AS - czy to jest rzeczywiście orientacja?

Jeśli masz pytanie i znikąd odpowiedzi, zwróć się do nas
pluszak
gimnASjalista
Posty: 16
Rejestracja: 19 cze 2007, 14:36

AS - czy to jest rzeczywiście orientacja?

Post autor: pluszak »

Trochę nie pasuje mi traktowanie aseksualizmu jako orientacji seksualnej. Jest to raczej według mnie zupełnie odrębny "potencjometr" naszej percepcji. Jeden z tych potencjometrów określa płeć, która nas fascynuje (od hetero przez bi do homo), a drugi to właśnie określenie natężenia chęci seksualnego zaspokojenia tej fascynacji (od aseksualnych przez okazjonalnych aż po hiperseksualnych). Przecież będąc gejem nie można być jednocześnie hetero, nie można mieć dwóch orientacji równocześnie, więc niemożliwe byłoby wyodrębnienie na przykład aseksualnego geja, bo to by były dwie orientacje w jednym. Podsumowując - dla mnie chęc lub niechęć do seksu oraz zorientowanie seksualne są tak różne jak ustawianie nasycenia i kontrastu w monitorze.

http://www.asexuality.org/pl/viewtopic.php?t=849
Ostatnio zmieniony 5 lip 2007, 13:26 przez pluszak, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Gizmo
Strażnik TeksASu
Posty: 1064
Rejestracja: 13 cze 2006, 11:15
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Gizmo »

Witaj Pluszaku :ciasto:
pluszak pisze:nie można mieć dwóch orientacji równocześnie
Czy to się nie nazywa biseksualność? :wink:
Poza tym szczegółem - Twój tok myślenia jest dla mnie zrozumiały i często sama się nad tym zastanawiałam. "Jestem orientacji hetero" znaczy: jestem zorientowany na przeciwną płeć. Jeżeli AS wykazuje skłonności ku jakiejś płci, raczej można to nazwać orientacją - ale, czy orientacją seksualną? (To jest przecież pełna nazwa tej cechy). Dlatego rozpatrywanie aseksualności jako trzeciej czy czwartej orientacji jest błędne - jeżeli już, byłby to drugi (alternatywny) rodzaj orientacji, czyli orientacja aseksualna..
pluszak pisze:Podsumowując - dla mnie chęc lub niechęć do seksu oraz zorientowanie seksualne są tak różne jak ustawianie nasycenia i kontrastu w monitorze.
W pewnych przypadkach to się pewnie może zgadzać, jednak są osoby (takie jak ja), których żadna płeć nie rusza i porównanie już nie jest takie trafne.
Generalnie nie mam nic przeciwko nazywaniu aseksualności orientacją, ale też nie zależy mi na tym, żeby ten termin był ogólnie respektowany- nie może być, gdyż somatyczne przyczyny aseksualności na pewno bywają różne i dużo czasu upłynie, nim ktoś je pozna i skataloguje :wink: .
Awatar użytkownika
lucyfer
AS gaduła
Posty: 454
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:18
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lucyfer »

Fakt, że tamten miks, że gej nie może być hetero to można zrozumieć, że chodzi o bi:) Ale tam... Nie czepiajmy się szczegółów, ponieważ ja bynajmniej zrozumiałem to co chciałeś przekazać :ciasto:
Natomiast co do opinii na ten temat, uważam iż każdy jest indywidualny. Generalnie mi to wisi, jak kto będzie to określał :) I takie podejście jest chyba najlepsze. Wcale się nie afiszuję, że jestem aseksualny...
Ej, ale jak ja mam być np. aseksualnym gejem skoro dla mnie człowiek jest tylko kupą mięsa i kości! A stosunek płciowy jest tylko ocieraniem częścią ciała o inną część ciała innej osoby. Oczywiście nie zapomnijmy, że przy tym wytwarzane są różne związki chemiczne, przez co odczuwamy jakieś doznania... Nie no wspaniale, brawo natura się popisała, a ja "inteligencją"!

