Czy jesteście osobami wierzącymi?

Nie każdego dnia ptaszki ćwierkają. Jak Ci się ten dzień przydarzy, my wysłuchamy.
Awatar użytkownika
Heremis87
pASjonat
Posty: 811
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:05
Lokalizacja: Śląski Rzym
Kontakt:

Re: Czy jesteście osobami wierzącymi?

Post autor: Heremis87 »

Nadal wierzę po swojemu, nadal odwołuję się do tradycji chrześcijańskiej ale bardziej gnostyckiej postaci, do tego dochodzą jeszcze założenia buddyzmu, wiara w reinkarnację, karmę i opieranie sie na tzw. filozofii wieczystej. Poza tym wierzę i nieco praktykuję białej magii.
Rzekł Jezus: "Bądźcie tymi, którzy przechodzą mimo!"
Ewangelia Tomasza 42

"Dla radowania się i bólu człowiek urodził się na ziemi. Jeśli to rozumiemy dobrze, bezpiecznie przez ten świat idziemy."
William Blake
nnnxx
ASiołek
Posty: 54
Rejestracja: 13 kwie 2021, 18:27
Lokalizacja: DG

Re: Czy jesteście osobami wierzącymi?

Post autor: nnnxx »

Heremis87 pisze: 21 sie 2022, 19:40 Nadal wierzę po swojemu, nadal odwołuję się do tradycji chrześcijańskiej ale bardziej gnostyckiej postaci, do tego dochodzą jeszcze założenia buddyzmu, wiara w reinkarnację, karmę i opieranie sie na tzw. filozofii wieczystej. Poza tym wierzę i nieco praktykuję białej magii.
Ale piep....
Nie jesteś w tradycji chrześcijańskiej wcale. Masz mnóstwo grzechów śmiertelnych i jesteś poza kościołem, czyli wogóle nie należysz do Kościoła poza tym, że kiedyś byłeś oczrczony. :wink:
Krzyś. :)
Awatar użytkownika
Heremis87
pASjonat
Posty: 811
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:05
Lokalizacja: Śląski Rzym
Kontakt:

Re: Czy jesteście osobami wierzącymi?

Post autor: Heremis87 »

nnnxx pisze: 25 sie 2022, 04:33 Ale piep....
Nie jesteś w tradycji chrześcijańskiej wcale. Masz mnóstwo grzechów śmiertelnych i jesteś poza kościołem, czyli wogóle nie należysz do Kościoła poza tym, że kiedyś byłeś oczrczony. :wink:
Wiem jaka jest retoryka Kościoła, ale ja mam to gdzieś, dla mnie istnieje duchowość ponad i poza religiami instytucjonalnymi.
Rzekł Jezus: "Bądźcie tymi, którzy przechodzą mimo!"
Ewangelia Tomasza 42

"Dla radowania się i bólu człowiek urodził się na ziemi. Jeśli to rozumiemy dobrze, bezpiecznie przez ten świat idziemy."
William Blake
nnnxx
ASiołek
Posty: 54
Rejestracja: 13 kwie 2021, 18:27
Lokalizacja: DG

Re: Czy jesteście osobami wierzącymi?

Post autor: nnnxx »

Heremis87 pisze: 25 sie 2022, 15:21
nnnxx pisze: 25 sie 2022, 04:33 Ale piep....
Nie jesteś w tradycji chrześcijańskiej wcale. Masz mnóstwo grzechów śmiertelnych i jesteś poza kościołem, czyli wogóle nie należysz do Kościoła poza tym, że kiedyś byłeś oczrczony. :wink:
Wiem jaka jest retoryka Kościoła, ale ja mam to gdzieś, dla mnie istnieje duchowość ponad i poza religiami instytucjonalnymi.
To byś wyrzucił swój cytat z Jezusa, bo to jakoś takoś nie ma sensu w twoim rozumowaniu.
Krzyś. :)
Awatar użytkownika
Heremis87
pASjonat
Posty: 811
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:05
Lokalizacja: Śląski Rzym
Kontakt:

Re: Czy jesteście osobami wierzącymi?

