Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Ogłoszenia o wywiadach, artykułach, książkach, filmach... Znajdziesz coś? Podziel się.
Awatar użytkownika
Layla
wASp
Posty: 1946
Rejestracja: 11 lut 2011, 11:06

Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: Layla »

- Czy to ten moment, kiedy całe moje życie przesuwa mi się przed oczami?
NIE, TEN MOMENT BYŁ PRZED CHWILĄ.
- Kiedy?
TO MOMENT POMIĘDZY PAŃSKIMI NARODZINAMI A PAŃSKIM ZGONEM.
Awatar użytkownika
marisaxyz
alabAStrowy bożek
Posty: 1230
Rejestracja: 8 gru 2011, 15:34

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: marisaxyz »

bardzo ciekawy artykuł, fajnie że są tam opisane konkretne "przypadki", a nie tylko teoria
Last night I felt
real arms around me.
No hope, no harm,
just another false alarm...
Awatar użytkownika
Wicherek
przytulAS
Posty: 774
Rejestracja: 1 wrz 2010, 06:56
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: Wicherek »

Cytat z artykułu:
Obecnie Jay pracuje nad filmem dokumentalnym pod tytułem "(A)sexual", mówiącym o przeżywaniu okresu dojrzewania i dorosłości bez odczuwania pociągu seksualnego.

Chyba będzie konkurencja dla forumowego filmu ;)
<< Free hugs >> << Free hugs >> << Free hugs >>
Awatar użytkownika
tymczasowy
pASibrzuch
Posty: 250
Rejestracja: 14 cze 2011, 02:05
Lokalizacja: Londyn

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: tymczasowy »

Wow, po onecie bym sie tego nie spodziewal. Bardzo fajnei podeszli do sprawy. Mozna by powiedziec, ze artykul pisany reka prawie ze asa. Osoby takie jak Pani wymieniona na poczatku artykulu to swietny pomysl na przyzwyczajenie odbiorcy do faktu, ze aseksualnosc to nie wymysl chorych nastolatek. Motyw aseksualnych facetow jeszcze to poglebia.

"Andrew ma 28 lat, wychowywał się w rodzinie głęboko religijnej. Opisuje, jak dziwnym przeżyciem było dla niego słuchanie o konieczności zachowania czystości – podczas gdy on i tak w ogóle nie był zainteresowany seksem."
Dokladnie moja sytuacja z wczesnego okresu mlodzienczego. Pozniej przyszlo zadawanie pytan, czy mozna zyc bez tego typu pociagu. Ponowna fala pytan naszla mnie dopiero, gdy zostalem nazwany robotem. Jednak zadna z refleskji - z wlasnej inicjatywy jak i ta "wymuszona" nie sprawila, ze mysl o "leczeniu" takowego zachowania wogole zostala potraktowana powaznie. Dokladnie tak jak w artykule - idac do psychologa asy napotykaja sie na probe leczenia, bedac zakatalogowanym jako "impotencja". Beep, zle.

ps. Z ciekawostek - faktycznie mam starsze rodzenstwo i jestem leworeczny : >
Winkie
AScetyk
Posty: 4640
Rejestracja: 25 sie 2011, 18:58

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: Winkie »

