Ile schizoidalności w aseksualności?

Jeśli masz pytanie i znikąd odpowiedzi, zwróć się do nas
Avaria
starszASek
Posty: 30
Rejestracja: 1 lut 2010, 11:03

Post autor: Avaria »

U mnie się wszystko zgadza - niestety ... :? Aczkolwiek staram się walczyć z pewnymi hmmm... niepożądanymi cechami. Z różnym skutkiem...
`Ważne są tylko chwile, gdy pragnienie pozostania sam na sam z sobą jest tak silne, że człowiek wolałby raczej strzelić sobie w łeb, niż zamienić słowo z kimś innym...`
E.Cioran
Awatar użytkownika
Keri
łASkawca
Posty: 1656
Rejestracja: 16 cze 2009, 11:13
Lokalizacja: ze źródła światła :D (okolice Łodzi :P )

Post autor: Keri »

Awatar użytkownika
Piorun
PerkunAS
Posty: 595
Rejestracja: 8 kwie 2008, 12:50
Lokalizacja: z fabryki cyborgów

Post autor: Piorun »

Ja próbowałem sam (z pewnych przyczyn których nie będę tu omawiać) zapakować się w zaburzenie schizoidalne.

I prawie mi sie to udało :?

Na szczęście spotkałem cudowną osobę która pomogła mi odzyskać samego siebie... jakoś dogrzebała się do tego co chowałem tyle lat pod moją "zbroją", nie dała mi się przegonić... zniosła wszystkie moje "odpały" i reakcje nabudowanych latami mechanizmów obronnych...
(Nie powiem kto to, ale pewnie niektórzy i tak wiedzą)

Dzięki Niej pozmieniała się masa rzeczy, w sumie tak dużo że trudno to opisać...

...łącznie z tym że dowiedziałem się że miałem źle rozpoznany typ osobowości - tyle że ten prawdziwy był tak zakopany pod mechanizmami obronnymi że ledwie go było widać (teraz juz wiem czemu specom nie pasowało od wzorców sporo moich zachowań :mrgreen: )
(Tylko nie myślcie że nagle przestałem być introwertykiem :wink: Nadal jestem skrajnym introwertykiem, ale to już zupełnie inny introwertyzm - nie ten samotniczy, tylko ten ekscentryczno-artystyczny)
...i łącznie z tym że ja - stwór całkowicie bezkontaktowy, okazałem się w stosunku do tej jednej, jedynej, wybranej osoby - uzależnionym od przytulania :D

Jedno wam powiem, podsumowując moje doświadczenia z ostatniego roku: ze schizoidii można wyjść.
Serio.

Można - nie powiem ze łatwo i bez bólu - ale można - wygrać siebie

Tyle ze trzeba trafić na odpowiednia osobę, która w tym pomoże - jakoś nie wyobrażam sobie wychodzenia samodzielnie (po prostu trzeba mieć dla kogo się zmieniać)

Bardzo wam tego życzę
Awatar użytkownika
Korat
ASiołek
Posty: 76
Rejestracja: 3 lip 2010, 22:43
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Korat »

Jest kilka dobrych stron na test osobowości. Niestety jak zwykle tego typu rzeczy są tylko w języku obcym, ale na szczęście mam tłumaczenie pytań.
http://similarminds.com/personality_disorder.html

I tłumaczenie pytań:

age - wiek
gender- płeć: male - mężczyzna, fenale - kobieta
very accurate - bardzo prawdziwe/właściwe
very inacurrate - bardzo nieprawdzie/niewłaściwe.

