Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

"Piekarnik" na kontrowersyjne tematy
takasobie

Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: takasobie »

https://tech.wp.pl/orientacja-xxi-wieku ... 862934657a
Wszelkie wasze przemyślenia na temat treści, jak i rzemiosła, artykułu mile widziane :)
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: Viljar »

Ciekawe, czy pod to można podciągnąć próby flirtowania w rzeczywistości wirtualnej itp. W końcu nigdy nie wiemy, czy po drugiej stronie siedzi żywy człowiek czy tylko elektronika :)

Wydaje mi się, że skoro tworzy się programy coraz skuteczniej imitujące osobowość i roboty coraz lepiej imitujące człowieka, to rozwinięcie się takiego trendu jest tylko kwestią czasu. Tym sposobem problemy bohatera filmu "Ex Machina" staną się rzeczywistością :)
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
konijn
ASiołek
Posty: 94
Rejestracja: 5 wrz 2016, 14:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: konijn »

Ex-machina mnie bardzo zaskoczyła i dała do myślenia, wartościowy film stawiający trudne pytania. Fajny jest też film Her z 2013, gdzie główny bohater czuję bliskość do sztucznej inteligencji komunikującego się z nim syntezatorem mowy.
Jestem ciekawy jak na digiseksualizm patrzy pokolenie obecnych nastolatków, którzy nie mieli okazji poznać świata bez komputerów i internetu.
Awatar użytkownika
Bonnemort
mASełko
Posty: 109
Rejestracja: 30 sty 2018, 21:10
Lokalizacja: Katowice

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: Bonnemort »

Moim zdaniem to ciekawe rozwiązanie dla tych osób, które mają wielkie potrzeby seksualne, albo po prostu wolą maszynę od człowieka ;)
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
Jonathan Carroll
Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
ASter
Posty: 621
Rejestracja: 2 lis 2015, 16:31

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: Słomiany Zapał »

To nie jest żadna orientacja seksualna tylko zaspakajanie potrzeby seksualnej za pomocą przedmiotu - w tym przypadku robota. Jak ktoś się zaspakaja wibratorem to nie mówi się o orientacji seksualnej. Taki robot to zwykła seks zabawka nic więcej.
Awatar użytkownika
Decadente
ASiołek
Posty: 69
Rejestracja: 27 cze 2017, 18:27

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: Decadente »

...
Ostatnio zmieniony 13 lip 2018, 19:39 przez Decadente, łącznie zmieniany 1 raz.
Może nasza cywilizacja, którą uważamy za najwyższą, jest tylko głęboką dekadencją?
Rheda
pASibrzuch
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2015, 23:32

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: Rheda »

Śliski temat. Bo co w takim razie zrobić z dendrofilią? :P
Awatar użytkownika
Słomiany Zapał
ASter
Posty: 621
Rejestracja: 2 lis 2015, 16:31

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: Słomiany Zapał »