Post autor: Heremis87 »

nnnxx pisze: 26 sie 2022, 10:23
Heremis87 pisze: 25 sie 2022, 15:21
nnnxx pisze: 25 sie 2022, 04:33 Ale piep....
Nie jesteś w tradycji chrześcijańskiej wcale. Masz mnóstwo grzechów śmiertelnych i jesteś poza kościołem, czyli wogóle nie należysz do Kościoła poza tym, że kiedyś byłeś oczrczony. :wink:
Wiem jaka jest retoryka Kościoła, ale ja mam to gdzieś, dla mnie istnieje duchowość ponad i poza religiami instytucjonalnymi.
To byś wyrzucił swój cytat z Jezusa, bo to jakoś takoś nie ma sensu w twoim rozumowaniu.
Akurat ten cytat jest z Ewangelii Tomasza, uznawanej za niekanoniczną a jako heretyk jak najbardziej zaczytuje się w tekstach z Nag Hammadi. Dla mnie Jezus to duchowy nauczyciel jeden z wielu tak jak Budda, Mahavira, Zoroaster itd.
Rzekł Jezus: "Bądźcie tymi, którzy przechodzą mimo!"
Ewangelia Tomasza 42

"Dla radowania się i bólu człowiek urodził się na ziemi. Jeśli to rozumiemy dobrze, bezpiecznie przez ten świat idziemy."
William Blake
nnnxx
ASiołek
Posty: 54
Rejestracja: 13 kwie 2021, 18:27
Lokalizacja: DG

Re: Czy jesteście osobami wierzącymi?

Post autor: nnnxx »

to idzie wyczuć. Ale to jednak smutne jest. Przegrałeś w tej sytuacji.
Krzyś. :)
Odkrywca
starszASek
Posty: 49
Rejestracja: 7 lut 2022, 19:56

Re: Czy jesteście osobami wierzącymi?

Post autor: Odkrywca »

Nauczanie obecne kościoła akurat ma się nijak do nauczania Chrystusa. Raczej bym powiedział, że to dokładne przeciwieństwo tego co mówił Chrystus. Kościoł robi bardzo dużo by całe rzesze ludzi zniechęcać do wiary w Boga i to jest zbrodnia dosłownie. Ich idealny przeciwnik w rozmowie to jakaś skrajna feministka co jest za aborcją na życzenie, zdeklarowany hedonista-gej bawiący się życiem, a kiedyś to stary komuch. Katolicy nienawidzą myśli, że są ludzie wierzący, konserwatywni żyjący poza kościołem, a nie daj Boże jak są to osoby atakujące kościoł z prawej strony. Cieszy mnie, że Franciszek tak pięknie kompromituje tą instytucje np. wypowiedziami o zbrodniarzu Putinie. Wiadomo teraz jakie ta instytucja ma poglądy. On robi rzeczy, których już nikt nie odbuduje. W miejsce Kościoła powinny powstać prawdziwe ruchy chrześcijańskie oczywiście nie takie jakie są teraz w Europie Zachodniej, bo to jest parodia jakaś . To jedyna szansa na powstrzymanie pędzacej fali ateizmu i niszczenia świata.
zwyczajna_ja
młodASek
Posty: 25
Rejestracja: 29 sie 2022, 17:26

Re: Czy jesteście osobami wierzącymi?

Post autor: zwyczajna_ja »

Zdecydowanie nie, jedyne w co wierzę to w siebie i swoje możliwości ☺️
Przeciętnie nieprzeciętna 😁
Awatar użytkownika
Heremis87
pASjonat
Posty: 811
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:05
Lokalizacja: Śląski Rzym
Kontakt:

Re: Czy jesteście osobami wierzącymi?

Post autor: Heremis87 »

nnnxx pisze: 27 sie 2022, 21:06 to idzie wyczuć. Ale to jednak smutne jest. Przegrałeś w tej sytuacji.
Smutne z Twojej perspektywy, dla mnie jest w porządku, każdy ma swoje życie.
Rzekł Jezus: "Bądźcie tymi, którzy przechodzą mimo!"
Ewangelia Tomasza 42

"Dla radowania się i bólu człowiek urodził się na ziemi. Jeśli to rozumiemy dobrze, bezpiecznie przez ten świat idziemy."
William Blake
Bruks
młodASek
Posty: 26
Rejestracja: 10 kwie 2023, 22:44

Re: Czy jesteście osobami wierzącymi?