1. Jestem dziwny/dziwna. I am weird.
2. Lubię się czuć zatroskany/a. I like to be intimidating.
3. Wolę robić wszystko samemu/samej. I prefer to do things alone.
4. Jestem bardzo podejrzyliw/a w stosunku do innych. I am very suspicious of others.
5. Czasami wycofuje się, by nie zranić innych. I sometimes become withdrawn to hurt others.6. Jestem bardzo zatroskany/a ukrytymi motywami innych.
7. Bardzo często jestem extremalnie smutny/a. I am often extremely sad.
8. Kontroluję się. (w sensie - przesadnie). I am controlling.
9. Mój sposób myslenia i mówienia jest niezwyczajny. My thinking or speaking style is unusual.
10. Jestem bardzo restrykcyjny/a wobec siebie. I am strict with myself.
11. Zaburzenia/przeszkody nie przeszkadzają mi. Disorder unsettles me.
12. Lubię przywatność. Jestem osobą skrytą (raczej to drugie). I am a private person.
13. Nie lubię zbyt wielu ludzi wokół mnie, gdyż bardzo nieliczni spełniają moje standarty. I don't let most people close to me because few meet my standards
14. Jestem extremalnie chumorzasty/a. I am extremely moody.
15. Mam tendencje autodestruktywne. I have self destructive tendencies.16. Myślę, że inni są zawistni w stosunku do mnie. I think other people are envious of me.
17. Jestem agresywny/a. I am aggressive.
18. Z trudnością akceptuję obcych. I greatly appreciate strangeness.
19. Bycie ignorowanym/ą jest nie do zaakceptowania. Being ignored is intolerable.
20. Jestem bardzo pożadany/a/chiany/a. I am very desirable.
21. Jest wysoce prawdobodobne, że obraże osoby, które będą próbowały za bardzo się do mnie zbliżyć. I am likely to insult people who try to get close to me
22. Mam specyficzną rutynę dnia, której się trzymam. I have specific daily routines that I have to follow.
23. Myślę, że jestem dobrym/ą aktorem/aktorką. I think I am a good role model.
24. Jestem bardziej dominujący/dominująca niż splegliwy/a. I am more dominant than submissive.
25. Nie wycofuję się mimo gróźb. I do not back down when threatened.
26. Jestem zależna/y od wsparcia i obecności innych. I am dependent on the support and nurturance of others.
27. Nie jestem w stanie zrobić czegoś samemu/samej. I could not make it on my own.
28. Wywołuję duże wrażenie. I am very impressive.
29. Mam tendencje do "zaczepnego" zachowania, kiedy jestem ignorowany/a. I tend to act out when I am being ignored.
30. Boję się zaangażować w znajomość z innymi. I fear getting involved with others.
31.Doświadczam niezwykłych wrażeń. I experience unusual perceptions.
32. Bardzo nie lubię przebywać wśród osób, które mnie nie doceniają lub nie dbają o mnie. I strongly dislike being around people who don't appreciate or care about me.
33. Jestem wrogo nastawiony/a w stosunku do ludzi, którzy zwracają na mnie zbytnią uwagę. I have hostility towards people that get more attention than me.
34. Mam trudności w podejmowaniu decyzji bez silnego wsparcia i rady innych osób. I have difficulty making decisions without excessive advice and reassurance from others.
35. Potrzebuję innych, aby przejęli odpowiedzialność w ważnych aspektach mojego życia. I need others to assume responsibility in major areas of my life.
36. Bez względu na to, ile otrzymuję uwagi, nigdy nie jet jej wystarczająco dosyć. No matter how much attention I get, it's never enough.
37. Lubię spotkania/wdrażanie się w życie towarzyskie. I enjoy social gatherings.
38. Czuję, że jestem bardzo ułomy/a, zły/a. I feel I am very defective
39. Wszystko musi być extremalnie czyste/poukładane. I need things to be extremely clean.
40. Odrzucam/opuszczam innych zanim oini to zrobią w sosunku do mnie. I reject others before they can reject me.
41. Jestem bardzo popularny/a. I am very popular.
42. Moje myślenie jest magiczne lub posiadam dziwaczne wierzenia. I have magical thinking or odd beliefs
43. Nieustannie boję się, że zostanę ofiarą zemsty innych. I constantly fear being taken advantage of.
44. Mam proplemy z wymyślaniem nowych projektów. I have difficulty initiating projects on my own.
45. Jestem nieustannie wyjątkowo ostrożny/a. I am on guard all the time.

46. Ogromnie cenię samotność. I value solitude immensely.
47. Mogę mieć problemy pracując z innymi gdyż wszystko musi być wykonane w specjalny (mój) sposób. I can have trouble working with people because I need everything a certain way.
48. Nie wierzę w siebie. I have no self confidence.
49. Mógłbym.mogłabym żyć jeko erwmita (samotnik). I could survive as a hermit.
50. Bez chwili wytchnienia staram się ustalić czy ludzie na mojej drodze są moimi wrogami czy przyjaciólmi. I am always restlessly trying to determine whether people are my enemy or friend.

Kolejność pytań w teście jest losowa co sprawia, że tłumaczenie staje się trochę żmudne.

