8 kwie 2007, 21:48 przez Magda, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Obrazek
Waheguru Ji Ka Khalsa!
Waheguru Ji Ki Fateh!
dis
starszASek
Posty: 36
Rejestracja: 31 gru 2006, 04:35

Re: religia

Post autor: dis »

Ostatnio zmieniony 11 cze 2007, 09:47 przez dis, łącznie zmieniany 1 raz.
Sza_de
ASiołek
Posty: 89
Rejestracja: 2 sty 2007, 04:33
Lokalizacja: USA

Re: religia

Post autor: Sza_de »

espeja pisze:
Zibi pisze:Mnie osobiście takie postawienie sprawy wydaje się bezsensowne, gdyż niby dlaczego osoby z impotencją nie mogłyby czuć powołania kapłańskiego?
wiesz, jeżeli chodzi o kościół to wiele jest rzeczy, które zrdowo myślący człowiek uzna za bezsensowne. Np- wiedziałeś, że do seminarium duchownego
NIE MOŻE wstąpić chłopak/mężczyzna, który ma tzw. "odpychający wygląd"? takie są ich przepisy
. czyli nieważne jak wielkie miałbyś powołanie, ale jak jesteś brzydki to księdzem nie zostaniesz....


WendyKroy pisze:nie bardzo rozumiem? a jak sprawdzic sprawnosc seksualna?


tego Ci nie powiem bo na 100% nie wiem, ale znając upodobania wielu księży pewnie mają swoje sposoby;)

Zibi pisze:Poza tym przesadzasz z tym stwierdzeniem, że KK to instytucja, która może wszystko


Zibi, jednak trochę prawdy w tym jest.. zauważyłeś że wszelkie ważniejsze i mniej ważne sprawy które się dzieją w Polsce czy to na szczeblu lokalnym czy państwowym, zawsze wymagają "aprobaty" proboszcza/biskupa/arcybiskupa itd? Ale przy tak skrajnie prawicowym rządzie to nic dziwnego...
goraco polecam ksiazeke "Bylem Ksiedzem".
"Nie szukaj prawdy, lecz przyjaciol"
Awatar użytkownika
Honzol
AStral
Posty: 1047
Rejestracja: 26 lis 2006, 20:44
Lokalizacja: Centralna Polska

Re: religia

Post autor: Honzol »

nie moge oddac glosu poniewaz sprawa jest troche skomplikowana
wychowany zostalem w obrzadku chrzescijanskim tj rzymsko-katolickim
wierze w Boga jednak jak doroslem i zaczalem samodzielnie "uzywac mozgu" to przestalem wiezyc bez urazy w przemysl masowy
JA WIERZE W BOGA, A NIE W INSTYTUCJE :arrow: wierze ze on tam jest i patrzy i ma swoj plan dla kazdego z Nas.
Obrazek
Obrazek
नमस्ते
Tyle jest Swiatow ile Ludzi na Ziemi... .. .
Awatar użytkownika
o`connor
mASełko
Posty: 113
Rejestracja: 12 sty 2007, 19:51
Lokalizacja: opole

Re: religia

Post autor: o`connor »

w sumie jestem ateistą, ale chyba nikt nie poruszył pewnej kwestii, z którą parę razy się spotkałem w Chrześcijaństwie, w tym, w Katolicyzmie. chodzi o tzw. powołanie do kawalerstwa albo panieństwa... może tutaj szukać ewentualnego wyjaśnienia aseksualizmu jako daru bożego?
przytul mnie życie...
Awatar użytkownika
Nooki
mASełko
Posty: 131
Rejestracja: 22 sty 2007, 15:12
Lokalizacja: Poznań

Re: religia

Post autor: Nooki »

Katolik poszukiwacz 8)
Now I know,
only I can stop the rain
Awatar użytkownika
Magda
bASyliszek
Posty: 1112
Rejestracja: 1 sty 2007, 18:26
Lokalizacja: Gotei13/Seireitei/Soul Society
Kontakt:

Post autor: Magda »

No i stało się- jestem sikhijką :D , przynajmniej psychicznie, bo jeszcze nie wprowadziłam w życie zasady 5"k" (noszenie: długich włosów (kes), grzebienia do utrzymania tych włosów w porządku (kangha), sztyletu (kirpan), krótkich spodenek (kaćh) i stalowej bransolety (kara)). Wydaje mi się, że ta zasada dotyczy bardziej mężczyzn, chociaż w sikhizmie obowiązuje równouprawnienie :) .
Obrazek
Obrazek
Waheguru Ji Ka Khalsa!
Waheguru Ji Ki Fateh!
Awatar użytkownika
DZIEWICA8
zarASek
Posty: 1874
Rejestracja: 6 paź 2006, 09:33
Lokalizacja: z Lublina

religia

Post autor: DZIEWICA8 »