PS. Sorka za zdania bez sensu, ale już nie myślę, ale jednak chcę się udzielać na tym forum. Ale cóż ja na to poradzę, że nie umiem się wysłowić xD
pluszak
gimnASjalista
Posty: 16
Rejestracja: 19 cze 2007, 14:36

Post autor: pluszak »

Ostatnio zmieniony 5 lip 2007, 13:23 przez pluszak, łącznie zmieniany 1 raz.
Tijeras
starszASek
Posty: 43
Rejestracja: 15 cze 2007, 18:12
Lokalizacja: Zewsząd;)

Post autor: Tijeras »

Doda jest śliczna? :wink: Ee, wszyscy są śliczni, na swój sposób :wink:
A najbardziej Cillian Murphy, osobliwie w "Śniadaniu na Plutonie", jako Kicia... uh, to było coś! To tak a propos gustów...
A w temacie, też uważam że klasyfikowanie siebie i innych za wszelką cenę nie jest fajne. Niemniej, chyba trochę pomaga? To tak jak z muzyką. Wrzuca się ją do różnych szufladek, nalepia etykietki, a wiadomo, że i tak ta najlepsza przekracza wszelkie podziały...
Nie wiem, czy do końca to logiczne, ale spodobało mi się tak napisać, może w związku z ekstremalną temperaturą na zewnątrz :)
"Nikt nie jest tak bystry, żeby zawsze się mylić" Ken Wilber
Awatar użytkownika
Magda
bASyliszek
Posty: 1112
Rejestracja: 1 sty 2007, 18:26
Lokalizacja: Gotei13/Seireitei/Soul Society
Kontakt:

Post autor: Magda »

Tijeras pisze:To tak jak z muzyką. Wrzuca się ją do różnych szufladek, nalepia etykietki, a wiadomo, że i tak ta najlepsza przekracza wszelkie podziały...
Piękne i prawdziwe :medal: :ciasto: :D
Obrazek
Obrazek
Waheguru Ji Ka Khalsa!
Waheguru Ji Ki Fateh!
Tijeras
starszASek
Posty: 43
Rejestracja: 15 cze 2007, 18:12
Lokalizacja: Zewsząd;)

Post autor: Tijeras »

:oops: :ciasto:
"Nikt nie jest tak bystry, żeby zawsze się mylić" Ken Wilber
adaxxada
przedszkolASek
Posty: 8
Rejestracja: 3 lip 2007, 07:13
Lokalizacja: Warszawa

Hmmmm

Post autor: adaxxada »

Ja to postrzegam tak. Mogłabym mieszkać (związać się) z osobą homoskeksualną (ona/on miałaby/miałby kogoś gdzieś, na boku), nie obawiając się z jej/jego strony kontaktów intymnych, tak samo z aseksualnym hetero, którego nie interesują kontakty intymne.
Łączy nas coś innego - np.serdeczność, przyjaźń, zrozumienie, zainteresowania itp.

:rozowe:
Pozdrawiam serdecznie

adaxxada
Czerwień
młodASek
Posty: 26
Rejestracja: 1 lis 2007, 23:55

Post autor: Czerwień »

Gizmo pisze:Czy to się nie nazywa biseksualność? :wink:
Hmm, biseksualizm raczej nie. Biseksualizm nie jest połączeniem heteroseksualizmu i homoseksualizmu tylko odrębną kategorią, odrębną orientacją. :wink:
Obrazek
"Naturalność nie jest niczym innym jak pozą, i to pozą najbardziej drażniącą ze wszystkich, jakie znam" - Oscar Wilde (Portret Doriana Graya)
Awatar użytkownika
Gizmo
Strażnik TeksASu
Posty: 1064
Rejestracja: 13 cze 2006, 11:15
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Gizmo »

Czerwień pisze:Biseksualizm nie jest połączeniem heteroseksualizmu i homoseksualizmu tylko odrębną kategorią, odrębną orientacją.
..jednakże przedrostek bi- wskazuje, że są to dwie opcje w jednej, czyż nie? :wink:
Ant
BażANT
Posty: 6068
Rejestracja: 1 paź 2006, 14:26

Post autor: Ant »

Przedrostek bi- wskazuje na pociąg do obu płci, co jest traktowane jako osobna orientacja ;)