Tłumaczenie w całości ściągnięte ze strony http://www.zaburzenia.pl/forum/viewtopi ... =71&t=1553

Może warto by pomyśleć o założeniu osobnego wątku na test osobowości, wtedy więcej osób się tym zainteresuje i statystyki będą rzetelniejsze. Co wy na to?

Co do diagnozowania u siebie osobowości schizoidalnej to jest to cholernie ciężka rzecz, bo na przykład ja niby mam takie coś zdiagnozowane przez lekarzy ale sam mam ciagle wątpliwości czy to faktycznie to. Gdy powiedziałem psychologowi o moich wątpliwościach co do trafności diagnozy , bo przecież sporo mnie różni od tego opisu , to on stwierdził że przecież każdy jest inny i nie ma czegoś takiego jak stu procentowa osobowość schizoidalna , zawsze u człowieka występuje mieszanka wielu różnych cech. Stąd chyba najlepiej pójść zrobić test osobowości u specjalisty. Kiedyś jak taki miałem to miał on przeszło 500 pytań i do tego kilka innych testów mi zrobiono , nie mówiąc już o częstych wywiadach. Dopiero na tej podstawie psycholog wywnioskował , że to najpewniej osobowość schizoidalna.

Kolejny problem polega na tym , że ciężko jest trafić na ścisły opis osobowości schizoidalnej. W jednych źródłach piszą , że lęk występuje w innych że w ogóle. Dużo jest sprzeczności.
Jednym z lepszych kompendiów na temat osobowości schizoidalnej jest filmik na youtube, niestety oczywiście po angielsku :
Part 1: http://www.youtube.com/watch?v=x8vzQgoo ... re=related
Part 2: http://www.youtube.com/watch?v=Paf1iTVD ... re=related
Part 3: http://www.youtube.com/watch?v=WyKzA8Ld ... re=related

Z obszerniejszych dzieł na temat osobowości schizoidalnej w języku polskim jest książka pt. "ZABURZENIA OSOBOWOŚCI we współczesnym świecie" Millona i Davisa. Jest tam kilkadziesiąt stron na temat tego zaburzenia. Niestety jest to jedno z tych dzieł po których byłbym gotów stwierdzić , że kompletnie nie pasuje do mnie osobowość schizoidalna, dlatego bardziej polecam filmik z youtuba umieszczony powyżej.
"Słowa prawdziwe nie są piękne
Piękne słowa nie są prawdziwe."
Awatar użytkownika
Ernest
AStrum
Posty: 1482
Rejestracja: 3 kwie 2009, 00:15

Post autor: Ernest »

Nie chcę w tym miejscu nikogo urazić, ale obawiam się, że moje tłumaczenie niektórych pytań wyglądałoby nieco inaczej, a jest to o tyle ważne, że dostrzegam inny sens poszczególnych pytań, co może mieć wpływ na wynik końcowy.

Jeżeli jest taka potrzeba, mogę przedstawić swoją wersję tłumaczenia, powiedzmy, pod wieczór.
,,Wszyscy jesteśmy większymi artystami niż się nam zdaje." F. Nietzsche

''To see a World in a Grain of Sand
And a Heaven in a Wild Flower
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour'' W. Blake

,,...by lekko obcial koncowki nie skracajac wlosow" Keri
Awatar użytkownika
Czarny
bASyliszek
Posty: 1015
Rejestracja: 13 paź 2007, 13:36
Lokalizacja: Otwock koło stolicy

Post autor: Czarny »

Ja rozwiążę po angielsku ;)
Czarno to widzę...
Awatar użytkownika
Czarny
bASyliszek
Posty: 1015
Rejestracja: 13 paź 2007, 13:36
Lokalizacja: Otwock koło stolicy

Post autor: Czarny »

Korat, w Twoim linku pierwsze pytanie nie jest "I am weird" a raczej "I prefer to do things alone." itd.
co to za tłumaczenia???