Ja jestem katoliczką. Regularnie chodzę do kościoła, modę się. Kiedyś przystępowałam regularnie do Spowiedzi i Komunii. Jednak ostatnio to zaniedbałam, bo ostatni raz u Spowiedzi byłam kilka lat temu (około 3 lata temu). Wierzę w Boga. Zdarza mi się mieć chwile słabości i zwątpień, jednak mimo wszystko uważam siebie za katoliczkę.
DZIEWICA8
"Boże, daj mi pogodę ducha, abym godziła się z tym, czego zmienić nie mogę,
odwagę, abym zmieniała to, co zmienić mogę, i mądrość, abym zawsze potrafiła
odróżnić jedno od drugiego."

DZIEWICA8
Awatar użytkownika
Parkinson
fantAStyczny
Posty: 545
Rejestracja: 4 lut 2007, 11:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Parkinson »

ja nie będąc (na szczęście) dla nikogo autorytetem mogę śmiało napisać, że jestem człowiekiem nie wierzącym w istnienie Boga. czyli odpowiedź przed ostatnia :).
Awatar użytkownika
Magda
bASyliszek
Posty: 1112
Rejestracja: 1 sty 2007, 18:26
Lokalizacja: Gotei13/Seireitei/Soul Society
Kontakt:

Post autor: Magda »

W chrześcijaństwie przeszkadzała mi wiara w życie wieczne, no i boskość Jezusa. Jakoś nie mogę pojąć, żeby Bóg miał syna, który zmatwychwstał. Może jestem zbyt tępa, by to zrozumieć :wink: ?
Obrazek
Obrazek
Waheguru Ji Ka Khalsa!
Waheguru Ji Ki Fateh!
kaanan
starszASek
Posty: 44
Rejestracja: 19 maja 2007, 18:24

Post autor: kaanan »

Magda pisze:W chrześcijaństwie przeszkadzała mi wiara w życie wieczne, no i boskość Jezusa. Jakoś nie mogę pojąć, żeby Bóg miał syna, który zmatwychwstał. Może jestem zbyt tępa, by to zrozumieć :wink: ?
nie, nie zrozumiesz bo to jest zbyt piękne aby to zrozumieć. i zarazem zbyt szalone, i niepojęte, miłość nie do ogarnięcia w swojej wielkości. :)
a jakże marne byłoby to życie, gdyby kończyło się tu na ziemi. lepiej byłoby dla wielu z nas od razu umrzeć niż męczyć się tu bez celu nieraz przez wiele wiele wiele lat.

ja jestem [jak już pisałam w powitaniach] z Kościoła Zielonoświątkowego, czyli ewangelickiego [jedyna na tym forum?]
Awatar użytkownika
Magda
bASyliszek
Posty: 1112
Rejestracja: 1 sty 2007, 18:26
Lokalizacja: Gotei13/Seireitei/Soul Society
Kontakt:

Post autor: Magda »

Może masz rację. Właśnie dlatego chciałam skończyć ze sobą, bo nie opłaca się żyć. Pochodziłam do tej sprawy tak: po co mam się męczyć na tym świecie, przecież i tak każdy umrze, więc lepiej wcześniej niż później. Z drugiej jednak strony zawsze, chociaż częściowo, wierzyłam w reinkarnację, więc mam nadzieję na lepsze ciało i życie w następnym wcieleniu :D .
Obrazek
Obrazek
Waheguru Ji Ka Khalsa!
Waheguru Ji Ki Fateh!
kaanan
starszASek
Posty: 44
Rejestracja: 19 maja 2007, 18:24

Post autor: kaanan »

prawdziwe nawrócenie nie zaczyna się w momencie kiedy stwierdzasz 'aaa spróbuję sobie chrześcijaństwa, nawet ładne jest, a jak mi się znudzi to może hinduizm?'
prawdziwe nawrócenie, którego doświadczało tysiące ludzi od początku chrześcijaństwa zaczyna się naprawdę, kiedy w pewnym momecie Bóg dotyka Twojego życia i nagle widzisz przerażająco wyraźnie, jak bardzo grzeszny jesteś, a jak bardzo Święty jest On.
i dociera też do Ciebie, że jesteś skazany/a na śmierć, i nie możesz już nic zrobić by tego uniknąć.
i wtedy pojawia się obietnica Zbawienia. w postaci Jezusa Chrystusa.

i wtedy jeśli uwierzysz, twoje życie się zaczyna. i doświadczasz przebaczenia, i największej miłości w swoim życiu. a Bóg daje ci cel i sens bycia tu, a potem..

" Jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was - wyrocznia Pana - zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie. "
Awatar użytkownika
anonymouse
mASełko
Posty: 130
Rejestracja: 9 lut 2007, 23:48

Post autor: anonymouse »

Ale można też przerażająco wyraźnie dostrzec, że Bóg jakiego ludzie sobie wyobrażają to wynik ich panicznego strachu przed nicością, jaka być może czeka ich po śmierci. Widzisz, że wiele rzeczy w Twoim życiu było prawdopodobnie kompletnie bezsensowną stratą czasu i energii. Przestajesz oceniać słuszność swojego postępowania przez pryzmat, niekiedy bezsensownych, dogmatów religii, w której jest tyle sprzeczności i sztucznych, teatralnych gestów i słów, a zaczynasz myśleć trzeźwo i rozsądnie lub kierować się własnymi emocjami. Odzyskujesz odebraną Ci wiarę, że jesteś kimś i czujesz satysfakcję, że uwolniłeś się od wpajanego latami kompleksu niższości. Zamiast modlić się do któregoś z bogów pracujesz żeby osiągnąć cel, o który inni proszą klęcząc godzinami w swoich świątyniach.

Czy znacie może tekst Janusza Korczaka pt. "Modlitwa buntu" ? Oryginalnie napisany prozą, ułożony w wersy przez księdza Tymoteusza.

Specjalnie dla Was przepisałem z książki "Sam na sam z Bogiem: modlitwy tych, którzy się nie modlą". :wink:

Nie zadrwisz ze mnie, Przepotężny Boże,
bo sam drwię z życia mego drwiny,
bo w pancerzu
śmierć tylko może mnie ugodzić,
a ja ze śmierci drwię.
Ja: kilka kubłów brudnej wody,
pomyje, skórą obleczone.
Takim stworzyłeś, Przepotężny,
aby Ci było wesoło.

Uskrzydliłeś myśl;
ale ryj życia skrzydła ponadgryzał,
skrzepy krwi gnojem umorusał.
Hej, skrzydłami nieba bym dosięgnął,
ale ono tylko
dla wielbiących Cię kornie służalców.
A we mnie ani pokory, ani uwielbienia,
jeno bunt.
Nie zaczepna ambicja,
a obronna duma.

Dumnie wyprostowany,
ani łaski nie pragnę,
ani się kary nie boję.
Jam sobie światem,
ja tego mojego świata pan i bóg.
Jam sobie jedyny rozkaz,
jedyne hasło,
jedyna wola
tworzenia z siebie
i zniszczenia.
Mam własne słońca
i własne w sobie pioruny.
Co zechcę, uczynię.

Chcę krew do biała rozżarzyć,
chcę wszystkich żądz dzwony rozkołysać,
obejmę w jeden piorun
wszystkie grzeszne chcenia
i nawet chętki tylko,
trucizną przepoję myśl,
zapalę wielki pożar
na ołtarzu buntu mego przeciw Tobie
i sam w płomieniu się spalę.
Bo tak właśnie chcę.

Nie pragnę starości,
w łaskawym darze rzuconą jałmużnę
wrastania częściami mogiłę,
jałmużnę powolnego konania.
Zbuntowany jestem niewolnik,
który ma ostatnią i jedyną wolność,
jedyny oporu wyraz:
nie!
Nie chcę,
nie będę,
nie posłucham,
nie ulegam.

Częścią Ciebie jest duch mój,
a więc zbuntowałeś się:
Sam przeciw sobie,
Ja bóg, wyzywam Ciebie, Boże,
równi sobie.
Potężnemu Bogu, który drwi,
przeciwstawiam boga, który się mści:
sponiewieram, zszargam,
zrupiecę Ciebie w sobie.
Byś się wyparł i pokarał,
i niechże przypomnę:
i pogrążył w czeliści piekielne.

Przepotężny jesteś,
a tryumfująca podłość
urągliwie szczuje
bezdomne Dobro.
Przepotężny jesteś,
a prawdaródź bezmowna
pasuje się
z zachłannym kłamstwa oceanem.

Sprawiedliwość zasłoniła oczy.
Wszystko jest podłością i kłamstwem
w rozdwojonym człowieku,
wszystko prócz pazurów i kłów.
Więc warczę na Ciebie,
jak pies,
więc drapieżny, sprężony do skoku,
wpić się pragnę,
wzrokiem krwawym mierzę kierunek
-i- uderzam w próżnię.

Dlatego wierzę,
że Tyś stworzył i kierujesz,
aby móc Ci bluźnić.
ODPOWIEDZ