Gdyby to było połączenie dwóch orientacji, to było by tak. Homoseksualistów nie interesuje płeć przeciwna, tylko własna, podobnie jak heteroseksualistów nie interesuje płeć własna, lecz przeciwna. W takim układzie biseksualista by miał niezłe zamieszanie w główce :mrgreen:
Czczony nie tylko w Chinach
Awatar użytkownika
Gizmo
Strażnik TeksASu
Posty: 1064
Rejestracja: 13 cze 2006, 11:15
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Gizmo »

Ant pisze:Homoseksualistów nie interesuje płeć przeciwna, tylko własna, podobnie jak heteroseksualistów nie interesuje płeć własna, lecz przeciwna.
Według definicji orientacja hetero to popęd seksualny odczuwany do osobników przeciwnej płci, nie "brak popędu do osób tej samej płci". Nie ma tam wykluczenia (które niewątpliwie mogłoby wywołać zamieszanie w główce :)
Nie kwestionuję odrębności biseksualizmu, ale wciąż widzę to jako to "dwa w jednym" (tak jak np. grupa krwi AB - jest odrębną grupą, choć zawiera w sobie dwie inne). To tylko mój punkt widzenia, spierać się nie będę :wink:
m.
starszASek
Posty: 39
Rejestracja: 3 lis 2007, 17:34
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: m. »

Cość skomplikowana kwestia...
Ale można wszystko uprościć:
wszystko zależy od własnego samopoczucia i odnalezieniu się w tym wszystkim.
To jest trochę tak jak z muzyką Franka Zappy. Nie da się jej zaszufladkować. Ale jeśli się podoba - to świetnie.
Awatar użytkownika
Honzol
AStral
Posty: 1047
Rejestracja: 26 lis 2006, 20:44
Lokalizacja: Centralna Polska

Post autor: Honzol »

tak aseksualizm jest orientacja
bardzo pieknie, klarownie przedstawia to trojkat na stronie :sea:
proste dla mnie i logiczne,.. jakas osoba ma wysokie libido wiec sila rzeczy pozadanie jest bardzo wyraznie ukierunkowane na jedna z trze opci He, Ho lub BI
dla klasycznego Asa libido jest bardzo bliskie, a nawet rowne zeru wiec swiat widziany przez taka osobe jest poprostu zlaniem sie w jedna mase, calosc trzech orientacji nie ma podzialow sa tylko ludzie i ich swiaty nie istnieja zadne podzialy.
Dla mnie nie bylo by zadnej roznicy czy bym sobie zamieszkal z kolega asem, kolezanka aska, czy nawet z kolega i kolezanka. jedyna roznica w interakcji z otoczeniem bylo by o koledze mowienie moj przyjaciel a do dziewuchy mogl bym mowic kochanie wtedy spoleczenistwo nic by nie podejrzewalo ze ma doczynienia z nieheteroseksualna para :wink: :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
नमस्ते
Tyle jest Swiatow ile Ludzi na Ziemi... .. .
es.em
ASiołek
Posty: 73
Rejestracja: 20 lis 2008, 21:51

Re: Byliście kiedyś w związku?

Post autor: es.em »

Ja jeśli będę singlem to być może postaram się o adopcję dziewczynki (bo podobno lepiej żeby chłopiec nie był wychowywany przez samotna matkę, znaczy grozi to tym, że stanie się homoseksualny ponoć, choć oczywiście nie zawsze tak się staje, ale ponoć zdarza się).

Nieprawda.. orientacja jest determinowana genetycznie, nie da się tego nabyć.. Kolejny mit, wymyślony pewnie dawno temu przez Kościół, żeby utrzymywać niemające szans bytu małżeństwa na siłę..
P.S.
kamikadze pisze:(...) dzieckonie będzie znało ojca. To fatalnie wpłynęłoby na jego rozwój. (...)
Tu też się zgadzam...
[/quote]

Nie znałem swojego ojca. Czuję się całkiem normalny i "dorozwinięty", podobają mi się dziewczyny a nie chłopcy, chociaż, nie ukrywam - mam wrażenie, że żeby nie zostać życiową łamagą, i nie dać sobą pomiatać, musiałem popracować nad sobą więcej niż większość rówieśników.
ODPOWIEDZ