Artykuł w miarę dobry i nieco inny (na plus) od dotychczasowych jakie miałam okazję przeczytać w Internecie. Choć i tu zdarzają się "kwiatki" typu:
"Pracuję w firmie prawniczej i jestem szczęśliwa jako osoba aseksualna, bo codziennie spotykam się ze sprawami rozwodowymi i widzę, że najczęściej ich powodem jest seks" – pisze dalej Annette.
No tak, takie jest ryzyko wchodzenia z kimś w związek. Nie sądzę aby seks był tu jedyną przyczyną rozpadu związków ponieważ są przecież takie metody ratowania związku jak np. terapia małżeńskie, separacja czy mediacja.
Jeśli powodem rozpadu związku dwojga ludzi jest seks, to najwyraźniej był to związek niedojrzałych ludzi. Sa bowiem małżeństwa i u których seks jest i które trwają mimo upływu lat,. Wydaje mi się, że gdyby par aseksualnych było więcej, to również dochodziłoby do rozwodów. Tylko, że może z innych przyczyn.
Trudno jest żyć w świecie, w którym romantyzm i seks są traktowane jako najwyższe wartości – mówi Bryony, dwudziestoletnia studentka biologii z Manchesteru.
To by oznaczało, że aseksualizm wyklucza romantyzm? Można przecież okazywać ukochanej osobie uczucie na wiele sposobów, co pokazują pary seksualnych - bezinteresowna pomoc, troska itp. Z aseksualnymi parami nie miałam do czynienia. :roll:
Badania dra Bogaerta wykazały dwie ciekawe zależności: osoby aseksualne częściej mają starszych braci oraz (podobnie jak homoseksualiści) częściej są leworęczne. Czy jednak pozwala to w jakikolwiek sposób lepiej zrozumieć to zjawisko?
Byłabym w tym względzie bardziej raczej sceptyczna...
Większość osób aseksualnych, z którymi rozmawiałem, mówiło, że przyznanie się do aseksualności przed rodzicami było bardzo trudne – mówi. –
Nie jest trudne, o ile nie używa się nadmiaru skomplikowanych, naukowych nazw. Trzeba prosto mówić, tak aby rozmówca zrozumiał, a wyjaśniająca strona była zadowolona z efektów.
– Psychologowie chcą "leczyć" osoby aseksualne – tłumaczy. – Dlatego nikt nie przejmuje się tym, jakie te osoby naprawdę mają potrzeby psychologiczne i emocjonalne.
O i to stwierdzenie mi się podoba, ponieważ dowodzi minimum wysiłku włożonego w poznanie tego zjawiska i samych ludzi aseksualnych. Bez nawoływania do "wyleczenia się" z aseksualizmu i opisów jaki piękny jest seks.

No i jeszcze coś...
Wicherek pisze:Cytat z artykułu:
Obecnie Jay pracuje nad filmem dokumentalnym pod tytułem "(A)sexual", mówiącym o przeżywaniu okresu dojrzewania i dorosłości bez odczuwania pociągu seksualnego.

Chyba będzie konkurencja dla forumowego filmu ;)
Nie sądzę, nie może być konkurencją dla czegoś co nigdy nie powstanie.
tom
ASter
Posty: 638
Rejestracja: 15 mar 2009, 19:42

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: tom »

Ale jesteście czujni. Ja myślałem, że umieszczę i będę pierwszy, a tu już dawno jest.
A chciałem być taki aktywny i zaangażowany
Winkie
AScetyk
Posty: 4640
Rejestracja: 25 sie 2011, 18:58

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: Winkie »

tom pisze:Ale jesteście czujni. Ja myślałem, że umieszczę i będę pierwszy, a tu już dawno jest.
A chciałem być taki aktywny i zaangażowany
Chwali się. :wink: Ale nie ma co rozpaczać - Internet jest duży i nie wiadomo jeszcze co uda się z niego wygrzebać. :D
Nadia__
pASibrzuch
Posty: 243
Rejestracja: 25 lut 2010, 12:01

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: Nadia__ »

Badania dra Bogaerta wykazały dwie ciekawe zależności: osoby aseksualne częściej mają starszych braci oraz (podobnie jak homoseksualiści) częściej są leworęczne. Czy jednak pozwala to w jakikolwiek sposób lepiej zrozumieć to zjawisko?
Byłabym w tym względzie bardziej raczej sceptyczna...
Ja bym chciała zobaczyć, jak liczna była ta jego grupa badanych i ile z tego było osób urodzonych jako drugie, ile jako co najmniej trzecie. Zazwyczaj w podobnych badaniach właśnie tych osób jest bardzo mało, ludzie urodzeni jako co najmniej 3. stanowią może z dziesięć procent zbadanej grupy, a wśród nich są tylko pojedyncze przypadki, które to starsze rodzeństwo mają naprawdę liczne - w związku z tym badania te są niewiele warte. No więc ciekawa jestem, jak można było uzbierać dużą grupę ze starszym rodzeństwem z grupy tak wyselekcjonowanej jak aseksualni.