Post autor: Bruks »

Jestem niewierzący. Czy zostanę uznany za ateistę, czy za agnostyka, to już ma mniejsze znaczenie.
Interesuję się religią, każda religia miała na celu organizację społeczeństwa. W każdej religii ważne są właśnie te kwestie, dotyczące relacji w rodzinie, porządku i struktury własności. Ponieważ jestem obecnie aseksualny, mnie to zatem nie dotyczy już tak bardzo jak dawniej. Religia jest mi do niczego potrzebna.
Nie wierzę już nawet w to, że ludzkość jest dziełem jakiegoś odgórnego planu, choćby ufonautów.
Hazel
AS gaduła
Posty: 432
Rejestracja: 21 mar 2016, 18:27

Re: Czy jesteście osobami wierzącymi?

Post autor: Hazel »

Nie jestem wierzący. Chyba to określenie powinno wystarczyć, jeśli chodzi o moje podejście do religii, wierzeń itd.
Ateistą ani agnostykiem w ścisłym tego słowa znaczeniu też nie jestem. Wychodzę z założenia, że z jednej strony wszystkie koncepcje boga/bogów są wewnętrznie sprzeczne pod różnymi względami (ontologicznym lub epistemologicznym), z drugiej strony natomiast nie da się udowodnić, że czegoś nie ma. Agnostycyzm z kolei zakłada, że kwestii istnienia/nieistnienia boga/bogów nie da się rozstrzygnąć i tu też wg mnie samo to nie jest ostatecznie rozstrzygnięte.
Powiedziałbym, że nie jestem wierzący i jednocześnie istnienie/nieistnienie boga jest dla mnie obojętne. Może ten ktoś istnieje, ale dla mnie osobiście świat nie wygląda tak, jakby ktoś taki istniał. A jeśli istnieje, to nie widzę powodu, by go jakoś czcić - może jest to twór obojętny na los świata, może stworzył go dla niskich pobudek. Tylko jeśli tak jest, to dlaczego nazywać go bogiem?

Bliska jest mi myśl Epikura w tym względzie:

„Czy Bóg chce zapobiegać złu, lecz nie może? Zatem nie jest wszechmocny.
Czy może, ale nie chce? Jest więc niemiłosierny.
Czy może i chce? Skąd zatem zło?
Czy nie może i nie chce? Dlaczego więc nazywać go Bogiem?“

Natomiast sama tematyka wierzeń, religii i ich wpływu na życie ludzi jest dla mnie bardzo ciekawa.
GG: 3498837
pawcio1978
pASzko
Posty: 2544
Rejestracja: 28 lut 2008, 19:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Czy jesteście osobami wierzącymi?

Post autor: pawcio1978 »

@Hazel: oj. Ale gdyby był Bóg (jakkolwiek go nazwiemy) to:
- czemu są wojny?
- czemu dzieci głodują (Afryka), itp
Hazel
AS gaduła
Posty: 432
Rejestracja: 21 mar 2016, 18:27

Re: Czy jesteście osobami wierzącymi?

Post autor: Hazel »

@pawcio1978: Właśnie napisałem o tym, tylko bardziej ogólnie. Nie ma sprzeczności między moim postem, a Twoimi przykładami.

Wojny mają swoją przyczynę w czysto ludzkich działaniach. Głód w Afryce i innych rejonach świata to wypadkowa warunków naturalnych i również działań ludzkich. Boga do tego nie mieszam, bo uważam, że go nie ma; a że nie uważam się za ateistę w ścisłym znaczeniu tego słowa wyjaśniłem powyżej. Jest takie pojęcie jak "miękki ateizm" i być może mój pogląd by do niego pasował.

Przy czym chyba nie tylko moje doświadczenie mówi o tym, że raczej żadna dyskusja o istnieniu/nieistnieniu boga/demiurga/innych istot ponadnaturalnych nie przekona żadnej ze stron dyskusji do zmiany swoich poglądów. Mam wrażenie, że w tej kwestii raczej przeważa to, jaką kto ma konstrukcję psychiczną i jakie ma osobiste doświadczenia. Sam pomimo, że jestem ochrzczony (jak niemal wszyscy w Polsce), po komunii i nawet bierzmowaniu, chyba nigdy nie byłem wierzący. Co najwyżej miałem pewne wyobrażenie lub nadzieję np. na życie po śmierci lub jakąś nadnaturalną sprawiedliwość, ale chyba nigdy w to prawdziwie nie wierzyłem. Jeśli o tym myślałem, to nie było w tym wiary, zwykle szukałem jakiegoś racjonalnego lub materialnego wytłumaczenia np. biblijnych podań. Przedstawiałem taki typowy katolicyzm kulturowy, dość charakterystyczny dla dużej części polskiego społeczeństwa.
GG: 3498837
ODPOWIEDZ