Podział wśród osób aseksualnych. Moja obserwacja.

Jeśli masz pytanie i znikąd odpowiedzi, zwróć się do nas
Człowiek Uników
bobASek
Posty: 1
Rejestracja: 5 sty 2023, 22:47

Podział wśród osób aseksualnych. Moja obserwacja.

Post autor: Człowiek Uników »

Obserwuję te forum od jakiegoś czasu i uważam, że osoby deklarujące aseksualizm wyraźnie dzielą się na dwa typy, które generalnie mają ze sobą mało wspólnego. Różnica jest widoczna i idzie w poprzek postaw życiowych i dążeń.

Zasadniczo wyróżniam Typ A czyli osoby aseksualne, które

-miały wcześniej wielu partnerów, uprawiały seks i z jakiegoś powodu nie chcą tego więcej robić
-mają luźne podejście do związków i akceptują życie w pojedynkę i samotność jako taką
-nie wykluczają związków, ale mają wysokie wymagania wobec ewentualnego partnera
-uwielbiają manifestować swoją inność przez co czują wspólnotę tożsamościową z ruchem LGBT
-często przywołują sytuacje rodzinne czy rzadziej towarzyskie gdzie są namawiani do rezygnacji z aseksualizmu
-mają wysokie powodzenie w relacjach damsko-męskich

a także Typ by czyli osoby aseksualne, które

-nigdy nie uprawiały seksu i przeważnie nigdy nie były w związku
-bardzo chciałyby kogoś poznać bo samotność jest dla nich problemem
-mają silną potrzebę relacji międzyludzkich
-nie czują żadnego związku z ruchem LGBT
-mają bardzo niskie powodzenie, często kompleksy
-aseksualizm nie traktują tylko wyłącznie jako daru od losu a często jako skutku pewnych zdarzeń

Jak sądzicie?
Ania2023
gimnASjalista
Posty: 15
Rejestracja: 28 sie 2023, 19:14

Re: Podział wśród osób aseksualnych. Moja obserwacja.

Post autor: Ania2023 »

Generalnie zgadzam się z ty podziałem, może oprócz kompleksów i wysokiego bądź niskiego powodzenia. Ale tak ten podział jest dla mnie jak najbardziej trafiony.
Ania2023
gimnASjalista
Posty: 15
Rejestracja: 28 sie 2023, 19:14

Re: Podział wśród osób aseksualnych. Moja obserwacja.

Post autor: Ania2023 »

Forum padło :(
Hazel
AS gaduła
Posty: 433
Rejestracja: 21 mar 2016, 18:27

Re: Podział wśród osób aseksualnych. Moja obserwacja.

Post autor: Hazel »

Powyższy podział jest wg mnie zbytnim uproszczeniem; uważam nawet, że takiego podziału wśród osób aseksualnych nie ma.
Opieram swój pogląd na swojej obserwacji tego forum, innych forów lub serwerów dla asów oraz rozmów z osobami, z którymi nawiązałem kontakt, najczęściej internetowy.

Co do tego pierwszego typu - nie kojarzę takich użytkowników. Jeśli ktoś pisał, że miał partnerów w przeszłości, jakieś kontakty seksualne, to reszty punktów trudno jest w ogóle powiązać. Takie osoby rzadziej w ogóle deklarowały aseksualność, nie pisały raczej o swojej identyfikacji z LGBT (nie mówiąc o jakieś potrzebie "wyróżniania się"... ktoś w ogóle widział coś takiego na tym forum?), a nawet powiedziałbym, że w kilku przypadkach były to osoby o konserwatywnych poglądach.

Co do identyfikacji z LGBT, to widzę bardziej korelację związaną z wiekiem, tzn. więcej młodych ludzi aseksualnych identyfikuje się w jakiś sposób z LGBT i włącza do niego aseksualizm (identyfikatory, barwy, uczestnictwo w marszach równości itd.). Ci starsi raczej nie identyfikują aseksualności z LGBT.

Co do tych, którzy nie uprawiali seksu, nie byli w związkach lub te związki nie były długoletnie, "poważne", to faktycznie można powiedzieć, że często wśród nich są osoby, które piszą, że odczuwają one samotność, i że jest to dla nich problem, bo bardzo chciałyby poznać kogoś do związku. Z drugiej strony często to właśnie osoby mocno introwertyczne, nie mające silnych potrzeb społecznych. Często też właśnie takie osoby narzekały na swoje rodziny i znajomych, że wypominają im to, że nie znalazły partnera, nie ustatkowały się, nie mają dzieci itp.

Zatem moje obserwacje są właściwie zgoła inne.
GG: 3498837
CzarneOko
gimnASjalista
Posty: 10
Rejestracja: 10 maja 2023, 15:45

Re: Podział wśród osób aseksualnych. Moja obserwacja.

Post autor: CzarneOko »

Wydaje mi się, że każda osoba aseksualna jest inna i ciężko nas podzielić na typy. Ja sama nie odnajduję się w żadnym z nich, a na tyle, na ile poznałam społeczność międzynarodową asów, nie widzę takiego podziału.
ODPOWIEDZ