Decadente pisze: 6 kwie 2018, 21:54Tak się zastanawiam... A jeżeli tacy ludzie będą odczuwać bardzo silne podniecenie nakierowane właśnie na roboty, będą w stanie zakochać się w sztucznej inteligencji i będą chcieli stworzyć z nią jakiś substytut związku, relacji romantycznej... To nadal jest to zabawka erotyczna, czy jednak już orientacja? Ja tylko pytam jakby co :P
Nadal jest to jedynie przedmiot. To że ktoś ma pociąg do robotów i fantazje z nimi nie oznacza, że nagle to, co czuje zmienia się w orientację. Orientacja to trwały pociąg do którejś z płci (emocjonalny, romantyczny, seksualny), a nie do przedmiotów, czy co tam kto wymyśli. Chęć stworzenia substytutu związku czy romantycznej relacji brzmi jak pomysł bardzo samotnej osoby, która - w danym momencie - nie ma możliwości nawiązać takich relacji z drugim człowiekiem i ten robot mu/ jej zastępuje tę drugą osobę. Poza tym sztuczna inteligencja to jedynie dział informatyki zajmujący się badaniami umysłu i tworzący programy itp. które mają ten umysł symulować. A tym samym czy na pewno będzie to pociąg do robota, który tylko jest maszyną i naśladuje ludzkie zachowania? Czy może pociąg do człowieka, a ten robot przez to naśladownictwo jedynie kojarzy się z człowiekiem i stąd to poczucie przyciągania? Taki substytut. Pociąg do tego, co ta maszyna udaje.
Jeśli natomiast chodzi o pociąg do przedmiotów to istnieje coś takiego jak obiektofilia - pociąg seksualny i emocjonalny do danych obiektów, odczuwanie pobudzenia, miłości, więzi, atrakcyjności do przedmiotu. Ponoć wiąże się to też z wiarą, że przedmioty mają duszę, uczucia itd (animizm). Jeśli ktoś zakochałby się w maszynie to byłaby to obiektofilia. W sumie digiseksualizm (digifilia?) w takim przypadku o jakim wspominasz brzmi jak jego odmiana.
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: panna_x »

Kiedyś czytałam w necie, że wg prognostów, to kwestia czasu, kiedy takie relacje się pojawią. Uczucia też mogą się pojawić, gdzieś czytałam, że w jakiejś jednostce bojowej ( lub czymś podobnym) ludzie zaczęli traktować służącą z nimi maszynę jak osobę, nazwali ją imieniem, martwili się, jeśli miała jakieś uszkodzenia czy złe przejścia. Zaczęto widzieć w niej współkompana tej wyprawy.

Zresztą w Japonii już teraz jest moda na związki z lalkami. Czytałam też w necie o seksrobotkach, które zaczynają pełnić rolę członka rodziny. Ponieważ sam seks z maszyną trochę nudny, to twórcy starają się, żeby seksrobotki imitowały jakieś zachowania, interakcje,które są dla ludzi atrakcyjniejsze ( chyba póki co może być zwykła, wyuzdana albo nieśmiała). Na razie są to jakieś proste reakcje, zdania, z czasem pewnie to rozbudują.

Czytałam też, że jak była premiera jakiejś seksrobotki (jej imienia nie pamiętam sory), to faceci rzucili się na nią jak zwierzęta, więc po premierze wylądowała z połamanymi palcami, oberwanym biustem i twórca musiał ją naprawiać. Masakra.
Podobno chcą też stworzyć opcję nibygwałtu, kiedy to maszyna ma mówić nie, prosić żeby przestać; taka fantazja dominujących mężczyzn.
Mnie to osobiście smuci, nie widzę w tym nic pozytywnego. Relacje nigdy nie były jakieś rewelacyjne, kiedyś ustawiano małżeństwa z góry, więc człowiek przeważnie i tak kończył z kimś, kogo wcale nie kochał ( a nawet niekoniecznie lubił). Teraz, kiedy w końcu mamy wolność i możemy się dobierać wg własnego uznania ( lub wybrać singielstwo), być z kimś, kto będzie nam pasował, to relacje są płytkie, głównie wirtualne, młodzi spędzają czas patrząc w ekrany, a nawet ja u siebie też widzę, że za dużo czasu jestem w necie.
takasobie

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: takasobie »

Nawet gdy ktoś kupuje sobie seksrobota, to w większości w przypadku kobiet będzie to robot o męskiej anatomii, a w przypadku mężczyzn robot o żeńskiej anatomii. Nie będzie to robot nieposiadający cech płciowych. Moim zdaniem robot służy tylko do zaspokojenia potrzeb, a potrzeba dotyczy seksu z płcią przeciwną
Awatar użytkownika
Azshara
AS gaduła
Posty: 432
Rejestracja: 10 lip 2017, 19:38

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: Azshara »

Również nie widzę tutaj orientacji seksualnej. Taka mechaniczna lalka to powiększone i podrasowane dildo, nic innego jak seks zabawka. Nie mam też nic przeciwko. Jeśli ktoś nie może znaleźć sobie partnera, ma kosmiczne libido i tak dalej, to ma rozwiązanie, o ile go na to stać.