Tak czy owak już wiem, z kim można by w przyszłości powalczyć o grant ;-) (tzn. razem z kim, nie przeciwko komu)
Awatar użytkownika
Silencio
AS gaduła
Posty: 406
Rejestracja: 27 paź 2011, 19:36
Kontakt:

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: Silencio »

Badania dra Bogaerta wykazały dwie ciekawe zależności: osoby aseksualne częściej mają starszych braci oraz (podobnie jak homoseksualiści) częściej są leworęczne. Czy jednak pozwala to w jakikolwiek sposób lepiej zrozumieć to zjawisko?
Nie mam starszego rodzeństwa i nie jestem leworęczna. Czyżby moja asowatość stała pod znakiem zapytania? ;) Ale tak na serio, statystyka jest statystyką. Nie ma szans na przebadanie wszystkich aseksualnych albo przynajmniej naprawdę sporego grona. Dla mnie jedno z drugim nie ma żadnego powiązania, równie dobrze ktoś mógłby napisać, że lubią spać do dwunastej i przepadają za muzyką klasyczną.
Winkie
AScetyk
Posty: 4640
Rejestracja: 25 sie 2011, 18:58

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: Winkie »

Silencio pisze:
Badania dra Bogaerta wykazały dwie ciekawe zależności: osoby aseksualne częściej mają starszych braci oraz (podobnie jak homoseksualiści) częściej są leworęczne. Czy jednak pozwala to w jakikolwiek sposób lepiej zrozumieć to zjawisko?
Nie mam starszego rodzeństwa i nie jestem leworęczna. Czyżby moja asowatość stała pod znakiem zapytania? ;) Ale tak na serio, statystyka jest statystyką. Nie ma szans na przebadanie wszystkich aseksualnych albo przynajmniej naprawdę sporego grona. Dla mnie jedno z drugim nie ma żadnego powiązania, równie dobrze ktoś mógłby napisać, że lubią spać do dwunastej i przepadają za muzyką klasyczną.
Grupę jak mniemam wybiera się losowo, a więc niejako losowo mogą paść tam określone cechy i na ostateczny wynik, typu aseksualni są najczęściej leworęczni i mają starszych braci, wymierny wpływ może mieć zwykły przypadek. Przypadek, że akurat w tej danej grupie przytrafiło się więcej osób z jakąś charakterystyczną cechą.

Poza tym aseksualność jest dla wielu ludzi nadal synonimem pozostawania w celibacie, czy w stanie wolnym, co znowu zaburza ostateczny rezultat, nie czyniąc go w efekcie wiarygodnym.
Awatar użytkownika
dimgraf
szarASek
Posty: 2628
Rejestracja: 7 sie 2011, 13:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: dimgraf »

Wicherek pisze:Cytat z artykułu:
Obecnie Jay pracuje nad filmem dokumentalnym pod tytułem "(A)sexual", mówiącym o przeżywaniu okresu dojrzewania i dorosłości bez odczuwania pociągu seksualnego.

Chyba będzie konkurencja dla forumowego filmu ;)
My nie robimy dokumentu, więc żadna konkurencja. Poza tym to nie jest jakiś wyścig, tylko chodzi o uświadomienie ludzi, że istniejemy i to nie jest nasze widzimisię.

Artykułu jeszcze nie miałem czasu przeczytać, ale po waszych reakcjach i cytowanych fragmentach widzę, że w końcu jakiś rzetelny. Jak tylko przeczytam postaram się uzupełnić wypowiedź o własne odczucia.

ps. Jeśli pojawiłaby się na forum wola zrobienia dokumentu i przede wszystkim osoby gotowe o sobie opowiedzieć przed kamerą to i taki film możemy zrobić.
"Szczęście jest tak bardzo blisko, jeśli tego chcesz
marzeniami zbuduj przyszłość, swój własny los"
Obrazek
Nadia__
pASibrzuch
Posty: 243
Rejestracja: 25 lut 2010, 12:01

