Smog

Tutaj moderatorzy nie zaglądają. Można śmiecić do woli ;)
KrzyśMMMM
mASełko
Posty: 118
Rejestracja: 2 paź 2017, 16:51
Lokalizacja: skansen ideologiczny, peryferie śląska, prowincja Chin

Re: Smog

Post autor: KrzyśMMMM »

:mrgreen:
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2018, 23:23 przez KrzyśMMMM, łącznie zmieniany 1 raz.
KrzyśMMMM
mASełko
Posty: 118
Rejestracja: 2 paź 2017, 16:51
Lokalizacja: skansen ideologiczny, peryferie śląska, prowincja Chin

Re: Smog

Post autor: KrzyśMMMM »

:D
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2018, 23:22 przez KrzyśMMMM, łącznie zmieniany 1 raz.
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Smog

Post autor: panna_x »

Krzysiu, ja zrozumiałam, że to rada miejska tego miasta, a nie marszałek, podjęła taką decyzję. Więc nie jedna osoba, a kilka, i jak domniemuję,z różnych opcji politycznych. Ale dokładnie nie wiem, dopytam koleżankę, która mi o tym opowiadała. Co do kasy, to ma być z miasta, a miasto swojej nie ma, tylko z podatków, kredytów, środków unijnych są pieniądze dla miast- miasto samo nie zarabia przecież. Ostatnio w radio słyszałam, że w Sosnowcu wymieniono wiele pieców kopciuchów, i zanieczyszczenie podobno spadło o 30%( choć i tak mamy ponad normę w województwie). Ciekawe, czy to prawda,bardzo bym chciała.
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Smog

Post autor: panna_x »

W weekend zbierałam z greenpeace podpisy na odnawialne źródła energii zamiast węgla. Ludzie niechętnie podpisywali. Byli wrogo nastawieni. A ja sama nie wiem, czy chcę to popierać. Jeden gość powiedział, że nie podpisze, że to nic nie da, bo smog jest z samochodów i mamy ich 40 mln. A ja się z nim zgadzam. Widziałam wykres od Viljara.Za węglem też nie jestem, ale bardziej mnie drażnią samochody. I co można rzec, jak uważam, że ma rację. Koleżanki, z którymi byłam, oczywiście zaczęły go przekonywać, że nie, smog pochodzi z węgla. A potem dodały, że my walczymy akurat z węglem, a nie samochodami. Co mnie trochę zirytowało. Na śląsku mamy więcej samochodów niż Berlin czy Warszawa- w Berlinie na tysiąc osób trzysta jest samochodowych, w Warszawie sześćset, a u nas osiemset. I mamy smog oraz 45 tysięcy zgonów rocznie na choroby nim wywołane. Poszłam do organizacji eko, bo myślałam, że będę mogła coś działać w temacie. Tymczasem oni zajmują się kwestią energii, węgiel a odnawialne źródła, co mnie niezbyt interesuje. Zresztą, co da walka z węglem, jak palą śmieci. Jak na ironię dlatego, że nie chce im się segregować, a za niesegregowane trzeba płacić więcej ( eko są za segregacją).Przymus segregacji i obciążenie kosztami powoduje, że ludzie wolą spalić w piecu albo robić dzikie wysypiska, nocą wywieźć do lasu. Bo nikt nie chce płacić za odbiór śmieci. Przystąpiłam do tego zbierania podpisów z grzeczności, żeby się tak poudzielać, ale skoro powiedziały, że nie będą w sprawie aut nic robić to nie wiem, czy dalej chcę. Będą robić o węglu albo prawa zwierząt. 13 września ma być manifestacja na rzecz zwierząt hodowlanych. I co om powiem? Że nie będę płakać z powodu praw zwierząt, skoro prawa kobiet są łamane np. brak znieczuleń do porodu albo wyroki w sprawach, gdzie gwałt jest udowodniony kończą się zawiasami. Nie będę walczyć w klatkami dla kur, jak gwałciciele chodzą wolno.