Tak btw. Dość często pojawiają się głosy, że za jakiś czas kobiety przestaną być w ogóle użyteczne, bo taki robot nic ci nie zarzuci, o nic nie oskarży i nie będzie wszczynał kłótni. Jeszcze tylko rozwiązać problem zapładniania bez "użycia" ciała kobiety i będzie można unicestwić płeć piękną :lol:
Awatar użytkownika
Viljar
Wielki AS Jedi
Posty: 2580
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: Viljar »

@Panna-X - to nie jest żadna nowość z nadawaniem imion maszynom. W czasach, gdy na torach królowały parowozy, maszyniści sami dbali o swoje maszyny lepiej nierzadko niż o własne żony, nadawali im też imiona, które były dumnie malowane lub nawet grawerowane albo umieszczane na tabliczkach. Jeszcze w latach 80. można było zobaczyć dymiące Krysie, Basie i Anusie. Do niedawna jeździł po torach parowóz zwany "Piękna Helena". Wycofanie "swojej" maszyny niejeden maszynista przypłacił ciężką depresją.
Człowiek-Redaktor czyli mój fanpage
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: panna_x »

Oczywiście, że to coś więcej niż sekszabawka. Gdyby chodziło o samą zabawkę, to już można kupić wibratory, czy też zabawki dla panów. A robot ma imitować człowieka i jakąś uproszczoną wersję relacji z drugą osobą. Dlatego twórcy dodają robotom inne opcje np żeby coś mówił, wchodził w interakcje itd. Bierne robotozabawki, bez mowy, ruchu, podobno nie były tak atrakcyjne, szybciej się nudziły.
panna_x
ASoholik
Posty: 1712
Rejestracja: 9 sty 2013, 13:20

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: panna_x »

Czy oglądał ktoś program Martyny Wojciechowskiej nt związków ludzi z lalkami w Japonii? Ja widziałam ten odcinek dwa tygodnie temu, dla mnie był przygnębiający. Lalki nie służą już tylko do seksu, ale zastępują człowieka, oni je myją, czeszą, ubierają, wożą na spacery, siedzą na pikniku, oglądają razem tv, mówią do nich itd. Smutny kraj, Zresztą nic dziwnego, tam ludzie zasuwają jak mrówki czasem po 12 godzin dziennie, żyją tylko pracą , to co im zostaje. Z jednej strony jest to jedna z najdłużej żyjących nacji na świecie, z drugiej z jednym z najwyższych wskaźników samobójstw.
Awatar użytkownika
no name inc.
mASełko
Posty: 113
Rejestracja: 11 sty 2019, 16:54

Re: Digiseksualizm - artykuł z wp.pl

Post autor: no name inc. »

takasobie pisze: 7 kwie 2018, 11:33 Nawet gdy ktoś kupuje sobie seksrobota, to w większości w przypadku kobiet będzie to robot o męskiej anatomii, a w przypadku mężczyzn robot o żeńskiej anatomii. Nie będzie to robot nieposiadający cech płciowych. Moim zdaniem robot służy tylko do zaspokojenia potrzeb, a potrzeba dotyczy seksu z płcią przeciwną
Nie zgodzę się. Ja np. chciałbym mieć takiego robota tylko mi przeszkadza to, że roboty mają płeć i są w zachowaniu i wyglądzie podobne do ludzi. Lord Vader byłby super gdyby nie fakt, że to tak naprawdę człowiek, a z kolei Terminator był z zewnątrz upodobniony do człowieka. A ja chciałbym prawdziwego robota, który nie wygląda i nie myśli jak człowiek, tylko jak komputer, takiego który nie rozumie co znaczy seks czy płeć.
R.I.P
ODPOWIEDZ