[Edit]aha, już chyba widzę w czym rzecz... kolejność pytań jest losowa

nie rozumiem dlaczego przetłumaczyłeś np. "I constantly fear being taken advantage of." jako "Nieustannie boję się, że zostanę ofiarą zemsty innych" zamiast "Zawsze boję się być wykorzystany"

Mój wynik:
Paranoid 50%
Schizoid 74%
Schizotypal 86%
Antisocial 42%
Borderline 62%
Histrionic 70%
Narcissistic 66%
Avoidant 66%
Dependent 34%
Obsessive-Compulsive 58%
Czarno to widzę...
Awatar użytkownika
Korat
ASiołek
Posty: 76
Rejestracja: 3 lip 2010, 22:43
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Korat »

Ja nie tłumaczyłem pytań , wiąłem je ze strony zaburzenia.pl, podałem link do tłumaczenia w poprzednim poście.
"Słowa prawdziwe nie są piękne
Piękne słowa nie są prawdziwe."
Awatar użytkownika
Czarny
bASyliszek
Posty: 1015
Rejestracja: 13 paź 2007, 13:36
Lokalizacja: Otwock koło stolicy

Post autor: Czarny »

Szkoda że jedna rzecz nie jest wyjaśniona: Zdrowie to 0% czy 50%?
Czarno to widzę...
Awatar użytkownika
Philosoph
fantAStyczny
Posty: 575
Rejestracja: 22 wrz 2009, 00:21
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Philosoph »

Wydaje mi się, że... Że procenty pokazują w jakim stopniu masz dany charakter, czy objawy danego charakteru. Pisanie tu o "zdrowiu" mija się z celem. W przypadku, grypki, czy chrypki to tak, ale w przypadku charakterów to każdy ma swoje odchyły i nawet jeżeli jest jakaś przyjęta norma to chyba wszystkich na świecie należy leczyć. :mrgreen:
User of this number is currently dead. Resurrection in 5 minutes, please wait. * * * * Resurrection failed, please try again later.
If you have more troubles with resurrection, please contact with software developer (GodCorp®) in order to solve the problem.
Awatar użytkownika
Piorun
PerkunAS
Posty: 595
Rejestracja: 8 kwie 2008, 12:50
Lokalizacja: z fabryki cyborgów

Post autor: Piorun »

Procent w tym teście to procentowa zgodność odpowiedzi z wzorcem danego zaburzenia

Ale nie sugerujcie się takimi testami, nic nie zastąpi wizyty u dobrego speca

Z resztą na prawdę dobry spec powie by nie bawić się w "samo-szufladkowanie", bo to do niczego dobrego nie prowadzi
Awatar użytkownika
Korat
ASiołek
Posty: 76
Rejestracja: 3 lip 2010, 22:43
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Korat »

Przy wynikach o ile pamiętam jest jeszcze jedna kolumna z wynikami oznaczającymi średnią dla populacji ludzkiej. Zdaje się, że dopiero grubo powyżej tych danych można mieć przypuszczenia , że coś w nas niedomaga i to powinno być sygnałem , i powinno się skonsultować ze specjalistą.
"Słowa prawdziwe nie są piękne
Piękne słowa nie są prawdziwe."
Awatar użytkownika
Czarny
bASyliszek
Posty: 1015
Rejestracja: 13 paź 2007, 13:36
Lokalizacja: Otwock koło stolicy

Post autor: Czarny »

ostatecznie wydaje mi się, że dolega mi schizotypia
ale boję się z tym gdzieś iść, wstydzę, szkoda pieniedzy, sam nie wiem, ale jakoś nie chcę iść do psychiatry :?
Czarno to widzę...
Awatar użytkownika
Prozak
mASełko
Posty: 147
Rejestracja: 20 sie 2008, 16:19
Lokalizacja: GZM

Post autor: Prozak »

Czyli jednak każdy kto jest aseksualny jest nieźle porąbany.

Od dawna miałem iść do psychiatry, chyba najwyższy czas
Paranoid |||||||||||||||| 66%
Schizoid |||||||||||||||||| 68%
Schizotypal |||||||||||||||| 72%
Antisocial |||||||||||| 42%
Borderline |||||||||||||||||| 72%
Histrionic |||||||||||| 42%
Narcissistic |||||||||| 38%
Avoidant |||||||||||||||||| 78%
Dependent |||||||||||||||| 66%
Obsessive-Compulsive |||||||||||||| 54%
Krzyż? Najlepiej płonący...
Awatar użytkownika
Koni
bASałyk
Posty: 717
Rejestracja: 10 sie 2008, 21:42
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Post autor: Koni »

U mnie jedna psychiatra zdiagnozowała zaburzenia schizotypowe, ale ona gów... wiedziała. :roll:
"This is not about sex
We all know sex sells and the whole world is buying..."

Ceterum censeo Carthaginem delendam esse.
ODPOWIEDZ