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: Nadia__ »

Ależ ten Bogaert skromny, zwykle każdy naukowiec chwali się na stronie wszystkimi możliwymi osiągnięciami, a on nie podaje nawet pełnej bibliografii. Trudno było znaleźć jakikolwiek jego artykuł o aseksualizmie, prędzej pojawia się temat homoseksualizmu (geje też mają być częściej leworęczni). Być może chodzi o to: http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1 ... 0409552235 To też może być ciekawe: http://www.springerlink.com/content/530773736r57r378/ Zobaczę na uczelni, czy mam dostęp do tych artykułów.
A dla zainteresowanych spore opracowanie dostępne w całości: http://www.demographic-research.org/Vol ... /23-18.pdf
Winkie
AScetyk
Posty: 4640
Rejestracja: 25 sie 2011, 18:58

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: Winkie »

Dzięki Nadia, ostatni link się nada. Zauważyłam zakresy, wyliczenia, tabelki. O to jest niezłe - wpadło mi w oko podczas przeglądania artykułu:
Figure 1: Interrelations of components of asexuality for U.S. females 628 females (9.2% of total sample), U.S, 2002
Figure 2: Interrelations of components of asexuality for U.S. males 507 males (11.9% of total sample), U.S, 2002
Czego to ma dowodzić? Do czego ma się przydać? Jeszcze się zastanawiam... :roll:
dimgraf pisze:My nie robimy dokumentu, więc żadna konkurencja. Poza tym to nie jest jakiś wyścig, tylko chodzi o uświadomienie ludzi, że istniejemy i to nie jest nasze widzimisię.
Nieźle - wiadomo już jaki będzie gatunek filmu, nawet bez posiadania jego scenariusza. :roll:
dimgraf pisze:ps. Jeśli pojawiłaby się na forum wola zrobienia dokumentu i przede wszystkim osoby gotowe o sobie opowiedzieć przed kamerą to i taki film możemy zrobić.
Najpierw skończ produkować jeden - może na tyle wstrząśnie on publicznością, że wpływy z biletów pozwolą stworzyć nie dokument lecz prawdziwą superprodukcję Oscara godną?
Awatar użytkownika
Layla
wASp
Posty: 1946
Rejestracja: 11 lut 2011, 11:06

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: Layla »

No i wreszcie ja przeczytałam artykuł do końca. Jest nawet nieźle napisany, fajnie się czyta, nikt nie wysyła nas do psychologów, seksuologów i tym podobnych specjalistów. Leworęczność i starsze rodzeństwo wywołały tu jakiś odzew :P Naukowcem nie jestem, badań nad aseksualizmem nie prowadzę, ale jednym spostrzeżeniem mogę się podzielić. Aski i asy, które się tutaj spotkały są na swój sposób wyjątkowe, z ambicjami, niezłą wyobraźnią, różnej maści zainteresowaniami. Nie mówię, że seksualni tacy nie są, ale czy to nie ciekawe, że większość asów to: książko-maniacy, wegetarianie, czasem leworęczni, czasem ze starszym rodzeństwem (no niech już panu doktorowi będzie).

Aha, Winkie, Dimgraf, to nie jest wątek do dyskusji nad filmem. Taki już mamy, tam możecie się dalej spierać i dowodzić swoich racji.
- Czy to ten moment, kiedy całe moje życie przesuwa mi się przed oczami?
NIE, TEN MOMENT BYŁ PRZED CHWILĄ.
- Kiedy?
TO MOMENT POMIĘDZY PAŃSKIMI NARODZINAMI A PAŃSKIM ZGONEM.
Awatar użytkownika
urtika
sASanka
Posty: 2428
Rejestracja: 27 maja 2008, 21:06

Re: Normalni aseksualni - artykuł na onecie

Post autor: urtika »

Dawno, dawno temu był na forum analizowany temat czy są jakieś cechy wspólne, które posiadają asy. :mrgreen: Powstały wtedy wątki: typowy as i typowy as część 2.
Quirkyalone
ODPOWIEDZ