Są też przeciwnicy odnawialnych źródeł- nie wiem, czy to gadka lobby węglowego, czy faktycznie prawda np. produkcja solarów jest bardzo szkodliwa dla środowiska, w trakcie wytwarzają się substancje trujące mocno i skażające środowisko. Wiatraki kolidują z lotami ptaków i są dla nich niebezpieczne. Na tej zasadzie i z czystej energii można zrobić antyekologiczną.
pawcio1978
pASzko
Posty: 2544
Rejestracja: 28 lut 2008, 19:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Smog

Post autor: pawcio1978 »

@panna_x: a np.huta nie truje i nie wypuszcza gazów?
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Smog

Post autor: panna_x »

Tak, ale na śląsku hut już prawie nie ma, są pozamykane. Smog ma inne źródła. Zresztą zobacz link od Viljara, który przedstawia źródła smogu.
pawcio1978
pASzko
Posty: 2544
Rejestracja: 28 lut 2008, 19:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Smog

Post autor: pawcio1978 »

Nie ma? A Dąbrowa Górnicza? Huta i Koksownia. Chyba też w Krakowie jest huta.
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Smog

Post autor: panna_x »

Smog jest w całym województwie, więc sama Dąbrowa Górnicza go nie produkuje. A większość hut na śląsku jest zamknięta. Jest też we Wrocławiu, Warszawie i innych miastach, gdzie nie ma hut.
Awatar użytkownika
aldrig
starszASek
Posty: 32
Rejestracja: 29 lip 2017, 12:22

Re: Smog

Post autor: aldrig »

Nagromadzenie aut, głównie w miastach, pewnie sprawia, że ruch samochodowy ma nieco większy wpływ na poziom zanieczyszczeń. W Polsce niestety wciąż królem pojazdów jest samochód i nie wydaje mi się, żeby to się miało zmienić. Do tego tutaj na 1000 mieszkańców przypada bodaj więcej aut niż w większości krajów Europy, a to też nie jest tak, że trzymamy autka nowe i sprawne - bardzo często się zdarza, że ludzie dalej jeżdżą kopciuchami. Wciąż nie ma to takiego wpływu na stan powietrza jak to, co ludzie spalają i w czym (jak mój sąsiad mieszkający kilka domów dalej włączy maszynerię to idzie się zakrztusić już przy otwartym balkonie, na straż miejską można dzwonić ile się chce - bo albo przyjadą, albo nie, jak przyjadą to pewnie postraszą mandatem, chwilę jest spokój, później znowu...), ale jak tak się zastanowiłam to faktycznie brak kampanii, które mogłyby odwieść ludzi od myślenia, że bez samochodu to jak bez ręki. Meh.
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Smog

Post autor: panna_x »

Owszem ma taki wpływ na stan powietrza, czego dowodzi link od Viljara. Zresztą, pisały tu osoby z Krakowa, że polikwidowano stare piece i wymieniono na nowe, gdzie powinno być lepsze i zdrowsze spalanie, a poziom smogu wzrósł.
Nightfall

Re: Smog

Post autor: Nightfall »

Niedawno rano w Krakowie był taki smog, że świata nie było widać. Gdziekolwiek się nie jedzie korki. Można oszaleć :D
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Smog

Post autor: panna_x »

Czemu się nie wyprowadzić? Choćby dlatego, że ludzie mają pracę, studia, rodziny, znajomych, przyjaciół, ulubione miejsca, swoje lokum nieraz zobowiązania itd. Czemu mają wszystko rzucać.
Nightfall

Re: Smog

Post autor: Nightfall »

Tak w miarę znam. Tylko czemu mam się wyprowadzać? ;p Dobrze mi tu gdzie jestem, tylko wiadomo zdrowia szkoda przez te zanieczyszczenia. To władze powinny zadbać o obywateli, dopracować infrastrukturę. Ludzie,też mogliby zacząć dbać o środowisko. Zresztą, jeśli niemal każda osoba, która ma ukończone 18 lat musi jeździć swoim autem sama, to nie ma co się czarować, że powietrze będzie czystsze. Nieraz obserwuje i widzę, że w większości aut jeździ po 1 osobie.
pawcio1978
pASzko
Posty: 2544
Rejestracja: 28 lut 2008, 19:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Smog

Post autor: pawcio1978 »

Tylko czemu to osoby prywatne mają tylko dbać. A firmy, huty, zakłady przeładunkowe? Poza tym to firmy potrafią ludziom sprzedać węgiel złej jakości.
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Smog

Post autor: panna_x »

To chyba nie firmy i huty zrobiły w statystyce tyle samochodów, tylko zwykli ludzie tyle kupują. Także prywatni ludzie palą śmieci w piecach. Oczywiście można wyjść z założenia, że czemu prywatne osoby mają dbać, jasne można nie dbać o nic, nic nie robić i tylko zganiać, żeby inni zrobili za nas.
ODPOWIEDZ